Vytápění 100leteho domu

Profilova fotka
Dobrý den, na jaře budeme řešit nový způsob vytápění. Nyní máme stary kotel na pevná paliva s radiátory vytápění samospadem. Dům je podsklepený, patrový, nezateplený... Tlusté zdi-opuka, cihly,... Nejspíš zvolíme automaticky kotel na tuhá paliva. Lze zachovat stávající radiátory? Je kotel nejlepší varianta? Nebo se zamyslet nad elektřinou? Případně nějaký jiný způsob? Děkuji
Odpovědět
@nikola_stankova Topení EE bude tak 4x dražší jak topení uhlím.
Odpovědět
Máme starý dům, topíme druhou zimu automatickým kotlem na peletky. Jsme spokojeni, topit elektrikou jsme se báli.
Odpovědět
Máme 100letý dům, zasazený do svahu, dole kámen, nahoře cihla. Kompletně zatepleno. Celou topnou soustavu jsme dělali najednou (tady byly 2x Petry). Máme automatický kotel na pelety, zásobník s podavačem (plníme v mrazech 1x 2-3 týdny), akumulační nádrž, radiátory máme tedy nové a teplota vody je 24-35°C, topíme nepřetržitě na 22,5°C (ukázalo se to efektivnější a ekonomičtější než poklesy přes noc a když jsme v práci), protopíme přes 2t (cca 15 000 Kč) bez ohřevu teplé vody, ale přesné detaily závisí na konkrétním případě (a spíš by je zodpověděl manžel 🤭). Jsme maximálně spokojeni a neměnili bychom👍
Odpovědět
Pro vaši představu při rozhodování:Náš dům 200 let starý, který pronajímáme:, patrový, 130 m2 obytná plocha celkem, opuka, nová zateplená střecha, v přízemí stará okna, nahoře nová, bez zateplení, nové radiátory. Přešli jsme z uhlí na elektřinu. Účet od Čez včetně ohřevu a veškeré elektřiny (4osoby) 4500,- měsíčně.
Odpovědět
@norikakaa Tu spotřebu vám platí nájemníci tak že vám to asi nevadí. Osobně bych nechtěl platit 54 t ročně a možná i něco doplácet.
Odpovědět
@wpavel No 50 000 se platí u nás za elektriku, ale na vše, takže topení vychází asi tak 35 000 a to ještě přitápíme dřevem a to máme dům, který se začal stavět v roku 2002. Pro starý dům vždy topení dřevo/uhlí je nejlepší Jinak jak píšete, topení EE bude 4x dražší, to ani ne, osobně bych to viděl z vlastní zkušenosti tak 2x až 3x, beru z našeho příkladu, kdybychom my topili jenom dřevem, to by vycházelo na 12m3 ročně minimálně, to je tak 15 000 - 18 000 za dřevo a elektrika je tech 35 000
Odpovědět
@wpavel Vždy nám něco vrací. 50000,- na dům 6+kk a za kompletní roční spotřebu elektřiny včetně vytápění není nic neobvyklého. Vím velmi dobře, kolik platí lidé okolo nás. A vzhledem k tomu, že jsme před tím topili uhlím a to v novém, moderním kotli, tak přesně vím, že rozdíl oproti uhlí je okolo 12000/ rok.Ovšem komfort úplně jiný. Váš odhad 4xdražší je zcela mimo. Nikdy jsem ale netvrdila, že elektřina je nejlepší možnost, pouze jsem informovala.
Odpovědět
Pro takový dům jak píšete je nejvhodnější kotel na tuhá, plyn, nebo TČ. Jak je na tom otopná soustava vám asi nikdo takhle, bez znalosti detailů, neřekne. Vezměte si tam topenáře, prohlídne a řekne vám
Odpovědět
Profilova fotka
My máme podobný dům a rušili jsme původní topení na tuha paliva a dali plynový kotel komplet nové rozvody a radiátory , nechali vyfrezovat a vyvlozkovat komín a v obýváku který je spojeny s kuchyni a otevřeným schodištěm do patra máme krbove kamna kde si přitápíme večer když se nám chce 😁
Odpovědět
@norikakaa Já jsem nenapsal nic takové ho že něco tvrdíte, ale teď jste napsala že za topení ve stejném domě zaplatíte za uhlím 38t a topením EE 50t. Cena 1 kWh el. je asi 3x dražší než z uhlí a vy tvrdíte že nárůst ceny je 30-35%.
Odpovědět
@wpavel Stejný dům, jiný druh topení. 3 roky srovnání, pak jsme se přestěhovali. Jeden rok rozdíl necelých 12000, jeden rok rozdíl 14000. Jeden rok nevím, to bych kecala. Bohužel netuším, proč to neodpovídá tabulkám...Nám vychází z pozorování dvojnásobek. Vy používáte špatnou proměnnou, musíte od spotřeby odečíst spotřebu elektřiny na svícení, vaření, veškeré spotřebiče. A pak teprve porovnávat faktury za topení. Hezký den.
Odpovědět
@norikakaa Když za 1 kg uhlí zaplatím 3,70 a z toho vyrobím 4 kWh tak 1 kWh stojí 93hal. Vy za tu jednu 1kWh zaplatíte kolik? Hlavně neuvádějte jen čistou sazbu a připočtěte všechny položky.
Odpovědět
Článek se načítá
@wpavel Já vezmu onen náš příklad, kdybychom měli topit dřevem akorát u nás, stálo by nás to 10,12m3 ročně + čistění komína atd.. Asi 20 000 korun, za EE se platí celkově 50 000 a na topení připadá asi 35 000 s přitápěním, když se spočítá čas tepla ze dřeva, bez zapnutí elektriny, tak asi ten měsíc se dohromady jede na dřevo, takže jinak by to bylo 40 000, takže to vychází v ceně 2x tolik
Odpovědět
@wpavel Porovnavanie ele vs uhlie je osemetne z 2 dovodov: - kvalita uhlia, a teda jeho vyhrevnost - ucinnost kotle U mna napr. 1kW ele je cca 2,3Kc (silova+distribucia+obnovitelne). Nicmene, vdaka topenim elektrinou mam sadzbu D45d, a teda lacnu dalsiu prevadzku domu (bazen, studna/zavlaha, varenie, ohrev TUV, domacnost). Bez sadzby D45d by som za prevadzku domu platil nasobne viac (dvojnasobok?).
Odpovědět
@deto_oesya Udávaná výhřevnost O2 Bil. je průměr 17,6 Mj to je 4,89 kWh já jsem uvedl 4kWh co je účinnost 78%. Výrobci AK udávají účinnost 90% potom by to bylo 4,4 kWh to je 84 hal. Ceník čezu 1kWh sazby D45d je nějak 2,9 Kč.
Odpovědět
@wpavel Tabulkove hodnoty su jedna vec, druha vec su realne hodnoty dle nakupovaneho uhlia a pouziteho kotla. Preto ako som pisal, porovnavanie je osemetne. CEZ netusim, u mna to vychadza na 2,30Kc. A teda ak by som presiel na topeni uhlim, moja uspora nakladov by bola zanedbatelna vzhladom k tomu, ze je nezmysel izolovat naklady len na topeni... Takze tak.
Odpovědět
Profilova fotka
My máme 90 let starý dům, dispozice 6+1. Po dlouhých rozmýšleních jsme na vytápění zvolili tepelné čerpadlo. Zálohy komplet na elektřinu (vytápění + běžné spotřebiče) 3500kč.
Odpovědět
Ještě mě napadá, že další parametr je věk majitelů. Přemýšlím tak, že teď jsme sice spokojeni s peletama, ale mladší už nebudeme, takže pokud bych pořizovala vytápění, které mi bude sloužit i na důchod, vybrala bych takové, kde stačí zmáčknout tlačítko. Manžel dnes doplňoval zásobník, no docela se zapotili...
Odpovědět
100 let starý dům ze smíšeného zdiva - kámen, opuka, cihla, škvárobeton, nezateplen, obytná plocha téměř 300m2, vytápění radiátory. Plyn v obci není, dosud jsme topili elektřinou-roční náklady na komplet el. 100 000Kč. Od září máme TČ země-voda, náklady budeme schopni porovnat až příští rok.
Odpovědět
Profilova fotka
@petrazelhoty kolik vás prosím vyšlo tepelné čerpadlo země voda? To máte vrt nebo kolektory po zahradě? Děkuji
Odpovědět
@petrazelhoty Já se vám teda divím, že to bylo 100 000 za rok... Ten dům má určitě komín, ne - li 2 a proto bych radši osadil kamna na TP
Odpovědět
@vlada24 TČ vyšlo 350 000Kč, máme kolektory 700m. @vladimir_sacha ano, komíny máme dva, jeden na krb a jeden pro kotel na TP, vyzkoušeli jsme a stačilo, asi jsme prostě líní a pohodlní...
Odpovědět
@petrazelhoty No to je teda pěkná pálka 350 000... To je sice u vás návrtatnost 3,5 - 4 roky, ale do toho bych nešel osobně vůbec, to bych zůstal u dřeva, mě to nevadí, nařezat naštípat rukama a naskládat, nekdy řezu plný vozík za Vari, plný metrových polen dřeva ruční pilou na 35cm cca.. Každý máme jiné preference.
Odpovědět
Hotovy Rambo 🤣
Odpovědět
Dobrý den, my máme dům 90 let starý s přístavbou cca 35 let. Obvodové zdi jsou taktéž dle sond ze všeho možného, nebyla zateplená střecha, podlahy ani fasáda. Celkem 170m2 zastavěné plochy, patrový, celková podlahová plocha asi 260m2. Původně byl vytápěn kotlem na tuhá paliva, všude byly radiátory. Uvažovali jsme o automatickém kotli na peletky ale nakonec jsme to přehodnotili na plyn. Peletky vycházely sice cenově drobet líp, ale na plyn přípojka také byla, a je to pohodlnější 🙂 Radiátory jsme komplet odmontovali. V přízemí bude podlahové topení, v patře jsme dali radiátory nové. Nad elektřinou bych vůbec nepřemýšlela, vzhledem ke stále vzrůstajícím cenám.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?