Z čeho stavět - Ytong vs jiný materiál?

Dobrý den, mohu poprosit o názor kdo má zkušenosti se stavbou z Ytongu, jak jste spokojeni? Přemýšlíme o stavbě přízemního bungalovu, kdy obvodové zdivo by byl 30 cm Ytong + zateplení EPS 20 cm. Vím, že Ytong má své výhody i nevýhody co jsem se dočetl ale zajímají mě zkušenosti z praxe, jelikož já zase tolik zkušeností nemám.... Jde mi třeba o to, zda se obvodovým zdivem nešíří nadměrný hluk z ulice tím, že jsou ty tvárnice lehké. + zda máte i příčky z ytongu?. My máme navržené příčky mezi koupelnou a obývákem v šířce 15 cm, mezi technickou místností a ložnicí 20 cm. Bojím se, aby příčky nepouštěli moc hluku... Děkuji za případné náměty
Odpovědět
Zde se asi objektivní odpovědi nedočkáte, protože každý bude hájit to, z čeho sám stavěl. Jinak je zde X diskuzí na toto téma. Lze si však s technických listů výrobců vytáhnout příslušné parametry a porovnat.
Odpovědět
Profilova fotka
@zdenek8 pokud se bojíte přenosu zvuku, tak ytong je na tom nejhůř.. v tomhle je top vapenopísek, ale je pak brát v potaz celou obálku budovy a vnitřní vybavení. Okna, dveře atd. Je to myšleno tak, že když si pak koupíte papírové dveře, tak je vám nějaká aku příčka k ničemu 🙂.
Odpovědět
Vlastní zkušenost, v porovnání novostavba 50cm obvod porfix x 35let starý RD z 40cm červeného cihlovzduchu je starší stavba tišší… na to, ze bydlíme skoro tam kde lišky dávají dobrou noc tak bych možná volil už jinak, ale jsem na hluk dost citlivy… na příčky mezi dětským pokojem a koupelnou použita příčka 30cm… pokud jste z MSK klidně se stavte “poslechnout” 😁
Odpovědět
Jen taková otázka - proč, pokud uvažujete o Ytongu uvažujete o dodatečném zateplení, proč rovnou nepoužijete silnější obvodové zdivo - třeba 450, 500, 550 Ytong Lambda tvárnice. To samé platí i o jiném materiálu. Jo a jinak ... - zkuste si potěžkat takovou 450 Ytong tvárnici - rozhodně to není lehké zdivo. K těm příčkám - dle mého příčky 15 cm postačující, mezi tou TM a ložnicí bych použil klidně i tu 20 cm příčku. Jinak se může použít klidně příčkovka 100 + 50 MV + 100 příčkovka. Ta MV může být klidně akustická, aby jste měli jistotu. Samozřejmě co stavebník - to různý názor na stavební materiál. Někdo preferuje to, druhý ono, např. u Ytongu lepíte na lepidlo - zdící maltu která se míchá s vodou, u Porothermu se třeba používá pěna z pistole, to má samozřejmě i velký vliv na rychlost výstavby.
Odpovědět
@slamer To neni pravda, Ytong ma super radu, ze ktere stavime, ktera je srovnatelna treba s Heluzem. Je fakt, ze to nejhorsi na pricky je klasicky Ytong. Naopak skvely je sadros. Nevim, proc se traduje, ze sadros snadno prenasi hluk.
Odpovědět
Profilova fotka
@zdenek8 Máme postaveno z YQ 550 mm bez zateplení, ještě dokončujeme ale asi tak měsíc dva a bydlíme. Venku jsou holé tvárnice bez omítky, Vnitřní omítky máme sádrové tl. od 10mm do 30mm, okna trojskla, izolace ve stropě minerální vata tl.400mm, vnitřní zdi jsou dvě nosné propojené s obvodovým zdivem na 1/3 délky, rozdělují obývák s kuchyní a zádveřím mezi ložnicí, koupelnou a technickou s wc, další zeď je mezi těmito místnostmi a odděluje dětské pokoje tl, 250mm obou dvou. pouzit ytong universal PD, veškeré příčky jsou z 150mm ytongu rozdělují chodbu, ložnici, koupelnu a technickou, mezi šatnou a ložnicí je jen 100mm příčka, tyto všechny příčky jsou kotveny pomocí nerezových pásků a je udělaná dilatační mezera mezi obvodovými a nosnými zdmi, a je to vypěněno montážní pěnou, vše dle technického doporučení ytong právě kvůli přenosu hluku mezi místnostmi. Nejsou ještě dveře takže hluk mezi místnostmi zatím nemohu hodnotit ale soused má stejný dům jen dispozičně jinak a jen obvod z YQ 500 mm, má pěknou sestavu audio a když jsme pouštěli na silvestra tak jsem šel za dveře z mdf takové rámové z baumaxu a dosti ten hluk to utlumilo. Nicméně můžu hodnotit hluk z venkovního prostředí to bych řekl že jak zdi tak izolace stropu to tlumí velice perfektně, vedle u souseda jezdil bobik smykový nakladač a vůbec jsem ho neslyšel při běžné činosti až když jsem vypnul rádio tak jen lehce byl slyšet. Auta když projedou tak to není taky tak dramatické ale je pravda že vždy když tam jsem tak mám otevřenou mikroventilaci. Kdybych to zavřel úplně tak je klid. Ještě mám porovnání když soused ještě nebydlel a z kamarádem zkoušeli aparatůru (má kapelu a hraje po večerech) no byl jsem venku u auta asi tak 50m od jeho domu řvalo to jak kráva a i byly cítit hloubky(basy) jak když jste někde na velké párty, šel jsem dovnitř schválně jsem pozavíral veškerá okna, a šel do ložnice (druhá místnost směrem od domu souseda). prakticky jsem to neslyšel musel jsem se vyloženě zaposlouchat. Takže z mého pohledu pokud dodržíte tyto doporučení ytongu tak se nemusíte bát. Jediná nevýhoda tohoto YQ ytongu je tím že je více porovity tak se do něj blbě kotví předměty a je třeba použít hmoždinky přímo do ytongu, osvědčily se takové ty vrtule, pak samozřejmě fischer a chemická kotva. Turbošrouby i po předvrtání v tom moc nedrží. Natloukačky ano ale musí se udělat menší otvor a nenatloukat ale šroubovat, pak je to pevnější na tah.
Odpovědět
Profilova fotka
@zdenek8 Samozřejmě souhlas s @franti_p a je zapotřebí řešit i dveře jak jsem zmiňoval, rámové ta buď plné dřevo nebo mdf, žádná voština a papír a nejlépe padací prahy .
Odpovědět
@bayt tak tak, sadrokarton vyplneny vatou ma mnohokrat lepsi akusticke vlastnosti nez ytong viz starsi diskuze https://www.modrastrecha.cz/forum/obv...
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt co je to prosím za super řadu ? Pokud budeme porovnávat 15cm příčkovky, Ytong 15cm 41db (475kg/m3). Heluz 14cm 41dB (740kg/m3). AKU Heluz na maltu 11,5cm 47dB (1070kg/m3). Vápenopísek 11,5cm 47dB (1400kg/m3). Vápenopísek 15cm 52dB (2000kg/m3). Nejlépe na tom bude skládaná příčka s SDK + vata, tam to bude nad 50dB. Záleží na tloušce izolace a případně i dvojté opláštění z každé strany. Akustika je docela složitý obor a je tam mnoho proměnných a hlavně rozdíl v 1dB se těžko vysvětluje, ale dle wiki je to přičítání 26% intenzity.
Odpovědět
@slamer Ytong Statik. Rozdílu ve vnímání hluku u rozdílu 1dB rozumím a dokonce celkem bez potíží 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@zdenek8 Ještě bych zmínil takovou drobnost pokud se rozhodnete pro zateplení a chcete řešit hluk tak doporučuji použít na zateplení kamenou vatu a ne eps, vata lépe tlumí hluk než polystyren, ten ho spíše vede.. a co se týče materiálu zdiva tak lepší akustické vlastnosti bude mít zmiňované vpc, čím hustější materiál tím sice těžší ale za to lepší akustická neprůzvučnost, to samé platí o příčkách s sdk, dvojité opláštění, desky habito atd...
Odpovědět
@jarin1 děkuji moc za vyčerpávající odpověď. Děkuji všem ostatním, kteří odpověděli. I v návaznosti na koment franti_p, já se bál stavět třeba z 450, 500, 550 Ytong Lambda tvárnice bez dodatečného zateplení, protože se bojím tepelných mostů, že se to někde špatně udělá a prostě žiju možná v "komunismu" stavebním v tom, že vrstva zateplení na cihlu by mohla případně mosty překrýt. Čímž neříkám, že se nemohu plést, ostatně to bych jinak nebyl otevřený diskuzi a radám :- ). Já si velmi rád nechám poradit. @jarin1 a myslíš, že kdyby si dal Ytong užší šířku 450, že by ta zvuková izolace obvodových stěn byla o dost horší? Nebo při kvalitních oknech a dveřích ten rozdíl třeba nebude tak velký, ? Děkuji moc
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@bayt v pohodě, já psal jen data co jsem dřív studoval.. My máme postaveno obvod z Heluz P15 25cm + EPS a vnitřky Heluz AKU 11,5cm na maltu a třeba porovnání se sousedem, který má příčky s ytongu 15cm, tak tam jde například slyšet pouštění vody v koupelně přes půl baráku..
Odpovědět
Profilova fotka
@zdenek8 Co se týče té neprůzvučnosti tak uvádí jak u 450 tak u 550 stejnou a to 50dB laboratorní. Nic méně koukej i na energetickou náročnost takže určitě doporučuji sáhnout po 550, cenový rozdíl cca 10kč na kusu, teď už mají v nabídce s pdk my měli 2 roky zpět tvárnice hladké takže se lepily jak vodorovné tak svislé strany, tudíž si musel být přesný ve zdění, teď u pdk jen vodorovné tudíž stavba bude rychleji přibývat, a co se týče tepelných mostů tak ytong má řešení, já vše konzultoval bud z projektantem který spolupracuje s nimi a nebo s jejich technikem. To že mají tvárnice kapsy a pero drážku tak se uvnitř vytvoří vzduchová kapsa a ta je také izolant, navíc pokud dáš omítku vnější tepelněizolační tak tímto ty tepelné mosty dosti minimalizuješ, my ji už máme nakoupenou. A opravdu funguje, známý takto testoval dům termokamerou a soused měl právě z této tepelněizolační a nebyly vidět žádné úniky. Jako nelobuju za to že bych byl nějak placený 😄 ale máme z toho postaveno a funguje to, v mrazech zeď není ledová vůbec a to tam není ještě ta omítka. Akumulace funguje také, já jsem spokojený a neměnil bych.
Odpovědět
Ahoj, v projekte to máme podobne ako @slamer. Medzi miestnosťami, kde nám to dávalo zmysel sme dali aku tehly, bolo to konkrétne medzi dvomi vedlajsimi miestnostami a pri jednej miestnosti, ktora susedila s kupelnou. Ak clovek pouzije vatu na vonkajsie zateplenie, tak by to malo trochu prispiet k znizeniu hluku, ak si dobre pamatam tak asi o 3db v porovnani s eps. Treba ale hlavne poriesit dobre strop, idealne monolit, vtedy je to super. Co sa tyka obvodoveho zdiva, tak tam je vela kombinacii. Poviem svoj nazor, ale budu tu ludia, ktori maju inu preferenciu a budu ci pochvalot. Osobne preferujem tensiu tehlu + vacsie zateplenie samostatne, napr. PT25+25vata. 2v1 mi pride ako super myslienka, ale treba tam riesit tepelne mosty, treba riesit zaluzie nejakym systemovym riesenim. A ked obcas idem a vidim ako su z toho postavene domy, obcas trci vata, nespravny dorez, medzi tehlami presvita... Tak si vravim, ze ak na toto ma ist len fasada, tak lutujem ludi co tam budu byvat. Co sa tyka hrubych obvodovych stien, tak tam tiez nevidim az taky velky prinos. Tam treba riesit tepelne mosty, inak to nebude spravne fungovat. Ak ta to zaujima z pohladu vypoctov odporucam toto tzb vypocty: https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-... Je to podla mna lepsie ako studovat produktove listy a pocitat to. Tam si naklikni nad cim uvazujes a mozes porovnavat.
Odpovědět
@slamer V pohode 🙂 Jinak jestli ma klasicky Ytong, tak verim. To ma pribuzny a vazne nekdy skoro nepoznam, ze je nekdo ve vedlejsi mistnosti, nebo primo u me 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@jarin1 Akumulace a ytong nejde dokopy. Materiály obecne s nízkou hmotnosťou moc neakumulujú, zato lepšie izolujú. Pokiaľ chce človek dobrú akumuláciu, vyberie VPC, ale nie to duté, ale to plné, kde má jedna cihla 250x250x200mm 23,8kg.
Odpovědět
Profilova fotka
@josefx Myslel jsem celkovou akumulaci domu ale i tento Ytong nějakou má.
Odpovědět
Profilova fotka
Jediné co bych z hlediska hluku změnil je splachování u WC a použil nějakou tichou variantu. Když je u mě ticho, tak je slyšet přes odpady do jiných místností s odpady.
Odpovědět
Mám zkušenost se stavbou z Porfix, ytong, Potorherm a VPC A když bych stavěl znovu tak buď Porfix nebo Cihla všechno má svoje asi není jasný vítěz ani poražený. Z čeho bych nestavěl je VPC vše těžké dlouhá doba vystavby blbě se vrtá a ty elektrokanálky tak Maximálně prodlouží dobu tahání elektroinstalace.
Odpovědět
Jak se psalo výše, je to o prioritách. Já bych neřešil, z čeho se staví snadno. S cihlami nějak pracujete rok, bydlet se v tom bude 100 let. Až budu stavět dům, bude z VPC (17-20cm) a na to polystyren. Nejhůř se z toho staví, nejlíp se v tom bydlí kvůli akumulaci tepla a nepřenosu zvuku. Tam, kde se bude hodně sekat (koupelna). se často dělá ytongová předstěna. Nevýhoda bude určitě dostupnost, kdyby vám na konci chybělo 10 cihel. To s Ytongem vyřešíte rychle. Když se ptáte na porobeton - bratr z toho stavěl a cihly přijely mokrý. V ten moment byla cihla velká a ještě k tomu těžká.
Odpovědět
VPC má neoddiskutovatelné (uživatelské) výhody a zavrhnovat ho proto, že se z něj o něco hůře staví, považuji za nerozum. Pro objektivnost je ale potřeba zahrnout jeho vyšší pracnost do porovnání cen za práci, když budete porovnávat cenu stavby při použití různých materiálů - stavební firmy které vědí, co je VPC, si zpravidla nechají tu vyšší pracnost zaplatit (např. vyšší cena za "přesun hmot")
Odpovědět
@mp77 Jenže firmy používají jeřábek a multibloky. Při svépomocné výstavbě je to celkem jedno. Vyšší pracnost zabere max pár dnů navíc. Jednoznačně VPC mají nejvyšší akumulaci a hlukový útlum, takže podstatné je, co stavitel preferuje. Z hlediska ceny je výhodná kombinace BST+EPS a tato kombinace má i slušný hlukový útlum a akumulaci. Pokud jde o rychlost výstavby, tak jednovrstvý cihlovzduch lepený PUR pěnou. Z hlediska rychlosti vytváření drážek pro rozvody je nejvhodnější ten Ytong. Jenže z hlediska hlukového útlumu a akumulace je to nejhorší varianta. Obecně je sendvič levnější a bezpečnější proti jednovrstvému zdivu.
Odpovědět
@zubr487 v pořádku, sám mám z VPC (+EPS) postaveno a věděl jsem (vím) proč a jsem spokojený 🙂 jen jsem chtěl upozornit, že vzhledem k tomu, že je významně těžší, si toto nechávají firmy zpravidla zaplatit (připlatit)
Odpovědět
Děkuji všem za komenty. Asi nakonec bude ten Ytong, můžu na něj získat nějakou slevu + i továrna na výrobu Ytongu je cca 16 km od místa stavby, takže to máme i blízko. Jen váhám zda 30 cm Ytong + 15 EPS nebo to jednovrstvé zdivo třeba Ytong Lambda YQ 450, kde jak jsou ty cihly na jednovrstvé zdění širší, tak mají lepší zvukový útlum ale zase se tam bojím těch tepelných mostů (kdyby se to neudělalo do puntíku podle návodů) u jedné vrstvy zdi..... u dvouvrstvého zdění ty mosty snižuje ta druhá vrstva EPS. Ale zase jsem četl, že polystyren třeba tu akustiku ještě zhoršuje....no je to fakt zamotané. Jen jsem se bál té akustiky, aby např. když soused bude mít psa, co často štěká, aby to nebylo jakoby pes byl u vaší hlavy :- ). Ale snad to bude dobré. Zkusím se ještě také porozhlédnout v okolí, zda někdo nestavěl z Ytongu, jaký na něj má názor v praxi.
Odpovědět
@zdenek8 máme ytong 30 + 20 eps. Nikdy nikdy nikdy nikdy bych z toho už nestavěla. Z venku slyšíme uplně vše. Bydlíme na klidné ulici, ale když kolem projede auto, je to jako tank. Když sousedé o ulici výš mají párty duní nám celý dům. Když soused vysával terasu, vše jde přes obvodové zdivo slyšet do ložnice. Děsím se až budou grilovat... V garáži máme tepelko a 30cm zdi a vše se nese do celého domu, budeme muset řešit odhlučnění. 15tka zeď z pracovny když manżel telefonuje je to jakoby to bylo z papíru. Jsme docela ve větrné lokalitě a když fouká duní celý barák, zdi... Ytong hrozně nese vibrace, zvuky a vše celkově. Já jsem sice hodně citlivý člověk na zvuky, ale je to peklo. Předtím jsme bydlely ve starem dome, kde nam auta jezdili 3 metry od loznice a neslyseli jsme temer nic. Soused má vytuněné auto a když ho má nastartované duní celý dům. Mezi pokoji máme akustické silka tvárnice a to je sto a jedno. Tluču si do hlavy, že jsme nestavěli z něčeho lepšího... Obvodové zdivo a slyšíme sousedovo radio z terasy... Ne ne ne. Nevím co s tím. Snad ploty trochu pomohou. Nikdy už bych z toho nestavěla. Peklo.
Odpovědět
@zdenek8 je to jak píše @m_vasickova. Kombinace YQ a zateplení EPS je z hlediska hlukového útlumu nejhorší kombinace. Ten EPS to ještě zvýrazní. Takže pokud trváte na YQ se zateplením, tak použijte minerál. Jenže to Vám nepomůže s příčkami a s akumulací. Někdo to zde řešil příčkami z jiného materiálu.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?