Výška schodu

Dobrý den, jakou máte prosím výšku (případně šířku nášlapu) jednotlivého schodu v domě...a vyhovuje? Moc děkuji!
Odpovědět
Máme 27 nášlap a 17-18 cm výšku a chodí se po nich pohodlně.
Odpovědět
Zkus Lehmanuv vzorec: 2 * vyska stupne + sirka stupne = 630 mm (vyjimecne lze 600 - 650 mm). Mame 175 cm a vyhovuje to i mym malym detem.
Odpovědět
@puhelin Jo ten jsem zkousela, to nam celkem sedne. Vychazi mi asi 18.4 cm vyska schodu a 26 cm sirka...
Odpovědět
@bayt My budeme mit 17,5 cm vysku schodu a delka naslapu 28 cm. Co jsem googlila a resila s projektantem, tak vyska schodu od 15 cm do 18 cm a delka naslapu 26 - 30 cm 🙂. Kudy chodim tudy merim schody a prijde mi pro nas tech 17,5 vyska a 28 cm delka idealni/
Odpovědět
@islandia Tady v baráku máme 15 cm a to už je nepříjemné, ty schody jsou hrozně nízké. A pak zase u našich jsou 20 cm a ty už jsou na můj vkus až až vysoké. Bohužel nemám možnost zkusit zrovna ten náš rozměr, který by mi vycházel...Každopádně koukám, že pod těch 26 cm šířky tu zatím nikdo nemá.
Odpovědět
@bayt Myslim, ze pokud vam vyslo 18,4 cm vyska schodu a 26 cm delka naslapu, ze to budou fajn schody 🙂. Samozrejme delsi naslap je trochu prijemnejsi, ale nebala bych se toho.
Odpovědět
@bayt My se uz na stredni ucili, ze v RD ma byt stupen max 18 cm vysoky.
Odpovědět
@puhelin Já jsem našla jiné doporučení, 16-19cm, ale jak jsem psala výše, nemám vůbec možnost si to osobně ošlapat. Možná zkusím příště vzít metr k doktorce 🙂 Co vím určitě, že bych nechtěla nižší jak 17cm a vyšší jak 20cm. Akorát jsem našla jakýsi výzkum asi ortopedů, kteří jako ideální výšku schodu stanovili 18,3cm (to je asi spíš k zasmání, každému vyhovuje něco jiného). Myslíte, že 18,4 cm už bude znát?
Odpovědět
@bayt Délku nášlapu jste schopni nahnat přesahem obkladu schodu. A výšku 18,5 a výše nedoporučuji, bude to příliš vysoké.
Odpovědět
@renatka_k Děkuji a a jakou přesně výšku máte teď vy? No jo vlastně, ten přesah nám ještě 2cm hodí k dobru 🙂
Odpovědět
@bayt Máme výšku lehce přes 17 Cm. Hodně jsem nad rozměry schodů při plánování domu premyslela, počítala a měřila schody všude mozně a nakonec to dobře dopadlo. Kromě Lehmannova vzorce je ještě jeden vzorec, který nám v rozhodování pomohl, najdu jej a pošlu. Jinak ona vám výšku schodu dost určuje i konstrukční výška patra, z toho vycházejte taky.
Odpovědět
@renatka_k Děkuju moc! U nás je ta konstrukční výška 3175 mm. Možná raději tedy přidáme schod navíc...
Odpovědět
Článek se načítá
Vyska schodu: 18,5cm Dlzka schodu: 29cm Ale u nas je to dane mojimi parametrami - bezne davam schody po dvoch 😁
Odpovědět
@bayt Verejne budovy maji ty stupne nizsi, tak at to nemate zkreslene. Zalezi jak jste vysoci. My si do podkrovniho bytu predelavali schody z 19 cm na 17,5 cm (puvodne to byly schody na pudu) a je to hodne znat. Hlavne cestou dolu je to prijemnejsi. Stupne mame bez presahu.
Odpovědět
Kromě Lehmannova vzorce je ještě druhý: délka stupně minus jeho výška by se měla pohybovat okolo 12ti.
Odpovědět
@renatka_k To asi vychazi z maximalne 35 stupnoveho sklonu ramene.
Odpovědět
@deto_oesya Tak manžel je dost vysoký a jemu asi taky vyhovuje spíš těch 18-18,5, ale zase budeme mít i malé děti a já zrovna extra vysoká nejsem 🙂 Co na to manželka?
Odpovědět
@puhelin Těch 20cm je rodinný dům, ale hodně starý, přes sto let. A co teda máte pravdu, velmi mě překvapilo, že není problém po těch schodech jít nahoru, ale jít dolů. Jinak nám ale sklon i šířka nášlapu vychází dobře, takže jediná věc by bylo těch cca 18,4-18,5 výška schodu.
Odpovědět
@bayt Je to jak jit po strani, dolu byste prepadli, nahoru je to i prijemny, protoze tu strmost pod sebou nevidite. Ja merim necelych 160 cm a tech 185 mm by uz na me bylo na beznou chuzi hodne.
Odpovědět
@bayt Manzelka v poho, ta je tiez pomerne vysoka a deti tiez nemaju problem. Pre mna viac podstatny parameter bola dlzka schodu nez vyska, aby som na schod vedel pohodlne polozit tlapu 😀
Odpovědět
@deto_oesya Skoda, ze si ty vase schody nemuzu projit osobne 😄 Nemate prosim aspon foto?
Odpovědět
@bayt Posli mi do spravy email, odfotim a poslem.
Odpovědět
@deto_oesya dekuju! 🙂
Odpovědět
ideál na x krát běhání nahoru dolu je 170/290 -175/280
Odpovědět
@iveta_89 17 cm uz kvuli manzelovi mit nemuzem, to uz je nizke...tak to druhe 🙂
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Profilova fotka
@bayt Dobrý den, plánujeme zrovna schody a vychází nám to podobně (18,4 a 26 cm)...mohla bych vás moc poprosit o informaci, jak jste spokojení s výškou a šířkou schodu? Moc děkuji.
Odpovědět
Profilova fotka
@deto_oesya Dobrý den, mohla bych vás také moc poprosit o fotku schodů? Předem moc děkuji.
Odpovědět
@lenka_foltasova Jeste nebydlime...ale vyresili jsme to nakonec jinak.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?