Musím hlásit, když si chci na pozemek dát stavební buňku?

15. dub 2021660

Ahoj, potřebovala bych poradit, koupili jsme si stavební parcelu a rádi bychom si na ní dali stavební buňku - boudu z V3S - musí se to hlásit na stavebním úřadě nebo je to jedno? Stavět se zatím nechystáme, chtěli bychom tam mít zatím jen zahradní náčiní, abychom ho nemuseli pořád převážet.
Děkuji za Vaše reakce.

  • Ahoj měla bys to ohlásit ale já bych to neřešil je to jako když tam zaparkuješ nákladák já budu stavět montovanej domek nez povolení kašlu na ně nemá základy tak nemůžou nic,ale je to jak kde...

  • Vůbec nezáleží na tom, jestli to má základy nebo nemá, nahlásit na stavební úřad se to musí. Není na to potřeba stavební povolení ale územní souhlas. Na to stačí jen jednoduchý nákres a vyznačit na katastrální mapě umístění buňky. U přepážky to zkontrolují podle územního plánu pokud bude vše v pořádku, dostanete hranaté razítko s územním souhlasem. Ale je fakt, že většinou se na to kašle. Záleží, jaké máte sousedy. 🙂

  • Ahoj, tak jsem se byla ptát na SÚ a cituji: pokud se bude jednat pouze o buňku za účelem zařízení staveniště a nepůjde o stavbu trvalého charakteru lze tuto umístit na pozemek bez povolení SÚ. Ale doporučili mi umístit buňku alespoň 2 m od hranice se sousedem.

  • Sponzor fóra
  • @palenda  
    @jenday  nemáte pravdu ani jeden, žádné povolení na stavební buňku ani zahradní domek být nemusí 😉 ověřte si fakta, než něco napíšete 😉
    @vladusa85  koukám, že už si si to zjistila sama 🙂 jinak já ji plácnul přesně na hranici, cca 0,5 metru a nikomu to nevadí, je to jen dočasná bouda....

  • myslím, že asi záleží úřad od úřadu .... my jsme stavební povolení taky neměli a pán na úřadě nám řekl, že pokud tam dáme stavení boudu nebo třeba si tam navozíme stavební materiál, tak ať mu to jen oznámíme, žádný papír jsme na to nepotřebovali, ale šlo čistě jen o to oznámení

  • @petrsv1000  Mýlíte se. Stavební povolení není skutečně potřeba, to jsem uvedl. V každém případě však musí být vydán územní souhlas! ( §96 odst.2a) Alespoň podle stavebního zákona. Jak se to dodržuje v praxi, je jiná věc. Ale pak stačí jeden špatný soused a máte o zábavu postaráno. 🙂

  • @jenday  to bych chtěl vidět jak ta bába na úřadě vydává uzemní slouhlas na boudu když ani pomalu neví co je potřeba k ohlášce 😃 a pak bouda je přenosná tak jakejpak souhlas..... 🤔 na stan ho taky nepotřebuješ 😃

  • @petrsv1000  To je pravda. 🙂 Každý stavební úřad má své vlastní směrnice, které jsou jiné uprostřed velkoměsta, než v zapadlé vísce. Jsou lokality, kde nikoho nezajímá, jestli je bouda přenosná, či nikoli, zajímá je jen zastavěná plocha, jestli je stavba dočasná, či trvalá a pod. a na každou blbost musíte mít územní souhlas. Ale pokud se pozemek nenachází zrovna v blízkosti náměstí někde v Plzni, což je zjevně případ Tvůj i tazatelky, vždy tam určitá benevolence je. Proto je vždy dobré, raději se optat na příslušném SÚ, jak tazatelka správně udělala. Nikdy nevíš, co tam sedí za lidi a jak moc to žerou. 🙂 Přeji mnoho úspěchů. 🙂

  • @jenday  jojo máš recht, nejlepší je vždy zajít na úřad a zeptat se a nejlíp mít to písemně 😉

  • Stavby bez ohlášení
    Ze zákona nebude potřeba stavební povolení ani ohlášení pro jednopodlažní nevytápěné budovy bez pobytových místností či hygienických zařízení do 25 metrů zastavěné plochy a do 5 m výšky, třeba pro zahradní domek nebo dílnu. Ohlašovat nemusíme ani zimní zahrady do 40 metrů plochy, stavby pro zvířata menší nežli 16 metrů vždy do 5 metrů výšky ale ani technická zařízení či vedení uvnitř budov, tedy kupříkladu rozvody vody, energií, tepla, elektronických komunikací, odvody odpadních a dešťových vod a větrání a dále přípojky vodovodní, kanalizační a energetické v délce do 50 m. Ohlašovat nemusíme bazény do 40 m2 zastavěné plochy či zásobníky na vodu do objemu 50 m3 a do výšky 3 m a ploty mezi zahradami.

  • @octavka  To jste citoval část §103 Stavebního zákona. Uvedené stavby však mohou být postaveny pouze za předpokladu, že jsou splněny určité podmínky, stanovené jednak Stavebním zákonem samotným, jednak například obecní vyhláškou. Musíte dodržet povinné rozestupy, nesmíte stavět na orné půdě, musíte stavět v souladu s územním plánem, některé obce nařizují třeba i tvar střechy a barvu střešní krytiny a pod. Běžný člověk nemá šanci znát všechna omezení v dané lokalitě a proto je vždy dobré optat se na příslušném SÚ, který ten přehled má.

  • @octavka  To ano, jsou to stavby bez ohlaseni a stavebniho povoleni, ale podlihaji prave zadosti o uzemni souhlas..., a tudiz navsteve na SU.

  • @jenday  Mýlíte se. Stavební povolení není skutečně potřeba, to jsem uvedl. V každém případě však musí být vydán územní souhlas! ( §96 odst.2a) Alespoň podle stavebního zákona. Jak se to dodržuje v praxi, je jiná věc. Ale pak stačí jeden špatný soused a máte o zábavu postaráno.


    Já teda našel v tom samém zákoně paragraf 79: (jediný, co mě tam zaráží je ten soulad s územně plánovací dokumentací, to nevim, zda posoudím sám)...

    (2) Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují
    stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o jaderné zařízení nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci,

  • @bossmartyn  Územně plánovací dokumentace je Územní pán. Ten se skládá z grafické části, tedy mapy, kde je barevně vyznačeno území, na kterém se může stavět a hlavně co se tam může stavět, a písemné části, kde je detailně popsáno, za jakých podmínek se tam stavět může. Ty podmínky můžou být přísnější, než ve SZ, ale nesmí být volnější. Stavební zákon tak určuje obcím jakési hranice, kam ve své benevolenci můžou maximálně zajít. Územní plán by měl být k dispozici komukoli, kdo do něj bude chtít nahlédnout, na příslušném obecním úřadě, nebo Stavebním úřadu.

  • Sponzor fóra
  • Aha, plán je v mé obci dokonce k dispozici on-line, což by věci daleko zjednodušilo. Mohu to ale chápat, že stavební buňku (a samozřejmě jiné stavby do 25m2) nemusí být stavební povolení ani ohláška, dle paragrafu 79 ale také ani rozhodnutí o umístění nebo uzemní souhlas.
    Chápu, že každy stavební úřad chce nejlépe vědět i kde a kdy člověk kopne do země, ale v tomhle případě bych tedy udělal závěr - není nutné hlásit. Samozřejmě je to dvousečné, protože ve chvíli, jakmile se projeví soused, kolemjdoucí či kdokoliv, komu se to znelíbí, může být problém nikoliv proto, že jsem to nehlásil, ale proto, že ...argument toho dotyčného. V podstatě to, že to nahlásím a projdu si nějakým řízením, a nikdo neprotestuje, dostanu oficiálně zelenou, a pak už musí dotyčný mlčet celý život...

  • @bossmartyn  pokud bude buňka na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci... a nebude v rozporu s územním plánem obce, tak nepotřebujete dle výše uvedeného nic. Pokud budete buňku stavět na zelené louce, tedy ne na pozemku rodinného domu, § 79 se asi vztahovat nebude

  • Hned zítra jí tam stěhuju 🙂

  • @jipe  Ale minimálně bez písemného souhlasu majitelů všech sousedních pozemků se to neobejde. S tím pak musíte na Stavební úřad a tam na Vás vychrlí tolik požadavků, že se nepřestanete divit. 🙂 Stavební zákon není jediná směrnice, kterou se musíte řídit při realizaci jakékoli stavby. Třeba ochrana životního prostředí, ochrana vodních zdrojů, ochranná pásma kolem železnic, sloupů elektrického vedení, vodních toků atd. Je toho hodně, co Vám může zhatit plány a jediné místo, kde mají bezpečný přehled o všech překážkách je Stavební úřad. Není přeci totéž, postavím-li si stavební buňku uprostřed vlastního pozemku, který leží někde uprostřed Prahy, na území přírodní rezervace, nebo na nově rozparcelované části obce. Je to vždy případ od případu. Přeji hodně zdaru. 🙂

  • tak to jsme teda rozhodně nehlásili🙂ani by mě nenapadlo že is nemužu na svuj pozemek něco postavit,to bych ta pak nemohla ani parkovat asi bez souhlasu

  • @ratatooy  Parkovat ano, ale vydlážděné parkovací stání je též zastavěná plocha... 😃

  • @jenday  ale když by bouda nemela dno?

  • @ratatooy  Víte, já nevím přesně, jak se definuje pojem "zastavěná plocha" ale i bouda bez dna je stavba, s tím se nic nenadělá. Leda, že by ta bouda byla na kolech a na podvozku. To je pak vozidlo a jako stavba se nebere. 🙂
      Tohle jsem našel ve Stavebním zákoně, v §2: Zastavěná plocha pozemku je součtem všech zastavěných ploch jednotlivých staveb. Zastavěnou plochou stavby se rozumí plocha ohraničená pravoúhlými průměty vnějšího líce obvodových konstrukcí všech nadzemních i podzemních podlaží do vodorovné roviny. Plochy lodžií a arkýřů se započítávají. U objektů poloodkrytých (bez některých obvodových stěn) je zastavěná plocha vymezena obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí do vodorovné roviny. U zastřešených staveb nebo jejich částí bez obvodových svislých konstrukcí je zastavěná plocha vymezena pravoúhlým průmětem střešní konstrukce do vodorovné roviny.

  • @jenday  děkuji,no je fakt že každý stavební uřas si to vysvětluje a bere jinak

  • @jenday  A mohu se zeptat, musí být parkovací stání - bez přístřešku - jen vydlážděné zámkovkou umístěno minimálně 2m od hranice sousedního pozemku? je tam podstatné zda je pouze zámkovka na podloží nabo podbetonovaná zámkovka?moc děkuji za odpověď 🙂

  • @khanka  Vse vam reknou na uzemnim planovani a na stavebnim uradu. Nedokazu si ale predstavit parkovaci stani (zpevnenou plochu) az dva metry od brany. Jak by se tam vjizdelo? Pokud byste na to po case chteli poridit pristresek, v blizkosti mene nez 2 m od sousedniho pozemku jedine s vyjimkou.

  • I tady se jedná o zastavěnou plochu. Takže se nesmí stavět na orné půdě, potřebujete vyjádření obce a souhlas majitelů sousedních pozemků. Ale nejdřív raději navštívit stavební úřad. Tak by se to mělo správně dělat. Ve skutečnosti se to dělá málokdy, prostě si tam každý nechá udělat dlažbu a hotovo.

  • @puhelin  jedná se o to, že soused chce vedle nás stavět a chce nám pod okny udělat parkovací stání bez přístřešku - souběžně s naším plotem a v jeho těsné blízkosti... myslím si, že by měl dodržet vzdálenost 2m od našeho plotu - náš plot je od našeho domu vzdálen zhruba 2,2 m a máme na tu stranu všechny obytné místnosti..... zajímá mne, zda by měl SÚ tuto námitku uznat.... 🙂

  • @khanka  pokud si tam soused neudělá zamkovku, ale zatravnovaci dlazdice, tak se se může dát kam chce. A je to takový problem když to ani není se střechou, v podstatě je to jen plocha pro auto?

  • To už asi není úplně pravda. Zatravňovačkama se dříve obcházelo, ale došlo k nějaké změně a zatravňovačky jsou už jako zámkovka. Včera jsme to řešili, tak prodávám, jak jsem nakoupil. Jiné podklady nemám.

Přidej příspěvek

    Nenašli jste co jste hledali?

    Hledat pouze v názvech témat