Začít stavět bez hypotéky?

Ahoj, zajímalo by mě, zda to někdo takto řešil, či zrovna řeší. Máme vlastní pozemek, projekt před dokončením a promýšlíme financování. Chtěli bychom co půjde stavit svépomocí. Je lepší teď před začátkem stavby žádat o hypotéku nebo nejdříve prostavit co máme našetřeno a žádat až v průběhu stavby, třeba příští rok?
Odpovědět
Zrovna jsem uzavrel hypoteku. Pozemek mam svuj, takze mi dovolili okamzite cerpat 1,1 milionu za pozemek z 3,5 milionove hypoteky. Dum bude stat 4,5 milionu takze jsem akorat dolozil vypisy ze zbyvajici penize na dostavbu mam. Je to na Vas ja myslel ze budu muset prvne utratit svoje, nez zacnu cerpat ale kdyz penize mate je jim to fuk. Konkretne Hypotecni banka.
Odpovědět
@guteman a odhad, že dům bude stát 4,5 mil. Vám udělali v té bance?
Odpovědět
My jsme měli stejné dilema, protože vlastních prostředků jsme měli ještě relativně dost. Nakonec jsme začali stavět bez hypo, jelikož stavební povolení a nástup firmy se seběhl tak nějak narychlo, takže jsme ji vyřídit nestihli (ale měla jsem ji rozjednanou už cca půl roku, tudíž byla jistota, že ji dostaneme). Podepsali jsme ji ve chvíli, kdy začaly úroky jít nahoru, takže máme o pravdu to nejlevnější, co se dalo. Já jsem se hlavně tím předčasným podpisem nechtěla okrást o dobu možného čerpání, ale vyřešila jsem to šalamounsky - máme hypo od Monety, kde je termín na vyčerpání 2 roky od zahájení čerpání a 3 roky od podpisu (všude jinde byly dva roky od podpisu). Čerpat jsme začali až teď po 8 měsících.
Odpovědět
Ano mam projekt, cenu jsem napsal jen rukou na papir. Co bude stat deska co zdi co topeni co cerpadlo co strecha co rekuperace co zatepleni co omitky co elektro atd. Jejich odhadce to zkontroloval. Na pozemek se zajel podivat, ohodnotil jej na 1,4 milionu takze 80% muzu cerpat ihned. Pak vzdy podle prostaveni. Do 31.8.23 mam mit hotovo zkolaudovano. Taky sem myslel ze musim prvne prostavet svoje,ale je jim to fuk,kdyz vi ze penize mate. Jsem ted tak nejak v klidu diky tomu ze mam hypo vyrizeno. Za svoje pak v klidu dodelam koupelku, dvere, kuchyn. Muzu tak v klidu za hotove vse vybrat a platit tak cash.
Odpovědět
@haparanda Tak odhad ti samozřejmě musejí udělat v bance, přece jen je to jejich zástava... Ale dělají ho na základě projektu a vámi dodaného rozpočtu, takže pokud máte rozpočet realistický (ideálně profesionálně zpracovaný), tak ten odhad vyjde +- stejně.
Odpovědět
@noemi77 @guteman to zní dobře, my jsme ještě nezjišťovali podmínky, teprve se začínám orientovat. Ten odhad taky řeším, jestli poptat materiál, okna, střechu apod. a podle toho to udělat nebo nechat profesionálně zaplatit.
Odpovědět
@haparanda Odhad stacil psany tzv. od pasu. Potreboval videt projekt a pozemek. Zajimaly ho m3 stavby, typ strechy, topeni atd. no a ten pozemek. Jsem mu nakreslil kde bude parkovaci stani a chodniky a tak, a to mi rekl ze mu je fuk, ze se ruci domem a pozemkem ostatni at si kazdy udela jak chce. Za sebe Vam doporucuji zajit za financnim poradcem on Vas posune dal. Ja koukal jak to bylo jednoduche a jsem mu vdecny ze mi to vybehal. Ja byl s nim jen 2x a pak nejake meily a telefony z banky a hotovo.
Odpovědět
Profilova fotka
@haparanda jednoznačně hned, ať máte jistotu, že máte zajištěné financování. Rozestavěná stavba a nedostatek financí není ideální situace.
Odpovědět
My brali hypotéku až když jsme měli postavenou hrubou, nebyl problém. Ale měli jsme našetřeno na více než polovinu domu, příjmy máme slušné, takže jsme se nebáli, že hypotéku nedostaneme. Hodně jsme udělali svépomocí, svým tempem. Vzala bych v úvahu, že sazby hypotéky teď momentálně půjdou nahoru, zatím to tak vypadá. Čerpat můžete začít až později.
Odpovědět
Profilova fotka
Stavěli jsme za své a těsně před dokončením peníze docházeli, tak jsme si brali hypotéku. A teď jsme ji navyšovali na dokončení venku
Odpovědět
Děkuji všem za odpovědi. Vidím, že se dá stavit tak i tak. Asi začneme řešit tu hypotéku.
Odpovědět
Profilova fotka
@haparanda přesně jak píšete to udělal známý. Stavěl z toho co měl. Dokud nedocházeli peníze. Pak si zažádal o hypotéku. Tu se ale nebavíme o tom, že budete mít 200k na účtě a myslíte si bůh ví kolik nemáte. On si bral hypotéku až ve fázi, kdy měl platit, okna, vnitřní omýtky a podlahy. Tak už si ten milion a půl vzít musel. Jelikož to jsou částky po 200k za každou věc. No barák ho vyšel na 3 miliony. 😊 Dopředu si to rozvrhněte, kolik máte prostředků. Pokud nemáte minimálně 800tis tak bych určitě ze svého stavět nezačal.
Odpovědět
Článek se načítá
My stavíme za své, peníze nám vyjdou asi jen tak tak s dnesnima cenama, pokud to nebude nutné, tak si půjčovat nechceme.
Odpovědět
@peking53 nene máme našetřeno víc, ale na celý dům to určitě nebude stačit.
Odpovědět
@haparanda Málokterý stavebník postaví za tolik peněz, kolik si myslel na začátku, že ho to bude stát ... důvody můžou být u něj (v průběhu si navýší standard na některých položkách či nemá na začátku zcela komplexně zmapované, co vše bude muset platit) nebo můžou být i důvody externí, které úplně neovlivní => je dobré mít nějakou rezervu, alespoň předjednanou. Tudíž nasmlouvejte si dopředu hypo co nejvyšší možnou, protože některé banky umožňují nevyčerpat bez sankce i 50% sjednané výše hypo. Např. dopředu víte, že budete potřebovat 1 mil. Takže reál bude min. 1.5 mil 🙂 Takže klidně si sjednejte hypo na 2.5 mil - budete mít zajištěný dostatečný úvěrový rámec a klidné spaní. Lidí, kteří se při finalizaci stavby dostali finančně do úzkých a brali si další úvěry (zpravidla za horší úrok, i o dost) , je nemálo.
Odpovědět
My máme něco našetřeno (asi pětinu), zbytek jsme si půjčili z banky. Máme hypo u KB, čerpání 3 roky, balíček hypo bez nemovitosti, protože když jsem žádal, neměl jsem ještě ani projekt. Nechal jsem si dle různých paramentrů udělat cenové nabídky a dle toho bral hypo. Teď řešíme vyjadřovačky/inženýring. No a je tu červenec 2021. Dřevo 100-200% zdražení, železo 40-100% zdražení, polystyrén 100% a není, měď 100% zdražení. Už jsem si nechal nacenit dům dle projektu a dle současných cen a jsem 2-3 miliony nad limitem. 😞disappointed😞 No vypadá to tak, že si vyjednáme všechna povolení, zaplatím bance pokutu v řádech statisíců a za zbytek ušetřených peněz koupíme mobil house, kam budeme jezdit na víkendy. 😞
Odpovědět
@caesar82 Presne jak muj kolega zacal stavet predloni vicemene svepomoci. Rikal si vsude pisou do 2,5 milionu to postavim. Jo houby dnes je na 3,5 milionu a to rikal ze po tom co se deje s cenami dneska tak bude jeste tak milion potrebovat. Takze skonci na 4,5 milionu a bude rad kdyz bude mit aspon barak. Zabradu a okoli nepocita. Jo jo vsichni pisou za 2,5 milionu neni problem. A ja rikam ze je to pro lem. Kamarad minuly tyden misto aby delal na baraku tak cely tyden sedel na pocitaci a kupoval material co se dalo, vse brutalne zdrazilo a nebo to nikde neni. Takze neni co zavidet a Ti co mysli ze postavi za 2,5 - 3 miliony, tem fandim ale neverim. Leda tak mini domek, ale to muzu zustat na byte. Jo a kde je pozemek.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?