Stržení peněz z kauce při poškození bytu

Dobrý den, odešel ode mě nájemník, který zanechal byt poškozený a je potřeba některé věci opravit nebo vyměnit. Chci se zeptat, co můžu strhnout z kauce a jak si částku obhájit v případě, že jsem schopen některé opravy udělat sám, tím pádem nad tím jen strávím pár hodin času + materiál a nedostanu fakturu od nějaké firmy. Můžu si strhnout peníze za práci? Nebo abych si částku, kterou mu strhnu z kauce obhájil, musím nechat opravy udělat externí firmu? (např malování, oprava omítky atd.)
Odpovědět
@nandu A co se s ním domluvit? Sepsat, co všechno bude potřeba a kolik si strhneš z kauce s tím, že část práce děláš sám. A pokud nebude souhlasit, že to necháš udělat externí firmy a strhneš podle faktur?
Odpovědět
@nandu a jak je to s poskozenim? Mate predavaci protokol? Idealni je pri odstehovani projit s najemnikem byt, sepsat vsechny vady a poskozeni a nechat je podepsat podnajemnikem, Toto by mel byt prvni krok. Aby se nestalo, ze na to prijdes pozdeji, vycislis skodu a budes se pak popotahovat (nedejboze i po soudech) zda ta vada pri odstehovani byla nebo ne. Dalsi vec je ta, ze vratnou kauci nemuzes pouzít, pokud s tím nájemce nesouhlasí anebo pokud nemas privoleni prislusneho soudu k takovemu pouziti. Ale je to casta praxe a take zavisi, zda mas takovou formulaci ve smlouve. Nejjednodussi reseni je ziskat nezavaznou kalkulaci od nejake firmy jako podklad pro opravu a tu pak predlozit jako podklad pro strzeni penez z kauce. Opravy muzes nasledne delat sam, to uz nikdo neresi, ale budes mit aspon podklad pro jejich vycisleni. Ty budes totiz tezko vycislovat cas vynalozeny na hledani nahradnich dilu a pod.
Odpovědět
@nandu Jeste k tomu malovani...nevim, jaky je tam stav, ale pokud byl najemnik treba 5 let v podnajmu, je normalni, ze barva zdi nebude stejna jako pred 5ti lety. Spada to ale pod bezne opotrebeni a rozhodne by to nemelo mit s vadou bytu spolocne. Prave proto je dulezite mit na zacatku dobrou smlouvu - treba uvest, ze byt uvede do puvodniho stavu vcetne vymalovani a pod.
Odpovědět
Nemusíš mít firmu. Napiš seznam co bude potřeba opravit s cenou a to pošli nájemnikovi. Běžné opotřebení nemůžeš uctovat, jen opravdu zničené, poškozené věci. I třeba pokud byl byt vymalovan na bilo a nájemník ho vymaloval třeba na modro, tedy pokud bylo ve smlouvě uvedeno, že má být byt předán v původním stavu.
Odpovědět
@atilius Samozřejmě s jakýmkoliv strhnutím peněz z kauce nesouhlasí. Kdybychom se domluvili, neptám se 🙂 Spíš mi šlo o to, protože nechci být svině, že když budu opravovat poškozenou omítku a malovat já, přijde o malé jednotky tisíc. Když to udělá externí firma, nedostane z kauce ani prd. Takže můžu si práci naúčtovat sám, nebo ne?
Odpovědět
@mitoma Jedná se o poškozené stěny takovým způsobem, že v nich jsou díry v omítce až na nějakou nižší vrstvu nebo cihlu, jiné stěny jsou špinavé od nějakých stříkanců (tedy ne běžně zašlá barva), je zničený mechanizmus oken, takže nejdou otevírat, plíseň na všech možných těsněních v koupelně atd atd
Odpovědět
@nandu Ano, můžete, vycházejte z ceníku řemesel. https://www.cenikyremesel.cz/ceniky/m...
Odpovědět
Profilova fotka
@nandu mám za to, že podle občanského zákoníku nájemce musí byt vymalovat, když odchází, ledaže by ve smlouvě bylo něco jiného. V nájemních smlouvách bývá tento požadavek a je shledáván přiměřeným, i kdyby nájemce nic nepoškodil. Pakliže něco poškodil, (díry ve zdi, fleky na zdi), tak to musí uvést do původního stavu nebo zaplatit uvedení do původního stavu. Nebála bych se pohrozit mu žalobou
Odpovědět
@esmeralda2 Přesně tak, navíc jsou tu třeba ještě nedoplatky za energie. Taky pronajímám byt a bývalý nájemník udělal škody v řádu tisíců a navíc má nedoplatek na energiích v řádu desetitisíců (prali pračkou 2x denně, spousta spotřebované vody atp. - šílenost). Prozatím zadržuji kauci.
Odpovědět
@esmeralda2 v občanském zákoníku rozhodně není nic o tom, že by nájemce musel byt vymalovat po odstěhování!
Odpovědět
@nandu Taky jsme pronajímali byt a tak mám pár poznatků - konzultovaných s právníkem za těžké prachy :-D Máš předávací protokol, kde souhlasí s poškozením-jak při začátku, tak při konci nájmu? Vždy je dokazovací břemeno na tobě - to znamená: na začátku všechno přesně napsat do smlouvy (okna fungují, kolik máš skříněk, baterií v koupelně, stavy energií....) - prostě všechno popsat. A pak do předávacího protokolu uvést všechno poškození. Úplně nejlepší je pořídit fotografie na začátku pronájmu a nechat je podepsat nájemníkem, že v takovém stavu byt přebírá. Už jsi mu vyúčtoval energie? Ptž je zákon, který on může uplatnit a za každý den nedodání vyúčtování po tobě chtít 100,- kč (nebo 50,- Kč - nevím jak se to měnilo). To znamená, že pokud mu nevyúčtuješ energie do nějaké doby, co ti dojde výpis a on si za rok a půl vzpomene, tak po tobě může chtít 100 000,- a ze zákona na to má právo. Pro příklad můžu napsat, co se stalo nám: pronajímali jsme plně vybavený byt po nás - mladý kluk si ho pronajal s přítelkyní (tu nechtěl uvádět do smlouvy - chyba!), chtěl zkrátit výpovědní dobu na měsíc - řekli jsme budiž (stejně je to jedno), do bytu si přítelkyně vzala psa, se kterým nemůžeš nesouhlasit !, ptž to měl být krátkodobější pronájem, dohodli jsme se ústně, že se nebudou vyúčtovávat energie. Nakonec tam byli 2 měsíce před koncem roku a 2 měsíce v novém roce. Při dohodnutém termínu předávání se nájemník nedostavil - byl někde pryč a chtěl ať přítelkyně předá byt sama. S tím jsme nesouhlasili a čekali dlouho než se dostaví. Při předávání jsme si nevšimli zničení sedačky, ptž byla rozškrábaná od psa (samozřejmě zakrytá dekou a polštářema) a zničených obložek dveří - pravděpodobně zastříkané barvou na vlasy. Nad menším poškozením kuchyně jsem máchla rukou... Navíc nám neodevzdal klíče od trezoru a nějaké věci. Okamžitě, cca 10 minut po jejich odjezdu jsme se ho snažili kontaktovat a věc vyřešit, ale nezvedat telefony a na email neodpovídal. Byla jsem strašně naštvaná, ale říkala jsem si, že je to alespoň ponaučení pro příště, ale to jsem ještě nevěděla jaké :-D Za nějaký čas nám přišel email, že by pán chtěl vyúčtování - tak jsme mu odpověděli, že jsme byli vzájemně domluvení, že se vyúčtování nebude provádět z důvodu krátkodobého pronájmu a že požadujeme uhrazení způsobené škody (sedačku jsme museli koupit novou). Na to myslím už nereagoval. Za rok a půl nám přišla z advokátní kanceláře předžalobní výzva a v té bylo, že po nás požaduje cca 100 000,- za nedodání vyúčtování. Tak jsme hned letěli za právníkem a nejhorší bylo, že nám řekl, že na to má právo.... A jako perlička na závěr, když jsme dodělali vyúčtování, tak měl NEDOPLATEK 500,- Kč :-D A i přesto měl nárok na 100 000,- Kč...... Nakonec jsme to řešili mimosoudně smírem, ale stálo nás to taky ranec.... Takže nějaká poškozená omítka mě už nerozhodí a pro příště si všechno dopředu nechávám podepisovat a nic nenechávám na ústní dohodě ;-)
Odpovědět
@nandu A máte nějak zaznamenáno? Předávací protokol?
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?