Převod nemovitosti do společného jmění manželů

Zobraz úvodní příspěvek
postavili jsme s manželem dům ještě před uzavřením manželství, každý vlastní 1/2 teď z důvodu žádosti o půjčku z SFRB potřebujeme, aby byl dům v katastru zapsán jako společné jmění manželů, nevíte jak postupovat? musí nám žádost sepsat notář? =-)
Odpovědět
Profilova fotka
@barbecue daň z převodu nemovitostí ne. Jenom pak daň z nemovitostí. Pokud nejste manželé, nemůže být SJM !!
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 měsících
Profilova fotka
Dobrý den všem. Můžete mi poradit? Ještě před manželstvím mi rodiče darovali rodinný dům, který jsme tehdy s budoucím manželem začali opravovat. Nyní jsme již manželé a rádi bychom nemovitost, která je výlučně v mém vlastnictvím a je na ní ještě věcné břemeno, převedli jako společné jmění manželů. Jakým způsobem toto provést a platí se nějaká daň z tohoto převodu? Co vše je potřeba k vyřízení tohoto převodu? Děkuji, za každou radu budu ráda :)
Odpovědět
Profilova fotka
@luca_lucky Podle mě jedině rozšíření SJM, a to formou notářského zápisu, takže bych se obrátila s dotazem na notáře....
Odpovědět
Profilova fotka
@baru7 Děkuji.
Odpovědět
@luca_lucky Nebo to lze udělat darovací smlouvou. Ale nebude to ve společném jmění, ale v podílovém. Daň se neplatí.
Odpovědět
Profilova fotka
@jancip Moc děkuji..
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Zdravím, měla bych taky dost podobných otázek. S manželem jsme teprve před podáním žádosti o rozvod a potřebuju pomoct se zúžením SJM a slyšela jsem že stačí jen sepsání od advokátky a jen ověřit. Ale nevím jestli to bude pro banku stačit abych si mohla vzít hypotéku sama na sebe. A moje druhá otázka je jestli musíme platit daň když to přepíše na sebe. Nebo jestli by to šlo udělat třeba jako dar když jsme domluvení že mě nebude vyplácet. V bance mi poradkyně řekla že budeme platit asi 3% za převod jako by to byl prodej. Tak co je nejlepší dělat? Děkuji za odpověď
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Prosím o radu, mám na sebe na hypo. napsán barák s pozemkem. Chci 1/2 darovat příteli nebo mám počkat až se vezmeme a dat to do SJM ( na to SJM se musí k notáři, to nelze jen vyplnit na katastru nějaký formulář?) Co je lepší a co je levnější? Předem moc děkuji za odpověď.
Odpovědět
Profilova fotka
@j.b. Nechci být za rýpala, ale tohle se ti jednou může velice vymstít. Člověk míní a život mění.
Odpovědět
@zamilovanadonej Nechtělo se mi vše vypisovat ale hypo bude taky na přítele budeme refinancovat a barák jsme taky postavili spolu jen z nějakých důvodů si nemohly vzít hypo předtím . A ted by jsme to chtěli co nejlevnějc převést na oba.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 letech
Sama znám ten pocit, když přijde na lámaní chleba a musí se rozdělit majetek, není to nic jednoduchého, ale když se najdou ti správní právníci, vše jde mnohem lépe. Já jsem osobně spolupracovala s právníky od https://www.cikr.cz/sluzby/rodinne-pr... , které mi doporučila dobrá kamarádka. Ráda bych pomohla i vám, takže doporučuji.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Profilova fotka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to v případě, že jsme již manželé a moje matka mi darovala pozemek. Takže jsem teď v katastru jako majitel jenom já, protože to bylo darovací smlouvou. Teď bych potřebovala tento pozemek napsat do společného jmění manželů, kvůi hypotéce. Toto mi umožní notář? a daň z nemovitosti se platit bude? Děkuji Martina
Odpovědět
Článek se načítá
@luca_lucky Rodiče darovali RD tobě, tak si ho nech a nic nepřeváděj do SJM.
Odpovědět
Profilova fotka
@martina_trojanova Měl by to zvládnout i advokát. Smlouvu pak musí zapsat katastr. Daň z nemovitosti stále platí (platí se jednou ročně). Rušila se daň z nabytí nemovitosti.
Odpovědět
Profilova fotka
@vladimirsvorba Moc děkuji za rychlou odpověď...Hezký den 🙂
Odpovědět
@martina_trojanova Pokud jste jediným vlastníkem Vy na základě darovací smlouvy, pak do společného jmění manželů může být pozemek vložen jen smlouvou o změně rozsahu spol.jmění manželů a to formou notářské listiny. Nemůže to sepisovat advokát jen notář (/je to stanoveno občanským zákoníkem). Pak je další možnost, že manželovi darujete smlouvou polovinu pozemku a každý budete vlastnit podíl.
Odpovědět
Ahojte holky, tady jsem našla nějaký aktuální článek na toto téma a za mě je to velmi poučné, dost informací. tak mrkněte 🙂 https://www.cikr.cz/rozvod-vyporadani...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 měsících
Dobrý den, mám několik dotazů a moc prosím o rady. Za doby trvání manželství dostal manžel od své matky darem dům (kde má tchýně věcné břemeno). Rádi bychom začali dům spravovat, ale... Nemůžeme si vzít hypotéku společně, když na nemovitosti nemám žádné vlastnické právo, je to tak? Nemovitost nelze zastavit, je-li na ní vázáno VB? Já vlastním nemovitost (já sama, bez manžela), ale nejsem úplně ochotna ji zastavit kvůli manželově domu. Jaké máme možnosti řešení? Vložit oba majetky do SJM? Domluvit se s tchýní na zrušení VB, aby bylo možné zastavit dům?
Odpovědět
Profilova fotka
@skritkova007 Zrušit věcné břemeno, pak to bude pro banku akceptovatelná zástava (v hypotéce můžete být, i když nejste majitelem nemovitosti) nebo ručit vaším domem nebo dohodnout majetkové poměry tak, aby pro vás bylo přijatelné, že ručíte vaším domem.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?