Vápenná omítka - exteriér

Profilova fotka
Dobrý den, máte někdo vápennou omítku? Jako kabátek domu, budeme rekonstruovat starý dům a chci se vyhnout polystyrenu. Ten prostě ne. Hledám přírodní materiály...
Odpovědět
Dobrý den, vápenné omítky jsou dobrá věc, ale musí se s nimi umět pracovat. A jelikož se jedná o tradiní materiál, mají v očích moderního stavebnictví jisté nevýhody. Kupříkladu vápenná omítka může tahat vodu z vlhké zdi, a pokud to cíleně vyuíváte, tak takto můžete zdivo i postupně odvlčovat. Podobně však, pokud máte dům postaven ze zdiva smíšeného (kámen-cihla), tak se na omítkách např po dešti mohou objevovat mokré mapy. Jsou také nutné častější opravy v soklové části, tedy údrba, což moderní člověk nemá rád. je též dobré pracovat se složením omítek a zejména u starších domů bez spodní hydroizolace volit jinou hydraulickou složku než cement. Zajímavostí, co se obecně moc neví, že vápenné omítky mohou dům v létě ochlazovat... V případě vápenných omítek v exteriéru bych volila spolupráci se zkušeným technologem, projektantem nebo alespoň starším zedníkem, který je umí řádně namýchat a aplykovat. V interiéru si myslím, že to takový problém být nemusí. V interiéru je pak výhoda, že vápenné omítky jsou přirozeně alkalické a tudíž odpuzují plísně. A i přes veškerá tvrzení ohledně moderních stavebních materiálů mám za to, že vápenné omítky jsou pro zdraví člověka vhodnější než polystyren opatřený nějakou tenkovrstvou stěrkou... Snad jsem trochu pomohla.
Odpovědět
Profilova fotka
Za mně doporučuji Sakret KM, naše firma dělá rekonstrukce a obnovy památek a máme s ní jen ty nejlepší zkušenosti, samozřejmě, jak už napsala paní nahoře je důležité pořešit stavbu co se týče zemní vlhkosti a solí, pak s tím není žádný problém, jako velkou výhodu vidím - zdraví a oproti jiným maltam s cementem více dýchá. Osobně ji budu mít i v domě, který si stavíme...
Odpovědět
Profilova fotka
Ještě jsem zapomněl napsat, že je i důležité použít správnou fasádní barvu, samozřejmě taky vápennou... Ideálně Herbol, opět na základě zkušenosti
Odpovědět
Tak vápennou omítku lze namíchat v základu z vápna+vody+písku. Nicméně musíte vědět jak na to, nebo právě využít zkušeného zedníka, technologa či projektanta. Samozřejmě lze koupit i pytlované směsi, kam se přidá jen voda, ale ty nemusí být tak čisté jako míchaná, zpravidla obsahují i 5-20% cementu. S pytlovavanými omítkami jsem se nejčastěji setkala s těmi od firmy weber, tubag a baumit. Ty pytlované směsi jsou takový dobrý kompromis pro lidi, co s vápnem neumí (nechtějí) tradičně pracovat. Jinak samozřejmě na vápennou omítku patří vápenný nátěr, jak zmínil pán výše. Ten lze namíchat tradičně z tzv. vápenného mléka a pigmentů nebo koupit mimo zmíněné ho dělá i firma keim s tou mám dost zkušeností, ale je dražší, a pak jsou i další výrobci.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?