Jakou máme zastavěnou plochu? - stavební povolení x ohláška

Dobrý den, prosím o radu, budeme mít bungalov zastavěná plocha (základová deska) 106 m2 + zastřešené garážové stání, myslela jsem původně, že budeme mít ohlášku, ale projektant nám řekl, že máme zastavěnou plochu 181 m2 a musíme žádat o stavební povolení, tak teď nevím jestli se tam započítává i terasa, nájezd a chodník k domu. Předem děkuji všem za rady.
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
Terasa se započítává, chodníky ne. Ale u vás se asi započítává i ten bazén, ne? A proč se nezeptáte projektanta, co tam všechno započítal?
Odpovědět
V projektu máme plocha střechy 181,6 m2 = zastavěná plocha 181,6 zdálo se mi to moc a bazén se tam určitě nezapočítává ten tem nebude je to jen studie
Odpovědět
Profilova fotka
U nás nám řikali, že se tam počítá i zastřešené garážové stání, pokud je takhle jako u vás součástí střechy domu, stejně tak terasa. Takže bych řekla, že to budete mít podle té střechy - všechno pod ní. Přesahy střechy se někde počítají, ale spíš ne.
Odpovědět
Profilova fotka
Ale přece terasa a garážový stání neudělá 80 m2, nebo jo?
Odpovědět
Do zastavene plochy se pocitaji i zpevnene plochy tedy i chodniky a najezdy. Ma to souvislost s odvadenim srazkovych vod.
Odpovědět
Profilova fotka
ja mam v zastavene plose dum a terasu chodniky rozhodne ne, garazove stani se pocita pokud je spojeno s domem
Odpovědět
Profilova fotka
@stavitel_jf A když v projektu nebudu mít zpevněné chodníky a nájezdy (abych zůstala pod 150 m2) a posléze je dodělám, stane se něco? Jak mám vědět, kde všude si do budoucna udělám chodník. Přijde mi to divný, nepletete si zastavěnou a zpevněnou plochu?
Odpovědět
Profilova fotka
@evlyn Všude všichni říkají, že to trvá déle. I když stačí jeden protivný soused a jste ve stavebním povolení taky. My plánujeme velký přesah střechy a garáž, tak to vidím, že nám to nejspíš přeleze 150 m2 taky. Měli jsme to vypočtené dobře, ale s přesahem střechy jsme nepočítali.
Odpovědět
@slabici Chodníky a nájezdy včetně garážových stání se započítává do zastavěné plochy, protože vznikají stavební činností a jsou to stavební konstrukce. Jestliže tedy vzniknou chodníky až po kolaudaci mimo prvotní projekt pro stav pov. pak je to myslím nic proti ničemu. Jen se divím, že projektanta co vám to maluje nenapadnou tyto souvislosti jako přesah střechy a vůc zastavěná plocha("latina" projektanta).
Odpovědět
@stavitel_jf Tady si myslím, že se pletete, že chodníky patří opravdu do zpevněné plochy, ne do zastavěné plochy. Nikdy jsem chodníky nezapočítávala, vždycky terasu spojenou s domem, garážové stání pokud bylo a plochu omezenou střechou. Tak jak to říka ČSN.
Odpovědět
Profilova fotka
@stavitel_jf My to ještě u projektanta nemáme, jen sami počítáme, kolik to bude, abychom se vešli do 150 m. A jsem si jistá, že chodník se do zastavěné plochy nepočítá. U přesahů střechy se nehádám, takm je to logické, jen mě to nenapadlo. Ale nevím proč by se tam měl počítat chodník, který si chci udělat např. podél celé zahrady ;-)
Odpovědět
Ahoj, tady zasílám názor nějakýho odborníka,našel jsem to na diskuzích. Tak možná na tom něco pravdy je: Pokud máte na mysli zastavěnou plochu pozemku pro vynětí ze zemědělského půdního fondu, tak i tyto zpevněné plochy se do ní zahrnují. Jestliže však řešíte zastavěnou plochu rodinného domu, kde je hranicí pro ohlášení stavby zastavěná plocha 150 m2, tak se dle mého názoru nevyvýšené terasy bez základu, tvořené nap. dlažbou do zastavěné plochy nezapočítávají. Stejné platí i pro stání pro osobní automobily. Z vlastní zkušenosti však vím, že jednotlivé stavební úřady mohou mít na tento problém rozdílný názor. Jak záležitost posoudí příslušný stavební úřad, do jehož kompetence spadá povolení Vaší stavby, zjistíte dotazem na něj, či přímo podáním ohlášení stavby.
Odpovědět
Článek se načítá
@inkajanakova To je zajímavá situace. Řešil jsem podobnou situaci u jednoho domu ohledně zastavěné plochy. Vznesl jsem dotaz na "komoru" a pan Jedinák pak na toto téma uspořádal v Ústí nad Labem na ČKAITu seminář, s tématem právě na zastavěnou plochu. Jsem připravený pozměnit názor, ale zatím se jen opírám právě o zkušenost se stavebním úřadem v Roztokách a O oficiální vyjádření ČKAIT.
Odpovědět
my jsme třeba chtěli jet na ohlášku a jelikož jsme měli u domu namalované zastřešené stání na auta v podobném stylu jako vy (pergola nalepená na barák s taškami). Problém u nás byl ve dveřích, které z domu ke stání vedly....nebyl to hlavní vchod, ale funkčně se stání a dům spojil a tim pádem by se ta plocha sčítala a museli bychom jet na stavetní povolení. Na úřadě jim stačilo, když jsme ze dveří udělali v projektu fr. okno a tim se to vyřešilo......Např. terasu s pergolou jsme papírově řešily až po kolaudaci domu a všem ;-), jinak jsme měli jen provizorní terasu z OSB, kterou nám tu při kolaudaci zkoumali, jestli je fakt nespojená s domem a odmontovatelná ;-)
Odpovědět
@stavitel_jf http://stavba.tzb-info.cz/normy-a-pra... posílám odkaz s vysvětlivkami. A myslím si, že ty chodníky byla prudká aktivita úřednice, jinak si to neumím vysvětlit.
Odpovědět
@inkajanakova ano zákon znám. Jak definujete konstrukci chodníku? Chodník a nájezdy jsou stavební konstrukce vznikající stavební činností. Vztahuje se na ně norma a mají z projekčního hlediska své požadavky na příslušné parametry. Zastavěná plocha není jen dům a jeho nejširší součást (okapy) ale právě i další konstrukce. Nicméně souhlasím s názorem, že konzultace na sú by měla dát odpověď.
Odpovědět
No otom jsem taky přemýšlela a tady je zase zákon velmi nejasný. Logika říká, že chodník je stavba, ale normálně jsem ho nikdy do zastavěné plochy nepočítala. A nokdy se mi kvůli tomu projekt nevrátil. Takže si fakt myslím, že tady spíš byla na vině úřednice.
Odpovědět
@evlyn tím lépe.
Odpovědět
Profilova fotka
Bohužel málokterý projektant umí správně spočítat zastavěnou plochu. Omlouvám se, pokud se budu opakovat - nečetla jsem ostatní příspěvky, ale do zastavěné plochy se ve vašem případě bude započítávat dům svými obvodovými stěnami (ne střechou) a terasa a vstup (ty naopak průmětem střechy) a to je vše! Přístřešek pro auto je samostatná stavba pokud není "funkčně propojen s domem", tedy pokud nemáte vstupní dveře z přístřešku přímo do domu. Tak jej také musíte uvést do žádosti o územní souhlas i do ohlášky, budete tedy žádat o RD, přístřešek pro auto.... atd. Přístřešek bude mít samostatnou zastavěnou plochu a dům vám jistě vyjde do 150ti :-)
Odpovědět
Moc děkuji všem za názory, dnes jsem volala na stavební úřad a dle našeho SÚ je výklad takový, že zastavěná plocha se počítá dle obvodu střechy, bylo mi to popsáno jako kdybych dala na okraje střechy provázky a spustila dolů tak to vše je zastavěná plocha, takže to máme včetně garážového stání i když není funkčně propojen s domem takže budeme mít stavební povolení.
Odpovědět
Profilova fotka
Takže chodníky a nájezdy v tom nejsou ;-) Jinak to zní logicky
Odpovědět
Profilova fotka
Není to správný postup, ale nic nenaděláte 8-)
Odpovědět
Ahoj, můžete se mi někdo mrknout na náš projekt viz. níže? Projektant nám řekl,že je to do 150M2. Neumím si to nějak moc spočítat,když nevím,zda se do toho počítá i přesah střechy a terasa,která bude sice zastřešená,ale nebude mít základ,jen dlažbu. Mockrát Vám děkuji.
Odpovědět
@evlyn V odvolávce na zákon, který jsem připojvala, to je právě moc pěkně nakreslené. I když se tam uvádí různé výklady - výpočet pro vynětí, výpočet pro potřeby daně a výpočet pro stavební úřad. z
Odpovědět
@hanluk Počítala bych to podle průmětu střechy na terén.
Odpovědět
Profilova fotka
@evlyn Na to jsou metodiky a nejlepší je příklad: RD + garáž - pokud není funkčně propojeno dveřmi do garáže nebo třeba i podkrovím, pak jde o dvě stavby, byť jsou propojeny konstrukčně. I geodeti musí dát dvě parcelní čísla do geometráku, tedy i z tohoto jasně vyplývá, že jde o dvě stavby. Totéž platí o přístřešku. Ale i kdyby toto na vašem SÚ nevěděli a považovali dům s přístřeškem za jednu stavbu, nemohou zastavěnou plochu počítat průmětem střechy. Metodika na stránkách MMR je jasná http://www.mmr.cz/cs/Systemove-strank... (po rozkliknutí PDF je domeček @labra na obr. č. 12)
Odpovědět
Profilova fotka
@hanluk Je to tak, jak píše @evlyn, jen by nemělo být na libovůli úředníka, jestli započítá střechu nebo ne. Metodika MMR je jasná a platí pro všechny SÚ (odkaz jsem dala v odpovědi výše) 8-)
Odpovědět
Profilova fotka
dulezity je prunik sten s terenem to ohranicuje zastavenou plochu a pak veci konstrukcne spojene - terasa, garaz, presahy strech se nepocitaji, kazdopadne toto by mel vedet projektant ktery na projekt dava sve razitko a zastavena plocha se tam uvadi
Odpovědět
@geodett to je právě ten problém, takhle se to počítá pro katastr, pro stavební úřad je to jinak. Těch výpočtů je víc.
Odpovědět
projektatnt a stavební uřad=jiné počítání,nám projektatnt řekl že se počítá jen to kde zakladová deska,a uřad počítal i garážové stání nalepené na baráku kde není společná střecha s domem.terasu kde není žádný přesah střechy,takže jsme projekt umazali jen na samostatný dům a zbytek si dostavíme budto znovu na ohlášku nebo na psí knížku
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?