Menu Forum

Zděný vs. dřevostavba - svépomocí vs. na klíč - tak trochu jinak

3. únor 2017  • 
fotoportrét
fotoportrét
caesar82
Registroval se 29. prosince 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 16 příspěvků. Má 1 přítele.
fotoportrét
fotoportrét
caesar82
Registroval se 29. prosince 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 16 příspěvků. Má 1 přítele.
 Ahojte. Následující řádky jsem pojal jako „veřejné sezení u internetového psychologa“ emoticon . Budu rád za Vaše názory. Omlouvám se za rozsah.
Bydlíme s manželkou v panelákovém bytě; byt je situován v přízemí, 3+1, 60m2, bez zahrady. Manželka je spokojená, protože vyrůstala ve starém domě. Já v tomto bytě žiji 34 let a je to pro mě za trest. V létě to celkem jde, protože se snažím být maximálně venku, ale v době plískanic a holomrazů je to na kulku. Průchozí obyvák se 3 dveřmi, koupelna 1,3 x 1,5 metru, absence balkonu, dům za svou papírovou životností (úniky plynu, o vánocích prasklo topení, takže vytopené sklepy atd.). No radost. Před půl rokem se nám narodilo mimčo a pocit stísněnosti u mě vzrostl. Když jezdím na kole po okolních vesnicích a vidím, jak lidé tráví čas na svých zahradách, tak mě to na jedné straně naplňuje smutkem (a bohužel i závistí) a na druhé straně motivuje ke změně. Rozhodl jsem se (a žena je pro), že si postavíme dům. Možná to bude znít naivně nebo jako klišé, ale rád bych, aby si dítě a v budoucnu děti mohly hrát na zahradě, na pískovišti, aby měly vlastní čerstvou zeleninu, manželka měla kde pověsit prádlo, já měl místo na kutilství atd. (Jen tak na okraj, usiloval jsem o pískoviště a lavičku u paneláku, ale většinou nájemníků to bylo smeteno ze stolu, že by se tam shlukovali výrostci a dělali binec.)
Babička má velikánskou zahradu, kde je možné dům realizovat. Máme představu o bungalovu; maximální obytná plocha 100m2; rozpočet 2 miliony (když by bylo nejhůř 2,4 mil., ale to je max.)
Nabízí se několik možností:
Stavba svépomocí. Prošel jsem si řadu serverů a diskuzí a jako nejlepší stavební systém se mi jeví VPC+zateplení; voda, odpad v instalačních předstěnách. Říkal jsem si, že budeme dál bydlet v bytě a pomalu (klidně i 3 roky) stavět na zahradě dům. Stavební materiál bude hlídán, voda, elektro na pozemku, soused je topenář a instalatér, v přízni mám 3 zedníky (Všichni mi ale řekli, že na mě nemají čas. Inu ne nadarmo se říká, po přízni řízni emoticon ). Podle odhadu architekta se hrubá stavba, včetně desky, oken, stěn z VPC, zateplení a střešní krytiny musí vlézt do 800 tisíc. Je tu však několik ALE. Známá mě od toho zrazuje. S manželem nedávno stavěla zděnou chatu (rozpočet 250 tisíc). Manžel údajně pořád v nervech; vyprávěla mi, jak horko těžko sháněla bagristu. Když přijel kopat základy a měl práci rozdělanou, zazvonil mu telefon; bagrista řekl, že to je existenční nabídka, že až to dodělá, vrátí se. A ze započaté stavby odjel. Měsíc a půl sháněla nového, přitom už měla nasmlouván beton a další řemeslníky (jsou-li kvalitní, musí se čekat dlouhou dobu). Podobný problém byl i u střechy. Oslovila asi 8 firem a nechala si střechu nacenit. Vyhrál drobný živnostník, který přišel práci udělat, ale sdělil jí, že jsou tam vícepráce, a že to bude stát o 30 tisíc víc. Opět obdobný případ. Firmy, kterým poděkovala, resp. si je nevybrala, ukázaly vztyčený prostředníček, ostatní řemeslníci byli nasmlouvaní, tak na to musela přistoupit. Uvědomuji si, že dům bude 10x větší investice oproti zmíněné chatě a 10x více starostí. Navíc mi řekla, že většina jejich spolužáků, co takhle stavěli, se během toho, nebo krátce na to rozvedla. Chlap podrážděnej, pořád v nervech, děti si neužije apod. Posledních šest let jsem při zaměstnání studoval; dva poslední roky psal intenzivně disertační práci. Prakticky veškerý volný čas jsem věnoval studiu; obrovské vyčerpání, nervozita, žaludeční nevolnosti… Říkám si, že stavění domu svépomocí by bylo obdobné. Po práci opět do práce, stres a starosti s řemeslníky, zanedbávání rodiny… Nebo se pletu?
Začal jsem přemýšlet o stavbě na klíč. Problém je v tom, že prakticky jedna z prvních otázek, kterou vám firma položí, je: Kolik máte peněz, nebo kolik chcete investovat do bydlení? Otázka je to samozřejmě logická a na místě. Na druhou stranu, když někomu řeknu, že chci hypotéku 1,7 milionu a dům za 2 miliony, tak se bude snažit tuto sumu maximálně vyčerpat. (Tzn., my bychom ti to postavili za 1,5 milionu, ale když máš nachystaný 2, tak ti to uděláme za 2 emoticon ). Obeslal jsem pár firem s jedním typovým projektem, který se blíží našim představám a cena se lišila, nicméně byla už mimo naše možnosti – od 2,8 do 3,6 milionů. Všechno varianta na klíč a dřevostavba. Zděná by pravděpodobně vyšla ještě dráž. Zbývá tedy slevit ze svých nároků… Jen na okraj k variantě montovaná dřevostavba. Výše zmíněný příbuzný – zedník – na mě vyrukoval s typickými argumenty – spadne ti to, shnije to, napadne to houba, budou v tom myši, hluk atd. Inu koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Asi na rozdíl od většiny lidí nepřemýšlím o problémech tak řečeno „hic et nunc“. Člověk je relativně mladý a má nový dům, ale jak stárne, dům stárne s ním. Např. moje teta se strejdou to vychytali. Odešli do důchodu, prodali svůj megapalác postavený v 80. letech za 4,5 milionu, nechali si postavit domek za 2 miliony a něco jim zůstane na staří a věřím, že v domě dožijí bez větších oprav. Mě je 34, vezmu si hypotéku na 30 let, postavím dřevostavbu, jsem relativně mladý, dům bude nějakou chvíli bezúdržbový, ale… Bude mi 65, splatím hypotéku, budu v podzimu svého života, sil ubývá a co mi z dřevostavby zůstane? Nebo bude mít stavba (pozemek) hodnotu, abych si alespoň koupil malý byt na dožití? Není v tomto ohledu přeci jen lepší zděný dům? (Vůbec se nebavím o nějakém dědictví pro potomky).
Uvažovali jsme chvíli i o starším domě, ale starý dům nebude nikdy nový, představuje stálé starosti, nehledě na to, že v našem okolí jsou pouze dvou až třígenerační domy, jejichž cena se pohybuje kolem 3,7-4,5 milionů.
Budu moc rád za Vaše názory a příspěvky i za rady, jak popsanou situaci nejvhodněji řešit.
22. led 2017 v 11:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
 Přidej příspěvek
fotoportrét
fotoportrét
kossakowski1980
48
Registroval se 18. března 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 400 příspěvků. Má 25 přátel.
 • Stavím dům
  Region Teplice
fotoportrét
fotoportrét
kossakowski1980
48
Registroval se 18. března 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 400 příspěvků. Má 25 přátel.
 • Stavím dům
  Region Teplice
 Ahoj,
stavět dům a nemít starosti je něco co bych chtěl začít.

Druhá věc ohledně zhodnocení domu po xx letech jako tvoje teta ?
* to hodně záleží na tom kde dům stojí.

Pokud chceš mít klid a rozpočet pod kontrolovou a zároveň nechceš / nemůžeš si něco udělat sám,
tak stav dům s RD Rýmařov. Rozpočet je u nich předem daný.
Jediné negativum je, že terminy na stavbu jsou nejdříve za rok. Ale alespoň si uděláš základy emoticon

Stavba cihlového domu svépomocí podle toho jak máš napjatý rozpočet tě bude stát nervy.
A určitě i nutnou dávku volného času a schánění.

Důležité je, ale se rozhodnout, začít něco dělat a nechat si rezervu.
Protože i menší dům v tzv. běžném standardu je o 100% lepší byt v paneláku.

Držím palce
22. led 2017 v 11:36  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
cybermole
10
Registroval se 8. září 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 168 příspěvků. Má 1 přítele.
fotoportrét
fotoportrét
cybermole
10
Registroval se 8. září 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 168 příspěvků. Má 1 přítele.
 Nervy se stavbou budete mít i u stavby na klíč a kdo říká že ne, tak má krátkou paměť. Jeden z hlavních faktorů je to, jestli Vás bude bavit se podílet na stavbě domu. Spousta lidí, co staví tak pospíchá, aby bydlela co nejdříve a to ve spojení nezájmu o fyzickou práci na domě je hrozná kombinace.. Většina mého okolí si nastavila termíny tak, že jsou nesplnitelné a z toho vznikne spousta zbytečných starostí. Pokud na stavbu nespěcháte, stavte svépomocí zděný dům. Nikde přeci není psáno, že tam musíte trávit veškerý volný čas. Holt někdo postaví za rok, jiný za 3, není to soutěž. Kolegyně staví už 3 roky, podle toho jak jsou peníze. A tak na stavbě je třeba 2 víkendy do měsíce, někdy více, někdy méně. Pokud Vás opravdu nic zásadně netlačí, tak není kam pospíchat. Ono té práce okolo domu bude pak do konce života až až emoticon

Mimochodem 100m bungalov postavíte svépomocí do 2 mil (v běžném standardu) naprosto bez problémů.
22. led 2017 ve 12:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
rimmer
Registroval se 4. září 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 413 příspěvků. Má 1 přítele. Region Olomouc.
fotoportrét
fotoportrét
rimmer
Registroval se 4. září 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 413 příspěvků. Má 1 přítele. Region Olomouc.
 @caesar82 Ahoj, no jelikož jsem na tom defacto stejně jako ty ale jsem stavař, tak ti popíšu jak to vidím já. Stavět svépomoc určitě jde i pro člověka, který to nikdy nedělal, jelikož dneska jde všechno načíst, jsou videa, vše je takové velké lego. Základem je co nejjednodušší půdorys bez nějakých vikýřů, arkýřů, rizalitů a podobných 3,14 čovin, které jen prodražují stavbu a max. věcí si musíš zvládnout svépomoc, jelikož co jsem se v životě setkal se řemeslníky, tak to je také jen banda fušerů, kteří přemýšlí jen nad tím, jak tě oškubat a ti dobří nemají věčně čas.
VPC a zateplení je určitě dobrá volba, ale v případě bungalovu se koukni např. na betong a vnitřní zateplení (popř. best a jiné), tento systém je v mých očích nejlepší na bungalov, na tzb je spousta diskuzí kolem toho, tak mrkni tam. Vyzdíš jen obvodové zdi, střechu si necháš udělat např. z dřevěných příhradových vazníků, krytinu si už položíš sám, strop a příčky ze sádrokartonu, zateplení si nalepší sám zevnitř ze židle, zaklopíš to sádrošem a neděláš nikde omítky, jednoduché funkční a levné.. Dřevostavbu bych nebral, příliš mnoho rizik za cenu stejnou jako je zděný což je možné snad jen u nás..
22. led 2017 ve 14:31  • Odpověz  •  To se mi líbí

Sponzor fóra

fotoportrét
fotoportrét
ozzy77
61
Registroval se 1. prosince 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 358 příspěvků. Má 18 přátel.
 • Stavím dům
  Region Ústí nad Orlicí
fotoportrét
fotoportrét
ozzy77
61
Registroval se 1. prosince 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 358 příspěvků. Má 18 přátel.
 • Stavím dům
  Region Ústí nad Orlicí
 no ve zkratce - jestli být na nervy z paneláku (uz jsi ted) nebo byt na nervy ze stavby, tak to se da lehce ovlivnit. Na nervy ze stavby muzes byt, pokud se budes stresovat, ze neco neni podle tvych predstav , ale pokud se s tim smiris. Napr. muzes byt na nervy ze jsi zacal pozde, ze jsi neco nepripravil dopredu. Anebo na nervy byt nemusis a s timhle se smiris. Proste to tak je a hotovo. Pokud zacnes pozde, tak zadnej dobrej remeslnik na tebe cekat nebude, tzn musis se smirit s tim, ze se stavba potahne, nebo si jednoduche veci udelas sam.
Podle mne je nejdulezitejsi se rozhodnout a jit si za tim. Být si jisty partnerem a pozemkem, nedavat si zbytecne vysoke cile apod. (napr bude to hotove do XY)
22. led 2017 ve 14:32  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
slabici
50
Registrovala se 25. listopadu 2014 na modrastrecha.cz. Přidala 2686 příspěvků. Má 14 přátel. Region Praha - východ.
fotoportrét
fotoportrét
slabici
50
Registrovala se 25. listopadu 2014 na modrastrecha.cz. Přidala 2686 příspěvků. Má 14 přátel. Region Praha - východ.
 Přidám k tomu naší zkušenost.. zděný dům na klíč , plocha 140m i se garáží za 2.5mil. Pokud chcete jen 100m, do 2mil by se to mohlo podarit. Jen ale dodam, že dalších 400tis nás stálo to okolo.. připojení na site, plot, žumpa, zamkovka apod.
Nervy? Trochu ano, ale max. s tím, že jsme neměli čas se dostavit na kontrolní den. Platili jsme si stavební dozor a ten nám dost věcí odfiltroval, hádal si sám autor nám pak pouze shrnul, co musí předělat, dodelat, vymyslet atd. Nebyla to asi taková heuza, jako nahánět řemeslníky každého extra.
22. led 2017 v 15:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
fotrtom
73
Registroval se 24. dubna 2012 na modrastrecha.cz. Přidal 515 příspěvků. Má 13 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
fotrtom
73
Registroval se 24. dubna 2012 na modrastrecha.cz. Přidal 515 příspěvků. Má 13 přátel.
 Zrovna tento týden jsem na netu četl o chlapíkovi co si sám odoperoval slepé střevo – bylo ve 100+1 zahr. zajímavostí – asi bys měl na to kouknout. Možná tam najdeš i něco o někom,kdo si na kuchyňské lince v 3+1 postavil raketoplán…A pokud jsi už teď na nervy z bydlení v paneláku, můžeš si být jistý, že pokud si budeš stavět dům sám po večer a víkendech, budeš na nervy ještě víc a možná se k tomu přidají i zdrav. problémy. Spíše určitě než jen možná! Jen si představ ty nervy, až začneš sám pochybovat, zda jsi to Yotubko zkouknul pořádně a zda ti z návodu v ABC nevypadl nějaký ten odstavec. A nevím odkud jsi, ale od opavského vlakového nádraží jezdí co 20 minut trolejbus na psychiatrickou kliniku (č.201) – to jen tak pro sichr.
A vážně: pokud platíš nějaký horentní nájem a nemáš ty 2-2,5 míčů na účtu, tak se ti ty večerní a víkendové kurzy stavby domu prodraží ještě více (hypotéka + nájem, příp. dojíždění na stavbu atd.) A než třeba dostavíš bude dítě na střední a pískoviště i s houpačkou ti bude na….A s rodinou bych dneska moc nepočítal, z práce na fušku za děkuji už asi moc neletí a pokud ano, stejně nebudeš mít jistotu, že to nezprasí, zrovna jako ti fušeři - jen možná to budeš mí zpraseno levněji...
A k volbě dřevostavby nebo zděného – je tady lobby obou systému, takže to bude jen tom co se ti líbí a jak moc budeš spěchat. A věř, že jsou i jiné firmy, které drží danou cenu než výše zmiňovaní RD. A rovněž věř, že nikdy (opravdu nikdy) nikdo nepostavil dům bez jediné chybičky a zádrhele! A poslední rada: tady nikdo nerozhodne za Tebe – pořád to bude jen na Tobě, a většina rad, které tady padnou, Ti bude zase jen k prdu – včetně této mé! Ale určitě bude i malý dům vždy lepší než panelák.
22. led 2017 v 16:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
standum
Registroval se 6. února 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 35 příspěvků. Má 1 přítele. Region Brno.
fotoportrét
fotoportrét
standum
Registroval se 6. února 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 35 příspěvků. Má 1 přítele. Region Brno.
 @caesar82 jako by si mi mluvil z duše emoticon . My máme 3+kk, také vše přístupné z obýváku (ale aspoň malý dvorek) a čerstvý dvojčata emoticon . Je to vše jak pravíš. Tak jestli ti to pomůže, tak já jdu do stavby zděného svépomocí emoticon . Psycho to bude...to víme já i moje žena, ale život není růžovej. Nějak se to zmákne a bude líp (toto si musíš říkat stále, dokud nezgebneš, pak už je to salám) emoticon
23. led 2017 v 10:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
antonio222
3
Registroval se 22. července 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 63 příspěvků. Region Uherské Hradiště.
 • Stavím dům
  Region Uherské Hradiště
fotoportrét
fotoportrét
antonio222
3
Registroval se 22. července 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 63 příspěvků. Region Uherské Hradiště.
 • Stavím dům
  Region Uherské Hradiště
 z mého pohledu - 2 roky se člověk hecne a ušetří milion.
a taky je možnost, že vás to jako mě, můžete hodně bavit a naplnit život. místo do posilky a na tenis chodím na stavbu.
žena dojede, vezme špekáčky, opečeme, dáme pivo a pokračujeme v práci.
hlavně nedělat nic na co se necítíte, poptat se kamarádů, známých, sousedů...

řemeslníky co jsem měl, tak jsem po nich taky pár věcí opravoval (odsekával 2 šáry cihel v garáži atd).. takže si to radši opravím sám po sobě, než po jiných kterým platím 300-500 kč za hodinu.
23. led 2017 ve 12:23  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
atilius
23
Registroval se 18. července 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 1819 příspěvků. Má 5 přátel. Region Hradec Králové.
fotoportrét
fotoportrét
atilius
23
Registroval se 18. července 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 1819 příspěvků. Má 5 přátel. Region Hradec Králové.
 @caesar82 V tomhle hodně hraje roli to, na co se cítíš. Ale nejen ty, nýbrž celá rodina. A kolik času tomu jste ochotný věnovat v kombinaci s tím, kolik do toho můžete dát peněz. Znám taky dost párů, co začali se stavbou ve dvou a končili každý jinde.
Já jsem si třeba neuměl představit, že někde bud lítat a makat dva roky, bez víkendů, doma se neuvidíme, případně se tam všichni sedřeme.
Takže pro nás byl jasná volba dřevostavba, což pak trvalo od rozhodnutí "jdeme do toho" až po nastěhování 9 měsíců. Stavba vlastního domu 16 dní, kdy na konci byl umytý a vymalovaný dům jen k nastěhování.
23. led 2017 ve 12:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
kocicak123
175
Registrovala se 14. června 2016 na modrastrecha.cz. Přidala 146 příspěvků a 3 alba. Má 13 přátel. Region Praha.
 • Stavím dům
  Region Beroun
fotoportrét
fotoportrét
kocicak123
175
Registrovala se 14. června 2016 na modrastrecha.cz. Přidala 146 příspěvků a 3 alba. Má 13 přátel. Region Praha.
 • Stavím dům
  Region Beroun
 my jsme kvůli těm nervům nakonec vybrali dům na klíč, montovanou dřevostabu, máme hotový projekt a jdeme na stavebko. Nějaké ty starosti s tím jsou (výběr koupelen apod.), ale to jsou spíš takové drobnosti (hlavně my si furt něco vymýšlíme), nicméně jsem ráda, že nebudeme stavět svépomocí, i když je to levnější, tak za ty nervy to podle mě nestojí. Dům by pak měl stát asi za dva měsíce, takže úspora času nesrovnatelná. Firma, kterou jsme vybrali se zatím zdá být velice fér, kolega s ní má velmi dobré zkušenosti a navštívili jsme spoustu jiných už postavených domů. Nebojím se, že by nás dům nepřežil, prostě pokud se člověk o barák stará, tak vydrží ať je zděný nebo dřevěný. Stavíme s Natura Space, ale vím, že tyhlety montované sendvičovky dělá u nás víc firem. Můžete i sledovat můj blog stavimesidum.blogspot.com. Třeba by to pro vás bylo řešení.
23. led 2017 v 16:40  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
antonio222
3
Registroval se 22. července 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 63 příspěvků. Region Uherské Hradiště.
 • Stavím dům
  Region Uherské Hradiště
fotoportrét
fotoportrét
antonio222
3
Registroval se 22. července 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 63 příspěvků. Region Uherské Hradiště.
 • Stavím dům
  Region Uherské Hradiště
 @kocicak123 tak to je opravdu rozdíl mezi dřevostavbou na klíč a stavbou svépomocí+řemeslnicky, když nazýváš výběr obkladaček starostmiemoticon
ale myslím to bez urážky, jen že až já budu vybírat obkladačky, tak budu mít endorfiny někde u stropu emoticon
25. led 2017 v 18:56  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
caesar82
Registroval se 29. prosince 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 16 příspěvků. Má 1 přítele.
fotoportrét
fotoportrét
caesar82
Registroval se 29. prosince 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 16 příspěvků. Má 1 přítele.
 Děkuji všem za názory. Příští týden se chystám na veletrh Dřevostavba 2017, tak snad budu o něco moudřejší (a nebo budu mít v hlavě ještě větší zmatek emoticon )
25. led 2017 v 19:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
klaragu
1
Registrovala se 22. listopadu 2016 na modrastrecha.cz. Přidala 13 příspěvků.
 • Stavím dům
  Region Mělník
fotoportrét
fotoportrét
klaragu
1
Registrovala se 22. listopadu 2016 na modrastrecha.cz. Přidala 13 příspěvků.
 • Stavím dům
  Region Mělník
 Držím palce ke správnému rozhodnutí.Jinak vše je lepší než panelák.Bydlim ve 4kk a máme 3 děti,v letě se stěhujeme do domu a moc se těšíme😀
25. led 2017 v 19:51  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
lucaz
17
Registrovala se 7. února 2013 na modrastrecha.cz. Přidala 78 příspěvků. Má 3 přátele. Region Praha.
fotoportrét
fotoportrét
lucaz
17
Registrovala se 7. února 2013 na modrastrecha.cz. Přidala 78 příspěvků. Má 3 přátele. Region Praha.
 Zdravím a přidávám se...a jsem klidně zvědavá i na další tipy a připomínky a názory...
Taky jsme v 3kk, 62m a za 3m. to bude se 4. přírustkem....
A právě jsme ve fázi koupě pozemku a přípravách celé to rozjet...
A...též řešíme, že na klíč je to pálka, ale se čtyřmi dětmi to na stavbu opravdu moc nebude, takže tzv. "dodavatelsky..."?...
3. únor 2017 ve 22:17  • Odpověz  •  To se mi líbí