Dům. Stavět či nestavět? (máme byt a nic nás zatím netlačí)

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj. Mám 2 děti 4+6 let, splacený byt (3+kk) v širším centru Prahy a stavební pozemek na Mělníku. Byt i sousedi jsou v průměru, jsme tu celkem spokojeni a v případě nouze tu zvládneme i dětskou pubertu. Žena i já máme práci 10 minut od baráku. Byt prodávat nechceme. Máme začít stavět dům? Měli bychom daleko vyšší komfort bydlení, čerstvý vzduch a klidnější bydlení a děti výběh. Jenže by to znamenalo: Hypotéku 2mio, 2 roky útrap se stavěním (i když to bude na klíč. tak člověk pořád musí řešit) a pak každodenní dojíždění do Prahy, strach o ztrátu zaměstnání (protože je nutnost splácet hypotéku). Co byste dělali vy? 1) Stavět hned, ať si děti užijí mládí na zahradě? To by znamenalo, že čas, který mám dnes na děti budu trávit řešením stavby a vyděláváním dalších peněz, strachem o zaměstnání a dojížděním 2) Stavět až nás v bytě začne něco tlačit (sousedi, hluk, okolí…)? Ocení děti barák, až budou starší? Nebudou raději v Praze, kde mají možnosti? 3) Stavět, až budou peníze? Viz. druhý bod 4) Stavět, až přijde krize?Poptávka po domech je velká, řemeslníků je málo a to má vliv na cenu i kvalitu, které dnes nejsou příznivé. Není nakonec lepší počkat, až přijde krize? ps. Ano, finální rozhodnutí je na mě, jen by mě zajímaly další názory.
Odpovědět
@defik 3M bude okolo 100m užitné plochy, čili nic moc navíc proti tomu co máte asi teď. K tomu připočtěte přípravu pozemku - inženýrské sítě, komunikace, oplocení, odhadem tak 500K, záleží hlavně na délce sítí po pozemku. Dodavatelské firmy "na klíč" mají zpravidla ve smlouvě možnost dodatečných nákladů 10-20%, počítejte s tím. Okolo 100K Vás bude stát stavební dozor, který si určitě zajistěte nezávisle na dodavateli stavby, aby "kopal" za Vás a ne za dodavatele. Kvalitní dozor bere odměnu 2,4-4% ceny stavby, ale bude tam několikrát týdně a zachrání vám násobně vyšší investice do oprav v budoucnu. Nekvalitní dozor vás vyjde v řádu tisícovek, ale platíte jen za razítko povinné ze zákona. U dodávky stavby na klíč předpokládám že na stavbě nebudete, a nejspíše ani nemáte stavební vzdělání nebo zkušenosti aby jste si to dohledoval sám. Dozor je to jediné co stojí mezi fušeřinou dělníků a Vašimi nemalými investicemi. Vybavení domácnosti za 300K. Neříkám že to nejde, ale nepsal jste že už nechcete dělat věci polovičatě? Za tuto sumu se dá koupit nový IKEA styl, nebo bazar, případně polsko nepredikovatelné kvality. Z německa se vozí a prodává hromada použitých věcí, mnohdy v dobrém stavu, ale každý kus je nutno vidět a zkontrolovat, tohle není dodávka na klíč, nebo podle fotky na netu (vlastní zkušenost). Elektro spotřebiče, pokud nepřestěhujete celou stávající domácnost, vás vyjdou mezi 60 - 100K, podle Vaší náročnosti.
Odpovědět
@obludak Díky moc. Velikost - nepotřebujeme prostor navíc, jen zvýšit komfort bydlení. I tak to bude o poznání větší, než máme teď :o) Stavební dozor počítám 60k, O dodatečných nákladech jsem nevěděl a ve smlouvách, co jsem doposud viděl, jsem to nezaznamenal. Ale díky za upozornění, budu si toho všímat. Vybavení: Nábytek z části přepoužijeme a budemem postupně doplňovat. Zrovna tohle mi nevadí řešit postupně, to není nic, čeho bych někdy litoval. Mějte mě za podivína, ale mě Ikea vyhovuje :o) Spotřebiče přepoužijeme. Tzn. těchto věcí se až tolik nebojím. To co mi pořád není jasné je těch 500k dalších nákladů. Sítě by měly stát pár desítek tisíc (5 metrů vedení). Oplocení se přiznám vůbec netuším. S ohledem na regulativ si ale beztak nemůžu vymýšlet. Základní srovnání pozemku je v ceně stavby, další dorovnání je pak na nás, ale opět čekám desítky tisíc, páč jsme vícméně rovina. Co dalšího by tam mělo být? ps. Nedělám chytráka, opravdu to nevím.
Odpovědět
@defik tak zrovna u vybavení to budeme dělat stejně..převezmeme to, co máme, a pak prostě vybavovat postupně, jak (ne)budou peníze a i plot si dělá málokdo teda hned se stavbou baráku
Odpovědět
@defik Za mě, počítejte tak 300 000 navíc. Protože: - dlažba kolem domu, chodníčky - 400+ Kč/m svépomocí, firma klidně 1000+ Kč/m - zatravnění, srovnání pozemku, hnojivo - klidně 10 000 + práce bagristy, různé hadice, případně zavlažování, secí kolečko - rostliny - dejme tomu 10 stromků, chcete-li vzrostlejší nebo raritnější věci, klidně 500 za malý stromek - plot - od 800 Kč/bm, tady to jsou i stovky tisíc dle pozemku - zahradní domek, dílna - vercajk (tady prachy lítaj jako svině), různej spojovací materiál, žebřík - má li to za něco stát, počítejte tak 100 000 - dále náklady vyplývající ze změny lokality - benzín do auta, vyšší opravy auta kvůli opotřebovávání, nižší příjem kvůli nové práci mimo město atp - samostatný sklep? - 60 000+ Kč - skleník? 10 000+ Kč - sekačka na trávu, různe zastřihovače, Nezdá se to, ale jsou toho mraky!
Odpovědět
Pamatuji si to dobře, že ten byt v Praze je Vas bez hypotéky? Pokud ano, tak můžete být v klidu. Nájem Vám zaplatí hypotéku a ještě i dodatečne náklady na benzín. My jsme celý roky bydleli v bytě ve městě a kdyz dětem bylo 3 a půl roku, tak jsme se přestěhovali na vesnici (cca 2 tis. obyvatel) kousek od města. Koupili jsme jiz hotový dům, takže jsme neztratili čas se stavbou. Ale bylo to nejlepší rozhodnutí. My i děti tady uz máme stále kamarády, není to tak anonymní, kroužku je taky dost, za kulturou jedeme do města. Dojizdeni do práce je méně časově náročné než bylo přímo ve městě, nemusíme řešit, kde najdeme parkovací místo. A mám pocit, že ten volný čas konečně trávíme a prožíváme smysluplneji. Jsme na zahradě, grilujeme, žena pořád něco sází, děcka jsou pořád venku. Je mi jasný že za 10 let budou chtít na střední do města, ale to je dlouhá doba.
Odpovědět
No hlavně pokud se nepleteme, mluvíme tu o bytě 3kk v širším centru Prahy, tj. cihla? Tak to stejně za to dostanete 6 mil. určitě......počítejte cca 80 tis. metr čtverečný.
Odpovědět
@defik Nevím o tom projektu moc, jen vycházím z cen a nabídek firem tady v okolí. Příjezdová cesta. Pokud máte zpevněný jen kousek od ulice, vejdete se se zámkovkou do 40K. Jestli bude domek třeba 30m od cesty, tak už jsou to rance okolo 200 a více tisíc. Plot 10 - 20 k podle obvodu pozemku. Spousta dalších drobností, nedá se to ani vyjmenovat, ale opravdu je toho hodně. Nicméně tohle všechno je jen strašení před brodem. Doporučil bych se obrátit na někoho kdo stavby realizuje ve Vaší lokalitě, a je schopen podle místních podmínek určit náklady na všechno co není v balíku domu na klíč.
Odpovědět
Uz jsem nestihla precist vse.. Ale drevostavba na klic je fakt rychle postavena. Takze za par mesicu v podstate bydlite. Jine je to u zdenych domu, to trva dele. U nas se ted hodne stavi velke domy s garazemi, bazeny s kompletni upravou zahrady, vse na klic a teda musim rict ze se to stavi docela dlouho. Preji hodne stesti v rozhodovani.
Odpovědět
My jsme ještě nekopli do země a kromě pozemku jsme dali do teď něco málo přes 100 tis. Počítám do toho každou korunu, co jsme zatím zaplatili (projekt, zaměření geodetem, radonový a hydrogeologický posudek, vybudování elektropřípojky, rezervace příkonu apod.). A to si myslím, že jsme na tom ještě dobře, všechny sítě vč. šachet na pozemku, projekt byl taky cenově v normě). Ještě nás ale čeká třeba vyjmutí půdu s půdního fondu (to může bát pár tisíc, ale i pár desítek tisíc), pak bagrování, a po stavbě musíme vyřešit retenční nádrž a vsak, zpevněné plochy, ploty, terasa, vybavení domu...no bude toho hodně a peníze jen budou lítat. Je mi jasné, že na všechno nezbude, takže hold postupně...
Odpovědět
@skunkos Super, moc díky za výčet. Třeba ty chodníčky jsem netušil. To je dobré vědět. Stromky a tak, to budeme řešit za pochodu. Plot - to je taky kupa peněz, ale alespoň už vím, o čem je řeč :o) Další věci - jasné. Holt to budu muset řešit postupně, jak se vždy povede něco vydělat. Ještě jednou díky. @kvetoslav123 Díky moc, za příjemnou zprávu. Já čekám, že čistý zisk z pronájmu bytu bude tak 10k, což je přesně výše hypotéky (pokud mi dovolí tak velkou splátku). No uvidíme :o) @bayt 73m2. cihla, bez větších rekonstrukcí. Je to papírovej barák, ale pravdou je, že to u prodeje prostě nehraje roli, takže čekám, že tak 5mio bych za něj dostal hned. Jen teda nevím, proč to řešíme, páč jsem říkal, že ten byt z rukou nedáme :o) @obludak Díky moc. Před domem je nová zámková silnice a dům nemůže stát dál než 5 metrů od komunikace, takže tím je to dáno. Za tohle fakt raketu peněz nezaplatíme. Na koho se ale obrátit? Kdo mi tyhle náklady vysčítá? Nějak netuším, co by ten člověk měl být zač. Asi si myslím, že nejlíp by mi to řekli sousedi. Nebo se pletu? @jenye Rozumím. Projekt, zaměření, radon, .... tohle všechno je (často) součástí domu na klíč. Rozvod el. máme na pozemku, takže tam čekám, že to také nebude moc peněz. Základní srovnání pozemku je také v ceně domu. Retenční nádrž, zpevněné plochy, ploty, terasa, vybavení domu - jo jo, tohle je přesně to, co musím nějak pochopit. Jestli tomu ale rozumím, tak nic z toho nejsou výdaje nutné hned se stavbou domu. Tzn. tohle by nás hned po stavbě trápit nemuselo. Prostě jeden kvartál našetříme na něco, další kvartál na něco dalšího.
Odpovědět
@defik odpoví ti na to někdo kdo se takovýma věcma zabývá. Možná nějaký architekt, případně stavbyvedoucí který ví která bije, nebo taky budoucí soused který si tím už prošel. Takový člověk ti taky řekne v jakém pořadí ty věci řešit, jinak třeba zjistíš, že nemáš kam zakopat retenčku, protože nejsou dobře organizované dešťové svody, například nemají žádný rozumný společný bod, nebo je v místě, kde se nedá dostat s bagrem. Je toho moc a sorry, na tohle všechno se nedá odpovědět bez projektu.
Odpovědět
@obludak Jasné jasné... To je jedna z věcí, která mě na tom celém vadí. Já si ohlídám jednu, dvě tři věci. Jenže tady jich je třista a jedna ovlivňuje druhou :o)
Odpovědět
Článek se načítá
@defik Já bych fakt do toho šel. Už jen to, že byt a pozemek je Váš, je obrovské plus. Prakticky nic neriskujete. Když bude nejhůř, tak jedno z toho prodáte. Já fakt neznám nikoho, kdo by byl v domě nespokojený a hrnul se zpátky do města do bytu. A to už ti lidi mají i větší děti na střední. Negativum je dojíždění, ale nikde není psáno, že musíte pořád pracovat v Praze, ale můžete najít klidně dobrý job i v Mělníku či jiném blízkém městě.
Odpovědět
@defik Aha tak sice neprodate, ale za 20 tis. pronajmete a krasne vam to zaplati tu hypoteku treba na 5 mil. ne? A za to uz bude slusnej dum...Pisu to, ze mas obavu o finance...tak nechapu jakou...hur na tom nebudete ne.
Odpovědět
@kvetoslav123 Děti jsou malé jen jednou a když začnu na rok řešit barák, tak přijdu o nejlepší roky jejich (ještě nezkaženého :o), života. Taky žít na dluh se mi prostě nelíbí. To jsou ta negativa, která mi ještě zbývají. @bayt nás byt pronajmeme spíš za 17000, jenže z toho je 5500 na služby (fond oprav, TUV, odpady, ...) Takže zbývá 10000,- To jsou pořád pěkné peníze, to je fakt. Jen já mám rád finanční nezávislost a představa dluhů (třebaže pokrytých nájmem) mi není příjemná.
Odpovědět
@defik chapu (myslim, ze byste teda dostali i vic), ale to je dulezity si dukladne rozmyslet Za tri mil. se kvalitni dum 4kk kor v okoli Prahy postavit neda....Teda pokud to nechces stavet sam. Pocitej velmi orientacne 40 tis. za metr podlahovy plochy. Jako mit spatne zatepleny a postaveny dum jako moje znama - dum za 3.5 mil a v lete tam nemuzou bydlet...To je na nic.
Odpovědět
@skunkos @bayt @kvetoslav123 @obludak @jenye @benjik @sonaxoxo @japona @gigi2 @torpen a všichni ostatní. Díky moc za diskuzi, moc mi to pomohlo utřídit myšlenky (letos už podruhé) :o) Závěr: Dům se stavět nebude. Alespoň ne v nejbližších měsících. Proč: 1) Děti jsou malé jen jednou. Nechci kvůli práci (v práci nebo na baráku) přijít o jejich nejlepší čas. Denně jsem s nimi 2 hodiny a ty bych se stavěním prostě neměl. 2) Nic nás reálně netlačí - máme svůj klid a pohodlí. 3) Nemáme dostatečnou hotovost a zadlužovat se by snížilo naši svobodu (nutnost udržet si zaměstnání, méně výletů a užívání). Co dál: Doma začneme diskutovat chatičku. Možná pro to využijeme ten pozemek a zvážíme třeba i ten mobilheim. Nakonec bychom si tím alespoň vyzkoušeli tu lokalitu... Téma stavění otevřeme znovu, až bude víc peněz nebo až přijde krize, nebo až se v bytě nebudeme cítit dobře.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?