Nedostaneme stavební povolení, pokud nevybudujeme veřejně prospěšnou komunikaci

Dobrý den, prosím,o Vaše rady a případné zkušenosti. Vlastním pozemek,na kterém s přítelem plánujeme stavbu rodinného domu. Vlastníkem,příjezdové cesty k pozemku,je můj taťka, já od něj dostala věcné břemeno chůze a jízdy. Veškeré podklady pro vydání stavebního povolení zajistil projektant včetně přebírání korespondence kolem celého procesu. Teď už jsme čekali jen na povolení,ALE jak nám bylo řečeno,nedostaneme ho, protože v srpnu 2018 se změnil územní plán města. Město naplánovalo výstavbu na sousedních pozemcích, které jsou ve vlastnictví 4 soukromých vlastníků a my jako první stavějící máme vybudovat veřejně prospěšnou komunikaci.Tu bychom mohli vybudovat jen se souhlasem 4 vlastníků, jejichž souhlasy nedostaneme,pro mě z pochopitelných důvodu-jedná se o klidnou lokalitu,pole za domy a les na dosah,nikdo tam nepustí cizí lidi,auta...Projektant věděl o změně územního plánu,pro nás je to informace stará cca 2 týdny. Co teď? Podat žádost o změnu územního plánu mi přijde málo...Projektant zklamal.Bez cesty nedostaneme povolení,i když my příjezd k pozemku máme. O financích se už netřeba zmiňovat.Děkuji.
Odpovědět
Profilova fotka
Dobrý den, mrzí mě Vaše situace. Takovou zkušenost bohužel nemám, co jsem teď řešila, tak jsem žádala o povolení připojení vjezdu z našeho pozemku na komunikaci u dopravní policie. (Vjezd tam již několik let máme, stával tam RD, který jsme teď zdemolovali). Zkoušela jste tento problém konzultovat třeba i s nimi popř. zajít přímo osobně na stavební úřad a tam zjistit, zda neexistuje nějaké řešení? Ráda bych Vám pomohla, ale takový případ jsem naštěstí neřešila. Budu Vám držet palce a snad se najde někdo kdo Vám poradí. :-) :-)
Odpovědět
Odvolejte se proti zamitavemu rozhodnuti. Budou to posuzovat na krajskem urade, kde by meli byt nestranni. Jinak vec posuzuje stavebni urad, kteremu na zada dycha mesto, pozadujici vybudovani komunikace a jinak to pak posuzuje nadrizeny krajsky urad.
Odpovědět
Profilova fotka
@npavla A jak to vypadá na katastrální mapě? Dáte foto? Existuje už nějaké písemné vyjádření stavebního úřadu?
Odpovědět
Je úplně šumák, kdo nebo co sou sousedi. Je to podle ÚP zastavitelné území kompatibilní s výstavbou RD? Pokud ano a vy tam stavíte jako první, tak je požadavek úřadů na zhotovení příjezdové cesty legitimní a s tímto jste prostě měli počítat. V dnešní době je velká výjimka, když vám nechají postavit dům třeba za polní cestou.
Odpovědět
Dnes to takhle běžně funguje, že stavební úřad povolí stavbu až když je k němu příjezdová komunikace dle předem určených parametrů - nejčastěji zpevněná plocha dostupné sítě...Většinou staví ten první a nebo se dohodnou všichni vlastníci přilehlých stavebních pozemků a náklady mezi sebe rozdělí, jelikož oni taky budou muset pro stavbu silnici mít a zvýší se tak cena jejich pozemku (přístup a zasíťování) zkuste se s těmi vlastníky dohodnout zda do toho nepůjdou s vámi a pokud ne tak holt budte muset stavět sami, souhlas Vám dávat nemusí, stavba komunikace půjde přes stavební povolení odboru dopravy a pokud nebudou mít oprávněné námitky tak není důvod stavbu komunikace na Vašem pozemku nepovolit :-) Pak je otázka zda komunikace bude ve Vaše (resp. otcově) vlastnictví a budete se muset o ni starat a nebo ji pak předáte obci...Změna úp nic nevyřeší, i bez toho aby se stali ze sousedních parcel zastavitelné, by jste Vy museli budovat komunikaci k Vašemu RD
Odpovědět
@anusenka93 Dobrý den, děkuji Vám za podporu. Na stavebním odboru nám bylo řečeno, že projektant mohl vyřídit povolení před tou změnou. Co na to říct. Mohl, nemohl. Navíc u nás se tak mění úředníci, že ten stavební odbor je nějaký prokletý.
Odpovědět
@puhelin Dobrý den, děkuji Vám za radu.
Odpovědět
@skunkos Dobrý den, s příjezdovou cestou jsme samozřejmě počítali, ale pouze k naší stavbě, tak to bylo plánováno a vyřizováno naším projektantem. Děkuji za Vaši reakci.
Odpovědět
@jitkapetka Dobrý den, děkuji Vám za Vaše rady. Vlastníci přilehlých pozemků (orné půdy) by mohli mít přístup z jiné strany. Náklady na vybudování už jsou vedlejší, nejsme z toho nadšení, ale chceme jen docílit toho, co mělo být a konečně začít stavět. Hlavně jde o to, aby ta příjezdová cesta byla například vybudována jen po délce pozemku a né ještě dalších 200 m.
Odpovědět
@vladimirsvorba Dobrý den, přikládám snímek z katastrální mapy. Ze stavebního odboru jsme obdrželi "výzvu a usnesení", kde kromě jiného píšou o vybudování komunikace s ohledem na změnu územ. plánu. Děkuji.
Odpovědět
Profilova fotka
ahoj, je to nepříjemná situace, úplně ti neporadím, ale mám taky zkušenost s vyřizováním projektu a následným budováním cesty a musím říct, že od projektu po vydání povolení nám to trvalo přes rok, poplatky SÚ byla 30 tisíc, projekt s vyřízením taky přes 30 tisíc, je to celkem nákladné a dlouhé, zvlášť když ti ještě někdo ze sousedů hází klacky pod nohy, určitě bych se domluvila s těmi co ji taky budou potřebovat
Odpovědět
@romik67 Ahoj, děkuji ti za reakci. S dalšími náklady a tím, že to může trvat jakkoliv dlouho už počítáme. V této chvíli to potřebujeme jen my, sousedi se svými pozemky nemají momentálně žádné záměry a i kdyby do budoucna náhodou, tak v těsné blízkosti jejich pozemků byla vybudována cesta (také kvůli přístupu k domu, který se tam právě stavěl), kterou by stačilo o pár metrů protáhnout (můj názor). Jsem ráda, že vám vše vyšlo. Člověk by nevěřil, co ho může před "papírovým finále" zastavit. Projektant mi od vzniklé situace jen radí, ať seženu 4 podpisové souhlasy, pak dostanu stavební povolení a pak se budeme bránit proti cestě. Jenže PAK, až to bude černé na bílém, tak mě s tím pošlou tak akorát do.....On teď dal od toho ruce pryč a čeká, nezkouší nalézt nějaká řešení, člověk se tady na fóru více dozví nějaké rady a doporučení než od člověka, kterému platí 8-(
Odpovědět
Článek se načítá
@npavla Pokud mají sousední parcely dle ÚP sjezd na Vaši cestu, tak by jim neměli povolit napojení na stávající vedlejší cestu. Řešili jsme to samé.. Sousedi do toho nakonec šli s námi. Právě jsme ve fázi, kdy čekáme na územní rozhodnutí na cestu. Pak teprve zažádáme o povolení na dům.
Odpovědět
@6miska4 Děkuji, ať Vám vše vyjde.
Odpovědět
@npavla Snad se i u Vás zadaří ;)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?