Chko Železné hory

2. čvn 202140

Zdravím,

máme možnost stavět (cca do 3 let) na pozemku, který je bohužel pod správou této Chko.

Nastudovala jsem si kritéria stavby - šířka domu, velikost oken, sklon střechy atp.
Musela bych ale opravdu hodně ustoupit v tom, co si představuji. Pro mě nejdůležitější:
1. Poměr oken 1:1,5 až 1:2. S tím, že je výrazná část cihel nad prosklenou částí. A já bych chtěla aspoň jedno veliké francouzské okno popřípadě dvě až tři kolem 180cm
2. U patrového domu je ve střeše omezený počet střešních oken a jen cca 2 metry vikáře na 15m délky.. Takže plán, že bych měla patro vysoké aspoň 1,8m než se začne kosit do podkroví, s úzkými okny nelze.
3. Chtěla jsem úzké široké okno mezi linkou a horními skříňkami - což taky nepovolují.
A je toho více, ale tohle mě irituje nejvíce.
4. Pak mi dost vadí, že šířka domu by mel být jen do 8m.

Mám v plánu si tam ještě zajít a jen si s nimi o tom popovídat, co by tolerovali a co ne.

Stavěl jste zde někdo? Jaké s nimi mate zkušenosti? Na co Vám nakonec ustoupili?
Nevím, zda mi vidina pozemku zdarma za toto stojí.. Předem děkuji za odpovědi.

• Dobrý den,

my tedy nemáme pozemek přímo v chko Železné Hory, ale v jiné chko, jsou tam také limity, víceméně vyjmenované ty, co píšete. Musím tedy říct, že my jsme nadšeni, že jsme něco takového sehnali, přijde nám, že pozemek a dům v chko má přidanou hodnotu. A byli jsme připraveni respektovat tradici zástavby.

Každopádně...od projektanta nám bylo řečeno, že důležité je dodržet sedlovou střechu - minimální sklon 40°, tam to bylo jasně dané. Dále máme obdelníkový půdorys, ale šířka je o něco více než 8m - 8,6m, bylo nám řečeno, že pokud to budeme rozšiřovat, tak vzhledem k takové střeše, to už nebude hezké, každopádně řešení je takové, že se například dá vytvořit půdorys eLko, a tím třeba dům zvětšit. Co se týká těch prosklených ploch, my jsme opravdu chtěli takovou tu chalupu, a proto nám nebyla na obtíž obdelníková okna, máme okna 1m/1,5m, takže celkem dlouhá a ještě jich máme celkem hodně. Francouzské okno nebyl vůbec problém, prý to už tolerují a většinou neřeší, takže z obýváku máme 1,75m/2,3m. Přemýšleli jsme o francouzském v ložnici, ale po konzultaci s projektantem, že to nevyužijeme, jsme to vypustili z hlavy, máme tam dvě velká okna, ale nepřišlo mi, že by to byl problém, kdybychom to tak chtěli. Jednu chvíli jsme přemýšleli o okně v kuchyni, jaké přesně popisujete a projektant s tím neměl problém. Tady tedy důležitá poznámka, že náš projentant bežně řeší stavby v té naší oblasti - chko a má s tím nějaké zkušenosti.

Takže bych to shrnula tak, že ty obecně dané limity se dají nějakým směrem posouvat, záleží no, chce to mít i trochu štěstí na lidi, projektanta. Každopádně, když člověk koukne na nějaké nové domy v chko, tak tam kolikrát je takový mix tradice s modernou. Určitě doporučuji projektanta, který se v tom pohybuje.

• @nikolkatrikolka  Urcite si zajdete na spravu CHKO. Vezmete si fotky domu, ktery jste si vysnila. A postupne budete ustupovat, podle jejich pozadavku. Bud to shodi uplne, nebo budou shovivavejsi. Zalezi na tride, ve ktere pozemek lezi. A taky jak moc by dum byl videt v celkovem razu krajiny. Od silnice a od turistickych stezek. Bylo by ale bezohledne tam nasilim davat neco, co je jak pest na oko.

• Souhlasím, že není pěkné, když je tam nějaký dům jak pěst na oko. Ještě upřesním,že tím mixem tradice s modernou jsem myslela, že u jednoho domu jsou oba prvky nějak slušně nakombinované =).

• @barebare  Tu miru slusneho nakombinovani posoudi az oni. Ze sve zkusenosti, kdy jsme uz uz koupili pozemek v CHKO u nas, ale prave kvuli silenym pozadavkum jsme vycouvali. Vedle stojk moderni stavba, ktera tu tradicni respektovala pouze pomery stran pudorysu a sedlovou strechou bez stresnich oken (povolene jeste predchozim pracovnikem CHKO). My pouze chteli ze strany, ktera neni videt od silnice ani od turistickych stezek, chteli velka okna s vyhledem na reku (tvori hranici statu). Vse ostatni dle pozadavku, jen ta okna by delala uvnitr smutnou tmu. Dokonce jsme dodrzeli v navrhu i tradicni roubeni bez moderniho postupu, stejny nater (ten uz tam dnes nikdo nedela). Nenechal se ukecat. A to jsme oba stavari a pohybujeme se v tom. Predlozila jsem nekolik studii.
    Tak vam drzim pesti, at najdete spolecny kompromis.

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?

Hledat pouze v názvech témat