Nová omítka versus předstěna ze sádrokartonu či ytongu před vlhkou kamennou zdí.

Profilova fotka
Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu jak postupovat při renovaci kamenné zdi. Dům je 500 let starý zdivo je uložené na hlíně bez základů. Zeď je 80 cm široká a kamenná. Není nějak zásadně vlhká, vlhké byly omítky. Zvenku není a nebude zateplení je tam břizolit 😞. Uvažuji o předělání na vápennou omítku. Jde mi o to co je pro dům nejlepší řešení. O podřezávání kamenných zdí vzhledem k ceně neuvažuji. Elektroosmoze příliš nevěřím. Chtěl bych od vás radu zda je poro dům lepší sanační omýtka či předstěna z ytongu nebo sádrokartonu. Nedával bych tam izolaci. Velice děkuji za vaše nápady. T.J.
Odpovědět
@tomas_john Na toto hledat odpověď na více méně amatérském foru je složité. Píšete, že kamenné zdi nejsou zásadně vlhké. Tak jsou nebo nejsou. Pak je nutné zjistit od čeho vlhnou omítky, to je zásadní pro určení dalšího postupu.
Odpovědět
Profilova fotka
Jsou kamenné s mazaninou mezi kameny. Jak jsem psal jsou na hlíně čím blíže jste podlaze tím jsou vlhčí. V kombinaci s hlínou na podlaze....
Odpovědět
@tomas_john uplne bych se vyhnul jakekoliv myslence o predstene vse bude chvilku nic neuvidite ale ten humus zatim bude mnohonasobne horsi… muselo by se to resit nejaky provetravanim atd… dalsi vec pokud nevyresite vodorovnou izolaci zdiva zapomenul bych na betonovani podlahy, protoze dany problem se jeste zhorsi kdy se vetsi mnozstvi vlhkosti bude tlacit skrze zdi. Vas problem nema levne reseni. Bud musite svuj zivotni styl prizpusobit stari domu (hlinena podlaha, nebo provetravany dreveny rost, netesna okna atd…) nebo upravit dum na dnesni pomery (coz zacina kvalitnim projektem na sanaci zakladu a jejich hydroizolaci). Kombinace nekde mezi nedopadne dobre a behem roka tu bude vlakno proc mam doma plisen… za me pozvete tam odbornika dejte mu par desitek tisic, ktery navrhne reseni. Nez v tom utopite veskere penize a pak budete za rok dva vse vyhazovat.
Odpovědět
Sanační omítky ze zkušenosti moc nepomůžou. Bude to pořád vlhnout a opadávat. Předstěna funguje - měli jsme cihlovou na štorc, ale myslím že stejnou službu udělá i ten ytong nebo sádrokarton (desky určené do mokra). Je potřeba udělat provětrávání nahoře a dole.
Odpovědět
Profilova fotka
@m_i_r_e_k Mám odvětrávání v podlaze penetrovanou trupku okolo zdí ve šterku která je vyvedená ven a pod střechu. stejný systém by byl za předstěnou. Samozřejmě můžu to nahodit a za 15 let to co odpadne omlátit a zase nahodit. Okna zůstanou stará spaletová, strop bude dřevěný, překládáná prkna.
Odpovědět
U nás se ty sanační omítky musely opravovat spíš tak jednou za rok. Předstěna fungovala bezproblémově. Odvětrání tou trubkou je určitě dobrý nápad. Samozřejmě nezateplený barák plus provětrávání předstěny není ideální z tepelného hlediska a potažmo provozních nákladů, ale to jste určitě zvážil.
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas_john Nedávno jsem četla, že injektáž lze provádět i u kamenných zdí, takže to bych velice doporučovala zjistit, určitě by to nebylo tak drahé jak podsekávání. Pokud tu zeď necháte větrat směrem ven, tak by se snad mohla před ní postavit nová příčka, do které si vysekáte rozvody 🙂
Odpovědět
Co třeba nalepit izolaci až ke stropu napojit pod podlahou a udělat takovou vanu jako se dělá ve sklepě a k tomu se používá i obětovaná zeď, která se ponechá ve vlhku. Tedy žádná mezera a ještě by se tam dal šoupnout EPS.
Odpovědět
Přikláním se k názoru raziel628, hlavně žádné předstěny a betonové podlahy, tím si akorát tak založíte na problém do budoucna. Na zeď nejlépe vápennou omítku, u které máte jasný přehled o vlhkosti a dají se dobře opravit. Podlahu provětravanou nebo dělanou tradičně, to by právě poradit odborník. Jde o to, aby ten dům tzv. dýchal. Mimochodem zaleží i na způsobu vytapění atd. A vyhla bych se některým obecným radám, že to někomu tady náhodou funovalo ještě neznamená, že to bude fungovat i vám. Starý dům je jako stará dáma a má své vrtochy. Chce to s ním umět pracovat.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Předstěna problém spíše schová, často zhorší a doopravdy moc nefunguje. Pokud tvrdíte, že funuje, tak pravidelně kontrolujete původní zeď za ní, víte že je v dobrém stavebně-technickém stavu a má optimální vlhkost?
Odpovědět
@zorja Tazatel se ptá, zda je lepší předstěna nebo sanační omítka. Z těchto dvou možností funguje mnohem líp předstěna. A ano, zeď byla 500 let vlhká a bude nadále vlhká. Vevnitř bude místnost suchá a bez plísní. Nikdo tady nepopírá, že existují i lepší a řádově dražší řešení, jako třeba barák zbourat a postavit znovu. Ale na to se tazatel neptal.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Předstěna spíš problém lépe schová, i když i toto je evidentně pro někoho také řešení. A tazatel v úvodu psal, že uvažuje i o vápenné omítce, což dle mě je mnohem lepší řešení než předstěna či sanační omítka. Ano je možné, že ze začátku bude třeba vápennou omítku opravovat častěji, ale efekt do budoucna rozhodně lepší. Jsou případy, kdy předstěna může fungovat, ale pokud neznám konkrétní situaci, tak to tvrdit nebudu. A v žádném případě není lepší řešení dům zbourat, to by zvládl každý. Moje hlavní rada byla, aby se tazatel poradil s odborníkem, který starým domům rozumí. Počáteční investice bude možná trochu vyšší, ale do budoucna výhodnější. Jinak radím použít tradiční technologie (vápenná omítka, provětrvaná podlaha, původní okna apod.) a zamyslela bych se i nad tím břízolitem, jestli není spíš na škodu, protože ve zdi taky může zadržovat vodu. Dům musí prostě dýchat, tj. musíte vodní páře umožnit, aby z konstrukce pomocí difze odešla. A ještě poznámka na konec, že je zeď 500 let stará neznamená, že byla i celou dobu vlhká.
Odpovědět
Článek se načítá
@zorja Myslím, že jste si ani nepřečetl pořádně dotaz, natož následnou diskuzi. Např. tazatel psal, že uvažuje o vápenné omítce zvenku, nikoliv zevnitř. Břízolit chce zrušit. Předstěna má být odvětrávaná trubkami do půdy. Takže se nemusíte obávat, že by dům nedýchal. Ale hlavně že dáváte cenné rady typu "poraďte se s odborníkem" 😄
Odpovědět
@m_i_r_e_k Četla, řekla svůj názor. Odvětrání trubkou stačit nemusí, to záleží na dalších parametrech. Vy jste přesvědčen, že předstěna problém vyřeší, já nikoliv, neznám totiž konkrétní dům ani situaci. Pokud chce pán poradit obecně tak pak věřím spíše tradičním technologiím a principům, které fungovaly po staletí. Bude to asi pracnější, ale pomůže to víc než problém zakrýt předstěnou. A jsem přesvědčena, že v tomto případě porada s odborníkem bude pro dům lepší řešení než radit se tady na fóru.
Odpovědět
@m_i_r_e_k @zorja má samozřejmě pravdu. Předstěna jen problém zamaskuje. Pokud uděláte provětrávanou mezeru, tak si natáhnete exteriérovou teplotu do meziprostoru. Jestliže uděláte předstěnu bez slušné tepelné izolace, bude se ochlazovat na exteriérovou teplotu, to znamená vznik kondenzace a jste na tom podobně. Jen jste si zmenšil interiérový prostor. Pokud Vám to nevadí, tak jedině postavit předstěnu z tepelně izolačního materiálu s dostatečně silnou izolací. Třeba příčku z min 30 cm Ytongu.
Odpovědět
@zorja: Nepřečetla. Vaše předchozí odpověďi jsou v přímém rozporu i s původním dotazem i s následnou diskuzí. Nadto rady typu "poraďte se s odborníkem" nejsou přínosné, tuto radu může napsat kdokoliv a pod kterékoliv vlákno. Buď mám nějaké znalosti nebo zkušenosti, tak je tady uvedu, nebo se nevyjadřuju. @zubr487: Provětrávání přivede do mezery vzduch o teplotě vzduchu v podkroví, který se smíchá se vzduchem, který je v mezeře ohříván z interiéru. Vznik kondenzace určitě nenastává v nějakém velkém měřítku. Rozhodně tam nepoteče voda po stěnách. Princip je stejný jako u každého jiného nezatepleného baráku. Samozřejmě pokud bude venku minus třicet, tak bude ten komfort horší ve srovnání se zatepleným barákem. Jen aby bylo jasno, neprosazuji zde předstěnu jako nejlepší řešení. Původní otázka zněla jestli předstěnu nebo sanační omítku. A z těchto dvou možností je předstěna rozhodně lepší. V odpovědi nahoře jsem jasně upozornil, že z tepelného hlediska a provozních nákladů to ideální rozhodně není.
Odpovědět
@m_i_r_e_k bohužel nemáte pravdu, je to tak jak píše zubr487. Pokud odvětráváte vlhkost, tak určitě ne do zatepleného podkroví, takže teplota nasávaného vzduchu bude velmi podobná venkovním klimatickým podmínkám. A pokud nebude předstěna dobře odizolovaná, bude se na jejím povrchu srážet vlhkost na základě rozdílných teplot.. Obdobný jev můžete pozorovat v zimě na oknech v místnostech s vysokou vlhkostí. Nehledě že ta vlhkost se může srážet už i v samotném odtahovém potrubí.. pokud by tedy odvětrávání nebude nucené vhodně nadimenzovaným ventilátorem. Takže ano, předstěna opravdu jen problém schová, a to dost pravděpodobně ale jen na nějaký čas. @tomas_john pokud nechcete podřezávat nebo injektovat zdivo, tak jsem viděl ještě jeden způsob řešení, ale jedná se o spíš už o takové řešení následků. Do zdi se po obvodu zasekal okruh el. topného kabelu který spouštělo čidlo vlhkosti a ten zdivo při vlhnutí vysoušel. Nicméně nevýhoda je v tom, že vám jde výrazná vlhkost z toho i dovnitř a není to energeticky free řešení
Odpovědět
@doog Doporučuji přečíst celou diskuzi. Mluvilo se o odvětrání na půdu a ne do "zatepleného podkroví". Vlhkost se nesráží na základě rozdílných teplot, ale na základě rosného bodu. A není to jen otázka zda se sráží či nesráží, ale také jaké množství se sráží. Nezateplené domy jsou zcela běžné, stejně jako předstěny. K nějaké kondenzaci samozřejmě dochází, ale stejně tak zase k následnému odparu či vsáknutí a odparu z druhé strany nebo odparu později při změně teploty či vlhkosti okolí. Rozhodně to není tak, že by vám po zdi tekla voda jako po okně. BTW přijde mi, že si tady nikdo nepřečetl pořádně dotaz natož celou diskuzi a nechci tady být stavěn do role nějakého zastánce předstěn, což nejsem. Jsem si vědom mnoha jiných a lepších řešení, ale o tom dotaz vůbec nebyl. Pouze jsem reagoval na dotaz, jestli je lepší předstěna nebo sanační omítka, a stojím si za tím, že předstěna je při dodržení odvětrání mnohem lepší než sanační omítka.
Odpovědět
Doporučuji nechat m_i_r_e_k, je zde nováček a tak si myslí, že má pravdu za každou cenu.
Odpovědět
@travas Všichchni si tady myslí, že mají pravdu. Nebráním se věcným argumentům, ale tohle už je za hranou věcné diskuze. Útočíte jen na mou osobu aniž byste uvedl cokoliv, co by mohlo pomoct tazateli, nebo co by se vůbec týkalo tématu. Dál k tomuto tématu přispívat nebudu, stejně pochybuji že to tazatel vůbec ještě čte. Přeji vám hezký den.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Otázka zněla, co s vlhkou kamennou zdí. Je několik možností 1) tazatel uvádí, že nechce podřezávat tak lze použít injektáž. Tím se omezí vzlínání vlhkosti. 2) smířit se s tím, udělat sanační omítky a větrat. 3) udělat předstěnu. Jenže pokud nebude mezera intenzivně provětrávaná, vystoupá vlhkost výš. Z vnějšku se zhorší problém odpadávání omítek a uvnitř v mezeře začne bujet plíseň, která se za čas dostane i do předstěny a interiéru. Pokud bude dostatečné větrání tak bude docházet ke kondenzaci vlhkosti a plísně. Nějaké teorie s provětráváním z půdy teplým vzduchem je nesmysl. Na půdě máte exteriérovou teplotu. Šlo by udělat aktivní ventilaci ventilátorem nebo rekuperací, kde by se nasával vzduch z meziprostoru. Jednodušší je udělat předstěnu s dostatečnou izolací (třeba Ytong 20cm). Přívod vzduchu z exteriéru a výfuk na střechu. Pak to funguje pasivně s komínovým efektem.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Několikrát zde doporučujete "přečíst celou diskuzi", proto ode mne viz první příspěvek. 😉
Odpovědět
@zubr487 Děkuji za věcnou reakci - téma mě osobně zajímá a investuji do nemovitostí, vlhkost opakovaně řeším (nikoliv předstěnami - to jsme měli před lety u rodičů), takže si ještě dovolím reagovat. 1) Ano, injektáže mohou být dobrá alternativa, ale od známých jsem viděl, že také nemají mimo laboratorní podmínky příliš dlouhou životnost. Samozřejmě vždycky se dá argumentovat, jestli to měli provedené správně, ale to už se nikdo nedozví. V budoucnu to chci sám vyzkoušet. U kamenného zdiva 80cm by mě samotného zajímalo nakolik to funguje a jestli je tam ještě rozumná spotřeba materiálu. 2) Sanační omítky ze zkušenosti vydrží tak rok a pak se musí dělat znovu. Věčně to někde bobtná nebo opadává. Každý rok otloukat omítky se asi nikomu moc nechce. Zajímalo by mě, jestli máte jinou zkušenost a jestli jste někde viděl, že by ta sanační omítka na vlhké neizolované zdi držela déle než třeba dva roky. 3) Předstěny tady dál hodnotit nebudu, sám to nepovažuji za nejčistější řešení, ale fungovalo to aspoň PODSTATNĚ líp než ta sanační omítka a to minimálně 15 let, než se dům prodal. Rozhodně jsem neviděl, že by se to nějak rosilo. Nikdo by ani nepoznal, že tam byla předstěna. Bez předstěny to předtím byla hrůza a děs. Opět rád si vyslechnu jinou osobní zkušenost, nebo i teoretické vysvětlení proč by to tak nemělo být. Jinak momentálně máme jeden menší bytový dům, nezateplený, s nezateplenou půdou. Na půdě je celoročně cca o 10 stupňů víc než venku. Je tam jen pojistná folie, ale žádné zateplení.
Odpovědět
@m_i_r_e_k injektáži taky moc nevěřím, ale firma nás přesvědčovala, že to funguje. V každém případě si myslím, že je lepší udělat injektáž než investovat do předstěny. Na body 2 a 3 neodpovím, protože s tím nemám zkušenosti. Rekonstrukce jsme sice v rodině taky dělali ale vždy jsme začínali hydroizolací. Jako druhý krok jsme dělali pořádnou izolaci stropu. .
Odpovědět
@m_i_r_e_k za me souhlas ze sanacni omitka neni reseni je to soucast reseni ktere ma v prvni rade dovolit vysvhnuti zdi pripadne navazat soli, protoze bezna omitka soli nevydrzi ale samo o sobe je k nicemu u predsteny je dulezite poresit spravne odvetrani aby nedoslo naopak k opacnemu jevu jak zminoval @zubr487 bohuzel nikdo z nas nezna detail mimo 3 fotek napr: co bude nahore v podkrovi, dale jak je venku uroven zeminy vs podlahy, jsou venku opraveny svody atd… Resil jsem 3 roky zpet neco podobneho u 90leteho cihloveho domu castecne podsklepene, nakonec jsem volil kvalitni injektaz s certifikaci wta a dlouhodobou historii, dalsim prvkem byla drenaz, izolaci zakladu z venku a lapaci jimka ve sklepe, sanacni omitka ve sklepe kvuli velkemu zasoleni, predelani svodu atd…. Vse bylo navrzeno v projektu, protoze se vse odvijelo od slozeni zdiva, typu pudy a tvaru pozemku, zda byla zed/zaklad z venku dostupny atd…, proto si myslim ze odpovedi ze je nutne se s nekym poradit je legitmni. Ale uprime cela diskuze o tom tu je asi zbytecna protoze zakladatel uz stejne nereaguje🙂
Odpovědět
@raziel628 Ano doplnil bych, že nejlepší je použít tzv. obětovanou omítku, která ze zdi vytáhne zbylou vodu a soli, aby se tam nedělaly další výkvěty. Ta se pak oklepe a teprv se dává finální omítka. Ale to se dělá až když je udělaná hydroizolace. Se sanační omítkou je princip podobný a ty termíny se i často zaměňují (dokonce bych se domníval, že složení bude možná stejné nebo hodně podobné). Použití sanační omítky na nezaizolované mokré zdivo je bohužel velmi častý omyl a samozřejmě to ani z principu nemůže fungovat. Jinak k těm odborníkům - jejich roli nezpochybňuji, sám se s mnoha odborníky radím. Bohužel i ti odborníci vám jen poradí obecně známé metody - obkopání, nopovka, drenáže, podřezání, jímky, injektáže, případně kombinaci více metod. Každý vám doporučí něco jiného. Pokud se zeptáte proč zrovna u tohoto domu tohle, tak vám na to nikdo neumí odpovědět. Každý si jednoduše razí svou metodu. Za mě nejlepší je podřezání, ale někde to prostě nejde, třeba i z cenových důvodů, tak se pak kombinují různé levnější všeléky. Ona i ta všemi milovaná nopová folie vydrží pár let - nedávno jsme vykopávali cca 6 let starou nopovku a byla totálně děravá, ztvrdlá, zpuchřelá, úplně na nic... A tak je to bohužel prakticky se všemi těmi zázračnými opatřeními, které se dělají.
Odpovědět
@m_i_r_e_k jojo souhlas ono to chce spis nezavisleho projektanta co vi co dela nez “odbornika” z firmy, ktery tlaci to svoje je docela problem😞 Jinak s podrezanim mate pravdu je go asi nejjistejsi metoda bohuzel u nas byl problem ze dum je jenom castecne podsklepen a stejne tak byl problem se dostat jeste z jedne strany takze injektaz byla jedina moznost. Podle atestu by to melo par desitek let vydrzet tak uvidime🙂 K te nopovce uprime nechapu, jak je v dnesni dobe mozne ze to pouziva nekdo jako hydroizolaci za me je to dobry material jako mechanicka bariera
Odpovědět
Profilova fotka
1) podřezávat kamenné zdivo nebo smíšené = blbost, technický téměř nerealizovatelné, navíc se tímto zásahem naruší zdivo 2) o jakou vlhkost se jedná, určitě se jedná jak o zemní tak i povrchovou 3) v první fázi vyřešit povrchovou - obkopani drenáže, pokud nejsou základy v jílech 4) zrušit brizolit a difúzně otevřít fasádu, vhodné je udělat v soklove části pouze spritz a pouze zpevnit zdivo a zároveň udělat provetravany sokl 5) rosný bod nemá cenu v tomto případě řešit, když bude fasáda difúzně otevřená - vápenná omítka, vápenný nátěr 6)v případě injektáží se vám ta zemní vlhkost také bude tlačit dovnitř mezi zdí a izolací podlahy, tzn.obetovane omítky 7) predstena pouze skryje problémy, ale nevyřeší
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Profilova fotka
A co v případě té predsteny kdyby byla odvětráváná směrem do místnosti nějakými otvory nahoře a dole a tím pádem by nebyla tak studená a původní zeď by mohla vysychat. Možná i zvážit v domě použití rekuperace atd..
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?