Soused chová včely metr od našeho pozemku

Dobrý den, je tady nějaký včelař, nebo někdo, kdo se ve včelách vyzná? Máme takový problém se sousedem, který chová včely. Má je cca 1-3 metry od našeho plotu (podle toho, který všelín - má je postavené jako by do dvou velkých L). Já se ve včelách vůbec nevyznám, ale má je v takových budkách (vždy min. 3 na sobě) - myslím, že v každých je jiný roj - každá ta "budka" má svůj otvor, ze kterého včely vylítají. Dnes jsem je počítala a má tam těch budek tak cca 70 určitě. Navíc má ty výlety nasměrované na náš pozemek. Plot je jen z obyčejného pletiva. Nyní je pozemek využívaný pouze jako zahrada, ale v nejbližší době se tam chystáme stavět (rodiče mají velkou zahradu, která když se rozdělí na půl, tak vznikne další stavební místo na nynější zahradě). Problém je v tom, že tam ty včely strašně obtěžují - nedá se tam ani vklidu posekat tráva - dnes 6 žihadel a posekáno ani ne půlka zahrady. Doteď jsme to ani moc neřešili - nechtěli jsme dělat zbytečně problémy, když jsme měli na zahradě jen trávu - ale nyní chceme stavět, takže by včely byly v blízkosti domu. Bydlíme v zastavěné čtvrti, kde má každý pozemek 800-1000m. Dá se proti tomuto nějak bránit? Děkuji za reakce
Odpovědět
jsem z včelařské rodiny já i přítel, v první řadě bych za sousedem zašla a probrala to s ním, třeba by je mohl posunout kousek dál.
Odpovědět
@lucinkafr to jsme již zkoušeli, ale bylo to bez efektu. Včely jsou stále na stejném místě a navíc si sehlal nějaký papír od jiného včelaře, že se včely stěhovat nesmějí.. Navíc část má i na našem pozemku, který zatím nevyužíváme, ale když budeme stavět, tak se nám bude hodit..
Odpovědět
@modrooko tak to těžko radit, měli jsme podobný problém, soused si postavil bazén a voda lákala včely, tak jsme se šoupli a pro jistotu zvýšili plot, aby se nerozlétali jejich směrem, šlo to bez hádek a schválností, sami bazén máme, takže jsme ho na jednu stranu chápali...
Odpovědět
@lucinkafr chci to taky zkusit ještě domluvou, uvidíme jak to dopadne. a nevíš, prosím tě, jak je to s posouváním těch včel - můžou se normálně posunout třeba o 10m? Nám tvrdil, že to nejde..
Odpovědět
@modrooko na to bych se ti zeptala, protože z celé rodiny se tomu jako jediná nevěnuju, jsem na včelí bodnutí alergická :-( Ale podle mě by to nevadilo, neřeknu, kdyby šlo o 100 metrů, ale 10 by snad rozdejchaly :-N Ale říkám, zeptám se :-)
Odpovědět
@ellie_ @modrooko jsem zmatená, ale kdo je autorem diskuze?
Odpovědět
@modrooko každopádně jsem se na to ptala. Pokud prý nějaký včelař napsal potvrzení, že se včely nesmí posunovat, bylo to jen z čiré známosti, protože nikdo by jinak takový doklad nevystavil, protože není pravdivý. Včely se mohou posouvat bez omezení, mamka je dokonce převáží po třech vesnicích v okruhu 30km. Včely se prý ale nedají přesouvat kdykoliv, nejlepší je to prý před zimou nebo na jaře, kdy není med, potom je prý stěhování dost fyzicky náročné. Pokud je i tak nebude chtít posunout, což není jeho povinnost, lze to řešit nějakou vysokou zdí, na které byste se mohli domluvit a financovat spolu. Pokud ani to nezabare, postavte si ji buď vy, nebo vysaďte rychlerostoucí stromy, když porostou do výšky, včely je budou chtít přeletět, vyletí vzhůru, ale pak se nestane, že by hned letěly dolů, takže váš pozemek přeletí ve výšce. Pokud budete dávat bazén, je nejlepší ho zastřešit, protože půjdou na vodu. To je to, jak jsem psala, že si soused postavil bazén a včely šly po vodě. To asi zatím vše.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 letech
Kuli takovým lidem pak sousede nechtějí vedle sebe včelaře. Bohužel zde chybí vyhláška, která by upravovala chov včel v obytné zóně a dochází k tomu, že když bezohledný člověk chová včely, např. je dá na hranici pozemku a ještě výletem na sousední pozemek, nebo nemají pro včely napaječky a včely nalétavají na bazény a sudy s dešťovou vodou. Proti takovým je nejlepší zbudovat pevnou bariéru, zděný vyšší plot. Já jsem než jsem začal stavět nasázel hustý živý plot z thůjí, protože mám vedle také blba co má na 300m2 pozemku bez stromů asi 40 úlů. Plot už mám 2 m vysoký a chci ho nechat tak min. do 4 metrů, včelař prská ale já zase prskám kuli jeho včelám, neboť se mě nelíbí, že je má na takovém nevhodném pozemku a nemá pro ně napaječky aby mohli pít a bohužel s ním není domluva.
Odpovědět
Kuli takovým lidem pak sousede nechtějí vedle sebe včelaře. Bohužel zde chybí vyhláška, která by upravovala chov včel v obytné zóně a dochází k tomu, že když bezohledný člověk chová včely, např. je dá na hranici pozemku a ještě výletem na sousední pozemek, nebo nemají pro včely napaječky a včely nalétavají na bazény a sudy s dešťovou vodou. Proti takovým je nejlepší zbudovat pevnou bariéru, zděný vyšší plot. Já jsem než jsem začal stavět nasázel hustý živý plot z thůjí, protože mám vedle také blba co má na 300m2 pozemku bez stromů asi 40 úlů. Plot už mám 2 m vysoký a chci ho nechat tak min. do 4 metrů, včelař prská ale já zase prskal kuli jeho včelám, neboť se mě nelíbí, že je má na takovém nevhodném pozemku a nemá pro ně napaječky aby mohli pít a bohužel s ním není domluva. Jinak živý plot funguje. Nemůžu mít ale otevřené sudy s dešťovou vodou, otevřené pískoviště pro děti a bazén když se nekoupu musím zakrytovat pak není problém.
Odpovědět
Když neni se sousedem řeč, jděte na obecní úřad.
Odpovědět
@modrooko včely se nemohou během sezony posunout ani o 10 m, protože včela se v tom prostředí naučila létat na pevné místo do svého úlu a pokud jí to přesunete, ona tam už netrefí, pokud by byla převezena třeba o 1 km dál, tak ona se zalétá a naučí se vracet na nové místo, ale v pro ni už známém terénu se ten úl prostě nesmí posunout ani o 1 m..... chápu vás, že 1 - 3 m od plotu je opravdu málo, pokud je má česny k vám...zkuste se s ním domluvit, aby si je přes zimu otočil česny do vlastní zahrady, což nevím jestli půjde, pokud má úly do U, aby zase česna nebyla příliš blízko u sebe... @dolejslubos soused je bezohledný, měl by si zřídit na svém pozemku vlastní napáječku pro včely, aby nelétaly k vám do bazénu.....
Odpovědět
@brazilka obecní úřad s tím udělá co?
Odpovědět
Článek se načítá
Diskuse pokračuje po 2 letech
Obecní úřad kde jsem se jen formálně zeptal ani nikdo jiný s tím nic neudělá, předelavali jsme celý rok zahradu, i vzrostl plot a bazén jsme začaly překrývat po koupání a včely začaly za vodou létat jinam, druhý soused si udělal přírodní velké jezírko, takže létají tam, to se špatně přikryje
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
Profilova fotka
Mam stejny problem 40 vcelstev pul metra od meho plotu, neustale postipani, nyni zacina obdobi kdy se roji a to je tam mame na zahrade tak 2x do tydne min... Mam povinnost pustit vcelare na dvuj pozemek kdyz se mu tam vyrojily?? Pac pravidelne mi bez dovoleni lita po zahrade...
Odpovědět
Pokud se rozhodnu stavět nový dům, tak toleruju okolí,, které už několik let nějak funguje , nebo jdu někam na samotu u lesa, kde nebudu nutit sousedy překopávat vše co mají. Pokud má soused několik let úly na své zahradě, tak musím čekat,. že budou na mou zahradu včely lítat. Pokud bude vedle stát kravín, a bude smrdět, tak ho taky kvůli mému novému domu nikdo stěhovat nebude. Omlouvám se, ale pokud mi sousedův koníček nevyhovuje, asi by bylo lepší koupit pozemek jinde. Nebo si postavit z jeho strany vysoký plot.
Odpovědět
@verjanja Chovat včely, tak je umístím tak, aby neobtěžovaly sousedy. Jsem rád, že u nás na vesnici nemají včelaři IQ zmrzlé makrely a jsou vůči lidem shovívaví. Mají včely umístěné tak, aby sousedy neobtěžovaly a tak by to mělo být. Pokud se včely často rojí na sousedním pozemku, tak bych hledal chybu u včelaře, ale nemusí to být tím. Myslím si, že to zákonem dáno není, ale včelař by měl zajistit to, aby jeho včely neobtěžovaly sousedy. Třeba tím vysokým plotem nebo jinými úpravami, aby rychle nabraly výšku a pozemek přeletěly a česna natočené na svůj pozemek. @martin_suchan Bez svolení Vám určitě po pozemku trajdat nesmí. Neustále poštípání se mi taky moc nezdá, co znamená neustále? Několikrát denně nebo se to stane jen občas? Normálně včely neútočí a pokud ano, promluvil bych si se sousedem aby udělal nějaké úpravy, třeba ono zvýšení letové hladiny. Nebo změnil parfém 🙂
Odpovědět
@verjanja @verjanja @davex @verjanja @verjanja @davex @davex Právě jsem přišla ze zahrady s bodancem v hlavě. Nikomu to nepřeji, včelí bodnutí opravdu bolí, není to žádný komár, vždy oteču a je to ztracený den nebo i dva. Mám jednoho takového “mistra včelaře” s dvoumetrovými komíny úlů přilepenými na společném drátěném plotě. Když s tím začínal, dala jsem mu včelařské vybavení po otci včelaři, který choval včely v zahradě za vsí, protože mu to maminka v rezidenční zóně zatrhla. Naivně jsem si myslela, že to bude pro bývalého návykáře hezký koníček, a asi je, ale jeho včely jsou nějak agresívní, ještě jsem to nezažila, až u něj, že včely jdou cíleně po člověku i když se nehýbe. Je to už čtvrtý bodanec od začátku sezóny, vždy do hlavy, a nemohu ses s ním nijak dohodnout, aby je od plotu odtáhl alespoň pár metrů. Donutila jsem ho koupit alespoň zelenou plachtu na plot, ale nevidím žádný rozdíl. Obecní úřad tyto věci neřeší, řekl mi starosta. Chybí tady zákon o chování včel v zastavěné zóně, jakkoli jsou včely prospěšné, mají dolet až dva km a mohou být klidně za vsí, řešení se vždy najde. Je to jen lidská pohodlnost a bezohlednost vůči okolí.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?