Jak řešit problémového souseda?

20. říj 2018260

Dobry den. Predem se omlouvam pokud se tu jiz takove tema resilo ale jiz jsem bezradny a nevim jak dale postupovat.
Koupil jsem pozemek od obce, urceny k vystavbe rodinneho domu vcetne platneho uzemniho a geometrickeho planu.
Vedle pozemku se nachazi soused, ktery zde ma pouze pole.(vlastnikem pozemku je jrho maminka) Jedna se o souseda s bohatou kriminalni minulosti, ma snahu skodit jak mistnim spolkum tak i samotne obci.
Nicmene v unoru jsme podali na stavebni urad zadost o vydani stavebniho povoleni, vcetne studny. Hranice RD a studny jsou vice jako 7 metru od dotceneho problemoveho souseda. Snazili jsme se v dobrem domluvit. Pri osobnim jednani vystupoval, ze se tesi az budeme sousedy a podobne reci ale najednou:
- Po doručení rozhodnuti stavebniho uradu nechal dopis lezet 10 dni na poste do doby, kdy mu doruceni prislo automaticky.
- Ve lhute 14 ti dnu den pred uplynutim teto doby podal namitku, ze jsme u studny neprovedli pruzkumny vrt ( hydrogeologicky posudek byl soucasti dokumentace k povoleni)
- Pani ze SU se s namitkou vyporadala, citovala zneni z hydrogeologickoho posudku a myslel jsem ze bude klid.
- Bylo vydano stavebni povoleni, ktere si opet nevyzvedl a nechal na poste dalsich 10 dni. Ve 14ti dennim terminu pro moznost odvolani podal ve 22:59 posledni den datovou schrankou s tim, ze oduvodneni poda do 7 pracovnich dni.

Nicmene abych to shrnul:
- umyslne protahuje vydani stavebniho povoleni (10+14+3+10+14+??? Jiz je to 47 dni a neni konec)
- jelikoz jsme na stavbu RD brali hypoteku a diky tomuto.... platime jiz poplatek za rezervaci prostredku muzu to po nem soudne vymahat?
- jelikoz pozemek nepatri mu ale jeho mamince jak za ni muze nekdo vystupovat jejím jmenem bez ověřené plne moci, pripadne jejiho podpisu? Podpis nikde nefiguruje a datovym podpis schrankou taky ne.
- a jako bonus jsme pri zamereni pozemku geodetem dle geometrickeho planu zjistili ze nam zasahuje jeho polem 180 m2 na nas pozemek.

Jak se proti tomuto branit? Jsem ochoten jit i pres mrtvoly a toho cloveka poslat tam, kam patri.

Dekujo

 • To je asi na poradu s právníkem a ne tady se stavebníky, nic méně nechápu proč se tím úřad zabývá, když není vlastník on ale jeho matka. Jedině, že by měl plnou moc jí zastupovat.

 • úmyslné protahování proto, že reaguje poslední možný den, vám neprojde. Jinak zřejmě plnou moc k zastupování má, jinak by se s ním SÚ nebavil, jste si jistí, že jí nemá?
  Tohle už je opravdu na právníka. A jestliže vám zasahuje polem do pozemku, udělejte protitah a žádejte písemně přes úřady nápravu 😉 Třeba pak dá pokoj. Ale spíš si myslím, že pak se boj rozpoutá ve velkým a bude vám škodit ještě víc. Většinou je nejúčinnější na takovýhle lidi prostě nereagovat, oni se časem unaví

 • @jsrda008  přesně tak, zeptejte se na stavebním úřadě, klidně neformálně, telefonicky, předložte jim, jak se věci mají a zeptejte se, na základě jakého oprávnění ten člověk může jednat s úřady za svou matku (třeba je nesvéprávná apod.)

 • Sponzor fóra
 • Plnou moc mít musí, jinak by mu úřad nic neposílal. To že podá odvolání na poslední chvíli je bohužel jeho svaté právo... Známá řeší souseda podobného typu a prý zkusí metr pozemku šíře u hranice pozemku darovat rodičům. Pak už by jeji sousedi byly oni a nemusela by s ním nic řešit
  .. Ale nevím s touhle možnosti nakonec uspěla...

 • @leny_en  ten metr pozemku nekomu darovat uz v dnesni dobe nicemu nepomuze, dnes se muze vyjadrovat ne jen soused ale v podstate kazdy jehoz by budouci stavba ovlivnila
  navic je celkem bezne ze metr pozemku na sirku vam SU nepovoli oddelit

 • @jsrda008  Soudně to vymáhat můžete, ale prohrajete.On nedělá nic nelegálního, jen využívá své právo. Volba banky byla z nějakých důvodů, jsou i banky, které však tento poplatek nemají....
  Pokud s ním SÚ komunikuje, tak pak to bude na základě plné moci, řeší vše za maminku. Stavební úřad by jinak komunikoval jen s jeho maminkou.
  PS: Pozemek bych si oplotil podle geometrického plánu a problém by byl částečně vyřešený, pak by se to někam posunulo...

 • Plnou moc nema. S urady komunikuje jmenem sve maminky pomoci datove schranky a posty. Ovsem podpis jeho maminky nefiguruje nikde. Na stavebnim urade mi rekli ze nemaji pravo na zkoumani podpisu. Z toho vypliva, ze takto by to mohl sepsat kdokoliv.

 • @jsrda008  A nemuzete se obrátit rovnou na tu maminku? Zkuste ji osobne kontaktovat, treba se s ni domluvite lepe. S tou datavkou je to bohuzel jak pisete, pokud ma do ni pristup, muze posilat jejim jmenem cokoli. Ale urcite neverte tomu, ze SU postupuje vzdy spravne. Jsou to tez jen lide a napr. v nasem pripade, jiz nekolikrat doporucoval nadrizeny organ, aby zmenil nas SU sve stanovisko.

 • @jsrda008  Pokud nemá plnou moc a není vlastník, pak bych to nechala v klidu....počkala onu zákonnou lhůtu a po jejím uplynutí pak šla na úřad a na toto upozornila. Pak by s ním měli přestat komunikovat a brát v potaz jeho stížnosti. Předem bych na to neupozorňovala, protože si opatří plnou moc a jste nahraní. Po uplynutí zákonné lhůty nemají už moc možností jak vám v povolení bránit. Pokud splňujete zákonnem dané podmínky může vám jen znepříjemnit život a povolení posunout. Po vydání povolení bych řešila zbytek (rozměry pozemku). Starou paní bych nekontaktovala, jestli je syn magor, ona s ním nic nezmůže a maximálně zase upozorníte na to, že nemá plnou moc a tím pádem ani právo takto si stěžovat.

 • dobrý den,
  nečo mi na tom nesedí, pokud jak uvádíte píše námitky a odvolání přes datovku (čí datovku jeho nebo jeho maminky). Pokud by to posílal přes datovku své matky nejspíš k ní má přístup a jedná jakoby jednal za ní jejím jménem je to jen její věc, že mu dala přístupové právo k její datové službě - nicméně potom nechápu proč kolegové ze SÚ posílají rozhodnutí poštou na něho (měli by posílat datovkou).
  Podle mého názoru musí mít plnou moc, kterou jí zastupuje alespoň pro doručování (to se dozvíte i v rozhodnutí v rozdělovníku pro doručení komu se doručuje, nebo v odůvodnění účastníků řízení.
  Zajděte si na stavební úřad se žádostí o nahlédnutí do spisu a zkuste najít jakým způsobem jí zastupuje.

 • Pokud komunikuje přes datovou schránku, tak to znamená, že má datovou schránku jeho maminka. A pak je to v pořádku, tam opravdu úřad nezkoumá, kdo zrovna sedí na židli a odesílá.
  Jediná možnost je vznést námitku na SÚ, že nedodržují zákonný postup a komunikují s někým, s kým nemají. Ale SÚ opravdu nebude zkoumat, kdo odesílá zprávy z datovky a ani ověřovat pravost podpisu na dokumentu zaslaného poštou.
  Nechala bych uběhnout všechny lhůty , on možná bude mít hromadu námitek, ale tím to skončí. Nemá cenu to hrotit

 • To je tak zamotane, ze se v tom uz nevyzna nikdo.
  Datova schranka se ktere chodi namitky a odvolani je pravnickoho subjektu. Tudiz SU musi vyzvat, zda subjekt majitele zastupuje ci nikoli. Do 5ti dnu po zaslani datovou schrankou vse prislo na SU postou, spolecne s podpisem majitele (na 100% neni jeji). Ten clovek se v tom umi bohuzel pohybovat az moc a chce zneprijemnovat zivot dal. Vyhrozuje soudnimi spory,...... Lepsi to prodat a utect asi

 • @jsrda008  Nu, nemáme detailní znalost situace a žádné relevantní podklady, ale mám dojem, že to spíše vy až zbytečně moc hrotíte. Váš soused v podstatě napadl jen vybudování studny, čemuž docela rozumím a stanovené - zákonné lhůty využívá v plném rozsahu, což se taky dá docela pochopit. Nečiní tedy nic protizákonného, jen využívá svoje práva. Jestli je to on nebo jeho matka nemá cenu řešit, nakonec se stejně jako rodina dohodnou a třeba pravost podpisů si potvrdí a nemáte moc šancí to rozbít. Předpokládám, že komunikace mezi nimi a SÚ probíhala vždy písemně nebo elektronicky jménem majitele-matky a pak stačí aby matka potvrdila, že to psala ona a syn jí jen pomáhal a není potřeba ani žádná plná moc. A nejsem si ani jist, jestli tato odvolání vyžadují podpis. Pokud paní při jejich projednávání dodatečně prohlásí, že je autorkou, že se třeba kvůli věku jen zapomněla podepsat, a že trvá na obsahu, tak to asi jde i bez podpisu.Máte výhodu, že SÚ je asi spíše na vaší straně, s námitkou se vypořádal ve váš prospěch. Pokud vám tímto začátek vlastní stavby posune o několik měsíců, je to to nejmenší, věřte, že budou i další skluzy. A pokud už máte potřebu něco začít dělat a trochu si námahou vybít zlost, zkuste si pozemek oplotit. Myslím, že podle nového stavebního zákona k tomu povolení nepotřebujete a můžete začít hned, samozřejmě na platné hranici.

 • Nic není jen tak, vše má svůj důvod a důsledek. Vyslechli jsme pouze jednu stranu sporu. Nechce se mi věřit, že někdo JEN TAK MÍRNYX TÝRNYX 🙂 dělá "problémy". Tuším, že se bojí o svůj zdroj vody na pozemku, což je pochopitelné. Pokud máte ke své studni vše potřebné k povolení, tak ať se s tím vypořádá SÚ.

 • Neznám v ČR žádnou starší fyzickou osobu která by používala datovou schránku.

 • Sponzor fóra
 • @jsrda008  To že někdo nemá čas (nechce se mu) běhat na poštu a čeká, až mu (pro něho nedůležitý) dopis pošťák hodí po uplynutí lhůty do schránky, mi přijde zcela normální.. dělám to taky tak.

  To, že se odvolá na konci lhůty je jeho právo - proto tam ta lhůta taky je.. su posoudí, zda je námitka opravnena či ne, a pojede se dál..
  Plná moc je detail, to bych vůbec neřešila- když budete moc prudit, obstará si ji za pár sekund (než to máti podškrábne).

  Vymáhat po něm náhradu za to, že využívá svá zákonná práva (a vy jste si vybral špatnou banku)? To zkuste. Jednak se vám soud vysměje a jednak získáte do budoucna výborného souseda.

  Místo zakládání diskuze a házení špíny na místního starousedlíka, jste za ním měl přijít už s projektem, vysvětlit mu, jak se změní hydrogeologické poměry v lokalitě a nechat si projekt od něj odsouhlasit. Po zahájení řízení, příp. vydání stavebního povolení jste za ním měl zajít a nechat si podepsat vzdání se práva na odvolání.

 • @l_sekanina čemu říkáte starší osoba? Já znám spoustu lidí nad 55let, co používají datovou schránku

 • @l_sekanina  To mě taky napadlo....ale jak víte, že synovi není 20 a jeho matce 40 😉

 • Synovi je 55 a matce 83. Nicmene jak se zmeni pomery studnou kdyz pan soused ma vedle pole o velikosti 26 ha. Bohuzel podobrem to s nim nejde. Zkouseli jsme to jiz od doby projektovani. Projekt odkyval a rekl ze nic nepodepise, at si to vyridi stavebni urad. Posledni jeho slova vyly, ze je jen na nem kdy mi zacneme stavet. Dekuji za vsechny Vase reakce a nikomu nepreji takoveho souseda.

 • @jsrda008  Uplně tě chápu, taky jsme začínali podobně-soused nepodepsal. Naštěstí už to nehnal dál a po uplynutí zákonných lhůt jsme mohli začít. Jestli jsi si jistý, že nemá plnou moc a podpisy jsou zfalšované jdi za právníkem- řekne ti co a jak. Tohle nemá cenu řešit nijak jinak. Hodně záleží na postoji stavebního úřadu, pokud bude na tvé straně, může už jen tím, že věc prozkoumá rychle a ve tvůj prospěch hodně času ušetřit. Každopádně chce to trpělivost......nebo možná tučnou obálku. záleží na tvých prioritách a možnostech-jestli chceš bojovat, nebo stavět. Poohlížet se po jiném pozemku můžeš taky, ale kdo ti zajistí, že nebudeš mít podobného souseda?

 • Tak momentalne je to ve stadiu:
  -Pred vydanim rozhodnuti SU poslal namitky(nesmysly) s kterymi se SU vyporadal a vydal rozhodnuti.
  - proti rozhodnuti podal bezduvodne odvolani (duvody nedodal) s tim, ze duvody doda do 7 dnu. Nestalo se tak a SU ho vyzval. Na vyzvu nereagoval, dodal pouze plnou moc k zastupovani a nic vic.
  - momentalne odvolani spolu s PD odeslo na krajsky stav.urad

  Je nejaka sance ze kraj rozhodnuti SU potvrdi? Po konzultaci se SU jim to kraj z 99% vraci zpet na prezkoumani.

  Dekuji

 • @jsrda008  kdyz bude rozhodnutí SU v poradku,tak neni duvod,proc by kraj rozhodnutí rusil a vec vratil. Mne kraj v obou pripadech rozhodnuti SU potvrdil. A ani to netrvalo az tak dlouho.

 • @jsrda008
  Pokud rozhodli spravně... tak nevidim duvod proc by kraj SU vracel rozhodnuti na prezkoumani. Pri odvolani ten prezkum prece provadi krajsky odbor...byt vami jsme v klidu. Pokud je to opravdu tak jak pisete tak kraj to su potvrdi a vy zacnete stavet 😉

 • Me jen nejde porad do hlavy, ze kdyz se bezduvodne odvolal, ze se tim SU vubec zaobira.

 • asi bych nestavěl, nasraný soused je horší než třídní nepřítel

 • @jsrda008  Kdyz se odvola, postoupi to nadrizenemu organu - krajskemu st. uradu.
  @petraxname  U nas take vetsinu odvolani vraci zpet k novemu projednani.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?