Nejvýhodnější vytápění ve starším domě

Všem krásný den 🙂 Máme před sebou rekonstrukci staršího domu. Podlahová plocha přízemí je cca 100 metrů, v patře trochu menší. Řeším, jak topit. Chtěla bych to aspoň trochu komfortně, tj. ať to topí, i když jsme v práci. Bude to i ohřívat vodu. Tepelné čerpadlo je nad naše možnosti. Budeme u lesa, takže nějaké dřevo určitě bude, ale jsem sama s dětmi, tak nemohu být závislá jen na něm. Tepelné ztráty domu jsou asi dost vysoké (dům cca 70 let starý) a izolace apod. budu moci řešit až časem. Zvažovala jsem kombinovaný kotel dřevo - pelety. Ale známý stavař mě odrazuje, že to dřevo musí být extrémně vyschlé (až 10 let) a i tak se zanášejí nějaké rošty (či co). Že je prý lepší jen na pelety. Je to možnost....jen nevím, zda dobrá. Dále jsem uvažovala o plynu - takový ten kontejner... Další možnosti moc neznám (do uhlí se mi nechce, kdo ví, jak to bude dál), budu ráda za vaše názory. Moc děkuji! A ještě jeden dotaz: když takto chci i ohřívat vodu, jak je to v létě, když není potřeba normálně topit? Jsem neznalec...
Odpovědět
Máme podobně velký a podobně starý dům, 8 let v něm bydlíme, 7 let zateplený. Kombinujeme topení plynovým kondenzačním kotlem a krbovou vložkou, která je i napojena na okruh. Střídáme to podle počasí a nálady 🙂 Vodu ohříváme též plynem, ale taky tomu úplně nevím hlavy a paty, nádrž na teplou vodu je vedle plynového kotle, ale ohřev vody ovládáme toutéž krabičkou jako topení (v létě je zapnutý jen ohřev vody, v zimě i topení). Obecně vzato topíme na podzim a na jaře večer krbem, v zimě obvykle bývá ráno a přes den zapnutý plyn, a jak se vrátíme z práce, vypneme ho a zatopíme v krbu. Anebo běží plyn celodenně. Protopíme ročně cca 12 tis. v plynu (topení, ohřev vody, vaření) a 3 tis. ve dřevě.
Odpovědět
Nemáme starý dům, ale naši ano, topí jako my plynovým kondenzacnim kotlem, včetně ohřevu vody. Topení se dá na léto vypnout a funguje jen ten ohřev vody. Jsou to dvě rozdílné funkce. V zimě ho mají zapnutý neustále. Zkoušeli i topit jen ráno a večer. Ale dům rychle chladne a vytopit to - bylo to na úkor větší spotřeby plynu. My jsme také spokojeni. Pro nás jasná volba. Investice do TČ by se nám nikdy nevrátila.
Odpovědět
My mame rekonstruci starého domu, ale hodně starého😀. Topíme automatickým kombinovaným kotlem na pelety a dřevo. Přes týden, když chodíme do práce tak topí automat na pelety a o vikendu si manžel topí dřevem. Dřevo určitě nemáme vyschlé 10 let. Nic se nezanáší. My jsme spokojeni. Plyn zde není zavedený.
Odpovědět
Profilova fotka
No řešil jsem něco podobného. Topil jsem uhlím a protože se starám o mámu na parkinsonem, tak byla podmínka aby to topilo automaticky, když budu v práci, aby se o to nemusela starat. První volba padla na automatický kotel na tuhá paliva. Neboť obec není plynofikována a elektrokotel vzhledem k tepelným ztrátám je nesmysl. Ale objevily se 2 docela velké zádrhele. Nejdříve kominík (komín - starý lezák úplně rozdehtovaný) rekonstrukce komínu 120000. Stavební úpravy kotelny protože kotel byl kvůli samotíži zapuštěný do země dalších 100000. Proto jsem se rozhodl pro tepelné čerpadlo. Náklady jsem měl stejné jako na kotel na tuhá paliva, proto mě nějak netrápí návratnost investice a musím říct, že nelituji. Jsem rád, že jsem do toho šel.
Odpovědět
Všem moc děkuji. Moc ráda slyším, že dřevo a pelety není problém. A zavedení plynu (nádrž) ještě zvážím.
Odpovědět
@lodyracka Moc díky. Mohu se zeptat na typ kotle a také jak řešíte teplou vodu (pokud díky kamnům, jak je to v létě?). Děkuji, Hanka
Odpovědět
Profilova fotka
My máme taky starý dům ještě stále v rekonstrukci.. Teď fungujeme na krbová kamna s výměníkem, který ohřívá akumulační nádrž.. Dřevo máme k dispozici za pár korun. Nevýhodou je že pokud nepřikládam nemám teplo což je třeba v noci obrovské minus. Pořídili jsme si automatický kotel na uhlí s možností topit i dřevem.. Používá ho bratr již několik let a je max spokojen. Přikládá 1-2x týdně. Roční spotřeba cca za 10tisic. V zimě ohřívá i vodu v létě se voda hřeje na elektřinu. Nam frézování a vyvložkování komínu od sklepa po půdu nacenili na 35tis.
Odpovědět
Profilova fotka
@zlupinka můžu se zeptat na značku automatického kotle? Budeme kupovat a vůbec se neumíme rozhodnout..... Díky
Odpovědět
@hankan2 Kotel máme Atmos 18 CSP_S. Vodu hrejeme bojlerem na elektřinu, protoze jsme měli bojler před rekonstrukcí nový.
Odpovědět
Profilova fotka
@zlupinka u mě to bylo složitější, kominík v baráku nebyl asi 30 let 😁 takže všechno špatně. Komín odbourat až po podlahu půdy a postavit znovu, zbytek vyfrézovat a vyvložkovat. Dále udělat průlez na střechu který tam není. Proto taková cena. Tak jsem si komín odboural jen kousek na střechu a upravil betonem a slouží jako odtah digestoře 😁 nebýt těchto investic, tak jsem šel taky do automatického kotle, neb TČ vycházelo finančně nesmyslně, ale takhle to bylo jedno. Navíc jsem dostal kotlíkovku 127500, tak se mi 50% vrátilo a to už je opravdu zajímavé
Odpovědět
Profilova fotka
@luciekocur máme kotel Prosat, nechali jsme si ho vyrobit přímo od výrobce v Polsku. Máme ho krátce ale brácha na něj jede už 4 rok a nemůže si ho vynachválit.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?