Raději rekonstrukce nebo stavět? Co myslíte?

Profilova fotka
Kdyy ste si mohli vybrat,šli byste do výstavby nového domu,nebo do rekonstukce.Při rekonstrukci máte alespoň tu ,,hrubou stavbu,,,což vidím jako plus,ale zase musíme dát na rozložení předurčených rozměrů pokojů,budovy. Poraďte prosím co se musí vyřizovat při stavbě domu a při rekonstukci a taky do čeho radši jít........:-) Díky za každý příspěvek,ráda se přiučím
Odpovědět
Profilova fotka
manžel zažil oboji a do rekonstrukce by uz nikdy nešel, takze nase volba byla jasna hlavni vyhodu vidim v tom, ze si opravdu vsechno rozvrhnes podle sebe a nedelas kompromisy a ceno ve te rekonstrukce nevyjde nijak levneji nez vystavba noveho
Odpovědět
Profilova fotka
Evci, tak tohle jsme taky zvažovali a nakonec jsem ráda, že jsme šli do stavby nového. Samozřejmě záleží jaký baráček k rekonstrukci si pořídíš a rozvržení by mohl být nejmenší problém. Pořádně nevíš jaká je tam elektrika, odpady, z čeho je konstrukce, jaká je statika.... Ale zase třeba výhodou může být, že to můžete opravovat postupně a třeba i bydlet, ale zase raděj si počkáme a jdem do nového a víme, že několik roků (snad) do domu nebudem muset vrážet penízky na opravy. Jen pro porovnání, když jsme si vybrali domek co by nám mohl vyhovovat tak při propočítání financí k rekonstrukci jsme se i s pořizovací cenou za ten dům dostali ke stavbě nového domku. U nového se nám cena navýšila o koupi pozemku. Takže stavba nového vyjde většinou dráž, ale myslím, že ne až o tolik.
Odpovědět
Profilova fotka
Díky za srovnání........ Zatím máme právě obě možnosti-buďto domeček se zahradou k rekonstrukci 5+1,nebo pozemek ,a začít stavět nový dům. 1.)starší domek zděný,dvoupatrový s možností půdní vestavby -je potřeba udělat novou střechu,okna,dřevěné podlahy vyměnit za plovoučku,kachle,.....,odpady,vodu,elektriku,topení asi krbem -pozemek je rovný,zahrada 300m2,dům 160m2,klidné světlé místo,celý den svítí tam,kde jsou již udělaná okna(jen je vyměnit) -dole-garáž,tech.místnost,wc,chodba,veranda,2 pokoje(tam chceme obývák propojen s kuchyní) -nahoře 3 místnosti(chceme ložnici se šatnou a 2 dětské pokoje),koupelna,wc,chodba Tento počet místností je pro nás ideální,jen to trekonstruovat,místo úžasný,moc se nám líbí 2.)Pozemek na stavbu můžeme mít od kámoše,který si nechal udělat i projekt na stavbu domu a nakonec koupil dům jnde za 30000kč-což je nádherná cena.Dům by yl ve svahu :-( což mě moc netěší,skrz návrh zahrady(chci jezírko) a pozemek je asi 5m nad hladinou potoka :-( Dům bysme tedy mohli mít i ten návrh,co si nechal kamarád dělat(má 3 děti,5 člená rodina) Ještě poprosím o porovnání dokumentů a vyřizování lišících se příkladů(stavět,rekonstruovat)
Odpovědět
Profilova fotka
Evci - těch 30 tis. to je cena za kolik by vám prodal pozemek i s projektem? A jak je velká parcela? Já osobně nemám taky moc ráda svažité pozemky, ale jestli není moc :-N A ten starší domek byste museli koupit nebo už ho máte např. zděděný? Podle toho jak ho popisuješ, tak byste tam pomalu nechali jen obvodové zdi, ohledně půdní vestavby si zjistěte jaké jsou tam stropy, my se mále pustili do rekonstrukce u našich, ale stropy byly nevyhovující a asi by to nevydržely. Záleží jak je starý a z čeho je postaven - aby nebyl mokrý, či se tam nedělaly plísně, taky zkontrolovat odpady... je toho docela dost... Ohledně dokumentů potřebných k rekonstrukci nemůžu říct, při stavbě nového je toho dosti - záleží na příslušném SÚ, ale nemá ten kámoš už aj vyřízené stavební povolení? Je potřeba pak vyřídit i veškeré přípojky (plyn, elektrika, voda) + papíry potřebné pro SÚ projekt, vyjádření od síťařů + další - ale sdělí příslušný úřad, co je třeba. Ještě jeden aspekt - při rekonstrukci (stihnoucí do r. 2012) byste mohli dostat nějaké dotace ze Zelená úsporám na zateplení, okna + např. soláry, výměnu kotle.... U novostavby nárok mají jen ti, co staví dům v pasivním standardu... Já asi i tak bych šla furt do nového :-N a případně hledala i pozemek jinde.
Odpovědět
Profilova fotka
Cori : Parcela je velká asi 200m2, 30000kč za pozemek+ projekt by nám nechal zdarma(je to na vesnici,takže odpovídá malá cena pozemku) Starší domek bysme museli nejdřív koupit, je zatím napůl domluvený, ale ne 100% jistý.Je tam potřeba udělat vše nové,ale mohli bysme to dělat postupně a taky dřív bydlet. My síš zase uvažujeme pořád o tom domečku, protože nás je v rodinným domku u našich 6 a ikdyž máme s přítelem celé patro pro sebe, nedělá to dobrotu a chceme co nejdřív do svýho.Navíc sme si pořídili psa(německou dogu) a naši mají vlčáka, takže náš pes je pořád dole u našich a naopak.....Je to složitější,plánujeme po domečku taky rodinu,takže co nejdřívější bydlení je na místě.......:-) Když nedopadne baráček tak asi budem muset stavět no.......:-/
Odpovědět
Evcikevil: Myslím, že tímto si prošel každý, kdo chtěl do domečku :-) Pokud si porovnám ty Vaše dvě možnosti, tak cítím, že ten domeček se Vám moc líbí a jestli je to super místo, domeček by dispozičně vyhovoval, jste oba mladí a máte času na rodinu ještě dost, tak bych se do rekonstrukce klidně pustila. Navíc když jsem projížděla Tvá alba, přání do zahrady, která jsou na 200m svažité zahradě téměř nesplnitelná, tak si myslím, že by ten domeček mohl spíše splňovat Vaše představy. Ale platí výše uvedené - je důležité jak je na tom dům po statické stránce, jaké jsou krovy, stropy, jak je dům odizolovaný. Elektrika, voda, střecha, topení atd. to vše stojí opravdu stejně jako v novém domku. Ale nejdůležitější je vždycky místo, kde dům stojí, to už nikdy nezměníte, pokud se teda neodstěhujete jinam :-D
Odpovědět
Profilova fotka
Evcil - tak to je teda malinkatá parcela - to tam postavíš dům a už máš jen kousek okolo, my máte 1000m2, týjo tak malé se tu snad ani neprodávají :-N Jj pokud vás domeček zaujal a je za dobrou cenu, tak určo běžte do něj. Ono to máš těžko - někdo kdo rekonstruuje říká, že už nikdy a zase naopak někdo kdo staví, tak to vidí taktéž... Ono každé má něco :-N Hodně štěstí ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Holky, tak my mame za sebou rekonstrukci stareho domu. Momentalne nam chybi schodiste, koupelna a udelat 2vchod a v byte dodelky jako lišty atd. dali jsme do toho skoro 1/2mega, a jeste min jednou tolik budeme muset dat. z venku je dum zanedbany, musime zpevnit balkon. chceme dum prodat(bylo to manzelovo dedictvi po otciú a zacit stavet. Nyni po rekonstrukci bych znovu do stareho domu nesla.
Odpovědět
Profilova fotka
evci: povoli Ti stavbu?myslim, ze to muze byt od 600m2...
Odpovědět
Profilova fotka
Tak vydím,že jsou tady lidi,kteří umí poradit, správně jste vycítili,že o ten starší domeček moc stojíme,slintáme nad ním už rok,a rádi bysme se tam nastěhovali co nejdřív to půjde,ikdyby byla hotová jen koupelna,wc a kuchyň........Zahrada musí být prostornápro mé sny o japonské zahradě s jezírkem,velká pergola s posezením,udírna s grilem a užitková zahrada(ovocná). Hlavně je to na rovině,takže další +,třeba pro průjezd na zahradu technikou....Jo jo,jen aby to už nějak dopadlo,ať víme,jestli se můžou naše sny uskutečnit.Když nedopadne,budem nuceni stavět ve svahu.Bohužel je to jediná volná parcela u nás ve vesnici,protože se nacházíme v památkový zóně a nesmí se rozšiřovat rozloha vesnice.....:-( A jinam jít nechceme. Možná jsem se špatně vyjádřila-parcela celkově nevím,plán je 200m2.....Tak pardon,teď koukám že jsem napsala blbost.Tak se omlouvám za přepis,myslím na víc věcí najednouco napsat a pak tam mám takový přežblechty :-) Přidávám ještě foto domu pro představu :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Vážení, nakoukl jsem sem z jiné místnosti, ale nedalo mi, abych neřekl vlastní zkušenost: Mám za sebou obě věci. Nejprve jsem rekonstruoval dvěstě let starou budovu špejcharu. Bylo to velmi velmi pracné a drahé, ale výsledek byl krásný. Leč vždycky se někde něco začalo objevovat, co bylo nutné ještě dodělat, obnovit, vybourat a znovu dodělat. Teď jsem postavil kanadský srub. Na klíč a na pozemku 1000 metrů čtverečných. Nechci tady dělat propagaci srubů, ale bydlení v něm je úžasné. Mohu přidat i nějakou tu fotku, ale srub u lesa (ale i u potoka) je věc, která dělá z bydlení velmi příjemnou záležitost. Navíc je to rychlé a čisté stavění. Stetl čili Honza
Odpovědět
Profilova fotka
Stetl-a můžu se zeptat,na kolik vás srub vyšel?Myslím že do architektury vesnice by zapadl lépe než dům z cihel,.......Já bych proti srubu nic neměla,ale myslím,že přítel by do toho nešel.Přecejen víme víc o stavění z cihel,ytongu...,.....a se dřevěnými materiály nemáme zkušenosti a myslím,že by nám to musela udělat firma.Do toho bysme si netroufli sami.Chceme rekonstruovat či stavět svépomocí....... Budovu kterou chceme odhadujeme podle kamarádů,co vyprávěli(když byli ještě malý,bydleli tam rodiče toho a toho....)asi na 100let staré.Kamenná je akorát garáž,jinak vše zděné.Myslím že si to musí každý skusit sám,aby poznal a mohl porovnat,co je to za dřinu,ale myslím že o to víc nás to bude těšit,že jsme to dělali my :-) Jsme oba pracovití a zvyklí dělat a nic jsme nikdy nedostali zadarmo a vše si museli zasloužit.........Je to věc názoru,my klidně budem dřít a pak z toho mít radost,než si nechat postavit firmou a přijít k hotovému.(navíc stavět s firmou vyjde dráž,než dělat úpravy svépomocí)Hlavně máme spoustu přátel z různých profesí:instalatér,vodař,elektrikář,sádrokartonář,pokrývač,zedník......takže také hodně pomohou :-)
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Nevím, kolik rekonstrukcí už máte za sebou, ale já z vlastní zkušenosti tří komplet zrekonstruovaných bytů během pěti let musím říct, že už bych do toho nikdy nešla a někdy mám i pocit, že mi ani ty ušetřené peníze za to nestály. Když pominu to, že jsme se fakt neskutečně oba s manželem fyzicky na tom nadřeli,tak i počáteční nadšení, které panovalo při rekonstrukci prvního bytu hodně rychle při dalších bytech opadlo.Sice jsem nakonec na sebe byla pyšná, co jsme vše sami udělali, ale nakonec mi to ani větší radost, než mám teď z kompletně postaveného domu na klíč od firmy,nepřineslo.... A třeba u nás na PZ nevychází práce od jednotlivých řemesel levněji, než pak je schopná nabídnout firma, která má nasmlouvaná svá řemesla.Svépomoc je samozřejmě o něčem finančně jiném.A zapojovat do naší stavby kohokoliv známého z rodiny, či kamarádů by nebyl můj styl. Ale každý jsme jiný a vyhovují nám jiné věci, tak hlavně ať se dobře rozhodnete a brzy bydlíte.... :-)
Odpovědět
Profilova fotka
gigi2:Rekonstrukci máme za sebou jen jednu -celé patro ve kterém zatím bydlíme............Když už se rozhodneme že koupíme starší dům,počítáme taky s tím,že už tam strávíme zbytek života a ne že se za 5let třeba budem stěhovat.Spoustu věcí si dokážeme udělat sami,nebo s pomocí kamarádů(nevím jak to funguje u vás,ale u nás to funguje tak,že když kamarád stavěl dům,pomáhali sme mu,když kamarád pokrývá střčechu,zase sme mu pomáhali,......myslím že toto se už málo vidí a je to mezi přáteli i vzácné,že pomůžou když je potřeba)Z toho co jsi psala jsem cítila,že toto spíš odsuzuješ,ale myslím že vy to prostě ani neznáte.Každý má vztahy postavené trochu jinak.My je máme takové,že když kamarádi potřebují,rádi pomůžem a naopak.Nemyslím že by na tom bylo něco špatnýho a už vůbec ne že bysme je nějak využívali.......... Jsme poměrně mladí,takže uvítáme možnost ušetření každý koruny,ale ne na úkor kvality.Proto budeme ať už stavět nebo rekonstruovat svépomocí. Díky,snad se už na jaře rozhodne a začne se něco dít.......:-)
Odpovědět
Ahoj, přítel dostal starý vesnický domek po babičce. cca 150 let starý ;-) Krásná vesnická chalupa... Měli jsme strašné dilema, jestli opravit nebo zbourat a postavit na tom samém místě nový. Nakonec jsme ho zbourali... :-| Byla to práce hrozná, půlku domku jsme téměř rozebrali ručne, pak nastoupil bagr...A musím říct, že jsme udělali dobře. Už jenom to strašné vyklízení :-| A pak když jsme začali trhat podlahy, sundavat střechu, krovy atd atd. Tak bylo teprve vidět, co všechno by bylo nutné opravit... Na povrch vylezlo spoustu věcí, o kterých jsme si mysleli, že jsou o.k., že by nebylo třeba s nimi nic dělat, ale při tom bourání jsme zjistili, že by nám nakonec zbyly snad jen obvodové zdi :-D Oprava by stála stejně jako stavba a bylo by to stejnak pořád staré.... Ještě dodám, že půdorys domu byl 20x17 m :-) :-) Budeme stavě skoro o půlku menší :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Ne, ne, vůbec nic neodsuzuju,to špatně chápeš,či jsem to měla více objasnit.Sami jsme spoustě známým též pomáhali se stavbou.Jen nejsem ta povaha, co si pak řekne také o pomoc a naopak, když nám ji nabízeli, tak jsem s díky odmítla, prostě bych z toho neměla dobrý pocit, i když vím, že by to tak být mělo.Jednou pomůžu já, pak zase jiný mně. A co se týká rodiny, tak tam pomoc nechci právě proto, že sama vím, jak je vše při práci na jakékoliv rekonstrukci náročné a na to je mám moc ráda... ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
gigi:V pohodě,každý si musí podle svýho uvážení rozhodnout,koho si pustí do baráku(když to tak řeknu,zní to škaredě),nám to přijde normální a ty bys to třeba nechtěla.:-)U kamarádů mám jistotu,že práci odvedou výborně,nic neodfláknou,mohou doporučit,protože to znají,řeknou na rovinu svůj názor a navíc budeme mít dobrou společnost i při ne moc lákavých a příjemných pracovníćh chvílích........... selulin:Domek 20x17m je docela dost.Ten náš by měl mít asi 18x9m(tak akorát),určitě to budem nejdřív muset pořádně prolést,v jakým je to stavu a pak se teprve uvidí,co s tím provedem dál.Každý dům je odlišný a musí se individuálně posoudit.Když to ale bude tak jak psalas,nic jinýho nám ani nezbyde :-(
Odpovědět
Víš co, je to fakt hodně individualní... Ten náš domek byl opravdu hodně starej, kamnné pomalu metr široké zdi... Ještě starý ručně vytesávaný krov atd... Pod podlahama jenom udusaná hlína.... Muselo by se tam komplet zavézt nová elektřina, voda, celé nové topení. Dispozičně to bylo naštěsí o.k, takže bychom příčky nebourali, ale stejnak bychom museli komplet omlátit všechny zdi, protože omítky se odlupovaly...Krov byl nahnilý, takže by musel dolu, nevim, co bychom udělali s těma podlahama, asi by se museli vybetonovat... Okna, dveře...No prostě téměř všechno bylo špatně... :-| Musim říct, že i přesto všechno jsme měli opravdu velké dilema, jestli zbourat nebo ne. Jednak citová vazba :-) ale i to, že máme oba s přítelem rádi vesnický styl...a myslim,že kdyby se to podařilo opravit, byla by to pecka... Ale nakonec vyhrál rozum nad citem. Myslim, že jsme udělali dobře :-) Snad se taky rozhodnete správně, přeju hodně štěsí ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
evci: jak je vidno, tak vy jste se do toho baracku uz zamilovali :-) samozrejme, ze z fotek nemuzeme posuzovat stav, ale nevypada, ze by byl havarijni a padal vam na hlavu a pokud stoji tam kde chcete bydlet a jina moznost neni, tak verim, ze vam rekonstrukce vadit nebude ( z tvych prispevku je to videt) a s chuti se do toho pustite
Odpovědět
Profilova fotka
to Evci: srub 9,5 x 9,5 metru byl v hrubé stavbě za 1,8 a na klíč za 2,5 miliónů. Skvělá firma pana Bernata jej postavila a já zaplatil na korunu tolik, kolik řekli na začátku. A jezdí sem nepravidelně pravidelně (když jedou okolo) a vše dotahují, kontrolují atd. Rozhodně to bylo jediné řešení, jsme oba staří a pracovat sami? Vždyť i jen úprava zahrady byla nesmírně náročná, přes padesát náletových bříz vytahat i s kořeny, na tom jsem nechal půl těla! Ale už to je krásné a útulné... Honza
Odpovědět
Profilova fotka
selulin:Určitě ten váš domek byl v katastrofálnís stavu a myslím že jste se rozhodli dobře.Ono je fakt že člověk to musí porovnat individuálně.Jinak domeček je zděný(naštěstí)-v domě kde bydlíme teď jsou také kamenné zdi a vytopit barák na příjemnou teplotu trvá a dlouho se stejně neudrží..... Jak jsou na tom podlahy nevíme-víme že jsou dřevěné ale pod nimi?To je otázka......Jinak vodu,elektriku,topení si stejně budem muset dělat tak i tak,aby vyhovovalo nám a ne aby třeba v kuchyni byla 1 zásuvka,1 světlo......s tím už počítáme.Omítky zatím nevíme,jak na tom jsou-budeme se dívat až na jaře s majitelkou(v domě nikdo nebydlí už asi 20let) a okna a dveře postupně taky budem muset vyměnit :-)No pustíme se do toho,samozřejmě jak budu mít možnost nafotit vnitřek,tak fotky dám do alba:-) pindruzka:Nám by 100% vyhovoval a je to 1.baráček na kterým jsme se shodli 100% oba dva,takže to je další plus.Na začátku prosince jsme měli takovou slabou chvilku,že už koupíme jiný dům,v jiné vesnici-naštěstí byl už prodaný :-)Jsem moc ráda,protože byl o půlku menší a nic extra to nebylo.Kamarádi z vesnice nám taky říkali ať se nestěhujem!!!Jsme fajn parta.......My už jsme říkali,kdyby sme tam mohli chodit třeba už jen vyklízet nebo něco........Možná nám to nadšení douho nevydrží,ale už se moc těšíme:-) stetl:částka 2,5milionu je na nás až moc,vím,že časem to do domečku stejně třeba nacpem,ale postupně.Nemáme na to takový kapitál:-(Je dobré,že jste narazil na super firmu,která se nadále zajímá o stav objektu.....Jinak se zahradou problém mít nebudu,protože jsem zahradnice(v oboru už nedělám)a spoustu věcí a zkušeností už mám,co se týče návrhů zahrad i realizace....:-)Takže to je samozřejmě velké plus........ Díky za příspěvky
Odpovědět
Profilova fotka
evci - to je docela oobrr barák :-N , můžu se zeptat za kolik se prodává?
Odpovědět
Cori: Taky jsem si to tak pomyslela, že je strašně obrovský a ani za mák bych neměla chuť takový obr barák rekonstruovat, zvlášť když v něm 20 let nikdo nebydlel ..... jeden takový máme v ulici pod náma a i když je to dům tak 50 let starý, vypadá hrozivě, je znát, že se v něm netopí, nežije, že se o něj nikdo nestará ..... ale evci to je můj "líný" postoj, neměla bych na to tu energii a trpělivost. Vy vypadáte zapáleně a vyloženě se na to těšíte, ale nezapomeňte, že provoz této téměř "bytovky" Vás bude stát spoustu peněz ..... Držím palečky abyste se dobře rozhodli a později ničeho nelitovali a byli jste tam nebo tam šťastný.
Odpovědět
Profilova fotka
Marti, mně se dycky takovéhle staré baráky a vilky líbily. Mají své kouzlo. A i velké prostory mám ráda. Ale je fakt, že když si to člověk propočetl, dal plusy a zápory, tak nám vyšlo výhodnější stavět. Ale u nás je to tím, že jsme se pustili do pasivního domu, což by ze starého domku udělat šlo těžko. A teda nám i chybí šikovní řemeslníci mezi kamarády a rodinou :-N Takže rekonstrukce by nám dala asi i víc zabrat než stavba nového. U nás nejsou kamenné baráky, ale zase jsou hrozbou spíš - "kotovicové" - na to bacha, to je na plísně, vlhkost uplně to nejhorší a ani zateplení nepomůže :-| To vidím teď u našich, vyměnili podlahy - pořádně zateplili a začali se jim dělat plísně. Ale u vás je dobrý, že plánujete překopat všechno - jak se dělá jen část, tak on ten barák se po čase ozve, má svoji strukturu a jeden neví co je pod omítkou. A vy se tam můžete jít podívat až na jaře? Určitě zkuste i teď přes zimu - to by tam případná vlhkost mohla být dobře vidět ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Baráček prodává kamarádka,ale má ho napůl s matkou(dům je po otcovi kámošky).S cenou se nevyjádřila,a spíš čeká na nás až ho uvidíme,detailně prolezem a nabídnem kolik bysme do něj vrazili..........Takže výhoda pro nás ale nemyslím že by to přesáhlo milion,to určitě ne-nic tam taky není udělané-topení,podlahy,..... S velikostí baráčku si hlavu nelámem,jsme oba zvyklí na větší baráky(oba jsme vyrůstali ve velkých) a plánujeme rodinu 2-3 děti a taky máme velkou rasu psa německou dogu a možná až budem ve svým jí pořídíme kámoša.......:-) Takže pro 5 členou rodinu a 2 psy myslím že zas tak velký není.Navíc ve spodním patře polovinu místa zabírá garáž a technická místnost..... Topíme dřevem a topit taky budem,protože máme svoje lesy a každý rok si děláme i teď svoje dřevo....V tomto problém nevidím:-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Dobrý den všem, potřebovali bychom poradit, jak se rozhodnout. Pomalu začínáme řešit vlastní bydlení a máme na výběr. Vypsala jsem si pro a proti jednotlivých řešení a stejně se nemůžeme rozhodnout, která volba je lepší... Poradíte????? 1. Buď starý dům po prarodičích (foto viz. album) v maličké vesničce (asi 50 obyvatelů). Hlavní nevýhody: - dojíždění denně do Prahy 80 km (přítel zde již má práci a já pravděpodobně najdu taky jen tam), což si moc neumím představit, hlavně až budou děti. - Nejbližší obslužnost (Tesco, školka, škola...) v městečku vzdáleném asi 5 km, nemocnice asi 16 km ve městě, kde bydlí partnerovi rodiče, což vidím jako další nevýhodu, aneb aby u nás nebyli věčně na návětěvě a nedirigovali nám život, hlavně tchýně... - nutnost rekonstrukce, která bude určitě min. za milion., komplet topení, elektroinstalace, nové omítky pravděpodobně, střecha, postupem času fasáda (ale to počká)...apod. - velikost zahrady - asi 1500 m2, která bude vyžadovat buď kompletní rekostrukci nebo spoustu práce každé jaro, podzim. Je zde spousta ovocných stromů, které ani všechny neplodí zdravé plody, takže sbírání, hrabání listí, sekání trávy... Výhody: - krásné prostředí, příroda, klid, zahrada krytá, skvělé místo pro rodinu, občas nějaké bio ovoce z vlastní zahrady - velikost domu, po rekonstrukci by to byl skutečně krásný velký dům. - možná méně času a práce strávené na rekonstrukci nežli na stavbě domu. 2. nebo Stavba nového domu svépomocí blízko Prahy Nevýhody: - cena stavebního pozemku, která se pohybuje od 1 milionu výše. - samozřejmě spousta času, dřiny a peněz na stavbě domu. - Musel by to být menší dům než ten starý Výhody: - Blízko do Prahy do práce - Dobrý obslužnost v místě nebo v Praze - vlastní dům dispozičně podle představ, i když asi menší. - klid od obou prarodičů Prosím, co Vám přijde jako lepší volba? Pořád to měníme a furt se točíme sem a tam.
Odpovědět
@lucimia podívej, v tomhle ti nikdo neporadí, to si musíte rozhodnout sami, podle toho, jaký jste taky povahy, jaký preferujete životní styl (spíš zábava, město, obchody, restaurace, nebo výlety, příroda, klid, ale obětovat tomu pohodlí).... to je těžký radit, když tě tu nikdo nezná, stejně v tom bude žít celý život vy... já jsem spíš pro velkou zahradu, takže já bych byla pro rekonstrukci, i za cenu dojíždění, problémů s odvozem a dovozem dětí do školy, kroužků, atd...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?