Bojler v kuchyni

Profilova fotka
Máte prosím někdo zkušenosti s umístěním bojleru nad podlahou v uzavíratelné skříni? Potřebuji ho umístit jako součást kuchyně. Stacionární bojlery jsou poměrně drahé, uvažuji o nějakém závěsném, který bych umístila relativně nízko nad podlahu. Umístěn by měl být v rohu vlevo ode dveří, pod ním povedou odpady a v šachtě rozvod vody i elektřiny. Objem cca 80l. Děkuji za rady a zkušenosti.
Odpovědět
@boiia Bojler by měl být umístěný co nejblíže odběrnému místu (kohoutku) protože teplá voda teče okamžitě. Jestli nevadí zabraný prostor tak umístění ve vytápěné místnosti má ještě výhodu že tepelné ztráty bojleru zároveň topí. Jen na jednu věc dejte pozor jakmile umístíte závěsný bojler moc nízko zhoršíte přístup pro servis bojleru a třeba výměny tělesa.
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel Děkuju, jsem ráda, že to lze 🙂 Bojler bude cca uprostřed mezi odběrnými místy u kuchyňského dřezu a v koupelně za zdí.
Odpovědět
@boiia pozor, 80l bojler pro kuchyň a koupelnu je z bídou použitelný jen pro jednoho člověka. Nevím kolik Vás je, ale pro dva lidi je minimum tak 125l.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 bude to pro dva. Prý se zase rychleji dohřívá, tak než stále udržovat takový objem ...
Odpovědět
@boiia Dražice už dávají do 80 i 2,2 kW tělesa. Jestli budete mít sazbu D25d tak tu u nás pouštějí i na 2 hodiny odpoledne a to by se měl bojler stihnout dohřát. typové označení nemusí být L Typ OKHE 80 /75L OKHE 100 OKHE 125 výška 74cm 88cm 105cm Šířka ohřívače (mm) 520 Hloubka ohřívače (mm) 550
Odpovědět
@boiia záleží jakou máte sazbu. Pokud D25d, tak dohřívat bude jen 8h denně a Vy si nemůžete určit, kdy to bude.
Odpovědět
@zubr487 'CEZ na Liberecku pracovní dny od 00 do 6,00 a 17,45 do 19,45. SO-NE 00 do 6,00 a 13,30 do 15,30. Mám ale sazbu D26D.
Odpovědět
@wpavel To je jedno, je to stále jen 8h/den a časy spínání si nemůžete změnit. To si dálkově ovládá provozovatel. Třeba ve Vašem případě se sice bojler stihne dohřát, ale většina lidí potřebuje TUV hlavně večer. Pokud si jeden dopřeje vanu nebo delší sprchu, má druhý smolíka.
Odpovědět
@zubr487 Netvrdím že 75l stačí jen že se stačí po dobu 2 hodin ohřát dalších 75l. Vždy bude záležet jak se bude s teplou vodou zacházet.
Odpovědět
@wpavel souhlasím, že se stačí dohřát, ale podstatné je, že 80L nestačí pro dva lidi. Dcera to tak měla a nestačilo to, proto dala větší.
Odpovědět
@zubr487 Napsal jsem zde data ta 125 je jen o 30cm vyšší.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 Domácnost bude celoelektrická, takže nějaká sazba tam bude, je to plánované pro invalidu.
Odpovědět
Článek se načítá
@boiia Jak se tam bude topit?
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel elektrokotel a ústřední topení. Podlahovku neřešíme, jsou tam hotové betonové podlahy a nízká výška stropu. Ovládání topení musí být naprosto jednoduché a zdroj pokud možno zamčený ve skříni.
Odpovědět
@boiia pokud budete mít sazbu pro elektrické topení D57d, tak to stačí, protože NT bude 20h/den
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 Díky za info, poradíme se s elektrikářem, jsme právě v procesu 🙂
Odpovědět
@boiia Trochu jsem to tušil že to bude topení EE proto jsem se ptal. Tam už není použití 125l bojleru místo 80 nutné.
Odpovědět
Puvodne jsme v nasem podkrovnim byte meli 80litrovy pro dva dospele a miminko. To bylo malo. Nahradil se 200litrovym, ktery ale kvuli unosnosti a take prostoru sel do suterenu. Odtud ho cerpame do 5litroveho tlakoveho bojleru pod drezem, z druhe strany kuchyne je koupelna. Maly bojler ohriva vodu na oplach rukou a nadobi, do vany a na sprchovani vodu odtacime z toho velkeho o 2 patra niz. Pres mensi bojler na nasem patre se 5clena rodina stejne neumyje, tak to tak nejspis i zustane. S bojlerem v kuchyni bych tedy ve vasem pripade problem nemela, pokud vyrazne nesebere misto na ukladani nutnosti v kuchyni.
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin Právě, že nám vyšel takhle prostor jen do kuchyně a je to i po trase všech rozvodů. Koupelna a předsíňka jsou moc malé a sklípek je jen zahloubený a za tlustou zdí z tak fortelných balvanů, že do toho fakt nejdeme 🙂 Takže se mi docela ulevilo.
Odpovědět
Doporučím umístit jej do skříňky, která bude až do stropu a tím pádem pod bojlerem bude místo na uložení věcí. Ovládání zvolit na čelní straně dole. Samotnou výšku zavěšení budete asi dávat tak, aby na ovládání dosáhl i sedící člověk. Co se týká velikosti, tak z mé zkušenost 80l pro 2 jde, ale je to málo (především díky vaně). Se sprchou by to pro 2-3 lidi stačilo, pokud tedy nebudou stát každý 1/2 hodiny ve sprše.
Odpovědět
@zubr487 Ja mam sice stary tarif d45d, ale mam vicereleove HDO ktere prepina jednin rele elektromer a stykac topeni a na 20h na levny tarif a druhe rele 8h bojler, nejak se mi nezda, ze by tomu bylo u D57 jinak 🤔 (PS samozrejme porusuju podminky CEZU a ihned po odchodu CEZAKA jsem i bojlerovy stykac prepojil na 20h) ale at se pak tazatelka nedivi kdyz bude mit 20h nocni proud, ale bojler pojede jen 8 😉
Odpovědět
@kopca89 nevím jak to je v tarifu D57d, ale i v případě 20h NT bych radši použil vetší bojler
Odpovědět
Profilova fotka
@kopca89 nechám si pak poradit při instalaci 🙂
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?