Menu Forum

Má vlastník budovy povinnost ji nabídnout k odprodeji jako první vlastníku pozemku,na kterém stojí?

22. únor 2017  • 
fotoportrét
fotoportrét
rajva
Registrovala se 22. února 2017 na modrastrecha.cz. Přidala 1 příspěvek.
fotoportrét
fotoportrét
rajva
Registrovala se 22. února 2017 na modrastrecha.cz. Přidala 1 příspěvek.
 Vlastníme nemovitost, která je zvětšiny zastavěná budovou. Za socializmu odkoupili stavitelé budovu, kterou přestavěli na rekreační objekt. Nedošlo však k odkoupení pozemku, na kterém budovu stavěli. V restituci pak byl pozemek včetně dalších přilehlých zemědělských pozemků navrácen původnímu vlastníku, zatímco budova byla navrácena jiné osobě. K tomu máme několik dotazů:

1. V roce 2000 jsme koupili všechny zmiňované pozemky. V roce 2006 jsme s tehdejším majitelem budovy uzavřeli smlouvu o nájmu pozemku pod budovou.
Doslechli jsme se, že nová právní úprava podobných případů se snaží o sjednocení vlastníka pozemku a stavby do jedné osoby. Nicméně jsme již nedohledali dále, jak se v takových případech postupuje. Prosím o radu, případně o odkaz na právní úpravu.

2. Na podzim roku 2015 nás kontaktoval syn tehdejšího majitele, který nám sdělil, že stavbu nyní vlastní on. S ohledem na výše uvádněné zamýšlené sjednocení vlastníků nás zajímá: Existuje povinnost prodejce nabídnout odkup prvně majiteli pozemku (v našem případě)? O budovu máme zájem.

3. Původnímu i novému majiteli jsme na počátku roku zaslali faktury za rok 2016 a 2017 a nyní již i několik upomenutí na splacení nájmů, nicméně doposud jsme neobdrželi žádnou úhradu ani vysvětlení. Zde si také nejsme jistí, zda případným přijmutím nájemného od nového vlastníka nedojde k našemu uznání nového právního vztahu, který možná nemusel být dle práva, a že tak přijdeme o možnost odkupu budovy.

Připojuji ještě, že budova není využívána k bydlení, stojí zvětšiny roku zcela opuštěná.
22. únor 2017 ve 21:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
Zatím žádné odpovědi.