oprava staré dřevěnky - nejvhodnější způsob vytápění

20. led 2020250

Ahojte, s manželem opravujeme starou dřevěnku - vše - nová voda, elektrika, zateplení (z venku bude až se oteplí), zatím je fasáda jen nahozená na dřevě, bez zateplení. podlahy se zatepli vatou - rošt a OSB deska - a na to pak podlaha....Chceme topit buď krbem s výměníkem a nebo kamna s výměníkem ať můžeme případně i vařit (záloha bude kombin. elektrický bojler). Podlahové vytápění mi vymlouvají. Baráček je velký cca 2x55 m2. Tepelnou ztrátu budeme teprve počítat. Rodiče mají kamna, ale je tam suchý vzduch a zbytečné horko. Hledám kamna na sálavé teplo + ten výměník....Dělám dobře?Co bude nejlepší? Děkuji moc za rady 🙂

 • @pa01  Krb nebo kamna s výměníkem budou umístěny v jak veliké místnosti? V dnešní době poměr výkonu do vzduchu a do vody je asi 1/2. Výkony do vzduchu jsou asi 3 kW do vody 6kW. Snižovat výkon kamen moc nejde, protože výměník bude ztrácet výkon a v ostatních místnostech bude zima. A místnost, kde se bude topit bude přetápěna. Tu podlahovku vymlouvají z jakého důvodu, je jasné že skrbem+výměník to není dobrá verze. Vše, co tady píšu berte jen jako úvahu, rozhodující budou TZ po celkovém zateplení. Ještě jedna úvaha, jelikož se stane asi z dřevěky dřevostavba a chystáte se dělat asi dost veliký zásah do podlah tak co udělat tu podlahovku a použít TČ + malé kamna které můžou v přechodném období přitopit a v zimě třeba jen hořet jako dekorace.

 • Kamna budou v mezi kuchyní a obývákem...a tím, že tam bude výměník - mi půjde voda do topení a budou se vytápět ostatní místnosti - tak jsem to myslela? Tu podlahovku - že se musí podlaha více zateplit - polystirén + další věci(nevím přesně)Kamarád má na vodu vytápění v podlaze a je spokojen...(když už opět vezmu v úvahu ten výměník, který mi bude ohřívat vodu🙂slight_smile:Jinak jsem myslela elektrické či uhlíkové folíe (já to nevidím, tak černě se spotřebou, když by to bylo na levnou elektriku - těch 20 hod)

 • @pa01  Domy které mají větší TZ jak 4kW se nedělají na čistě vytápění EE, jedině když vám nezáleží na provozních nákladech. Vaše TZ odhaduji na 5-7 kW ještě jednou odhaduji. Na folie zapomeňte. Levná elektrika to nejde moc dohromady, je to nejdražší energie. Ta podlaha by se měla izolovat dobře tak jako tak.

 • Sponzor fóra
 • @pa01  Kombinovat teplovodní krb a elektrické folie je nesmysl. Nejprve se rozhodněte, čím budete topit. Pro TZ nad 4kW opravdu není vhodné topit eletřinou. Je přitom jedno, zda tam použijete uhlíkové nebo pozlacené folie, elektrické kabely nebo teplovodní topení. Ve všech případech je stejná účinnost a vysoké cena energie. Lepší krby nebo krbová kamna mají poměr mezi vodou a vzduchem až 20% vzduch a 80% voda (třeba Verner). I tak to není zrovna moc ideální pro trvalé topení Na krátkodobé topení je to příjemné, ale při trvalém topení bude zákonitě docházet k přetápení. Osobně bych doporučoval teplovodní PT + TČ. Pokud se rozhodnete pro topení dřevem s nějakým krbem s teplovodním výměníkem, tak by jste měli přidat i akumulační nádrž. V případě topení do podlahy je ta AN skoro podmínka.

 • @zubr487  Když porovnám TČ a krb+AN+regulace+řízení, tak to čerpadlo bude určitě levnější. Jakmile bude dřevo jako hlavní palivo musíte také počítat s přípravou dřeva, skladováním min 2 roky + komín musí být OK záloha čerpadla krbu.

 • @wpavel  spíše bych psal, že cena bude srovnatelná. Na jednu stranu může stát TČ 250tKč. Krbova kamna (50t)+AN s patronou a výměníkem TUV(25t)+komím (15t)+čerpadla, regulace a montáž (20t) = 110tKč. Krb s obestavbou ale taky může stát 150t a naopak TČ se nechá sehnat i za 150tKč.

 • @zubr487  Souhlas.

 • Pokud vám nevadí topení doporučím spíše zděná kachlová kamna než krb. Mají delší náběh a přetopení nebývá tak drastické. Strategicky umístit uprostřed domu, optimálně i s hypokaustem, nebo samotížným prostupem do horního patra a vyhřeje vám to všechno. Při 55m2 by to mělo být v pohodě, jen je potřeba počítat se základem pod takovou hmotnou věc. Jako zálohu bych si ponechal mobilní elektrické radiátory, tj, nachystat elektriku pro HDO a PV tarif, ale radiátorky na léto uklidit a ponechat si jen lacnější elektriku. Na celou teplovodní kalvárii se vyprdnout, na tak malý prostor je to s kanonem na vrabce.
  Pokud topit nechcete, opravdu zvažte TČ a místo roštové podlahy kvalitní izolaci nad terén a podlahové teplovodní topení. Pro pohled do ohně nějaký menší litinový krbík od Jotulu nebo Dovre.
  Při tom prostoru co máte, budete počítat každý centimetr a radiátor je půl roku jen zavazedlo a lapač prachu.
  Nepíšete jak chcete ohřívat TUV. Pokud vymýšlíte nějaký teplovodní systém, počítejte i s ohřevem TUV.
  Při použití vodního systému si nezapomeňte vyhradit nějaké místo na technickou místnost. Pokud nejste akrobati, tak alespoň 8-9m2. Pokud budete jen ohřívat TUV a topit nasucho, zabere to mnohem míň, stačí větší skříň.

 • @obludak  Nezapomeňte na skladováni – sušeni dřeva.

 • dřevěnka asi nebude uprostřed města a nějaké místo na šopku tam bude, už historicky se tam muselo topit. V případě extrémního kopru si nechám dovézt naštípané. Nevím co se z toho furt dělá taková kovbojka, když si koupím kolo, taky počítám s tím, že na něm budu muset šlapat.

 • tak tak. včera u nás byl kamarád a chrochtal si, jak si u dřeva krásně zarelaxoval. 😃 ono je totiž rozdíl dělat 30 metrů na rok nebo 5 metrů.
  @obludak

 • @pa01  kamna s výměníkem jsou už vlastně obyčejný kotel na pevná paliva. fakt, že se taková kamna vizuálně tváří jako sálavá, nevykoupí diskomfort, který bude takové řešení produkovat. neznám situaci, ale v tak malém domě je výměník stejně asi zbytečný. náš srub s podkrovím 8 x 10m bezproblémů vytopí akumulační kachlová kamna. postavená jsou samozřejmě uprostřed domu.

 • my vytapime timto drobkem cca 160 m2 plochy (100 v podkrovi a 60 dole) ve zbylych mistnostech jsou primotopy a to verim ze pokud by mne mistama neprofukovalo ze to vytopim cele 🙂

 • @geodett  muzu se vtirnout a zeptat se? Vazne zvazujeme do rekonstruovaneho domu taky akumulacni kamna na drevo. Salani z nich je pry velmi prijemne. Opravdu by vytopily cely dum, I mistnosti nesousedici s kamny? A mate k nim alternativu, treba podlahovku nebo radiatory? Diky predem za odpoved.... 🙂

 • @tomas80  taky krasa! 🙂

 • Sponzor fóra
 • @sahrazad1  Samozřejmě, pokud chcete topit dřevem, tak jsou akumulační kamna vhodná kombinace. Jenže musíte tomu v podstatě podřídit stavbu domu. Je třeba např. udělat zakladový pás pod budoucí kamna a vhodně lokalizovat kamna do středu domu. Navíc se nemá cenu bavit o návratnosti podobné investice.

 • je otázka jestli u takto výrazné součásti domova má smysl se bavit o návratnosti. Kuchyňská linka z bazaru bude taky lacnější, dokonce o hodně, než vyrobená na míru, ale ta do toho domova prostě přinese něco navíc. Stavěné kamna nejsou hranaté plechové cosi co zavřeme do sklepa nebo technické místnosti a nechceme to už nikdy viděl. Naopak je to v domácnosti výrazný prvek a za mne mnohem pěknější než ledasjaká akademická mazanina nebo jiný lapač prachu....

 • @pa01 "Starou dřevěnku" znamená roubenku? Nezateplovala bych. Je to riskantní. I s těmi podlahami opatrně. Jak dřevo uzavřete, hrozí nebezpečí, že vytvoříte dobré podmínky pro dřevomorku. Mám s ní zkušenost a není to legrace. Než se do toho pustíte, nastudujte dostupné informace a poptejte se odborníků.
  https://www.chatar-chalupar.cz/zatepleni-roubenky/

 • @zubr487  o navratnosti byt rec muze, planujeme tak na 50 let, to jsou cca 2 TČ, cili asi pul mega, kdybychom vytapeli elektrinou. (Plyn nemame) o rozvrzeni v dome vime, o unosnosti podlah take, to resi architekti. Kachlaky a hypokaust cca 280 tis. Na porad. Ale nevedela jsem, jak je to s tim vytopenim celeho nebo vetsiny domu.

 • @jitulkaka , konstrukce domu i obvodové zdi - jsou pouze tenké desky..otec nám ji zateplí a obije dřevem ať to právě vypadá jak klasická stará roubenka...a vy ji máte taky, jestli se můžu optat...půdu budeme stříkat nějakým sprejem, jako prevenci proti broučkům..

 • @tomas80  chci se optat - jsou vhodná akumulační kamna do dřevěnky?Nemá tam moc co akumulovat?to dřevo se tak nenahřeje, jak cihla - proto jsem si myslela, že nebude vhodné?

 • @pa01  nahrejou se prave ty akumulacni kamna a ty pak salaji do prostoru, vyhodou je ze se prostor ve drevence rychleji vyhreje a pak take rychleji vychladne ale tomu prave zamezi nejake masivni akumulacni topidlo

 • @pa01  do dřevěnky jsou akumulační topidla právě vhodná, čím víc masy kamna mají, tím lepší. Teplo se nemůže ukládat do těžkých částí stavby jak je obvyklé u cihláků, takže ho uložíte do těžké obestavby topidla ze které se postupně vyzařuje. Se zpožděním je to podobné jako u podlahovky. Tam kde se přikládá to hřeje skoro hned, z ostatních stran s určitým zpožděním, obvykle v řádu hodin.

 • @zubr487  jak to myslíš s tou návratností? protopíme cca 5 tisíc za rok v briketách. ve štípaném dřevu to bude ještě méně. myslím, že vzhledem k životnosti takových kamen, se může jít cokoliv jiného a hlavně tepelné čerpadlo zahrabat.

 • @sahrazad1  musíte postavit příčky kolem kamen = kamna jsou součástí příček. to samé v podkroví za pomoci hypokaustu nebo uzavřené vzduchotechniky do topných stěn. ve zděném domě je to snadno řešitelné, ale musí to být řešeno již v projektu.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat