Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch + el. topné kabely

Zdravím Vás stavitelé, máme v projektu navrženo vytápění tepelné čerpadlo vzduch-vzduch a elektrické podlahové vytápění Raychem. Co mě zajímá a nedaří se mi dohledat aktuální diskuzi - Jestli jsem to správně pochopila, to TČ je klimatizace, která v zimě přitápí. Ráda bych se vyhla diskuzi o tepelných ztrátách domu, jestli máme vhodný způsob vytápění. Zajímají mě zkušenosti lidí, kteří to takto mají a můžou mi říct, jak to funguje v praxi: Je vytápění TČ vzduch-vzduch dostačující, nebo je nutné přitápět do podlahy? Není komfortnější topit el. podlahovkou do podlahy (pocit tepla od nohou, děti - hrají si, sedí, válejí se po podlaze v chladných dnech...?) a to TČ nevyužívat k topení, ale jen chlazení v létě? Jaké TČ zvolit, případně jak se pohybují ceny?
Odpovědět
Ahoj, topíme klimatizací třetím rokem.Dům cca 110 m2,má dvě patra v každém patře jedna klima.Zapneme na podzim a na jaře vypneme ;-) Teplotu máme nastavenou 22 někdy na 23. Za nás naprostá spokojenost :-) Máme ještě krbovou vložku jako zálohu ale tu využijeme tak 3x za zimu pro atmosféru ;-) V celém spodním patře náme dlažbu v létě chládek (když je v létě potřeba zapínáme opět klimu )a v zimě nosíme papuče i když děti tady lítají i bez nich :-D Cenově před třemi roky stáli tyto dvě samostatné jednotky Panasonic cca 45 tisíc i s montáží..
Odpovědět
@3petra děkuji moc za komentář. My právě neznáme nikoho, kdo takhle topí. Všichni mají teplovodní podlahovku a krb, případně topí tuhými palivy a odrazují nás, že v přízemním domě 112m2 budeme mít studenou podlahu - máme v plánu plovoucí laminátovou podlahu a dlažbu, a co budeme dělat, když bude výpadek elektřiny apod... Projektant nám zase říkal že i když je to bungalov, tak když se jednotka umístí do denní části, tak to bude v pohodě a případě, že by v pokojíčcích přece jen bylo chladněji, tak máme ty topné kabely, kde je termostat v každém pokoji, tak si to jen nastavíme, kde budeme chtít. Jen mi chyběly ty postřehy z praxe...Už jsem teď celkem klidná a kouknu po nějaké jednotce. 🙂
Odpovědět
@cankikris Tak rychlé rozhodování bych taky chtěl mít. Moc si nedokážu představit, jak jedna jednotka vytopi celý dům. Nebudete mít dveře nebo budou pořád otevřené?
Odpovědět
@cankikris Ted v byte mame podlahovku jen pod dlazbou v koupelne a na wc. Je to skvela vec. Priznavam, rada chodim bosky, ale to deti taky, vali se na zemi atd. Ten pocit teply podlahy je moc fajn a ma to i dalsi prakticke dusledky. Jako pokud planujete drevenou podlahu, proc ne. Ale pod dlazbu bych ji dala urcite.
Odpovědět
@cyklos jak už jsem psala, máme to kombinované s podlahovým vytápěním. Tam, kde to nevytopí, tak se nastaví termostat na podlahové. Není to jen ta jednotka na celý dům 😉
Odpovědět
@bayt tak to podlahové topení bude také. Můj dotaz jen zněl, jestli to TČ někdo opravdu používá k vytápění. Navrhl to projektant, takže to není tak, že bych tomu nevěřila, jenom jsme se nesetkali s nikým, kdo by nám mohl z praxe říct ano, mám vytápění řešeno TČ vzduch-vzduch + nějaký náhradní zdroj. V Našem případě podlahové topení Raychem.
Odpovědět
@cankikris aha, už jsem to pochopila...záleží na tom, jaké má váš dům hl. tepelné ztráty
Odpovědět
Profilova fotka
@cankikris A teď jen dotaz, nebude vám vadit že když pojede to TČ na plný výkon tak bude ta vnitřní jednotka která fouká teplý vzduch do místnosti hlučná? Mě osobně by vadilo topeni které fouká cely den vzduch a dělá průvan. Jako na živo jsem to neslyšel tak pokud někdo má zkušenosti ze to není hlučné a není ztoho takový průvan ze by to vadilo tak proč ne.
Odpovědět
@cankikris V původní příspěvku jste se ptala jesli klimatizace bude stačit na vytápění nebo je potřeba přitápět podlahovkou. Topit se s tím dá, ale spíše jen v místnosti kde ta jednotka bude umístěná - do ostaních místností se ten vzduch musí nějak dostat a to je problém. Podle toho co píšete tak je podlahové topení bráno jako záložní. Já bych, ale řekl že ve vašem případě to bude ten hlavní zdroj topení a klima jako záložni - přitápění na podzim, jaro a chlazení v létě. Aby klima mohla být hlavní zdroj tak by musela být řešena trošku jinak než píšete tzn. ne pouze jedna jednotka na celý dům.
Odpovědět
Kdo nevěří ať nevěří.... :-D Hlučnost tak to vůbec: jednu venkovní jednotku máme na terase a druhou v patře ve výklenku neslyšíme vůbec nic na noc si můžeme nastavit tichý chod ale moc ho nezapínáme když spím tak spím.. ;-) Jinak teplo je v celém domě,samozřejmě když zavřu na půl dne jednu místnost tak je chladnější ale my tohle neřešíme máme většinou všechny dveře otevřené. Náš dům není novostavba je cca 20 let starý a klimatizace funguje pro vytápění na 1* ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@jarin1 Také mám jednu "klimatizaci" pro topení a po zapnutí na automatiku ji přes zimu vypínám, pouze pokud je venku hodně slunečno - tohle jediné mi vadí, protože termostat v jednotce nějak nezvládám. Hlučnost po chvilce vůbec nevnímám, i když je pravda, že když se na ni zaměřím, tak ji slyším v jejím blízkém okolí a potom si někdy všimnu, když odmrazuje. Průvan cítím pouze pokud jsem bezprostředně pod ní jako hele - odkud se bere to teplo, které na mě jde. Jinak není žádný. S topením do ostatních částí domu pomáhá aktivní rekuperace. Záložní přímotopy jsem letos nezapnul ani na automatiku.
Odpovědět
Já si třeba myslím, že obavy jako foukání, teplo jen v jednom pokoji, hluk....jsou věci, které jsou hodně individuální a každý člověk to stejně vnímá jinak. Někdo to cítí a slyší, někdo ne. Někomu to vyloženě vadí a jiný to neřeší a je spokojený. O tohle mi nešlo, to jsme si probrali. Nám šlo čistě jen o otázku toho topení. Jestli je někdo, kdo tento způsob používá, protože jsme se s tím nesetkali.
Odpovědět
Článek se načítá
Najdi si moje moje příspěvky.Topím takhle 4.rok.TZ domu 3.7kW.Mám celkem 3 jednotky z toho dvě v multisplitu.Vše jsem několikrát podrobně popisoval.
Odpovědět
@lagys Děkuji podívám se 🙂
Odpovědět
https://diskuze.divamse.cz/?thread=244 PS já jsem přispíval jako Kopun.
Odpovědět
Mám ještě takový technicko - estetický dotaz 😄 Já asi nezvládnu mít na zdi jednotku. Psychicky bych se s tím vyrovnávala nejspíš celé roky 😄 Dívala jsem se na kanálové a kazetové jednotky. Má s tím někdo zkušenosti? Liší se to jen umístěním, nebo je tam ještě jiný rozdíl?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?