Nájem bytu + odmítnutí poslat Nájemní smlouvu předem + Pojištění ?

Sháním pronájem bytu a momentálně jsem narazil na něco co mě trochu překvapilo. Věděl jsem "nějak" že to exituje ale nájem jsou teď nějakou dobu nehledal takže jsem na to "pozapoměl" a byl poněkud "překvapen" (spíše nemile). Jednak mi realitní makléř při prohlídce bytu na mou otázku odpověděl, že nájemní smlouvu předem neposílá (abych si ji mohl v klidu doma přečíst) a že přečíst si ji budu moci až před podpisem někde u nich v kanceláři. Už jsem se s tímto kdysi setkal (roky dozadu), chlap teď (jako baba roky předtím) mi defakto řekli, že se jim stalo, že to kdysi posílali a pak to někdo používal "pro svoji" potřebu (jako další realiták asi)... A že s tím měli náklady oni sami (a teď toho někdo jiný zdarma využívá- tak jsem to pochopil). Baba mi před rokama řekla to stejné defakto, slovy: "..že je to součásti jejich "Know how" "- doteď z toho mám legraci... Blbá nájemní smlouva, co může stát tak max 10 K Kč u právníka, je jejich "know how" kterou mají strach aby nezratily... LOL Mě to už tenkrát (jako teď znovu) přišlo jako strašná blbost a jen výmluva pro nějaký jiný důvod... (něco ve smlouvě není úplně dobré a oni nechtějí aby si to klient doma v klidu nastudoval a zjistil)... Je to jen moje paranoia nebo je to legitimní důvod proč neposkytnout nájemní smlouv ke klidnému přečtení doma předem...? Podotýkám taky že ve (více) jiných případech mi jiní makléři v pohodě nájemní smlouvu předem na mail bezproblémů poslali... Tito dva odmítly (a možná ještě někdo jiný někdy někde odmítl ale už si neamatuju)... Je to divné a mám čekat "zradu" nebo to divné není- taková "hloupá výmluva" pro neposkytnutí nájemní smlouvy předem? Druhý dotaz - Ve smlouvě říkal (na moji otázku jestli tam není teda nějaký problém) že tam mají jen povinost nájemce sjednat si pojištění (z "nestandardnějších" prvků smlouvy). Předpokládám že jde jen o pojištění odpovědnosti? Pojištění nemovitosti snad má majitel bytu sám sjednáno a jestli si udělám pojistění domácnosti na vlastní věci co budu mít v bytě je snad jen na mě. Takže tím "pojištěním" realiták myslel jen "pojištění odpovědnosti" s plněním pro 3 . stranu (kdybych třeba omylem vytopil sousedy). A toto pojištění pak stojí jen okolo cca 100 Kč měsíčně navíc. Správně? (Byt je nevybaven, jen kuchynská linka a sporák)
Odpovědět
@friss většina RK je neseriózní. Nedá ti smlouvu předem - pošli ho k šípku. Bývá zvykem, že stavbu pojišťuje pronajímatel, domácnost nájemce. Součástí pojištění domácnosti bývá odpovědnost za škodu. Ale nemusí tomu tak být vždy.
Odpovědět
@friss nebo to taky muze byt, ze nemaji podepsanou smlouvu s majitelem-tim padem ani nevi, co ti da majitel podepsat. Nam se to treba stava bezne-realitky inzeruji nas byt a pak jenom zavolaji, ze maji zajemce a ze se stavi (a pritom ten byt a ani smlouvu nikdy nevideli).
Odpovědět
@friss Tak smlouvu bych určitě vždy vyžadovala předem, takové jednání mi přijde neseriózní a dál bych se s nimi nebavila. Pojištění odpovědnosti mi nepřipadá nestandardní, ale naopak velmi standardní. My ho vyžadujeme po každém nájemci, protože jak jinak se krýt pro případnou škodu typu "nájemce vytopí byt i byt sousedů" apod. Toto se z pojistky majitele nemovitosti krýt nedá. Ale nevím, kolik stojí, měla jsem představu, že tak 500 ročně.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
Profilova fotka
Nájemní smlouva se běžně předem posílá emailem, a to jak pronajímateli tak i nájemníkovi. Obě strany mají možnost smlouvu upravit. Pokud Vám to realitka předem poslat nechce, tak k tomu má pádný důvod. Něco ve smlouvě nebude úplně dobře, anebo nechtějí, abyste realitku vyřadil a domluvil se přímo s nájemcem. Přišli by tak o smlouvu ale hlavně o kšeft.
Odpovědět
Profilova fotka
@friss ano, je pravdou, že ty nájemní smlouvy se kradou, a ano, jsou zprostředkovatelé, kteří toho zneužívají, ano nájemní smlouva opravdu stála xx tisíc a také tisíce stojí téměř každoroční aktualizace. Ale považuji to za riziko podnikání, žádné podnikání bez rizika neexistuje, a neumím si představit, že bych podepisovala nějakou smlouvu (ta naše má 11 stran), abych si ji nemohla předem přečíst. Samozřejmě, kromě takových smluv, kde není možnost smlouvání (třeba čez, telefonní operátor, čvak a pod)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?