Legalizace černé přístavby

Zdravím, chci koupit dům v dražbě. Mám zatím předvybraných několik možností. Bohužel prakticky všechny domy, které se mi líbí, mají nějakou černou přístavbu. V některých případech je tato přístavba dokonce na pozemku města. Má tady někdo zkušenost s legalizací takové černé přístavby? Co je k tomu potřeba doložit? Jak dlouho trvá řízení? Pak bych se chtěl zeptat, lze reálně koupit od města pozemek okolo domu - mám na mysli zahradu, nebo v některých případech se jedná i o část pozemku pod barákem. Předem děkuji za věcné odpovědi
Odpovědět
@m_i_r_e_k Pokud chcete černou přístavbu legalizovat, je třeba požádat na stavebním úřadu o dodatečné povolení stavby (neděste se, tou stavbou se myslí ta černá přístavba). Stavební úřad na základě té žádosti zahájí řízení o odstranění stavby, toto řízení přeruší a zahájí s Vámi řízení o dodatečném povolení stavby. Pokud bude stavba dodatečně povolena, řízení o odstranění stavby bude zastaveno. Pokud nebude stavba dodatečně povolena, bude Vám nařízeno stavbu (tedy tu přístavbu) odstranit. Tolik po formální stránce. Co se týká možnosti dodatečného povolení, tak to vždy záleží na konkrétní situaci, konkrétní stavbě, jejím umístění, atd. atd. Takže na otázku, co k dodatečnému povolení budete potřebovat, není univerzální odpověď. V každém případě budete potřebovat PD a další náležitosti jako u každé jiné stavby, tím se dodatečné povolování nijak neliší od řádného. Takže se budou posuzovat i takové věci, jako soulad s územním plánem, odstupy, atd. Navíc pokud máte stavbu na cizím pozemku, nelze ji povolit bez souhlasu vlastníka tohoto pozemku. Dále je třeba si uvědomit, že dodatečné povolování je vždy ve správním řízení, takže to může podle toho trvat. Klidně i několik měsíců. A především je třeba počítat s tím, že pokud nebude možné stavbu dodatečně povolit, musí stavební úřad nařídit její odstranění. Jinou možnost nemá. Dalo by se toho napsat mnohem více a podrobněji, ale předpokládám, že pro Vaše účely to takhle stačí.
Odpovědět
@milanq Děkuji!
Odpovědět
Určitě bude záležet na stavebním úřadě sale my když jsme přišli na to že není zakreslena kotelna o domu rozměry cca 8x3 m tak projektant nam udělal hrubý nákres s rozměry a vypsal pasport stavby. To jsem dal na úřad úřednice se přijela podívat a asi za 2-3 měsíce my přišly papíry s povolením a další které jsem dal na katastr o zapsání.
Odpovědět
@edison101 Pasport stavby lze použít v případě, že někdy v minulosti byla stavba povolena. Úřad pak pasport ověří jako náhradní doklad za ztracené povolení. Najdete to v § 125 stavebního zákona. Samozřejmě nemohu vyloučit, že úřednice nepostupovala podle zákona (neuměla to, nechtělo se jí, dostala všimné, atd.). Tazatel ale výslovně píše, že se jedná o černé stavby a já jen popisuji, jaký je standardní postup.
Odpovědět
@milanq Vim, ze postup je to nespravny, nicmene u neobytnych staveb je toto dost casty postup. Katastralni urad udela obchuzku vesnice, obesle vsechny majitele nezakreslenych boud, kulen, garazi, pristavenych verand apod. a stavebni urad to pak pro ulehceni potvrdi diky pasportu. Kreslim to casto, protoze nemam autorizaci a k pasportu ji nepotrebuju. Vetsinou mi to nejdriv geodet zameri a ja se pak do rozmeru z geometrickeho planu vejdu s pasportem. @m_i_r_e_k Zasla bych na stavebni urad, at vam reknou, jak by to povolili. Opravdu je to na rozhodnuti kazdeho urednika. Blby je, ze to stoji na obecnim pozemku. Tak bych jeste vyhledala urednika obce, ktery ma jejich pozemky na starost. Jak se na to tvari obec. Jestli by pripadne delali s legalizaci problem.
Odpovědět
Děkuji všem za odpovědi. @puhelin V mnoha případech se nedá na první pohled poznat, co se v té přístavbě nachází. Ale řekl bych, že ve většině případů to vypadá na něco obytného. Každopádně se zkusím zeptat na stavebním úřadě a na obci a pak se budu rozhodovat, jestli do toho rizika vůbec půjdu.
Odpovědět
@puhelin Ano, u neobytných stavbiček se to tak často dělá. To "obcházení vesnice" je součástí tzv. revizí katastru nemovitostí, které KÚ dělá podle ročního plánu revizí. Začalo to cca před třemi roky a má to trvat asi 10 let, než se tak zreviduje celá ČR. A u těchto drobných staveb (kůlny atd.) to stavební úřady obvykle odbývají potvrzením pasportu. U přístaveb (=zvětšování půdorysu stavby hlavní s provozním propojením) to tak ale nedělají. To jsou zásadní věci, které mají vliv na majetkoprávní vztahy a tam si to většinou nikdo nedovolí.
Odpovědět
@milanq Delaji to i u pristaveb. Prvni jsem resila na horach v roce 2016, myslim, ze ten rok katastralni urad zacal obchazet prvni vesnice tady v okrese. Delala jsem i par verandicek nekdy z 50. - 80. let 20. stoleti, pristavene k roubenkam nebo zdenym domkum. Casto uz stavebnici neziji a vlastni to bud potomci, nebo novi vlastnici.
Odpovědět
Bude to asi úřad od úřadu … původně nám slibovali ze se udělá geometrak, donesem zakresleni stávajícího stavu a zlegalizujem od stolu.. jednalo se o 50let starou přístavbu (jedna místnost) na pozemku patřícím k domu.. nakonec z toho byla regulérní kolaudace včetně kolaudacni návštěvy . potřebovali jsme vše od revize elektro po požární zprávu … cele to trvalo asi 4mesice … plus nějaký peníze za geodeta, vodare, statika, pbř, projekt, elektrikáře .,
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?