Krbové kamna s Akumulační nádrží

1. říj 202050

Zdravím, děláme rekonstrukci RD. Momentálně řešíme komplet nové topení. Chceme Krbové kamna s Akumulační nádrží. Má někdo? Prý jde dát nádrž i ven. Vejdeme se do 150k? Jak jste spokojeni co se týče finanční návratnosti za topení? A doporučte firmu kdo by nám topení udělal. Potřebujeme i vypočítat sílu krbovek. Vůbec se v tomhle neorientujeme. Díky 🙂

 • Základní otázkou je, jaké máte TZ domu. Z toho musíte vycházet. Víte hodnotu, nebo alespoň máte spočítaný PENB ?
  Další otázkou je, zda víte co obnáší topení dřevem. Především pokud máte větší TZ, je s tím hodně práce. Pokud nemáte vlastní zdroj dřeva a není to Váš koníček, tak bych spíše použil TČ nebo plyn (ale ten tam asi nemáte). Těch 150tKč bude minimální částka, pokud Vám to bude dělat firma. Třeba jen za krb + obestavbu a zapojení dáte klidně těch 150tKč. AN nádrž samozřejmě může být venku, ale znamená to velké ztráty a proto to obvykle nikdo nedělá.

 • @zubr487  Tazatelka píše rekonstrukce takže to asi nebude moc malá TZ. Necháme se překvapit. Ono zatopit si v krbu a topit v krbu je veliký rozdíl. Už umístění AN v nevytápěné části domu není nic moc, trochu efektivní izolace je 30 cm. A velikost ta je také závislá na TZ a zrovna tak do čeho chcete topit radiátory nebo podlahové topení. Ono každodenní topení za čas omrzí, dřevo sušené 2 roky a z pohledu paní domácí je z toho bordel a prach, ten výměník se musí dobře čistit a co je dost špatné vždy bude v místnosti kde budou krbovky umístěny největší teplo a to bude ještě umocněno nahříváním AN. Jen pro ohřátí 1000l vody o 40 st spálíte 20 - 25 kg dřeva + další dřevo pro topení do domu. Na tomto fóru je napsáno o topeni dřevem asi mnoho trochu hledejte a pak dobře uvažte.

 • @zubr487 @wpavel
  Ano, je to rekonstrukce staršího domu se starými dřevěnými okny. Příští rok se ale budou dělat nove+zateplení s fasádou. Máme vlastní zdroj dřeva. Minulý týden jsme byli na veletrhu v Praze a tam nám právě poradili ke krbovkam pořídit tu akumulační nádrž, lidi ji často dávají ven, je dobré izolovana+můžeme obezdit. Pry se nemusí tak často prikladat a nahradí to bojler. Co se týče prachovosti, tak ze dřeva určitě bude, ale to by vyřešil vysavač. Topit chceme do radiatoru+v koupelně ještě podlahove topeni. Máme komín uprostřed domu, obývák spojeny s kuchyní. Klasický kotel mít nemůžeme, není na něj místo a jen samotné tepelné čerpadlo je dost velká finančni pálka, kterou teď bohužel nemáme.

 • Sponzor fóra
 • @martina995  Hledejte informace u lidí co to provozují projděte fórum a ne u prodejců kteří potřebují prodat a natlačí vás kam potřebují. Topil jsem tak několik let, dřevo jen za práci a tak vím o čem píšu. Ono je veliký rozdíl jestli topíte opravdu jen do malého domku nebo do domu 100 a více m2. Trochu dům popište. Kombinace radiátory a podlaha je další komplikace ohledně regulace. Podlaha potřebuje teplotu vody do 40 st. a radiátory kolem 50 +. Ty kamna musí být dost výkonné a bude záležet kolik hodin denně chcete strávit topením. K té rekonstrukci nejvíce tepla utíká vždy nahoru takže dobře izolovat stropy, jestli není pochozí půda tak to jde dobře. Dům asi není podsklepený když nemáte místo na kotel a tak když uvažujete o PT tak zase dobrá izolace jestli je to technicky možné tak udělat v celém domě. A rada na závěr topení by se mělo řešit až po dokončení rekonstrukce protože až potom budete znát konečné TZ. Když budete mít projekt a dodržíte ho tak je znáte už před rekonstrukcí.

 • @martina995  já taky topím krbem do AN a následně do PT. Jenže já mám nepatrné TZ, takže stačí AN 500l (v podstatě jen větší bojler). V AN mám nerezový výměník na ohřev TUV a elektrickou patronu. Vzhledem k malému TZ nemám problémy topit trvale jen elektřinou.
  Pro velké TZ platí to, co napsal @wpavel.  Stejně tak souhlasím, že není ideální kombinovat radiátory a PT

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat