Zvyšovat stropy při pořízení rekuperace

Profilova fotka
Někde jsem četl, že při rekuperaci, rozvody v podhledech, je dobré zvýšit stropy. Proto bych se rád zeptal těch, co rekuperaci mají, jestli zvyšovali strop nebo nechali normální výšku. A také, jestli si dávali vyměník, co hlídá a upravuje vlhkost. Děkuji za odpověďi.
Odpovědět
@vlada24 na potrubi rekuperace a snizeny podhled jsme mysleli pri stavbe a prizpusobili jsme vysku stropu. V nekterych pokojich mame nad dvermi tzv.dyzu a tam tedy snizovat neni potreba, ve 2 mistnostech zase mame kastlik, takze taky neni potreba snizeni. Ale v dalsich mistnostech-treba chodba, kuchyne, koupelny bude mrizka ze stropu a tam musime snizovat vice. Je to o preferencich. K tomu vymeniku-najdete urcite na internetu mnoho diskuzi....My s manzelem v nej duveru treba nemame a neverime, ze se vraci do mistnosti "cista" vlhkost/vzduch. Zvolili jsme pasivni rekuperaci od Nilanu, spiro potrubi.
Odpovědět
Profilova fotka
Mám to stejně, jenom doplním, že regenerační i membránový výměník nevrací jen vlhkost, ale i špínu a smrad (dneska možná viry) - pokud do toho půjdeš, tak přeji hodně štěstí. Dokážu si představit použití membránového v létě pro snižování vlhkosti, ale tam je lepší mít v normálním výměníku klimatizaci, která vlhkost odstraňuje lépe.
Odpovědět
Profilova fotka
@t_makovice @radim2015 Takže výšku stropu jste zvyšovali a jste bez vyměniku spokojeni. Nemáte tedy moc nízkou vlhkost?
Odpovědět
@vlada24 jeste nebydlime,takze nemuzu posoudit....Ale radsi si poridim nejaky zvlhcovac nebo poridim rostliny, ktere dodaji vice vlhkosti v mistnosti nez ten vymenik. Ja mu proste neduveruji🙂 Co se tyce te vysky stropu, zvazte si, jaky druh potrubi budete mit, jaky ma trubka prumer, v cem ho povedete, a pak dle toho prizpusobte.....at nemate strop na hlave🙂
Odpovědět
Profilova fotka
My máme v koupelnách kvůli tomu strop 145cm a je to v pohodě. V chodbě vedeme na kraji a strop je na 140cm snížený jen tam. Do místnosti máme výdech boční ve zdi,takže to strop nesnižuje. V komorách,kde je odvod vzduchu,jsme strop nesnizovali-tam vede prostředkem "trubka". A co se vlhkosti týče, tak ta je v zimě katastrofální - kolem 30-35%. Rostliny nepomáhají,tak každou noc dáváme k postelim mokrý ručník.Je to ale hodně pracné a nevzhledné. 😞 Z nízké vlhkosti jsme opravdu nešťastní. VPC cihly,které by měly vlhkost držet, taky žádný účinek nemají.
Odpovědět
@lontyna udrzet potrebnou vlhkost v dome behem topneho obdobi je slozite kdekoli. Znam to z bytu, ale i kancelare, kde pracuji.....Ani ja nevim, jake je idealni reseni😞 Zvlhcovac jste zkouseli? Sama jsem zvedava, jak nam vse bude v dome fungovat/nefungovat po nastehovani (snad uz na jare)....
Odpovědět
@vlada24 my máme stropy cca 2,6m. V podhled je cca 11 cm, rozvody rekuperace jsou průměru 9, takže se tam akorát vešly. Vlhkost máme teď když se topí taky tak kolem 35,,%,, koupil jsem ale zvlhčovač a pouštím ho v ložnici před spaním, za 2 hoďky mi to vyzene na 50% V létě máme ale vlhkost dobrou kolem 50%
Odpovědět
Profilova fotka
@lontyna Vy máte výšku stropu v koupelnách 145 cm, asi myslíte 245 cm. To byste chodili po kolenou. Jinak určitě zkusit odvlhčovače, to je asi účinnější způsob než ručníky. My teď v bytě řešíme naopak velkou vlhkost, jsme u řeky. Takže používáme odvlhčovač a pomáhá.
Odpovědět
Ve většině domu jsme světlou výšku kvůli rekuperaci nezvyšovali. Máme dispozici domu udělanou tak, že rozvody jsou vedené nad místnostmi typu WC, koupelna, spíž apod., kde snížení SDK podhledem nevadí, a do obytných místností vedeme přívod z boku, z těchto “pomocných” místností, případně jsme si lokálně pomohli kastlíkem, který vypadá jako falešný překlad nad vstupem do místnosti. Neplýtvali jsme kubíky navíc a vypadá to dobře. Zvlhčování dejte určitě, pokud uvažujete o dřevěných podlahách.
Odpovědět
@renatka_k Vyústění vzduchotechniky na stěně s dveřma není ideální, dochází ke zkratu s odtahem (obvykle pod dveřmi) a místnost se čerstvým vzduchem moc nepropláchne. Co se týká regeneračního výměníku, tak z něj obavy nemám. Rotační rekuperátory se normálně používají na větrání kancelářských budov a vracení vlhkosti lze jednoduše ovlivnit otáčkami rekuperátoru.
Odpovědět
Profilova fotka
@vlada24 Ano, stropy 245cm, nějak mi to číslo uklouzlo. 🙂 Zvlhčovač by také bylo řešení, ale to bychom ho museli koupit do každého pokoje, a to asi budu raději běhat s těmi ručníky. Vlhkost zvýší spolehlivě. Spíš jsem tím chtěla naznačit, že u rekuperace opravdu vlhkost vzduchu v zimě problém je a je třeba se nad tím dopředu zamyslet.
Odpovědět
Vy, jak máte nízkou vlhkost, používáte taky CO2 čidla a nějakou zónovou regulaci? Já jsem z důvodu, abych nepřevětrával udělal rozvody a 2 servoklapky tak, abych přes den větral hlavně kuchyň, obývák a na noc se to zavírá a větrají se jen ložnice. Teď to dodělávám, takže ještě nemám zkušenosti.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@vlada24 Strop jsem nezvyšoval. Mám normálně 272 a v hlavní 305. Do pokojů je veden přívod ve skříních, pouze v obýváku je v kastlíkách. Chodba má snížený strop na 242. Co se týká vlhkosti, tak samozřejmě doporučeným větráním se v zimě hodně sníží a normálním provozem domácnosti ty litry a litry vody jenom těžko dodáš. Sádrová omítka sice umí regulovat vlhkost, ale když není voda, tak se vysuší a reguluje suchý vzduch. V práci máme běžně i pod 20%. Doma teď kolem 40. Ultrazvukový zvlhčovač nedoporučuji, protože všude zanechává bílý prach (jeden mám ve skříni). V létě je situace opačná - pokud je venku teplo a uvnitř 22, tak vlhkost jde hodně nahoru. @petr13 Nevím jak to děláš, ale možná máš klimatizaci.
Odpovědět
@radim2015 nemám klimu
Odpovědět
Profilova fotka
@radim2015 S tými číslami mi to nejako nesedí... Normálne sa dom stavia na 12 radov tvárnic, každá je 250mm vysoká. To je dokopy 3m, takže 300cm. A vy tu máte strop 272cm a niekde aj 305. Tých 272cm by som možno pochopil, keby máte minimálnu vrstvu EPS v podlahe (čo by ale zase nespĺňalo ani Cčkový PENB) a tých 305cm už vôbec nechápem. Takže strop ste nezvyšovali, ale máte to rovno postavené na 13 radov tvárnic?
Odpovědět
Profilova fotka
@josefx 272 je výsledek 300 - 28 cm podlaha (20+6+2). 305 je u hlavní místnosti doděláno betonem,
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?