Jak oznámit začátek stavby na ARÚ AV ČR?

20. zář 2017290

Ahoj,

Včera jsem oznámil začátek stavby stavebnímu úřadu přes pouhý PDF soubor, který jsem poslal přes datovou schránku. Uvedl jsem tam všechny údaje, včetně jednacího čísla, čísla spisu, atd.

Teď řeším, jak oznámit začátek stavby archeologickému ústavu AV ČR. Na jejich webových stránkách není žádný solidní formulář, pouze „oznámení stavebního nebo jiného záměru na území s archeologickými nálezy, dle §22, odst. 2 zák. č. 20/87Sb.“. Na našem pozemku, resp. území nebylo nic nalezeno, takže předpokládám, že se nás tento formulář vůbec netýká.

Stačí jim také zaslat pouze informaci, že určitého data začínáme kopat a neřešit to nebo musím udělat něco speciálního a skvělého? Ženská na telefonu mě odpálkovala s tím, že tam nejsou na zodpovídání podobných dotazů a mám si to najít na jejich webu.

Jak jste začátek stavby oznamovali vy?

Díky!

  • Já jsem nikomu nic neoznamoval.Prostě jsem začal a hotovo.

  • @dreambox  pokud to nemáte ve stavebním povolení, tak je to jedno, jinak s tím budou problémy...


    @sabejn  já sem měl kontakty přímo u dokumentů u ohlášky, kdy se k tomu vyjadřovali a požadovali oznámení předem..

  • Ano ve stavebním povolení jsem to měl napsáno že musím ohlasit.Ptal jsem se na to na stavebnim a řekli mě ať to neřešim.Takže bude záviset na lidech.

  • Sponzor fóra
  • @dreambox  tak jestli ke kolaudaci pak budou požadovat zápis o průzkumu, tak nevím, jak ho získáte.. 😃

  • @dreambox  No, tomu se chci vyhnout. Máme docela „skvělý“ stavební úřad, který řeší opravdu každou maličkost a jelikož je tato věc uvedena ve stavebním povolení, budou vyžadovat nějaké informace.

    @plaintruth  Je to napsáno dokonce ve stavebním povolení, proto to samozřejmě řeším. Vše potřebné, včetně vyjadřovaček, vyřizoval před žádostí o stavební povolení developer, od kterého máme pozemek.

    Ve stavebním povolení mám napsáno: „Zahájeni výkopových prací bude předem oznámeno příslušnému archeologickému pracovišti, tj. archeologickému ústavu ČR, Letenská 4, Praha 1“.

    Samozřejmě bych tam mohl naklusat osobně, ale v době, kdy mám datovou schránku, se mi přestalo chtít všude chodit a trávit celé dny tím, že budu posílán z jednoho oddělení na druhé.

  • @sabejn  my jsme k ohlášce museli dodat stanovisko archeologů. Ti napsali, že chtějí být u výkopových prací, takže před samotným hrabáním základů baráku jsem paní napsala e-mail, kdy začínáme. Ona si to poznamenala a že přijede. V den stavby ale nestíhala, tak mi jen řekla, ať jí nafotím díry s pár detaily na kraje. To jsem udělala, poslala jí fotky a ona na základě toho vystavila potvrzení pro kolaudaci. Žádný formulář jsme neřešili.

  • @sabejn  zahajeni jsem neoznamoval jen vyjadreni k ohlasce to mne poslali mailem a napsali tam at jim zavolam kdybych nasel pri vykopovych pracech neco zajimaveho no a ja nic nenasel 🙂

  • @sabejn  Pokud mate ve stavebnim povoleni tuto poznamku, musite zacinajici stavbu oznamit archeologickemu ustavu vzdy. Oznamuje se s dostatecnym predstihem......jak brzy zalezi na investorovi, pokud predpokladate, ze na pozemku nic neni, staci tesne pred stavbou, jinak klidne muzete uz pri vydanem uzemnim rozhodnuti - protoze pokud se na pozemku neco najde trva pruzkum docela dlouho. Zadost si ztahnete z AÚ a poslete vcetne pozadovane dokumentace datovou schrankou. Pokud bude lokalita pro AÚ zajimavá rychle se vam ozvou. Zaslana zadost pri kolaudici slouzi jako potvrzeni o oznameni zahajeni stavby AÚ.

  • @sabejn  Ve vyjádření AÚ nemáte, jakým způsobem to oznámit? Jestli vám to neřeknou přímo v AÚ, ještě by ten způsob mohl vědět památkář z městského úřadu.

  • @martii1  Předpokládám, že kdyby pro ně byla lokalita zajímavá, tak to budou řešit již v době, kdy jsem žádal o vyjádření. Vyjádření nic neobsahovalo a vše se zdá v pořádku. Na jejich web není žádný formulář, který by souvisel s oznámením začátku stavby, ale pouze „Oznámení stavebníka ARÚ o záměru provádět stavební či jinou činnost, dle §22, odst.2 zák. č. 20/87Sb.“, které by se mě nemělo týkat, protože jde o oznámení stavebního nebo jiného záměru na území s archeologickými nálezy. Předpokládám, že pokud je kolem nás 10 postavených domů a my jsme mezi nimi, tak je téměř nepravděpodobné, že by tam cokoli bylo a muselo by se na to přijít již dřív.

    @puhelin  Ve stavebním povolení mám napsáno: „Zahájeni výkopových prací bude předem oznámeno příslušnému archeologickému pracovišti, tj. archeologickému ústavu ČR, Letenská 4, Praha 1“. Nic víc.

  • @sabejn  Ne, resi se to prave tim oznamenim....pokud se stavba nachazi v zajimave lokalite (pamatkove zony, rezervace, kulturni pamatky......) tak je to vase povinost. Ano je to tento formular.....vy preci chcete zahajit stavbu v lokalite pro ne zajimavou. Ale oznameni jeste ovsem neznamena ze se rovnou dela pruzkum. Jen tim avizujete cinost a oni se kouknou do map a rozhodnou se zda pruzkum udelaji (na vase naklady). Pokud mate ve stavebnim povoleni tuto vetu, musite bych schopen dolozit oznameni. Pokud ve vasem okoli pruzkum nikdo nedelal, tak to bud neoznamili nebo oznamili a zajem AÚ o pruzkum nebyl.

  • @sabejn  K žádosti o povolení jste dával vyjádření, ze kterého tu větu do rozhodnutí (stavebního povolení) opsali. Bývá tam i čí podmínka to je. @martii1  Má pravdu.
    Napsala bych, že na základě podmínky stavebního povolení č. j. ... ze dne ..., které vydal MěÚ, Odbor výstavby ..., oznamuji zahájení výkopových prací stavby RD na pozemcích ... v kat. území ... Zahájení proběhne dne...
    Adresovat archeologickému ústavu ČR, Letenská 4, Praha 1.
    Zároveň si vyžádejte písemné potvrzení oznámení zahájení výkopových prací, které předložíte u kolaudace.

  • My měli ve vyjádření od památkářů, že musíme kontaktovat archeologický ústav, vyplnili jsme formulář a poslali mailem na uvedenou adresu. Památkáři si údajně v našem případě během stavby zkontrolují vyjádření ústavu. Akorát nevím kolik dní má ústav na vyjádření. Nevíte někdo, prosím? Děkuji

  • @lindaaa10  Myslim, ze chteji, aby stavebnik oznamil zahajeni stavebnich praci nejpozdeji 10 dmi pred tim zahajenim...

  • @puhelin  tohle oznámení se dává opět emailem? Na konci ledna jsme posílali vyplněný formulář s tím, že předpokládaný začátek je březen 2017. Zatím žádná reakce. Myslela jsem, že přijde odpověď na naše oznámení. Myslíte, že je mám tedy kontaktovat znovu, s tím, že začátek bude 1.3.2017? Na jejich stránkách jsem nenašla žádné moc konkrétní informace. Děkuji

  • Sponzor fóra
  • @lindaaa10  Urcite bych nic neposilala emailem. Vse doporucene nebo datovou schrankou pres podatelnu.

  • Povinnost oznámit zahájení prací AÚ jsme také měli ve stanovisku SÚ. Je tam dokonce uváděna pokuta až 4 miliony a to jak pro stavebníka, tak pro stavební firmu, pokud ohlášení neproběhne.

    @puhelin  Nevím, proč by měl být problém při zaslání e-mailem? Sám jsem poslal formulář stažený z webu AÚ, vytištěný, podepsaný a naskenovaný mailem. Bylo to den před zahájením výkopových prací (trochu jsem to zazdil, pravda), tuším během týdne se mi ozval pracovník a přišel se po dohodě na pozemek podívat. Skočil do základů, prohlédl, něco nafotil a uzavřel s tím, že je to v pořádku. Celá záležitost trvala asi 10 minut. Ještě mě poprosil, abych ho zavolal, až budeme kopat sklep. Byl v pohodě a prohlásil, že většina lidí nic AÚ nehlásí.

  • @awakened  Stesti, ze jste narazil na cloveka, ktery na mail reaguje. Mail neni oficialni cesta, taky by mohli tvrdit, ze zadny mail nedostali. S oficialnim cislem prijeti na podatelnu je to jistejsi.

  • @puhelin  přímo na jejich stránkách je uvedeno, že je možno zaslat mailem a i paní od památkářům nám řekla, ať zašleme emailem. Takže v tom snad problém nebude. Ale už je to skoro 3 týdny, asi tam raději zavolám. I když jsem původně nechtěla, nechci totiž žádné zdržení, které tímto hrozím.

  • @lindaaa10  Tak si vyžádejte písemně potvrzení, že jste oznámili zahájení výkopových prací, ať máte podklad pro kolaudaci.

  • @puhelin  ano, určitě je kvůli tomu kontaktuji. Zajímalo, jak to funguje v praxi a za kolik dní se ozvou po oznámení.

  • @awakened  Předpokládám, že byl vyplněn formulář:
    - OZNÁMENÍ o stavebním či jiném záměru prováděném v území s archeologickými nálezy, který může poškodit či zničit archeologické nálezy v jejich původním uložení, tj. v zemi podle § 22 odst. 2 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, v platném znění

    Co jste uvedl do kolonky: ORGANIZACE OPRÁVNĚNÁ PROVÁDĚT ARCHEOLOGICKÉ VÝZKUMY, SE KTEROU BYLA UZAVŘENA DOHODA O PROVEDENÍ ZÁCHRANNÉHO ARCHEOLOGICKÉHO VÝZKUMU (§22., ODST.2 CIT. ZÁKONA):?

    Sedím tady nad tím a nevím si rady.

  • @lindaaa10  Asi jak kde. My tu mame Muzeum a galerii Orlickych hor, kam oznamujeme vykopove prace.

  • @sabejn  To je jednoduché, tam jsem neuvedl nic 😉.

    Ještě bych doplnil, že jsem zasílal do Prahy, což se ukázalo jako omyl, který si ale AÚ pořešil sám a mail předal spádové pobočce.

  • @awakened  Super, díky moc. Včera jsem to odeslal datovkou na AÚ. Uvidím, zda se ozvou nebo ne.

  • Bohužel se k podobné otázce připojuji. Stavěli jsme na Ohlášku, ve Společném souhlasu ke stavbě žádný požadavek na vyjádření archeologů nemáme, ani jsme k ohlášce jejich vyjádření, o oznámení nepřikládali, nikdo ho po nás nevyžadoval...Navíc jsme stavěli na místě domu, který byl před stavbou zbourán.Teď jsme podali žádost o předčasné užívání stavby a SÚ ho po nás vyžaduje....Co s tím, prosím? Díky za každou radu a informaci.....

  • @zenny2  V souhlasu pozadavek mit nemůžete, protoze do neho podminky nepatri (pouze do rozhodniti - uzemni, nebo st. povoleni). Zkontaktujte pamatkovou peci na mestskem urade nebo archeologicky ustav, ktery k vasi oblasti spada a vysvetlete jim situaci. Ale je to divne... K zadosti by melo stanovisko pamatkove pece nebo archeologickeho ustavu byt.

  • Děkuji moc za radu.....Mám u sebe seznam a adresy správních úřadů, správců sítí a ostatních organizací - které mi paní na SÚ dala, když jsem vyřizovala Ohlášení stavby - úřady a organizace jejichž stanoviska jsme předkládali byli vyznačeny červeně. Archeologický ústav AV ČR vyznačen nebyl, stejně jako asi dalších 151 institucí, tudíž jsme SÚ nepředkládali...... Nějak mi nejde do hlavy, když to po mně nevyžadovali před stavbou, proč to vyžadují teď. Ale nejrozumnější bude asi skutečně vysvětlit situaci archeologům......Ach jo. 😢

  • @zenny2  Zdravím, jak Vím to dopadlo? Řeším podobný problém. Děkuji

Přidej příspěvek

    Nenašli jste co jste hledali?

    Hledat pouze v názvech témat