Nacenění domu

Ahoj vespolek, už nejakou dobu pročítám forum a konečně jsem se odhodlala k registraci a napsání dotazu. Chceme stavět rodinný dům a trochu bojujeme s naceněním. Zatím nejsme rozhodnuti jestli dřevostavba, nebo zděný. Je nám to prakticky jedno a rozhodovat v tuto chvíli budou finance. Dřevostavbu bychom museli dělat s firmou, tj s naceněním není problém, jak ale postupovat pro získání alespoň orientační ceny v případě zděného domu se stavbou částečně svépomocí? Projekt ještě nemáme, jen představu o tom co chceme. Jednalo by se o obdélníkový půdorys cca 8,5X17m se sedlovou střechou a dispozicí 5kk. Chceme to mít účelné, bez výmyslů jako jsou různé výklenky a tak. Je mi jasné že mi nikdo neřeknete kolik to bude stát, ale nějak si nevím rady jak to alepoň orientačně nacenit, když ještě nemáme projekt? Jak a kde zjistím kolik zhruba materiálu a jakého bude potřeba, abych mohla napsat do stavebnin o nabídku? Omlouvám se pokud je dotaz hloupý, ale nemyslela jsem si že bychom někdy stavěli, tak jsem se o problematiku nikdy nezajímala a teď nevím odkud začít.
Odpovědět
Dobrý den, možná trochu pomůžu. Momentálně stavíme dům podobných rozměrů 16x8,6 se sedlovou střechou, pouze přízemní, schůdky na půdu, sklep není. Stavíme z Ytongu, úplně jednoduchý dům, bez rekuperace a podlahového topení. Máme plynový kotel - radiátory, tepel. rohož v koupelně a malá kamna. Nechceme šetřit na střeše, oknech a podlahách. Stavíme chalupu, ale trvalé bydlení je možné. Teď jsme žádali o hypotéku a odhadce potvrdil 3,5 mil. Jeden rozpočtář vyhodnotil cenu 4,9mil., ale bylo nám řečeno, že je to strop a dá se jít o hodně níž. Ano dá, ale musím přiznat, že je kolem toho hodne zařizování. Platíme místní z vesnice, máme různé subdodavatele. Do ceny není započítaný projekt plus veškeré potřebné souhlasy, pozemek a přípojky. Cena materiálu byla možná až po dodání projektu, takto nám byl naceněn Ytong, střecha, jinak nebylo z čeho posuzovat. Když jsme se úplně na začátku ptali - před rokem, kolik bychom se mohli vejít, tak nám zedník i projektant řekli, že klidně do 2,5mil, tak to byl celkem omyl 🙂
Odpovědět
Spočítejte si kompletní (včetně střechy a základů) objem stavby m^3 a vynásobte přibližně 7000, což je střední odhad (opravdu velmi hrubý) ceny za kubík stavby při stavbě na klíč. Půdorys a typ stavby snad znáte, tak na takový výpočet nepotřebujete projekt.
Odpovědět
Orientačně podlahová plocha x 40tis je cena na klíč. Dodavatelsky 80 až 90%. Svepomoci 50 až 70%.
Odpovědět
@barebare Děkuji moc za odpověď! Chtěli bychom také přízemní, pouze se schody na půdu, na rozdíl od vás ale plánujeme dům pro trvalé bydlení, tudíž bychom chtěli vodní podlahové topení + krbová kamna bez výměníku, bez rekuperace. Nejsme nároční, takže nepotřebujeme v domě žádné luxusní výstřelky. Pokud bychom šli cestou zděného domu, řešili bychom to podobně jako vy, tj. něco svéomocí a něco subdodavatelsky a něco za pomoci lidí z vesnice. Pozemek máme a je nám jasné že přípojky a projekt bude zvlášť. Teď čekáme na posudek hydrogeologa kvůli studně, elektřina tam je a budeme dělat čističku, nebo jímku. Dřevostavbu v menších rozměrech máme naceněnou od nejlevnější spolehlivé firmy co jsme našli na víc než 4mil, což po příplatku za desku, změnu sklonu střechy a tak bude reálně blíž k 5mil, což už je strašně moc. Pokud bychom byli schopní u zděného dostat více prostoru za méně peněz, tak to beru všemi deseti 😄 Právě že dokud nejsme rozhodnutí pro jeden nebo druhý materiál, nemá cenu platit projekt. Na druhou stranu, člověk potřebuje projek aby zízkal nějakou představu o ceně a mohl se rozhodnout pro materiál, je to zapeklité.
Odpovědět
@martin_s Děkuji, hned se mi ty ceny zdají lepší. 80% z 5 000 0000 už je mnohem lepší cena 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@gracetheworld Ceny se v čase mění, nemá smysl nad tím moc přemýšlet. Dřevostavby jsou předražené, ale stále se prodávají.... Spíš bych řešil výhody a nevýhody zděných domů a dřevostaveb, podle toho bych se rozhodl.
Odpovědět
@gracetheworld Co se zdá, je sen. Za 5M ten dům nepostavíte, budou-li ceny nadále stoupat. Nabádám k mírnému pesimizmu.
Odpovědět
Momentálně také stavím sice dvoupodlažní dům ale ve výsledku podobně velký. Pokud se budeme bavit čistě o té stavbě toho domu bez vnitřních úprav tj. pokládka podlahy, obklady, dlažba, interiérové dveře a vybavení tak se můžete dodavatelsky (na klíč) pohybovat někde lehce přes 5 mil. a subdodavatelsky tak 4 - 4,5 mil. A co se pak týče těch vnitřních úprav tak tam strašně záleží na tom co si vyberete ale pokud budete chtít něco běžného tak by se to mohlo pohybovat někde 0,4 - 0,6 mil. K tomu je potřeba připočíst vybavení koupelen a kuchyně nějaké světla tam už je to zase hodně individuální a také záleží pak na zbytku vybavení zda potřebujete vybavit už rovnou všechny pokoje případně jaký nábytek si můžete převézt z bydlení kde žijete teď atd. A v neposlední řadě je pak ještě potřeba vyřešit venkovní kanalizace a přípojky a zde zase záleží na tom jak to máte řešeno na pozemku a pak také na nějakých místních předpisech zda třeba musíte mít vlastní domovní čističku to je případně dalších cca 100 000 Kč. Dále je potřeba minimálně do budoucna počítat s nějakými chodníky k domu, plot atd. ale ty venkovní práce to se dá dělat už i po dostavbě. Dále co ještě hodně ovlivní cenu tak jsou prosklené plochy domu. Pokud tam budete chtít velké prosklené plochy které se dají otvírat (nebudou fixní) tak tam ta cena může jít hodně nahoru. Příklad HS portál 3m * 2m včetně montáže 120 000 Kč . A pak je tady ještě způsob vytápění ten může taky cenu ovlivnit, ale zase platí taková úměra že většinou čím dražší jsou vstupní výdaje na nějaký systém vytápění tím levnější je pak jeho provoz...
Odpovědět
@tomus takže vy stavíte menší zastavěnou plochu, ale zhruba stejnou obytnou? Právě že bysme se opravdu chtěl ivejít do těch 5mil i s dodělanými vnitřky. Na povrchy/sanitu a tak nejsme úplně nároční, takže tam nepředpokládám nějaké vysoce nadprůměrné náklady. Přípojky, čističku a tak počítám zvlášť, peníze na vrt a čističku máme už stranou. Teď se snažím spíš opravdu přijít na to co pro nás bude ekonomičtější a výhodnější, jestli dřevostavba na klíč s menší užitnou plochou, nebo zděný s podílem svépomoci ale s větším prostorem uvnitř. U té dřevostvby se mi příčí to, že pokojíky by byly opravdu miniaturní, v té typovce je největší 10m2 😞 Zděný byhom dělali subdodavatelsky, hodně svépomocí a s místními ukrajinci/řemeslníky. Portál bude jeden, jinak budou balkonové dveře. A ten portál možná bude jenom PSK, ne HS, pokud budeme zápasit s cenou. Venkovní práce budeme schopní si udělat sami, půjde jenom o chodník a stání pro auto, plot nebude. Problém s naceňováním je ten že necheme dávat peníze do projektu, jen aby jsme potom při kalkulaci zjistili že podlě toho stavět nemůžeme, protože to bude moc drahé.
Odpovědět
@pepitocz mírný pesimizmus je samozřejmě na místě, ale pokud bychom čekali až (jestli vůbec) ceny začnou padat, tak nepostavíme nikdy. Ale zas na druhou stranu mi neříkejte, že za 5M se v dnešní době nedá postavit dům, když si člověk nevymýšlí nějaké zběsilosti.
Odpovědět
@gracetheworld Pokud nebudete na stavbu spěchat a občas si počkáte na nějakého řemeslníka, tak se mi 5mio zdá jako dobrý rozpočet. Pro orientaci materiál na hrubou stavbu bude stát cca 400 až 700 tis.
Odpovědět
@martin_s Děkuji za povzbuzení. Bydlet kde máme, tak na stavbu úplně nespěcháme, ale znáte to, není čas ztrácet čas.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Když nemáte projekt, stačí hrubá skica. Plochy a objemy počítat umíte...na internetu najdete i vzorové rozpočty. Já si jej dělal sám. Pro výpočty použijte maloobchodní ceny( vytvoříte si rezervu pro budoucí zdražování materiálu), to co pak ušetříte na nějakém materiálu použijete jinde, kde vás materiál či práce bude stát více. Práci,kterou nebudete provádět svépomocí uvažujte jako 100 procent ceny materiálů nebo si opět najděte cenu za práce na internetu. Nezapomeňte uvažovat s cenou za dopravu a vykládku materiálu. Ideální je vzít opravdu vzorový rozpočet a do něj nacpat své hodnoty. Jednoduchý odhad lze udělat, tak jak tady někdo psal vzít cenu za obestavěný prostor za m3. Jestli chcete stavět svépomocí,tak doporučuji si už teď sehnat TDI a ten, pokud bude schopný, vám pomůže a hlavně vám nezavisle bude kontrolovat PD (aby obsahovala vše dle legislativy, zároveň vám poradi s optimalizacemi ( ušetří spoustu peněz už ve fázi návrhu) a navíc bude mít i nějaké osvědčené kontakty ve vaší lokalitě.
Odpovědět
@gracetheworld Ano stavíme také 5+1 (nebo nevím jak se to značí 😄 záchod a koupelna bude v obou patrech a 5 obytných místností + technická místnost) máme rozměry 10*11 a 2NP. Myslím si, že tak jak to píšete, že do ceny nepočítáte venkovní přípojky tak to byste se měli do 5 mil vlézt subdodavatelsky ještě když si něco uděláte sami tak si myslím že by se to mělo podařit postavit do takového stavu, aby to bylo obyvatelné (tím myslím že nemusí být všechny pokoje vybaveny hned na 100 %). Ještě ale nezapomínejte na cenu za ten samotný projekt. A ohledně toho rozhodování zda dřevostavbu nebo zděný, tak ještě asi záleží kdy chcete bydlet, protože pokud nemáte ještě projekt, tak to bych počítal že minimálně rok bude trvat než začnete stavět a to spíš i déle, že budete rádi pokud by se příští rok udělala třeba aspoň základovka. Pokud chcete nějaké orientační ceny těch vnitřků včetně práce tak to mám takto (jsou tam počítané nějaké středové ceny za nákup materiálu): - Vinylová podlaha - 190 000 Kč - Keramické obklady a dlažba - 170 000 Kč - Vnitřní dveře včetně zárubní - 120 000 Kč - Světla - 30 000 Kč - Vymalování 45 000 Kč
Odpovědět
@gracetheworld Ještě ohledně toho HS portalu, tak je dobré si uvědomit, že na rozdíl od PSK nejde dávat na ventilačku, že to si moc lidi neuvědomují a když pak mají třeba menší děti tak jim tím HS portálem často utíkají, takže to je třeba výhoda toho PSK řešení a ještě to vyjde tak o polovinu levněji nevýhoda je za mě asi jen ten práh a pak to má nějakou omezenou maximální velikost.
Odpovědět
@tomus Tak nějak s tím počítáme, že by se mohlo začít nějak příští rok. Ono firmy na dřevostavby jsou také zahlcené, takže ta úspora času je minimální. Zatím co u zděného jsme schopní si hrubou stavbu udělat sami, u dřevostvby bychom si na to netroufli, tak by se čekalo na firmu. HS i PSK portály mají oba své pro a proti. Práh je pro nás akceptovatelný a nevadí nám. Za mě je nevětší proti u PSK že se nedá otevřít zvenčí. Neplánujeme takovou velikost portálu, že by PSK nemohl být kvůli velikosti, takže tam problém nebude. To s těmi dětmi je ale dobrý postřeh. Děti nemáme, ale plánujeme.
Odpovědět
@gracetheworld Dobry den, resili jsme stejne dilema, nakonec jsme byli rozhodnuti a chteli jsme drevostavbu, ale po naceneni od 3firem, ktere jsme si vybrali (takova stredni kategorie, clenov AMD) jsme museli k rozhodovani pristoupit znovu a nakonec budeme stavet zdeny dum, kde nas cena vysla cca o 1mio nize oproti drevostavbe. Uzitna plocha 140m2, bungalov s pultovou strechou. Nutno vsak rici, ze jsme chteli drevostavbu difuzne otevrenou, zvenku drevovlaknite desky, idealne rekuperaci, coz cenu zvedlo. Ono je take treba si rici co od domu ocekavam a s cim se spokojim, je drevostavba a drevostavba a od toho se dost podstatne odviji i cena. Zdeny dum bude splnovat vsechny nase pozadavky jako “lepsi” drevostavba a ta rychlost vystavby je v dnesni dobe srovnatelna. Navic si pak spoustu veci clovek dokaze udelat sam, u drevostavby se do toho boji sahnout, aby nekde neco neponicil ( teda aspon jsme naprosti stavebni amateri a vsechny ty vrstvy nas u drevostavby desili). Co se tyce HS portalu, tak jsme ho po uvaze uplne vypustili, otvor bude 2m a chceme mit moznost ho cely otevrit, takze budou bezprahove fr. dvere, usetrime a bude to pro nas praktictejsi. Ale kazdy to ma jinak, to jen takovy tip, ze to jde i jinak.
Odpovědět
@happy_barbucha ano, právě po nacenění dřevostavby jsem začala přemýšlet o zděném. Hlavně to že si člověk spoustu věcí udělá sám tu stavbu dost zlevní. Přeci jen, práce je v dnešní době hodně drahá a navíc to člověk neodflákne, když si to dělá pro sebe. Jaký máte na stavbu rozpočet? Chtěla bych podobnou užitnou plochu, ale asi se budu muset spokojit s menší. My teda ale musíme mít sedlovou střechu, takže tu proti vám budeme mít asi dražší.
Odpovědět
@gracetheworld Ciste na dum bychom se chteli vejit do 5mio. Na klic bude spodni stavba + dum komplet zvenku + uvnitr omitky, vymalba, komin. Povrchy,sanitu, dvere a dalsi si budeme resit sami, ale uz je zahrnuto v te cene. Naceneni siti na pozemku mame na 230tisic vc. akumulacni nadrze a vsaku. Mame mirne svazity pozemek. Snad Vam to trochu pomuze. My mame tuto rozhodovaci fazi za sebou a tady na strese jsem cerpala hodne informaci, tak rada ted pomuzu dalsim stavebnikum😀
Odpovědět
@happy_barbucha Děkuji, vaši pomoc upřímně oceňuji. Nikdy jsem si nemyslela že se mě bude týkat stavba domu, tak teď dost tápu, přeci jen těch zdrojů informací je přehršel, ale bohužel ne vždy správné, nebo podané tak aby je pochopil laik. Váš rozpočet mi dává trochu naději že se vejdeme. Spodní stavbu budeme dělat víceméně svépomocí. Zemní práce přes známost a tak. Možná i hrubou bychom řešili svépomocí, a firmu pak zjednali na krovy + střechu, okna, rozvody elektřiny a vody, topení a zalití podlah. Bude to asi trvat o dost déle, ale zase budeme schopní to zaplatit.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?