Systém vytápění a chlazení v novostavbě-bungalovu

31. bře 2020150

Přeji hezký den všem,
mám na vás dotaz. Jsme ve fázi projektu a plánujeme systém vytápění a chlazení, popřípadě větrání v bungalovu, difuzně uzavřená skladba, obytná plocha cca 100m2. V obýváku chceme krb (krbová kamna). Projektantem nám bylo nabídnuto tepelné čerpadlo a teplovodní podlahové topení a co se chlazení a větrání týče tak:
a) nejlevnější variantou pro chlazení je systém multisplit jednotek, kdy venku je vnější chladící jednotka (ventilátor) a v jednotlivých chlazených místnostech máte vnitřní chladící jednotky. Tento systém umožňuje samostatnou regulaci chlazení v jednotlivých místnostech. Doporučuji Daikin.

b) pokud jde i o větrání, tak se nabízí systém centrální jednotky s rekuperací tepla. K tomuto systému by se připojil zdroj chladu (klimatizační jednotka). Tento systém má tu nevýhodu, že chlazení lze regulovat pouze pro celou stavbu (nikoli po jednotlivých místnostech).

c) poslední nejpokročilejší variantou je systém kombinující vytápění, chlazení, větrání a ohřev vody. Jedná se o systém společnosti Regulus. V tomto systému je použito tepelné čerpadlo, které umožňuje také chlazení. Část chladícího výkonu jde do podlahových rozvodů a část výkonu jde potom do systému centrální vzduchotechniky. Tento systém je nejpokročilejší a nejúčinnější. Jelikož jako tepelný zdroj máte tepelné čerpadlo, tak je možné zaměnit stávající čerpadlo (pravděpodobně Regulus EcoAir) za tepelné čerpadlo umožňující chlazení Regulus RTC. Systém jde případně zjednodušit tak (pokud bychom nechtěli vzduchotechniku), že chladící výkon tepelného čerpadla půjde pouze do podlahových rozvodů (podlahového vytápění). V tomto případě by nedošlo k výraznému zvýšení investičních nákladů (tepelná čerpadlo stojí prakticky stejně, je potřeba uvažovat pouze s instalací akumulační nádrže a výměníku).

A můj dotaz zni:
Jaký systém byste si vybrali a proč? Popřípadě pokud některý z nich máte, tak cenovou relaci na pořízení a též náklady na provoz, popř. servis.

Díky moc za odpovědi.

 • @zlaticko8  Za sebe jednoznačně stropní topení a zároveň i chlazení z důvodu svých výhod oproti podlahovému.

 • @zlaticko8  Osobně bych to zateplil co nejvíc to jde, pak se u bungalovu 100m2, musíte dostat na tepelné ztráty kolem 3kw. V tom případě už je výhodné topit pouze elektřinou, případně tím krbem, nicméně pokud nebudete mít akumulačku, tak bude stačit polínko a budete se pěkně potit 😃

  Na větrání pasivní rekuperaci a na klimatizaci klasickou klimatizační jednotu. Jednoduché levné a funkční řešení.

 • @petr13  děkuji za odpověď a jak by systém vytápění měl komplet vypadat tak, aby splnil nové PENB? Jít cestou tepelného čerpadla se nevyplatí? Díky moc.

 • Sponzor fóra
 • @zlaticko8  Aby to prošlo přes PENB, tak většinou co vím, tak stačilo dát ten krb...

 • @petr13  Nemusí být ani ten krb, stačila klimatizace neboli tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, můj případ, stavební povolení na rozsáhlou rekonstrukci v roce 2018 včetně PENB vydáno 😉

 • @petr13  můžu se k tomu zeptat - a místo kombinace s klasickou klimou využít třeba aktivní rekuperaci s cirkulací nedoporučujete? je to nevýhodné nebo neefektivní? děkuji

 • @bayt  Nejsem odborník, jsem jen stavebník, který si ke všemu snažil dohledat co nejvíce informací. Ale k tomuto jsem dočetl z různých fór to, že aktivní rekuperace je zbytečně drahá a topit, případně chladit, umí jen "trochu". Proto je lepší mít na topení i chlazení nezávislé systémy. Navíc když si vezmete že za cenu aktivní rekuperace můžete mít pasivní + klimatizaci na klíč... osobně mám pasivní

 • @petr13  Pokud to tak je, že za stejnou cenu by byly oddělené systémy, takt o není co řešit...přece jen ten výkon bude u klasický klimy mnohem lepší...

 • @petr13  Přesně tak, má to logiku něco co umí topit prostě topí a zase opačně. To je jako z kombinovanou pračkou a susičkou, taky musí vynaložit více tepla a energie pro sušení protože musí vysušit i prostor po praní kde je zbytková voda a vlhkost.
  Takže určitě souhlasím že systémy je lepší oddělit.

 • @zlaticko8  Ještě bych doplnil jaké máte tepelné ztráty domu podle toho bych to vybíral. Jelikož stavíte Dřevostavbu tak určitě budete mít malé TZ tudíž není třeba dávat výkonné topení , to samé platí o tom krbu jinak budete mít přetopíno.
  Ja osobně bych volil podlahové teplovodni vytápění které můžete vytápět jakýmkoliv zdrojem který dokáže ohřát vodu. Pokud si dáte jen elektrické topné dráty tak jste závislý pouze na elektřině. A při výpadku musíte řešit náhradní zdroj topení protože dřevostavba zase rychle vychladne pokud nemá akumulační stěnu třeba z vpc. Toť můj názor. 😉

 • @jarin1
  A při teplovodním vytápění nebudete potřebovat elektřinu?

 • @cyklos  To sice ano pokud ale zvolíme dva zdroje TČ a krb s výměníkem tak při výpadku el energie potřebuji pouze na pohon oběhového čerpadla pro podlahovkou a to se myslím dá řešit záložním zdrojem. Samozřejmě že se tohle cele dá řešit i centrálou když by byli pouze kabely el. ale taky musí být dostatečně vykoná centrála. Každopádně tohle řešení z centrálou máme v plánu taky, pokud by byl delší výpadek na vesnici.

 • @bayt  Aktivní rekuperaci můžete použít, ale nejprve si poptejte ceny. Internetová cena samotného stroje je cca 200 až 250tKč. Za tu cenu máte plnohodnotné TČ. Navíc aktivní klimatizace má poměrně malý výkon na topení/chlazení i ohřev vody. Takže záleží na TZ Vašeho domu. Pro normální dům je vysoce pravděpodobné, že to nevyhoví PENB, takže budete muset přidávat další adroje (FVE nebo krb) :

 • @jarin1  Krb s výměníkem má význam pokud je to jako hlavní zdroj. V kombinaci a TČ se nevyplatí

 • @zubr487  Tak to vyjde zhruba podobne jako klima zvlast a pasivni rekuoerace zvlast. Oboje bude za cca 100 tis. na barak.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?