Koupit či nekoupit dům z r. 1920 k rekonstrukci?

Dobrý den, zvažujeme koupi níže uvedeného domu (viz. link). http://reality.idnes.cz/detail/prodej... Nejdříve jsme se s přítelem dívali po novostavbách, ale pozemky v Praze i s domem se pohybují okolo 2.800.000,-, zahrada žádná (tzn. max 100m2), natož nějaká garáž apod. Tak jsme narazili na tento dům, cena se nám zdá dobrá (vzhledem k lokalitě i rozloze pozemku), ale nemáme představu jakou finanční částku bychom měli mít na rekonstrukci. Dům je stále obyvatelný, vytápěné jsou však jen 3 místnosti (ústřední topení) pomocí kamen na tuhá paliva. Uvnitř nejsou známky po plísni, dům není podsklepený ani zateplený. Dle fotek je vidět, že je zasazen vysoko nad zemí. Nemá plastová okna, zdi je potřeba min. oškrábat, naštukovat. Podlahy nejsou v katastrofálním stavu, ale nové taky zrovna ne. Elektr. rozvody jsou staré, v nejhorším stavu je koupelna, kde nejsou vodovodní trubky ani ve zdi, bojler 60l. Komíny jsou dva s tím, že bychom měli představu o krbových kamnech. To je pouze popis nyní obyvatelných místností. Dům je obrovský, má přístavek, kde je další místnost a koupelna ještě zvlášť, má garáž, místnost na uhlí a dřevo, zděnou udírnu venku. Přítel je zručný a většinu prací bychom si udělali sami, nebo s pomocí známých. Topení, elektřinu, rozvody vody a okna si však sami asi neuděláme. Nejvíce nás na tom láká rekonstrukce podkroví, které má 90m2 (nynější půda). Na obrázcích není. Jenže to je zateplení, okna, zdivo.. Zavedení elektřiny i na horu, vody, tepla... a navíc schody na půdu vedou venkem, takže vybudování vevnitř, bourání. Nemáme přehnané nároky, defacto bychom chtěli z hypotéky pokrýt to nejdůležitější a nejdražší, zbytek bychom pomalu časem předělávali z výplat. Jenže ani nevíme, čím začít. Zda spodními místnostmi, nebo podkrovím? :-( nemáte někdo zkušenosti s něčím podobným? Případně budu ráda i za názor odborníka a vyčíslení nákladů. P/ředem děkuji za každou odpověď/námět. Nemáme zkušenosti.
Odpovědět
1
2
my tiez prestavujeme, je to teda riadna fuska, zacinali sme vypratavanim , potom buranie priecok, obuchavanie stien a teraz sme prelozili nove okna
Odpovědět
@marketvrs Ak chces rekonstruovat z vyplat, budes to robit velmi dlho. Neviem ako ty, ale neviem si predstavit byvat v dome, v ktorom sa stale nieco bura, prestavuje a opravuje ....
Odpovědět
Neznám ceny v té lokalitě, ale koupil bych to maximálně za cenu pozemku. Jinak bych začal střechou počítejte -+ 1000,- kč za 1 m2. Super je , že to nemá sklep, jinak by byl věčný problém s vlhkostí.
Odpovědět
Profilova fotka
je krásný,hned bych ho koupila.Zkuste najít nějakého odborníka ze stavební firmy a ten vám to odhadne.Bratr to tak udělal a koupil radši novostavbu.Ale je fakt hezoučký.
Odpovědět
Profilova fotka
Mě se ten dům taky líbí, ale na rekonstrukci cz výplat bych neměla. Naši už takhle rekonstruují 30 let a pořád není hotovo. To co udělali na začátku opravují teď.Spíš bych si od stavaře nechala nacenit kolik to bude stát a pak si půjčila víc, pokud by to bylo možné.... @marketvrs
Odpovědět
Profilova fotka
zalezi na vas,zda se vam dum libi, vyhovuje vam dispozice i vymera, jak prizemi, tak pripadne podkrovi. delala jsem celkem hodne podobnych rekonstrukci a nejhorsi je, kdyz vam nebude sedet neco, co se zmenit neda. rozhodne doporucuji stavebne technicky pruzkum nez stavbu koupite, prohlednout krov, strop. pred zacatkem rekonstrukce je nutne si ujasnit vysledek a resit dum jako celek
Odpovědět
@marketvrs Děkuji všem za příspěvky, určitě si vezmeme ještě staveb. technika na shlédnutí. Dum neni žádná zřícenina ( napohled), ale mám největší strach z toho, že jak se tam do něčeho kopne, začne se vše hroutit a bortit:-( Koupi a částečnou rekonstrukci chceme řešit hypo. Na rekonstrukci počítáme cca 400tis. ale čím víc o tom přemýšlíte a propočítáváme, zdá se nám zle to bude málo. A to do toho nepočítáme střechu, do toho bychom asi vůbec nešli, kdyby i ta měla jít dolu. Chtěla jsem poradit s čím je lepší začít (v případě, že bude dobrá střecha). Přízemí či podkroví? A zda už někdo rekonstruovat a zná náklady na nové el. Rozvody, topení, zateplení půdního prostoru, střešní okna apod. V současnosti jsou 2 místnosti obyvatelné, takźe rekonstruovat a bydlet tam - což je naše představa, se dá po nějakou dobu zvládnout.
Odpovědět
@marketvrs Bude to málo. Pokud budete chtít vzít tu reko od "podlahy", tak je to fakt málo. Většina co rekonstruovali, ti řeknou, že by už do toho nešli. My jsme s manželem taky ve fázi rozhodování. Já vím, že to bude peklo a to doslova. Předběžně jsem si to propočítávala a vím, že mega by u nás bylo málo. A to už máme nové topení, elektriku, koupelnu a rozvody vody. Vím, co vše je tu na ho.... U nás váhám hodně, taky z důvodu, kde bydlíme. Do reko z výplat by jsme nešli, myslím, že by to pak bylo na rozvod. Aspoň u nás. Já bych chtěla stavět a pak ten náš barák prodat. Ale to si mohu nechat jen zdát. :-( :-(
Odpovědět
Jak tak koukám na ty fotky, tak střeše se nevyhnete. :-( Odhaduji ji na 140 tis. dále 50 tis. podbití palubkami, dalších 50tis. oprava těch třech komínů a tak 15 tis. hromosvod. Odhadem okna budou za 70 tis, vchodové dveře 40 tis. 400 tis. a výplaty je moc málo. řekl bych, že do 1,2 -1,5 milionu to bude stát Nešel bych to toho :-(
Odpovědět
Profilova fotka
@marketvrs Ahojky , my právě rekonstruujeme baráček po mé babičce,který je starý +- 40 let a můžu tě upozornit,že to je velkej mazec ! My měli to štěstí, že jsme baráček zdědili ,takže investujeme čistě jen do oprav domu,který nebyl v hrozném stavu ,ale upravujeme ho podle našich představ !!! Máme hotovou střechu , výměnu oken , bourání příčky mezi kuchyní a obývákem , štuky ,sádroše ,ted jsme se dali do koupelny a WC :-| Už ted nás to stálo docela slušný penízky a to si nevybíráme nic luxusního ... a jsem zvědavá kolik nás to ještě bude stát !! Nehledě na to že jak si psala ...tak my máme to štěstí že někde kopnem a neco se nám vyprdí na druhé straně :-( :-( Mazééééééc ,ale zase mě těší to že to bude aše ,podel našich představ a snad se dočkáme i cíle :D Jako dala bych všem medaily za to když rekonstruují a bydlí v tom .... :-x U nás to šlo,ale dnes po vybourání celé koupelny rezignuju a jdeme chrnět k mamce:D :D Fandím všem co rekonstruují a přeju pevné nervy a sílu :) Je to hodně velká zkouška vztahu :DDD Přeju hoooodně štěstí :)
Odpovědět
@marketvrs Předem říkám, že do koupeného bych nikdy nešel - po cizích lidech, ale to je každého věc. Sám mám v budoucnu v plánu taky zrekonstruovat cca 300 let starý statek, ve kterém žily 4 generace mé rodiny...Nemyslím si, že ty náklady by musely růst do obřích čísel resp. nechápu jak to tak "astronomicky vysoko" může vyjít :D...Hodně záleží na velikost domu....Ale přece základy jsou, hrubá stavba je, podlahy jsou (pokud nebudete měnit, střecha vypadá že taky.....tak moc nechápu jak rekonstrukce může vyjít dráž než nová stavba :-) a jestli byste si všechno dělali svépomocí tak už tuplem ne (možná mám trochu zkreslené představy a opravdu to je taková pálka)...Za mě říkám...Jděte do toho!
Odpovědět
@marketvrs Je tu hodně podobných diskuzí. Třeba pomůžou v rozhodování. ;-) http://www.modrastrecha.cz/diskuse/re... http://www.modrastrecha.cz/diskuse/re... http://www.modrastrecha.cz/diskuse/re... http://www.modrastrecha.cz/diskuse/re...
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
všechno je to o prioritách, řešili jsme něco podobného ("váš domek" ale vypadá mnohém lépe) a dopadli jsme tak, že v tom starém bydlíme jenom jako na chatě a vedle něj stavíme nový) taková rekonstrukce bude neverending story hlavně co se týče náročnosti na energie. jinak cca400m pozemek mi přijde strašně málo, ale to jenom můj názor
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
rekonstruujeme vilku z roku 1928, myslím, že 400tis je málo, stačilo by to tak na koupelnu, záchod a kuchyň - kompletní rekonstrukce, od elektriky, vody, topení, přes okna, výmalbu, obklady, krytinu až po kuchyňskou linku - a to by ses nesměla moc rozšoupnout a hlavně by se nesmělo nic po...., ale elektriku, vodu a topení byste určitě řešili v celém domě najednou, a jestli byste to chtěli řešit i dispozičně, tak byste museli začít s domkem jako celkem. My jsme nejdřív docela dlouho řešili půdorysy, aby to bylo dokonalé :-) otloukli štuky, vytrhali staré rozvody elektřiny (když by se vrtalo do zdi a já potkala kabel, tak abych věděla, jestli jsem mrtvá od rány z elektřiny nebo z infarktu :-) nevěděli jsme kudy kabely vedou, schodiště do patra - betonové, nová okna, zateplení střechy, příčky v patře - pouze rastry,nové rozvody elektřiny, nová voda, štuky, podlahové topení, betony - podlaha, sádrokartony - příčky v patře a podhledy, obklady a dlažba, až po tuto fázi máme hotovo - tedy není ještě všude dlažba a ostatní teprve čeká - dveře, kuchyně, obložení schodů a stěhování, ale letos to určitě nestihneme, budu doufat, že jaro to jistí :-) Domek měl novou střechu, jednalo se o kompletní rekonstrukci, a stálo nás to mnohem víc než 400tisíc :-) Půdorys máme 120m2. Stavbní práce jsme dělali s kamarády, ale ty jsme taky platili, odborné práce dělala firma, elektřina, voda, topení.... a už stavíme necelé 3 roky :-)
Odpovědět
Jinak, koho jsme měli na baráku jako poradu od projektanta, přes stavební dozor, chlapi co nám domek podřezávali - tak všichni se shodli na tom, že bez obav koupit domek z této doby, než domek ze 70tých let. Ve dvacátých letech se dělalo řemeslo, tedy alespoň na tom našem domku je to znát. Teď vidím, že v tom postupu, co jsme dělali - viz výš - mi chybí podřezání domečku.
Odpovědět
Profilova fotka
@marketvrs Kupovali jsme ještě starší a větší dům než vy. Děláme kompletní rekonstrukci, máme 14dní před nastěhováním, nájemníci v bytech již bydlí /máme v přízemí dva nájemní byty/. Většinu věcí dělá přítel sám, příp. s nějakým "pomocníkem" + odborná řemesla /topení, voda, elektrika, komín, zedník/. Můžeš se podívat ke mně do alba a klidně se ptej, pokud tě bude něco zajímat.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Profilova fotka
Dobrý den chtěla sem se zeptat chtěli bychom s přítelem rekontruovat starý barák z roku 1934 máte stím někdo zkušenost
Odpovědět
Profilova fotka
@wendulisek16 Tady s tím má zkušenost kde kdo, zkus projít alba...my např. pomalu rekonstruujeme dům neznámého stáří, ale víme, že v roce 1875 už stál...
Odpovědět
Profilova fotka
@wendulisek16 Ahoj, kamarádi mají domek taky zhruba z roku 1920, na rekonstrukci měli půl milionu a neudělali vše - spíš bych řekla, že se zaměřili na interiér - mají nové topení a kamna, elektriku v celém domě, dvě okna, dvě koupelny a kuchyň (obklady, dlažba, sanita, nábytek), nevyměnili všechna okna, nezateplili a střechu měli novou...
Odpovědět
@wendulisek16 po zkušenosti s naším domem z roku +-1925 bych podobnou stavbu bral jen jako dědictví/dar nebo jen kvůli pozemku, na kterým stojí. za dům jsme dali 2,2 mil, pravda něco dělá hektar pole a 0,5 hektaru zahrada, ale i tak... za dva roky jsme už do domu nasypali přes milion, resp. po utraceným milionu už jsem to přestal radši psát :) a to nemáme fasádu, okna jsou původní špaletová, žádné zateplení, střecha lepenková už značně látaná. spousta lidí to má asi jako my, po první prohlídce si říká - topení bude ještě dobrý, podlahy prkenný taky vypadají dobře, dlažba na chodbě taky vypadá dobře - nakonec jsme vykopali podlahy všechny, neplánovaně rekonstrukce topení, neplánovaně rekosntrukce elektroinstalace a spousta dalších věcí neplánovaně..a pořád je to starej dům s mělkýma základama, tu a tam prasklina, takže doufám, že nás ten dům přežije a děti ať si dělají, co chtějí, třeba zbourají a postaví něco lepšího, ale ta zahrada se stodolou a ten klid.. :D jinak jsou podobný domy neskutečný žrouti peněz
Odpovědět
Profilova fotka
@nemec To máte malej zámek rozlohou, ne? :-) My třeba ten starý koupili za cenu za kterou se nekoupí ani slušná ojetina, tak nám se to stále vyplatí (snad)....
Odpovědět
@marketvrs a tak to ja bych do toho sla...a taky do neceho podobnyho jdeme :-D strecha je ok,dispozice menit nechceme...a hrooozne se tesim na tu praci..me to proste bavi..skrabat zdi,vrtat,natirat...jooo..staci mi e stesti radio + rodina,ktera nam pomuze...clovek se aspon zabavi,nenudi se a ma radost co vsechno dokazal...
Odpovědět
@marketvrs jo a vim,ze ne vzdycky to bude pohodicka a krasny a bude me to bavit...ale tak co..krize prichazeji i v jinych situacich
Odpovědět
@marketvrs a ne kazdej barak musi mit plast.okna atd,co je v pohode-nechala bych,max.zrenovovala...ale zalezi na tom,co chcete vsechno menit no
Odpovědět
@wendulisek16 Takovéhle otázky mě vždycky dojímají. Za prvné: Rekonstrukce téměř vždy stojí víc (myslím tím koupit starej barák a totálně ho zrekonstruovat) a jde to méně rychle. Za druhé: Pokud na reko nemáte moc peněz a nevyhrajete ve sportce, budete rekonstruovat do důchodu. Za třetí: Je tady dost lidí, co rekonstruují starý barák, tak pohledej a podívej se na strasti a radosti s tím spojené.
Odpovědět
Tak já bych (nechci říct, že v životě nikdy), ale skoro :-) nikdy v životě starý dům nekoupil k rekonstrukci. Mám to za sebou a to ještě nebyl v hrozném stavu, ale šlo o to, že ten dům byl přítelkyně, takže se nekupoval, velké plus je nádherný pozemek, který bychom nikdy nezískali. Asi bude rozdíl jestli rekonstruuješ "svůj" dům nebo musíš starý dům koupit.
Odpovědět
tak my kupujeme starsi dum..jde o to,ze nekdo nema sanci bydlet jinde nez v podnajmu a pocas vystavby noveho domu a cerpeni hypoteky by platil i najem..a to ne kazdy muze....takze bych neosuzovala tenhle napad:-) otazka je v jakem stavu je dum,kolik stoji a co vse se musi udelat,jaky to chcete atd...ale ne kazdy ma na to,postavit si dum
Odpovědět
Ahoj všem, děkuji za příspěvky. V domě už bydlíme :-) Rozhodující byla pro nás velikost pozemku, resp. zahrady, protože s touto velikostí pozemku stojí domy v okolí Prahy cca kolem 4MIO a pokojičky v domě jsou velikostí totožné s pokojema v bytě cca 4+1. Myslím, že nás celková rekonstrukce nevyjde na 2miliony (abych mohla porovnat zda je lepš¨í starý nebo nový dům), rozhodující je faktor kolik toho umí chlap se kterým žijete. Na práci se dá hodně ušetřit a také záleží kolik máte kolem sebe lidí, kteří Vám mohou pomoci (nemyslím finančně). Situace se nám bohužel teď zkomplikovala v tom, že ten můj chlap má teď ošklivou zlomeninu bérce :-( takže pro nás Nový rok nezačal zrovna nejlépe.. vlastně skoro vše bude muset počkat.. V těch 400tisících jsme měli v plánu udělat kompletně nové rozvody vody, odpady, elektřinu a topení, podlahy, stropy, zdi a okna..Uvidíme zda to bude stačit. Tím bychom měli hotový spodek a s půdou bychom se zabývali až "někdy", tím myslím, že nechceme vše hned. Chceme základy, nebudeme mít kuchyň se spotřebičema za sedmdesát ani koupelnu za sto tisíc. Jasně, že by se mi to líbilo, ale vše je o tom, z čeho je člověk schopný slevit a já teď opravdu slevila hodně, vzhledem k tomu, že v domě bydlíme s vidinou, že delší dobu se tam nic dělat nemůže, kvůli zdravotnímu stavu mé polovičky... Pro Petapetruška: mluvíš mi z duše :-) My jsme zrovna ti smrtelníci, co si nemohou dovolit platit podnájem a hypotéku v jednom a když to budeme rekonstruovat do důchodu, tak nám to vůbec nevadí, protože máme alespoň nějakou zábavu :-) nudit se zkrátka nebudeme a unavení budeme určitě hodně... Ale v čem jiném mít smysl života než v tom, že člověk jednou bude pyšný na sebe, k čemu měl odvahu se pustit a co dokázal :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@marketvrs Tak to vás obdivuji a držím pěsti. Já už bych po svých zkušnostech do rekonstrukce nešla, ale vidím, že vás to baví tak je to fajn :)
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?