Kolik mít naspořeno na hypotéku?

kolik mít naspořeno na hypotéku? Teď je to sníženo na 10%. Pokud teoreticky budu mít celkové výdaje za 5 milionů, přijde mi málo mít našetřeno "jen" půl milionu. Přece jen už samotný projekt bude stát 100tisíc, teď mít nějaký finance k dispozici, než se mi dostane hypotéka na účet...(pozemek mám) kolik jste měli našetřeno vy, než jste začli stavět?
Odpovědět
Profilova fotka
Před třema lety jsme měli nasetreno 3oo.ooo,- mimo výdaje na hypo. A bylo to málo. Ale měli jsme ještě nevyrizene nějaké pohledavky z minulosti. Teď pokud bych znovu stavěl, bych chtěl mít nasetreno co nejvíc, je to levnější a bez prutahů.
Odpovědět
Myslím, že 500 000 je naprosto v pohodě. My měli asi 50 000 a starý dům(probíhající rekonstrukce) , ale bylo to náročné, nedoporučuji, ale také jsme to zvládli. Projekt 50 000 jsme financovali z hypotéky(projekt byl v ceně domu na klíč). Pokud budete stavět na klíč, budete potřebovat asi 300 - 400 000 při odevzdávání pozemku firmě. Jinak nic. Náš bankovní odhadce měl po každé kontrole staveniště na druhý den odhad hotový, takže peníze přišly vždy ještě před splatností (2 týdny) faktury od stavební firmy. Takže to klaplo.
Odpovědět
Profilova fotka
Je potřeba spočítat náklady předem a ty jsou dost individuální (projekt, pozemek, katastr, vyjmutí půdy z fondu, vyřízení stavebního povolení, dovedení sítí...). Tohle hodit na papír do poslední koruny a počítat. No a pak hned začít šetřit na vybavení domu a venkovní úpravy, na které většinou z hypotéky nezbyde.
Odpovědět
Při stavbě domu je málo mít ze svého 10% a ty padnou hned na začátku. My měli našetreno tolik, aby bylo na zálohu firmě, veškeré vybaveni, zahradu atd jelikož bych nesnesla žít na blátě a nemít něco nedodělané. Dům "žere" spoustu peněz.
Odpovědět
My chceme dům do 5.5 milionu - 6 milionu, pozemek máme a je zasíťovaný komplet. Budeme mít našetřeno asi 1 milion a stopli jsme oslovování architektů či projektantů, protože nám to přijde, že máme málo. Asi kdybychom měli 1.5 - 2 miliony, tak by se mi rozhodovalo klidněji.
Odpovědět
No náš dům už spolykal a hodně spolyká v rámci projektu, a to je jen na papíře. Projekt se studií plus jednoduchý návrh zahrady cca 210 tis. a počítám, že ještě na nějakých poplatcích a vyjmutí z fondu padne dalších třeba 50 tis. Vybavení, zahradu a plot hodláme určitě dělat průběžně z platu...
Odpovědět
My jsme měli našetřeno něco přes milion (asi 1,2-1,3 mil?) , pozemek jsme dostali od rodičů, 500 tis. jsme potom ještě dostali od tchánů, hypotéku jsme si brali 2,5 mil. Já teda doufám, že se vlezeme, teď děláme omítky a začneme teprve čerpat hypotéku. Doufám, že se vlezeme a snad něco i zbude. Rozpočet na dům máme 3,5-4 mil.
Odpovědět
Já stavěl loni, předloni, letos se dodělávají drbky. 2,5mil hypotéka, domek aktuálně 3,9mil. Poměrně velký bungalov, 221m2 zastavěná plocha. V ceně je ale rekuperace, tepelné čerpadlo, drahá podlahovka, takže i takový domek bych si uměl představit do 3,5mil s přehledem. Stavěno subdodavatelsky, něco sami. cca 600 tis jsme dostali od rodiny, pozemek jsme měli. Zbytek tedy financuji já, je to teď takové trochu horší, protože mi chybí dodělat kryté stání a manželka je na mateřské, takže ten jeden plat trochu chybí, ale to už mě moc netrápí a počítal jsem s tím, hlavně že je vše na domku. Dá se tedy říci, že jsem šel do stavby s cca milionem.
Odpovědět
Profilova fotka
Je potreba brat v potaz, ze nejde pocitat striktne 10% na 90%. Banka bude Vasi nemovitost cenove odhadovat. A mohou Vam rict, ze dle nich nemovitost nema tu cenu co kupujici chce, tj. prakticky Vam presne 90% nemusi dat. A ze se to ted stava casto, protoze bajvoko se porad ridi staryma cenovyma mapama a cenama par let zpatky - takze se jim prakticky kazda nemovitost, minimalne tedy v Praze, zda nadhodnocena. Budou Vam tedy chybet penize, pokud si budete kupovat nemovitost cenove tak, ze budete mit presne jen 10%. Da se to pak resit externim odhadcem, ktery odhad udela mimo banku, ten ale neco stoji, cca 10-15 tisic a jistotu take nemate. A ne kazda banka vezme posudek od externiho odhadce. Chce to mit tedy polstar financni.
Odpovědět
Jak to vlastně na hypotéku počítají, pokud máte pozemek už vlastní? Příklad, ceny tak, aby se dobře počítalo: pozemek 1mil, dům 3mil, dohromady tedy 4mil. Banka chce 10% vlastních prostředků. 1) Mám 1mil, koupím pozemek za svoje, jdu žádat o 3mil na dům. Bude banka po mně chtít 10% vlastních, tedy 300tis? 2) Mám 1mil, koupím pozemek za svoje, jdu žádat o 3mil na dům. Banka koukne že mám pozemek v ceně 1mil a půjčí mi ty požadované 3mil. 3) Mám 1mil, jdu žádat o 4mil, mám tedy 25%prostředků a jsem happy? 4) Mám 500tis, jdu žádat o 4mil, mám tedy 12,5% a jsem relativně v pohodě? Protože my jsme vpodstatě v situaci 1) a nezdá se mi to úplně fér, že jsme na tom vlastně hůř, než situace 4).
Odpovědět
Profilova fotka
My jsme stavbu zahajovali loni( o hypotéku jsme zadali po zdrazeni v říjnu 201😎 letos v srpnu se stehujeme. Pozemek jsme měli svůj, původní odhad rozpočtu ( dům se vším všudy, , zpevnene plochy, ploty-pozemek 2856m2) 3,7 mil. Stavba se podražila na 4,2 milionu( ruto částky jsme brali hypo pro případ prodražení, odhadla banky na dům byl 5,5 mil,takže tuto částku jsme vzít museli ke spokojenosti všech) Zasitovani IS,které se museli táhnout přes jiný pozemek, věčná břemena, prijezdova cesta,která nepatří obci, změna pudorysu podkrovi v průběhu výstavby, veškeré vyjadrovacky a povolovacky ( blizkost ChKO, mobilní vysílač atd) plus poplatky za vkládání do katastru, plus vše co šlo jsme hradili že svého,aby byla Hypo co nejmenší je tak cca 700 tis.
Odpovědět
@31712 Pokud budete ručit pozemkem v hodnotě 1mil. tak žádné vlastní prostředky již nepotřebujete... A naopak budete ve výhodě co do výše úroků protože vaše ltv bude nižší než 80% či 90%..
Odpovědět
Článek se načítá
@kokoko123 vida, tak nám to poradkyně asi nějak špatně počítala, nebo odhadce těžce podstřelil celkovou cenu, protože po nás těch cca 300tis chtěli 🙂
Odpovědět
@31712 aha.. Takto si to tedy vykládám já. Uvidíme, zda se k Vašemu dotazu vyjádří někdo další..
Odpovědět
Profilova fotka
My jsme měli vlastní prostředky na koupi pozemku, něco přes 700tis + cca necelých 300tis do začátku, než nám uvolní peníze. Odhad nám nevyšel o 360tis,- .. Jen nad čím jsem se pozastavila, jak může být odhad RD (zastavěná plocha 150m2) s pozemkem 700m2 na 3,3mil .. Takový barák někde najít, tak nebudeme stavět vlastní, ale rovnou ho za ty peníze koupíme. Stejný odhad jsme měli u 2 bank a KB po nás chtěla potom doložit, že máme těch 360tis rozdíl mezi rozpočtem na výstavbu a odhadem. Rozpočet na výstavbu jsme měli 3mil .. Takže opravdu pozor, banky hodně podhodnocují a nám to udělalo celkem čáru přes rozpočet... Myslím, že je dobré mít cca 1mil do začátku určitě..
Odpovědět
@lucyje89 A zdůvodnila vám banka, které položky vašeho rozpočtu měly být podle ní nadhodnocené?
Odpovědět
@svemar my plánujeme ručit pozemkem, který má cenu přes 1mil. Takže žádné další prostředky do hypo vkládat nebudem. Bokem si necháváme zhruba 500tis. které chceme mít jako rezervu,popř. na nejnutnější vybavení. S cenou za projekt počítáme mimo.
Odpovědět
Jako rezervu si myslím, že je ideální mít aspoň těch 20 % ceny domu, protože se to může a obvykle taky i podraží, že. A když ne, tím líp, zbyde na ten plot apod.
Odpovědět
@bayt je to tak, že odhadce odhadne cenu současnou (pozemek) a budoucí... to bude dejme tomu 4-4,5 mil., takže vám půjčí max 3,2 - 3,6 mil. S tím, že první čerpání je do výše současné hodnoty (tzn. 1 mil.), některé banky pak uvolní 500 tis. navíc. Je lepší udělat rozpočet s větší rezervou a pak případně nedočerpat, než si brát míň a pak se z nějakého důvodu zaseknout před koncem kvůli nedostatku financí. To už se pak blbě řeší... 20% lze nedočerpat bez sankce
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt Ne, vůbec. Odhadkyně se s námi vlastně ani nebavila. Zkontaktovala manžela, že nám bude dělat odhad na budoucí cenu a pak už jen volali z banky, že odhad je 3,3mil a půjčí nám tedy 2,640mil místo 3mil o které jsme si žádali. A takhle to bylo jak u ČSOB, tak i u KB. Kde nám pani z banky řekla, ať si uděláme rozpočet přesně na 3mil.
Odpovědět
@damada Jasny, akorat u nas je pozenek drazsi nez dum, tj. bych s timto nemela mit problem, kdyz rucim pozemkem, ze?
Odpovědět
@bayt koukám, že jsem se asi nějak uklikla, protože jsem chtěla odpovědět @31712 😄 Pokud je pozemek dražší než dům, tak pak jste v pohodě, protože si vlastně můžete půjčit 100% rozpočtu na stavbu (i s tou případnou rezervou, kterou kdyžtak nedočerpáte)
Odpovědět
@damada A to je tedy těch 20 % že?
Odpovědět
@bayt ano... když budete mít např. pozemek za 4 mil., na kterém chcete postavit dům za 3 mil., tak odhadce udělá odhad ceny současné (ideálně ty 4 mil.) a budoucí (ideálně alespoň 7 mil., záleží, jak se pohybují ceny v dané lokalitě). Kdyby to bylo těch 7 mil., tak by vám banka půjčila (pokud byste vycházeli bonitně i s dalšími parametry) až 5,6 mil.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?