Půdorys bungalov 169m2

Zdravím, než půjdeme k projektantce, chci mít nějaký návrh pro představu již vymyšlený. Tohle je zatím můj favorit. Ráda bych zachovala plochu do 170m2, všechny pokoje na východ, obývák na jih a tvar obdelníku. K plánku: 1. Světové strany - nahoře sever, dole jih.. 2. Snažila jsem se koupelny držet při sobě, to vedle vchodu je technická místnost na níž navazuje krb a z druhé strany kuchyňská linka s dřezem. 3. Wc u vchodu jsem umístila právě takto kvůli oknu, mohl by být i místo šatničky, chodit tam přes špinavou zónu mi ale nevadí. 4. Chtěla bych mít prádelnu mimo koupelnu, proto jsem to vyřešila tak, jak je na plánku, v technické místnosti jsem ji mít nechtěla, na to mi přijde TM malá. 5. Ráda bych pracovnu pro manžela, stačí taklovýto malý kamrlík, nevím kam jinam ji umístit. 6. Mini šatna u vchodu by mohla být celá otevřená, ale vůbec nevím jak je to s nosnými stěnami, tak jsem vyřešila takto s průchodem - samozřejmě projektantka nám to předělá, ale já to zatím vymyslela takto. Další možností je, že žádná nebude, ale předsíň mi bez ní přijde na odkládání malá. 7. Vchod musí být ze západu. Výhled je o trochu lepší na sever, ale zas je to studený a tmavý sever.. Nevýhoda je, že je jih mírně do svahu (cca o 1,5m převýšení). 8. Hodně dveří bych chtěla ve formě nějakých zašupovaček, bohužel nevím, jak na ně v tomto programu, proto dveře v plánku berte s rezervou. Máte nějaké postřehy co a jak jinak, než předám finální verzi? Předem děkuji. 🙂
Odpovědět
@nikolkatrikolka Zvažte, kudy se bude chodit na WC - pravděpodobně vy i návštěvy na to WC, které máte hned při vchodu, tj ve špinavé zóně, a bude se vám bordel roznášet do baráku. Mít jen okna na sever je blbé, kor pokud máte rádi slunce, ale pokud tam máte hezký výhled, tak bych se o něj neokradla. Přece nebudete koukat do svahu jen proto, že podle nějakých dogma musí být obývák na jih (taky nemáme). Navíc kolik slunce budete mít přes ten svah? Takže bych to kombinovala, ideálně pár oken na pěkný výhled, pár takových, které poskytnou víc sluníčka...
Odpovědět
@bayt Děkuji za připomínky. 🙂 Wc ještě nějak zvážím, fakt mi takto šlo pouze o to okno. Tam, kde bude stát náš barák, je hezký výhled jak na jih, tak na sever. Není to tak, že bychom koukali přímo do svahu i když tro z toho popisu vyplývá, těžko se to popisuje.. Na ten sever je to přece jen o něco hezčí, ale toho světla se bohužel hodně bojím. :/
Odpovědět
@nikolkatrikolka No jako hodně lidí tady chce okno na WC, jako mně osobně teda nechybí. Naopak mi pak přijde, že na tom WC často tak nějak táhne a v přízemí mám takový divný pocit, jak kdybych neměla soukromí 😄 Ale v životě se mi nestalo, že bych si to okno na WC třeba v zimě otevřela. Kdo je zvyklý takhle větrat, tak to bere jinak.
Odpovědět
@bayt Já tam to okno nepotřebuji, jen jsem z mnoha diskuzí tady pochopila, že wc a koupelna musí mít nějaké odvětrávání a vůbec nevím co obnáší zařizování větrání v místnosti bez oken, proto okno. 🙂 Ale máte pravdu, asi to změním. 🙂
Odpovědět
@nikolkatrikolka Nelíbí se mi to. Celkové členění na zóny je v pořádku, ale detailní řešení dispozice je poněkud zmatečné, asi jako jako když peče kočička s pejskem dort. To (ne)oddělení obýváku moc vtipné není. Je dobře, aby 2/3 obytného prostoru sloužila k vaření a stolování? BTW ta kuchyň s jídelnou bude vypadat jako jídelní vagon. Jeto bez vtipu a nápadu. A co ty nosné zdi? Já nevím, proč je stejně jako ty většina stavebníků přesvědčena, že musí něco "vyplodit" pro zpracovatele projektu. Připrav pro projektantku podklady, sděl jí vaše představy a potřeby a nic nemaluj, protože podvědomě projektantku ovlivníš. Vezmi ji na staveniště a počkej, až předloží první skici, třeba i ve variantách, a potom teprve laboruj.
Odpovědět
@nikolkatrikolka Tak my plánujeme rekuperaci, v bytě s WC bez okna je normálně odtah větrákem. Ale ten tedy není ideální.
Odpovědět
@nikolkatrikolka Prosím, v jaké programu jste to tvořila? Děkuji za odpověď.
Odpovědět
@fazik snad nevadi, ze odpovim za zadavatelku. Rekla bych, ze je to homestyler 🙂.
Odpovědět
Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel, protože jsem takový návrh neviděl, ale přijde mi, že kuchyňský ostrůvek se dělá jako zakončení kuchyně. V tomhle návrhu mi přijde, že tam je proto, aby tam byl. Kdyby se otočil o 90°, přirazil k němu jídelní stůl a obývák by se protáhl třeba až dolů, tak by mi to dávalo větší smysl. Nebo bych se na něj úplně vykašlal, udělal kuchyň menší U, jídelní stůl otočil o 90°, přirazil k oknu dole a v pravém dolním rohu měl místo třeba na počítačový stůl. Jinak musí být super, mít peníze na takový dům. Já jsem se snažil uspořit nebo využít každý metr. Líbil by se mi tak velký dům.
Odpovědět
Profilova fotka
Předpokládám, že u šatny v zádveří bude místo i na skříň na západu (zá se mi to dost malé). Průchod přes obyvák se někomu líbí, ale myslím, že je více nevýhod. Pokud bude rekuperace (sice cena se zvedne, ale komfort je úplně jinde a s dotací to dokonce může být levnější) tak WC je možné bez okna (jako obvykle radím jednu z nejdůležitějších věcí v mém domě - odsávání z mísy) a prosvětlení řeší fixní bílé okno. Vana v koupelně se mi zdá poněkud malá. V malé koupelně je šířka pod hranicí použitelnosti. Šatna v ložnici je zbytečně široká a doporučuji oddělit dveřmi i spací část, aby nerušilo světlo. U dětských pokojů si mi nezdá umístění postelí. Částečné oddělení kuchyně je výborné, ale souhlasím s názorem na ostrůvek - takhle ne - jižní část je nepoužitelná a lednička je daleko. Stejně se mi zdá, že okno na jih je nějaké malé - pokud by to šlo z hlediska výhledu, tak doporučuji zvětšit a bez venkovních žaluzií/rolet se zastíněním nějakou střechou nad terasou. Západní okna bude nutno stínit jinak. Na rozdíl od @pepitocz si myslím, že stavebník musí vědět co chce a žádný projektant to za něj nevymyslí. Pokud už to má vymýšlet někdo jiný, tak doporučuji architekta, který má styl, který se stavebníkovi líbí jak zvenku tak vevnitř.
Odpovědět
Mě se nelíbí to malé wc bez umyvadla. Kde si budou lidi po použití wc mýt ruce? Děti bude rušit ranní hluk z kuchyně a večerní z televize. Jedny dveře to nezastaví. Oddělil bych ještě obývák od chodby. Příde mi tam zbytečně moc záchodů, na to že tam budete počítám 4 lidi. Podle mě samostatnou místností pouze pro pračku se připravujete o prostor.
Odpovědět
@radim2015 Proc myslite, ze to projektant nedokaze vymyslet? Z podkladu, ktere mu stavebnik da. Uz na prumyslovce se stavari uci, jak ma vypadat dispozicni reseni, navaznosti, provozni logicke usporadani. Zaroven pro autorizaci musi prokazat znalost norem, tedy i normy pro obytne budovy. Architekt je nenahraditelny pro vzhled, to s vami souhlasim.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@puhelin Mám si to z vlastní zkušenosti. Několik projektantů a všichni přebírali hotová existující řešení nebo se přizpůsobili tomu, co jim zákazník navrhl. Pár architektů a všichni do toho něco dali a výsledek zlepšili. Takže buď navrhnu přesně co chci, nebo si vyberu hotové řešení a nebo to nechám vymyslet jinému, ale potom architektovi. Já u svého domu jsem přesně věděl co chci a přesto to architekt vylepšil.
Odpovědět
@radim2015 Projektant si za prekresleni rekl stejnou castku jako architekt za svuj vlastni navrh? Narazim na to, ze u projektantu kazdy ceka co nejnizsi cenu za projekt, kdezto kdo jde k architektovi, pocita vyssi cenou. Ja bych se taky nehrnula do vlastni iniciace, pokud by za mnou zakaznik prisel s hotovym pudorysem.
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin No studie architekta se platila zvlášť. Projektantů bylo na mém domě hned několik, ale z jedné firmy a já jako laik jsem za ně řešil některé podivnosti - studie to měla OK nebo neřešila (otevírání oken a dveří, umístění dveří, výšky dveří, hloubka stínění, ...) a dokonce některé chyby až při fyzické stavbě (ale jedna dost důležitá stejně utekla).
Odpovědět
@radim2015 To nechapu. Kdyz jste to meli ve studii ok, proc pak vznikly podivnosti? To souvisi s tim dozorem, ktereho vysetruje policie (psal jste v jine diskuzi)?
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin No asi je projektant a projektant. Druhá možnost je, že jsem přesně věděl, kde co a jak má být a při změnách v průběhu projektu si kontroloval i souvislosti. Možná někdo jiný by na to nepřišel a ani by mu to nevadilo.
Odpovědět
@radim2015 Je to o tom, kolik je kdo ochotny zaplatit. Ani architekt, ani projektant vam studii nebude delat zadarmo.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?