Venkovní žaluzie ano / ne

Zobraz úvodní příspěvek
Všichni chválí venkovní žaluzie a i my jsme je chtěli, potom v rámci úspor jsme se rozhodli dát žaluzie pouze na jih a západ do dětských pokojů a obýváku kde je větší okno (šířka 2,4m). Jenže když se teď pouze na 3 okna rozpočte ještě větší zateplení, aby mohly být žaluzie pod omítkou, tak to vychází 3 okna asi na 55000 (žaluzie Z, v elektrice). Tak začínáme přemýšlet, jestli se na to nevykašlat úplně. Budeme mít dřevostavbu fermacell. Děcák je jiho jiho vychod a druhý děcák a obývák jsou JZZ. U jednoho děcáku je ještě ještě stání. Přesah střechy máme 700mm. Co byste dělali vy?
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
@jose10r Jo, nemusíte řešit závěsy.
Odpovědět
@jose10r Obecněji řečeno, není z venku vidět dovnitř. Takže můžete mít závěsy/záclony jen jako designovku nebo zůtulnění (závěsy nemusí být funčkní/ani dostatečné velké aby zakryly celé okno).
Odpovědět
@jose10r S dotací separé na stínění mají pravdu, to není pro novostavby. I na B0 (rekuperaci) potřebujete studii zastínění, jestli stačí přesahy střechy, či žaluzie nebo rolety (na obytné místnosti). To je ta podmínka teplota v místnosti <=27°C. A i s B0 se blower door testu nevyhnete, te je prý ten největší problém. Já měl zkušební 0.2 a to mi to moc práce nedalo. Ale máme panelák :-) .
Odpovědět
@vladimirsvorba já vím, že když mám žaluzie, tak nemusím řešit závěsy, protože dovnitř nejde vidět, ale nemyslím si, že s žaluziemi nejde vidět, že se uvnitř svítí, ani to s tím nijak nesouvisí.
Odpovědět
Já bych na těch slunných stranách tu předpřípravu prostě řešil. To, jestli tam pak žaluzie ve finále dát hned po dostavění domu, nebo třeba za rok, dva ..., to už je jedno, ale kastlíky a kabely tam mít budete a to je hlavní. Venkovní žaluzie snižují teplotu uvnitř nemovitosti, vnitřní žaluzie tuto schopnost nemají. Jak jsem již psal výše, u HS portálu u vstupu na terasu, která bude směrem na jihozápad - západ, do budoucna uvažuji kromě venkovních žaluzií i nad venkovní markýzou.
Odpovědět
Uřčite by som ich dal, aj kôli súkromiu
Odpovědět
Trošku bych si dovolil nesouhlasit s tím, že kdo má exteriérové žaluzky, nepotřebuje kvůli soukromí vnitřní zastínění. Když je venku už lehké šero a doma svítím, tak se rozhodně nechci zatemnit venkovními žaluziemi už v 16 odpoledne jen pro to, aby do domu nebylo vidět zvenku.... Na to je třeba taky myslet. Nebo kdo má např. z obýváku výlez na terasu, tak zatažením žaluzií kvůli zatemnění si tento výlez hezky zablokuje už odpoledne.. Jinak samozřejmě je to super věc. Hlavně v létě to oceňuji 🙂 Když mají všichni kolem doma 28st v největších vedrech a já 22-23 .. 😄, nebo s nimi uděláš prakticky úplnou tmu i v poledne. Mělo by to i ušetřit v zimě na vytápění. To ale nemám vyzkoušené, protože od nastěhování do domu jsem je již na baráku měl, takže žádnou zimu jsem nejel bez nich.
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt U teploty podlahy si jde lehce ověřit, že v nových domech není teplejší než 28 (podle mě se tomu nedá říkat teplá podlaha), což je na pocit při doteku stejná teplota, jako např. 23. Ono hodně záleží na povrchu a také době topení. Co se týká údržby vnějších žaluzií, tak to proti vnitřním také není žádná výhra. Speciálně pavouci je milují. Na první nakouknutí bych asi venkovní žaluzie dal pouze na ten JZ a na JV spočítal, jestli překryv střechy bude stačit. Počítal jsem to podle https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-... pozor na velikosti rámů na bocích a dole a zapuštění oken do zdi. Osvětlení pár desítek cm uvnitř by nemělo vadit.
Odpovědět
@radim2015 Děkuju moc, jste zlatej 🙂 JZ myslíte tu velkou prosklennou stěnu? To je spíš ZSZ. My ty žaluzie stejně nebudeme mít hned, asi kvůli financím, tak pak bychom viděli, kde by byly potřeba a kde ne....
Odpovědět
Žalúzie máme na celom dome a neviem si predstaviť byť bez nich. V lete krásne tienia, vytvárajú súkromie, cez deň keď ide dieťa spať má tmu a nebudí sa mi. Cena bola samozrejme vysoká, ale neľutujeme. Nevýhoda je údržba, wapkov ich neumyjem, tak ako by som si predstavovala, takže väčšinou idem lamelu po lamele ručne.
Odpovědět
Na externi zaluzie nedam dopustit, ale co me na nich trochu mrzi je, ze neumi to, co vnitrni zaluzie, aby pri zaluziich dole se naklopily nahoru o 180°, tzn ze do baraku jde svetlo,ale zaroven neni videt dovnitr. Ext. zaluzky umi proste jen naklon v rozmezi 90°
Odpovědět
@paveler "C" žaluzie by měli jít naklápět na obě strany. https://www.neva.eu/zaluzie/venkovni-...
Odpovědět
Článek se načítá
Mně osobně se to nelíbí, takže za mně ne. Přijde mi to jako že jen barák pak moc zabarykádovaný.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
@carpatia Dobrý den, zdravím Vás. Můžu dotaz ohledně žaluzií? Opravdu je to takový teplotní rozdíl s venkovníma žaluziema? Máme pasivní dřevostavbu z roku 2008 (projektovala jsem si ji sama). V té době žaluzie teprve začínali a byla to hrozná šupa, takže jsme je nedali. Přemýšlíme o dodatečné montáži. Jelikož pracuji v oboru, mám možnost je sehnat lépe než koncový klient. Nicméně to obnáší elektrorozvody a moc se nám do toho nechce. Zvažovali jsme i klimatizaci, ale...jako fanynka pasivních staveb, úspor energií, ekologie a zdravého životního stylu s ní mám morální problém 😄. Nyní fungujeme tak, že v létě přes noc větráme. Ráno zatáthneme vnitří žaluzie a těžké blackoutové závěsy. V obývacím pokoji v přízemí to ještě jde (orientace JZ), ráno se nám obvykle podaří vyvětrat na 23 stupňů, během dne teplota stoupne na 27 stupňů. Horší je to v pokojích na JZ nahoře. Tam se nám přes noc nedaří až tolik vyvětrat a i přesto, že je celý den zataženo a celou noc okna dokořán. Teplota když jsou pařáky vystoupá na 29-30 a to už se fakt nedá spát. Je to naštěstí jen pár dní v roce, obvykle když jsou tropické noci. Bydlíme v nejteplejší části ČR a v zástavbě, takže větříček u nás ani nefoukne. Zajímalo by mne, zda ty žaluzie opravdu reálně tak moc pomůžou, protože nechce se mi uplně roubat elektřinu a "vyhodit" 90 tis na řešení, které by nepomohlo. Moc děkuji za fundovanou radu od profíka 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@enmuhan2 Dobry den, jakozto odbornik z oboru urcite vite, ze stineni z vnitrku ma vliv tak maximalne na svetelne podminky v interieru. S prehrivanim interieru Vam pomuze skutecne jen to predokenni stineni, pominu - li zminovanou klimatizaci. A nezvazovala jste treba slunolamy? Nejaka jednoducha konstrukce by mozna byla mene nakladna...Ale zase je pravda, ze pak ve vetru to nemusi byt nic moc...My mame hlavni proskleni i pokoje orientovane na jih a jihozapad a kdyz stahneme v nejvetsich vedrech zaluzie, mivame vecer doma tak 24 stupnu max., coz je pres noc v pohode vyvetratelne...Snad jsem aspon trochu pomohla.
Odpovědět
@enmuhan2 cokoli, co Vám zamezí dopadu paprsků na sklo, zafunguje. Vnitřní zastínění fakt ne. Žaluzie jsou ideál, ale funguje nám velmi dobře i ten slunolam. Vysoké letní slunce odstíní a nízké zimní pustí. Ale docela si myslím, že to oboje bude cenově podobné řešení.
Odpovědět
Profilova fotka
@enmuhan2 tak to sa mi nejako nezdá... pasívny dom bez žalúzií asi ani neexistuje. Volá sa to v tomto prípade terárium/skleník. Pasívny barák je z príncípu orientovaný na JV-J-JZ s veľkými oknami a v lete by ste sa doma usmažili. Taktiež vidím, že nemáte rekuperáciu. Ešte napíšte, že máte TZ >8kW a pôjdem si spraviť popcorn. A k dotazu - áno, vonkajšie žaluzie dosť výrazne pomôžu s teplotou vnútri.
Odpovědět
@enmuhan2 určitě to pomůže, nevím kolik máte oken a jak velké, ale 90 tis mi přijde dost levné.
Odpovědět
Profilova fotka
@enmuhan2 zdravím, stěhovali jsme se do novostavby dva roky zpátky a žaluzie jsme montovali až po půl roce užívání někdy v srpnu, takže jsme si užili slunce bez žaluzii i vytopený barák na 27°. Po montáži se teplota pohybovala maximálně na 24° v těch největších vedrech, ale většinou někde okolo 22°-23°. Okna máme například v obyváku na východ - jih i západ, takže u nás slunce peče celý den. Teplotní rozdíl se to nezdá nějak velký, ale pocitově to byl velký rozdíl. Největší plus venkovních žaluzii je v naklápění přes den, kdy můžu přímé slunce odklonit a stále máme v pokoji světlo. Žaluzie používáme každý den, už bych si to bez nich nedokázal představit. Je to hlavně o tom komfortu 🙂.
Odpovědět
Profilova fotka
@slamer Ty vidíš v žaluziích jen samé výhody. Já zase nevýhody - tma v létě, zamřížovaná okna, pavouci, špína, nutnost obsluhy, vstup do domu přes žaluzie ... Pro mě komfort vypadá jinak. Doporučuji jiné zastínění oken. Já mám překryv střechy a ten má navíc výhodu, že na okna až na výjimky neprší.
Odpovědět
Profilova fotka
@radim2015 v pořádku, každý může mít svůj názor. Já popisoval jaké mají žaluzie výhody. Budu reagovat na tvé nevýhody. Tma v létě není žádná pravda, jelikož můžu mít žaluzie vytáhlé, když nepotřebuji stínit a nebo si naklopím žaluzii tak, abych neměl v domě přímé slunce, ale světla je tam dostatek. Po zabrání přehřívání interiéru. Zamřížované okna vypadají jinak. Pavouky vidím v létě spíše na okně bez žaluzií, protože když pohnu žaluzií, tak jim poškodíš celodenní práci 😄. Špína je všude.. pokud se na cestě práší, tak máš špinavé i rámy a skla. Obsluha, tak záleží jak jsou řešené ovládací prvky a přístupnost. Vstup do domu přes žaluzie teda moc nechápu, jelikož na vstupních dveřích žádné žaluzie nemáme a ani jsem to nikdy neviděl. Pokud myslíš vstup z domu na zahradu, tak máme rozdělené žaluzie u hs portálu a pokud je tam nějaký velký pohyb, tak jednoduše tu část vytáhnu. Podotýkám že to jsou pouze poznatky a nikomu to necpu.. My máme dům bez přesahu střechy.
Odpovědět
Profilova fotka
@radim2015 jako nevýhodu spíš vidím silný vítr, jelikož žaluzie není úplně pevný prvek, ale má plovoucí zavěšení, tak vlivem velkého větru dělá rámus případně se může i poškodit. Jde o to že ty lamely jsou pověšené na provázku a mlátí o sebe. Myslím že jsem to tak pětkrát do roka vytahoval nahoru. Na druhou stranu sousedi mají venkovní žaluzie na přístavku a ještě jsem neviděl že by to ve větru vytahovali 😄.
Odpovědět
@slamer se vším souhlas ... využíváme žaluzie úplně stejně ... jen překryv střechy máme 120cm a i tak z jedné strany domu na okna občas prší ..
Odpovědět
Profilova fotka
@slamer Já nazývám okno překryté žaluzií jako zamřížované - je velmi omezen průhled a mi se to nelíbí pokud je kam koukat. Pavouky na oknech kupodivu nemám, zato je vidím u sousedů se žaluziemi - asi se jim dobře daří v kastlíkách. Už jsi někdy umýval žaluzie - já mám zapuštěné rámy do izolace a skla zvládne robot. Nejlepší obsluha je, když žádnou nepotřebuješ. Já mám 3 vstupy z jihu (jeden ze severu a dva z východu) a nedokážu si představit, že bych tam neměl zastíněno, ale procházet stále potřebuji - a perličku typu časový automat, který zavře žaluzie, když jsem venku nemá každý. No prostě asi máme každý jinou představu o komfortu.
Odpovědět
Profilova fotka
@xkarlos měl bych dotaz - máš okna orientované na jih, překryv 120cm a stále potřebuješ používat žaluzie ?
Odpovědět
@radim2015 jihozápad ... v létě po 13h začíná svítit do oken pokojů a svítí, dokud nezapadne (takže cca až do půl desáté) ... do obýváku začíná svítit o něco později (terasa je 2m "výklenek do obýváku", takže tam je od portálu přesah střechy 320cm) ...
Odpovědět
@josefx Zdravím Vás, rekuperaci máme, taktéž solární panely. Konstruckce U<0,12 W/m2K. Stavěli jsme v roce 2008, což byli trochu jiné standarty než dnes. Celkovou spotřebu roční energie máme 6 kW (dům 150 m2). Jestli nevěříte, pošlu vám vyúčtování 🤔
Odpovědět
@josefx a těch 6 kW je podotýkám vytápění, ohřev TUV, spotřeba ostatní elektrické energie.. vytápění dělá cca polovinu
Odpovědět
@carpatia díky, slunolamy jsme zvažovali hned během stavby, ale nakonec jsme od nich upustili z důvodu ceny. Už mám ty žaluzky rozjednané, jdem do toho. Vítr neřešíme, u nás nikdy nefouká.... Děkuji všem co přispěli svými radami.
Odpovědět
@slamer Moc děkuji, přesně toto je odpověď, kterou jsem chtěla slyšet. To, že je exteriérová žaluzie účinnější ví každý, ale nikdo mi nedokázal říct "o kolik" se jim snížila reálně teplota. Moc děkuji🍀, jdeme do nich.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?