Nesmysl 9/2022 a ceny

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Čau všem! Prosím pozor - bude to upřímné, dlouhé a bude to zajímavé sledovat (doufám) - rozhodně si zapněte oznámení! Dlouho jsem se k tomu ukecával... Cílem této diskuse je, že se pokusím ukázat / popsat, jakej cenovej nástřel (nesmyslnej) v ČR panuje. A že to teda ne a uvidíte sami (už teď to mohu napsat), že to jde - cíl této stavby / projektu / mise je ukázat, že to prostě "nežerte" co vám kdo nabízí a píše se v médiích a já už nevim co. Budu se snažit to napsat tak, aby to bylo "čtivé". Vesměs to bude kruté k "na klíč" firmám. Ty máš tu páku - ne oni. Díky! Lehce: Modrou Střechu sleduji cca 1 rok bez 2 měsíců a chtěl bych něco zkusit - udělal jsem si kvůli tomu registraci (už jsem prostě nemohl). Respektive chci něco dokázat. Protože jsem zjistil, že se tu uživatelé dělí (opravdu jsem to cíleně vyhledával a zapisoval) na: uživatele, kteří opravdu potřebují pomoc (sám, jako laik - opravdu laik, jsem zde čerpal), uživatele, kteří tu nenápadně "lobují" za práci a ceny (v pořádku), uživatele, kteří se tu vesměs smějí tomu neštěstí co se momentálně děje a jsou "na koni" (ano, ti, kteří postavili v roce 201x) a uživatele, kteří zde hledají inspiraci. A proto to vše je jak je (bavíme se tu hlavně o stavbách RD). Chápu, že naštvu dost těch na koni a lobbistů - v pořádku. Pro začátek: Rozhodl jsem se postavit dům (svépomocí / tendrem) - tendr rozuměj "nabízet" určité etapy stavby řemeslníkům (bez mojí "práce"), kamarádům a nebo prostě chápeme se. Ne stavebním firmám (těm s větším dosahem a dvěma účetníma). Už teď mohu lehce přitopit - "máme práce na dva roky" - kecy 🙂) málem mi urvali ruce 🙂 Je na co se těšit. Takže pokud máš zájem, sleduj toto téma a každý pátek (30.9.2022 start) zde napíši sumarizaci (shrnutí) co se vlastně dělo, děje, bude dít (tvrdý fakta) a že to není tak šílené, jak se to prezentuje. Už teď to lítá ve "stovkách tisíc" rozdíl a to chceš vědět, že jo, než kopneš ty. To je momentálně alfa omega v této zvláštní době. Těšim se! Už tento pátek 🙂
Odpovědět
@panlorenc Staval som v dobe, kedy firmy o zakazky bojovali, takze ma nikto na nicom nenatiahol 😉 Stavebnictvu do detailu nerozumiem - to je pravda, preto kvalitny dozor bol samozrejmostou. Niekto je hrdy na to, ze vybudoval pre seba a rodinu byvanie vlastnymi rukami, tak ako niektori maju potrebu pulirovat svoje auta kazdy tyzden. Ja tieto potreby nemam, ale mam zase ine potreby....
Odpovědět
@mxm1919 jakou přesně formu "svépomoci" myslíte pod vašim vzorovým případem, kdy tam bude rozdíl 3 mio (resp plus 60% ?) Nemyslím si, že by se dalo tolik ušetřit pouhou koordinací činností, bez většího "fyzického" zapojení. I když bych předpokládal pouze koordinační svépomoc, musíme si uvědomit, že při stavbě na klíč : 1) platíte jednu marži (když koordinujete desítky drobných dodávek, každý z nich si chce přijít na svou marži, některé, v přesně daný okamžik úzkoprofilové profese můžete přeplácet, 2) vy řešíte rizika ze zpoždění nějakého dílčího celku (což nemusí být vždy zaviněné a sankciovatelné), kdy hrozí že vám další v pořadí buď úplně vypadne anebo to bude stát další peníze, že mu to musíte zaplatit nebo narychlo shánět náhradu. 3) termíny - málokdo je schopný postavit tak rychle jako na klíč. Pokud budu svépomocí stavět o rok déle, musím započíst 12x nájem (který platím nebo o který přicházím kvůli tomu, že stavím déle) 4) záruka záruka záruka ... u mnoha případů reálně nevymahatelná, budou výmluvy na "ty ostatní". Oprotí stavbě na klíč typu "5 let na vše" .. a neřešíte proč je támhle vlhký flek nebo proč topení netopí jak by mělo (ptz. dodavatel kotle a podlahovky je odlišný) 5) jistota ceny - při stavbě na klíč máte násobně přesnější odhad konečné ceny atd. Sám jsem na klíč nestavěl, ale podat to takto zjednodušeně nelze.
Odpovědět
Vy to počítáte obráceně. 60% nahoru za "klíč". Já to beru tak, že 30-40% úspora za to, že udělám fyzicky část vlastní práce, seženu si někde materiál, seženu levnější řemeslo atd. S výhodou odpovědnosti, záruk a rychlosti stavby souhlasím. S tou cenou, kdy vás stejně budou následně tlačit do víceprací, inflační doložky apod., bych bod 5 viděl jinak. A jasně, nejde to podat takto jednoduše, je to obecný průměr, o kterém se mluví.
Odpovědět
@mxm1919 .. a ještě pokud je tam nějaký podíl vlastní práce, je potřeba tuto ocenit a započíst. Mnozí tady na střeše k tomu přistupují stylem : soused to postavil (pitomec) firmou na klíč za 5 mio, mě něco obdobného vyšlo na 3 (ptz jsem tam dlouhé měsíce makal sám) ... Ale nepočítají že ty tisíce hodin mají nějakou cenu s argumentem ,že "dělají na svém" ... což je pro toto srovnání irelevantní, neboť ten člověk prostě MAKÁ NA STAVBĚ a v tu dobu by mohl vydělávat ve své práci (pokud by nechtěl ležet na gauči) anebo dělat na stavbě sousedovi, ale za peníze.
Odpovědět
@mp77 Hlavne dost casto na te stavbe maka vic lidi z rodiny, aby bylo postaveno rychleji....kdyz pak sectete mozny vydelek 3/4/5 lidi, tak uz jsme vy jinych cislech.
Odpovědět
To jsme ale v ekonomické teorii. Pokud jsem zaměstnán za fix, tak prostě nemůžu jít "na dalších 50 hodin v měsíci do práce"... Toto umožňuje řemeslo, živnost nebo snad některé vybrané profese. Takže "hodiny strávené na domě" jsou ve volnu, tedy ocenit je mohu sazbou za "volný čas". Která jistě nemůže být z výše uvedeného důvodu rovna hodinové sazbě z práce. Ano, připravuji se tím o nějaký jiný užitek (náklady ušlé příležitosti), ale pokud místo 50 hodin pokladače á 600-1000 Kč tam strávím 100 hodin á 0 Kč. Nehledě na to, že 70-80% populace tady bude mít hodinovku v práci nižší, než řemeslník na stavbě 🙂 Ale chápu vás a z principu máte pravdu, nicméně jak píšu, je to spíše o teorii. Realita je taková, že prostě co nevyděláte, aspoň ušetříte 🙂
Odpovědět
@mxm1919 To mate naprostou pravdu, ale na vetsine staveb svepomoci casto pracuje vic lidi z rodiny, aby to rychleji ubyvalo.....to uz jsou pak jine pocty. A jeste je tu otazka zdravi tech lidi, velmi casto pomahaji mladym i jejich rodice a je videt jak se to na nich podepisuje. Ale je jasne, ze nekteri nemaji jinou moznost, jak postavit pro sebe bydleni, protoze na dum na klic nemaji. Proto rikam, kazdy si musi vybrat, to co pasuje jemu.
Odpovědět
@mxm1919 S tim souhlasim.
Odpovědět
@martii1 máte pravdu, ale rodina jde pomoct, protože chce. Protože vás má ráda a čas vám "obětuje". Nemůžete přepočítávat, že třeba bratr by za tu dobu pomoci něco vydělal, to by byl zisk jeho a ne váš. Chápu jak to myslíte, ale jednou pomůže někdo vám a jindy vy jemu, od toho jsou rodina a přátelé, to se nepočítá penězi 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@dusli My teda začali taky 2020 a teď finišujeme ale neřekl bych že jsme měli problém s materiálem. Jediné co bylo na začátku roku tak lehké zdražení betonu cca 5% vše jsme nakupovali s předstihem, vazníky leželi na pozemku cca 4 měsíce, když byla střecha hotová už se nakupovala sanita, sádrokarton atd. Štěstí jsme měli v tom že se sehnal levněji materiál přes známe, (hydroizolace a polystyren ). Jediné na co se čekalo tak půlky tašky od Creatonu ale to byla chyba Stavmatu že to blbě spočítali. Jinak šlo vše v 🙂 pohodě.
Odpovědět
Věřím tomu, že lidi, kteří umí a umí v tom chodit, tak na domě svépomocí opravdu ušetří. Ale nevěřím tomu, že takových, co se do toho pustí, je většina. Za prvé, na koordinování všech profesí a návazností, hlídání cen a termínů, je potřeba mít dost slušný organizační a vyjednávací talent/zkušenosti. Za druhé, pokud se do toho vrhnu sám, tak málokdo umí všechno. A v mnoha případech je jeho dům první zkušenost s tou kterou profesí. Jasně, co si zvrznu sám je moje, ale....A krom toho, na vše potřebuju nějaké nářadí, stroje, atp. My jsme stavěli na klíč a vzhledem k tomu, že jsem na to neměl ani čas, ani zkušenosti, tak to byla jediná volba. Problém, který s tím vyvstává je samozřejmě o kvalitě firmy. Což se týká dodavatelského způsobu stavění. A bohužel, najít dobrého a spolehlivého řemeslníka/firmu, navíc v termínu, který potřebuju, je skoro "mission impossible". Takže se pak nedivím lidem, že se do toho raději pustí sami. Ale pro spoustu z nich je to nakonec hodně velký krajíc, který stojí peníze a ve velké části i spoustu času a zdržení.
Odpovědět
@jarin1 já začal skrývkou sice 03/21, ale pak počasí, Covid, bagr...tzn začátek až v polovině 2021. Měl jsem problém s železem, okny termín/ nestihačka, polystyrén 300mm šedý šel ze 300 m2 na 980 Kč za m2 a ještě nebyl, VPC cihly (KM Beta)přijely ale špatná várka, téměř všechny úplně prochcané a část poškozeno. Mimochodem od 8 měsíce 2021 reklamace, 12 měsíc přijel technik od KM Bety a uznal reklamaci na místě a do teď ním nevrátili peníze. Bralo se to přes stavebniny a tzn oni mají mezi sebou obchodní vztah a my jako koncovky stále čekáme....Tepelné čerpadlo pozdržení o 6 měsíců, některé firmy nám odříkali slíbenou práci...a tak bych mohl pokračovat. Nakonec postaveno kombinačně-svépomocí, dodavatelsky a částečně firmou na klíč. Ani nevím jak to nazvat, ale nastoupili ve 3 a pak 2 lidech na každý den po-pá od 8 do 16hod. od cca 08/21 do 11/22 (domluva), tzn budu od 15.10. bydlet a oni budou dokončovat venkovní práce. O některých řemeslnících si myslím své. Například pouze finální spuštění rekuperace a doregulování (potřebuji razítko kvůli NZU) si firma o jednom muži naúčtovala 11 000 Kč s dph tj. práce tak na 1-2 hodiny. Když jsem poptal ostatní vzduch. firmy, tak mě odmítli, protože jsem přes ně nekoupil rekuperaci. Celkem dost firem, živnostníků nechtějí mít peníze za práci, ale i za materiál. Například rekuperace zakoupena na mojí osobu vyšla o 32 tisíc s 21% dph levněji, než na firmu s 15%. Nechci se tady více rozepisovat, již tak jsem toho napsal až až 🙂 Ale jsem moc rád, že již finišuji a mám to za sebou. Každému stavebníkovi držím palce.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@jonyquest86 v tom úvodním příspěvku jsi to roztřídil naprosto přesně , ale teď se nám tu jaksi rozjela soutěž o to kdo doplivne nebo dočůrá nejdál 🤷🤦 spousta je tu totiž zaslepená pocitem, že ten kdo není pro tu jejich verzi, tak je vlastně proti nim .... vůbec nepochopili o co ti jde a já teď (vlastně už delší dobu) zase nechápu o co jde jim 😬😁 tato komunita (- fórum) byla vytvořena především jako nástroj pomoci a podpory .... ale lidem přispívajícím na fóru o tohle vůbec nejde.... tihle jen nabízí SVOJE a jen svoje služby ...ani se však nedozvíš, jestli už mají postaveno nebo staví (něco dokázali ať už sami svépomocí,nebo tím správným výběrem toho správnýho dozoru 😉) , protože valná většina má svůj fotoblog prázdnej , tudíž nikomu z nich nezáleží na tom jestli ten nebo ten už nějak pokročil ve své snaze žít život podle svých představ a možností, nebo jestli si třeba pořídil něco do domácnosti - od nábytku , přes čtyřnohé až k dvounohým mazlíčkům 😁....ani já už tu prvoplánově pravou podobu zdejší rodinné atmosféry nezažila, ale z komentářů pod alby starousedlíků to tak vyznívá.... už je to tu skoro výhradně komerční záležitost a pár jedinců,co se snaží držet pospolu to zřejmě nezachrání... ale jsem šťastná, že mezi ně můžu patřit, že se vzájemně podporujeme, sledujeme a přejeme si jen to dobrý ...a hlavně jsem ráda, že mají smysl pro humor , bez kterýho by ten život už vážně stál za zlomenou lopatu 😉 takže zůstanu kde jsem a fórum bez tváře a bez jména budu dál jen tiše pozorovat z povzdálí.....jen přemýšlím, jestli je to výhra pro ty ostatní, kteří to tu neznají, jestli takhle mají šanci poznat KDO jim ty svoje služby tak vehementně nabízí 🤔
Odpovědět
@marvac Tak čtu opakovaně Váš příspěvek a nerozumím. Copak tady někdo nabízí služby? O jaké komerci to mluvíte? Evidentní reklamy se přece mažou. A ti, kteří popisují svoje zkušenosti nebo se snaží poradit, ti dělají špatnou věc? Tak potom i já jsem ten špatný, který asi nepochopil smysl tohoto diskuzního fóra a i když bych mohl poradit, tak mám raději mlčet...
Odpovědět
@milanq Ano, vyzni to za me tak, ze pokud nemuzete nekomu vlezt do zadku, tak mate mlcet. Pokud nedokazete vehementne fandit kravinam, tak mate mlcet. Pokud mate jiny nazor, tak mate mlcet. Tudiz nen ctete a nereagujte 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@dusli No krásný, tak covid ten nás vyřadil cca na 3 týdny ale v prosinci 2021 takže to se nějak dalo, dohnal jsem to 😄, s tím počasím je teda pravda že to bylo taky takové rozmarné na stavbu ale nějak jsem to v tom zápalu stavby neřešil a přehlížel a prostě jsem šel dělat když to šlo za každého počasí. Nějaká reklamace jedné palety také proběhla ale vyřešena během týdne, řešili to stavebniny já jen volal a nadával 😄 Tím že to stavíme komplet svépomocí max montáž oken dělala firma kvůli záruce tak to vše navazovalo úplně parádně. Vše jsem řešil s předstihem. Něco za pochodu. Ale s těmi cenami to souhlasím, oni totiž jedou hlavně za úkol takže si ukrojí i cenu z materiálu což dělá většina lidí. Jo to souhlasím že by se člověk mohl rozepsat d nekonečna a psát slohovky. 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@marvac Holka neblázni bez tebe by to tady nežilo 😄 😄 😉 Je aspoň nějaká prdel 😄 😄 ale máš pravdu no že dost lidí to nechápe a neuzná svépomocnou stavbu a řeší to že by radši vydělávaly a nechali si to postavit, fajn neberu jim to je to jejich názor a jejich volba jako ta má ale já do té práce stíhám chodit vydělat peníze a ještě postavit dům, je to sice na úkor volného času ale sem tam nějaký výlet s dětmi také byl, hold koníčky šli stranou a teď je jeden velký koníček dům. Pokud bych měl vydělávat v mém oboru víc peněz abych si nechal zaplatit práci firmy tak zaprvé v té práci zdechnu víc než na stavbě 😄 a za druhé kdybych si měl vybrat firmu dle mých preferencích a kvalit tak si můžu vzít ještě třetí práci abych to zaplatil. Ale je pravdou že by autor musel rozepsat vše do detailu jaké materiály použil ať si každý udělá obrázek přesněji. No nechme se překvapit, každopádně mě láká sepsat naši stavbu v jakých penězích tam jsme svépomocí a jaký byly použity materiály i když už jsem se tu párkrát v příspěvcích rozepsal že jsme na materiálech nešetřili. 😛 😄 Toď vše a teď do mě 😬 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@jarin1 díky za slova útěchy, ale já jsem už dávno imunní vůči těm co mě nechápou ať už z důvodu toho , že nechtěj nebo nemůžou 😉 obhájit svoje slova bych mohla tak maximálně ukázkou smazaných příspěvků z diskuzí dávno minulých .... navíc na nicky mám docela paměť .... Járo, ten autor se nás ale na nic neptal , v tom je ten vtip ... přece jasně píše, že dá vědět v pátek , takže vydrž prťka 😘😁
Odpovědět
Profilova fotka
Čau všichni! Mooooc díky za vaše připomínky, zkušenosti a tak dále. Skoro půlnoc (a já ležím v objemech betonu). Nicméně, první "pátek" už je připravený a během dne ho zde vyšlu (později). Mějte se fajn! A jsem rád, že to tu ožilo 🙂) Jen malá mini upoutávka - stavba se jede "duálně" - to znamená stavíme jí 2x totožně (bratr a sestra) - Středočeský kraj - 1x hypotéka a 1x neomezený budget (rozpočet). Právě proto, aby byl vidět i rozdíl (který je mýtus, což se dozvíme později), který bude minimální (ačkoliv je to tu prááávě rozděleno na tyto dva tábory a na klíč včetně - co je vlastně proboha klíč v dnešní době). A taky si upřesníme slovo svépomocí 🙂 Neznamená to přeci makat jak cvok v rukavicích a upírat si čas s rodinou, se psem (kočkou - někdo?), rybičkami a gymnastikou (občas ruce vyměníš za mozek). Máte se na co těšit (začali jsme). Tak pa!
Odpovědět
Profilova fotka
@marvac vůbec není zač a máš pravdu neptal proto čekám na pátek co bude 🤭😀počkej však už zbývá jen 13 minut do pátku 🤣🤭
Odpovědět
Profilova fotka
@jarin1 pohodáá... počkám si...mám dovolenou 😁
Odpovědět
Profilova fotka
@jonyquest86 vsadím se, že ten neomezenej má sestra, páč se dobře vdala a tobě nezbývá než použít ten mozek a ruce ....uhodla jsem ? 😉😁
Odpovědět
@jonyquest86 Budeme se těšit. Zatím mám z toho rozpačité pocity. Stavíte totožně, ale každý má jiné finance. Už jen v tomto jsem celkem rozhozen. Bude se počítat jen hrubá stavba nebo i vybavení? Určitě si sestra, co má neomezený rozpočet nepořídí kombinovaný sporák od Amici a když se ty věci nasčítají, tak rozdíl může být třeba milión. Takže je to dost zavádějící. Stavba na klíč se také musí specifikovat. Nemůžeš sčítat jablka a ovar. Stavba na klíč bude komplet nebo jen část. Je tam tolik proměnných. Každopádně stavba na klíč se rozumí dům, který postaví firma a při předání klíčů je připraven k užívání. Stavba svépomocí ať je to, jak je to, může být od kompletní výstavby domu vlastními silami až po "pouze" usazení parapetů.
Odpovědět
Prosim, @milanq vysvetlete panovi pojmy "svepomoci", "dodavatelsky", "na klic", "stavebni podnikatel" apod. A vy @jonyquest86 , kdyz uz tu budete psat sve teorie, napiste vzdycky na zacatek prispevku, ze je to jen vas nazor. Protoze si pletete pojmy s dojmy
Odpovědět
@puhelin Upřímně? Nemám chuť s tím ztrácet čas.
Odpovědět
@puhelin Řekl bych, že z toho máte podobné pocity.
Odpovědět
Já su napnuté jak roxor v betonu, co přijde
Odpovědět
@rumcajk Tak jen aby to nebylo jako roxor v tlaku... 🙂 🙂 🙂
Odpovědět
@milanq Vy to umite vysvetlovat fakt pekne.
Odpovědět
@puhelin 🙂
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?