Černá stavba 3 metry od domu

8 hod200

Dobrý den, soused postavil bez povolení černou stavbu ke svému domu. Bohužel přistavba k jeho RD je 3 metry od mého domu a zahrady. Nyní ho asi z katastru vyzvali k legalizaci stavby, protože po mne chce dodatečně schválení stavby. Říkali jsme mu, at si postaví přístavbu na jinou stranu, ale nechtěl. Když mu to podepíšu, znehodnotim si zahradu, potom budu muset zadat o povolení já kdyby tam chtěly děti někdy postavit. Vím jiste, ze on by mne je nedal. Navíc 3 metry mezi domy je zkratka málo…😞 muže přistavbu zlegalizovat bez mého souhlasu?

• Jeste doplňuji, ze si tam postavil nějaký sklad či co to je. Bohužel tam má i komín, takže i místnost navíc obytná a ještě kotelna.

• @andrea2412  
    Pokud je to opravdu černá stavba, může být povolena výhradně postupem tzv. dodatečného povolení stavby. To se vede ve správním řízení a podpisy sousedů se nevyžadují. Sousedé jsou řádnými účastníky tohoto řízení, budou obesíláni a seznamováni se všemi úkony v tomto řízení, mají možnost podávat námitky, odvolat se proto rozhodnutí, atd. Takže pokud po Vás chce soused podpis, je mu to úplně k ničemu. Úřad ho po něm chtít stejně nebude.

• @andrea2412  
    Ale ptala jste se, jestli může legalizovat stavbu bez Vašeho souhlasu. Ano, může. Pokud v tom řízení o dodatečném povolení stavby prokáže, že stavba odpovídá všem zákonům, vyhláškám a normám. Pokud to ale neprokáže, stavební úřad mu musí nařídit stavbu odstranit.

• Sponzor fóra
  • Rozhodně nic nepodepisujte a nemusíte ani čekat až Vás obešle stavební úřad, sami můžete podat podnět stavebnímu úřadu...
    V ČR je platná legislativa, která upravuje i rozestupy mezi stavbami a ta je 7,5 m, takže pokud soused postavil stavbu, která se nachází 3 m od vaší stavby, není to v pořádku. Ty rozestupy jsou i s ohledem na požární bezpečnost.
    stavby mají rovněž i tzv. požárně nebezpečný prostor, který nesmí zasahovat a ohrožovat okolní stavby na cizím pozemku a 3 m od cizí stavby ...
    Pokud bude ve věci konat stavební úřad v rámci dodatečného povolení stavby, tak bude muset obeslat účastníky řízení se žádostí o vyjádření..
    Váš "bezohledný" soused Vám svým jednáním znehodnotil pozemek, stavbu a možná i ohrožuje Váš majetek - viz možný přesah požárně nebezpečného prostoru.

• @franti_p  Je to 7 metru. Nerypu, pisu to jen kdyby tazatelka chtela psat na urad, tak at to ma spravne a berou ji vazne.

• @puhelin  ale podle popisu to spíš vypadá, že je to 3m od kraje pozemku, ne od domu- a to by bylo v pořádku, ne? Těžko tam budou stavět v budoucnu děti, když by tam měla zakladatelka dům...

• @kekita  Ve vyhlasce je predpis na minimalni vzdalenost mezi rodinnymi domy 7 metru.

• @kekita  Pani jednou pise od domu, jednou od zahrady. Pak se taky musi posoudit charakter te pristavby - jestli je s rodinnym domem provozne propojena. Ze je to na cerno je samozrejme spatne.

• @puhelin  
    Nebylo by lepší, aby to paní řešila na stavebním úřadu, podle konkrétních staveb a poměrů v území?
    Taky nechci rýpat, ale jste z oboru a sama víte, že těch 7 m je jen jedna z možností. Ve stísněných podmínkách to mohou být 4 m, záleží i na tom, kde jsou okna z obytných místností, dále je podle charakteru zástavby možné za určitých podmínek stavět i v hranici pozemku, navíc k všem těmto odstupům lze udělit výjimku, taky se posuzuje případné znemožnění zástavby sousedního pozemku, atd. atd.

• @milanq  Jen jsem tech 7,5 metru opravila na 7 metru. Vic neresim, to si posoudi urad.

• @puhelin  
    Jasně. 🙂
    Já jen aby paní nenabyla dojmu, že to musí vyhrát. Bohužel nemusí.

• @milanq  Muze se odvolavat, klidne nekolik let. Ale chce to schopneho pravnika, at muzou vymyslet odvolacky.

• Děkuji vám za reakce. Dnes jsem to měřila - je to 3,2 metru od našeho rodinného domu. Přístavba má cca 7x4 metry a z jednoho kraje sousedi i s naši zahradou. Kdybychom někdy chtěli na zahradě postavit, tak musíme mít rozestup 7 metru od domu a 2 metry od hranice pozemku, takže to bychom už nepostavili nic pokud by se mu podařilo ten jeho prilepeny černý kutloch zlegalizovat. Posunout by to už neslo, z druhé strany zahrady už potom máme stavební limit. Takže soused postaví černou stavbu, znehodnotí nám zahradu kde se mohlo stavět plus nebezpečí z pohledu bezpečnosti (požár atd.) Souhlas od nás nedostane, je bozehledny a takto nalepit černou stavbu na cizi dům není normální.

• Už jsem mluvila s pani ze stavebního úřadu. Dodatečně mu stavbu neschválí - odstup 3,2 metru mu proste neprojde, jsou tam ty požární odstupy co jste zmiňovali - tj. 7 metru, což toto samozřejmě nesplňuje, tak má smůlu…. Ze vsech zbývajících 3 stran jeho domu má všude kupu místa, má tam velkou zahradu, ale on to přilepí k našemu domu, to člověk proste nepochopí čeho jsou lidi schopní. :/

• @andrea2412  Pozarni odstupy resi pozarne bezpecnostni reseni stavby (zhotovi pozarni technik s autorizaci). Vy mate dum hned u vaseho plotu?

• Sponzor fóra
  • @andrea2412  
    Tak snad Vám to dobře dopadne. Jen se nesmíte dát. Stavební úřady se totiž obvykle snaží černé stavby legalizovat, protože když by rozhodly o odstranění, tak by to musely vymáhat, a to je velmi obtížné a často i finančně nákladné. Paní se Vám teď vyjádřila optimisticky, ale zatím to nemáte písemně. Tak si to dobře pohlídejte!

• @andrea2412  
    A ty odstupy nemají s přesahem požárně nebezpečného prostoru nic společného, přesně jak píše puhelin. To bude řešit PD pro to dodatečné povolení, a rozhodne to nebude 7 m. Řeší se to výpočtem (podle druhu a účelu stavby, použitých materiálů, stavebních otvorů, podlažnosti atd.), je to individuální podle konkrétní stavby a mnohdy to vychází méně než 3 m.

• @milanq  ano souhlasím s tebou, že odstupy staveb nemají s přesahem požárně nebezpečného prostoru nic spolecneho. Mám 1 metr od společné hranice se sousedem postavenou garáž a posudek ohledně presahu vyšel dobře - máme postaveno z betonových tvárnic. Mezi našimi garážemi je 3 metrový odstup a vše je v souladu s předpisy.

• Tak garáž 1 metr od pozemku chápu, to je vcelku ok včetně dvou garáží od sebe 3 metry. Ale když někdo načerno postaví kotelnu a obytnou místnost kousek od cizího domu, tak je to přeci jenom mnohem větší risk. Jemu se jednou povede blbě zatopit a my hoříme s ním. Ta hranice 7 metrů mezi domy není jen tak pro nic za nic přeci.

• @andrea2412  
    Jak už jsem psal, těch 7 m není v žádném případě kvůli přesahu požárně nebezpečného prostoru. Zajištění požární bezpečnosti musí řešit PD té stavby, která se bude dodatečně povolovat.
    A znovu říkám, neberte těch 7 m jako dogma, vyhláška umožňuje i mnohem menší odstupy mezi stavbami, popř. i lícování v hranici. A pokud v té stěně směrem k sousedovi nemáte okna z obytných místností, tak bych si tipnul, že se stavební úřad bude snažit tu černou stavbu dodatečně povolit. Tak si to hlídejte.

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?

Hledat pouze v názvech témat