Pasivní dům 2020

Zobraz úvodní příspěvek
Dobry den, chteli bychom stavit ale jeste nizkoenergeticky dum. Co je potreba udelat jeste v roku 2019? Staci mit v prosinci ohlasenou stavbu, zakladovku? nebo staci projekt nebo cim zacina stavba? Omlouvam se za blby dotaz, jsme v zacatku. Dekuji
Odpovědět
1
2
@lukoid Ale s tím TC nebudou měsíční náklady 1500kc, ale nižší. Zastavěná plocha 149 m2, jakou plochu ale vytapite?
Odpovědět
@lukoid el. jen pro vás..jednou nepohlídáte a máte to drahý. Individuální cena není pro všechny.tudíž musíte počítat ty ceny aktuální, to není na celý život. A když se vrátím k tomu co píšete, takže náklady 100tis kč a TČ mě vyjde 150tis kč tj rozdíl 50 tis kč. Návratnost investice max 6-7 let. 1500 náklady domu komplet ne topení a ohřev. Počítáno s běžnou cenou, to že budu mít jiné ceny to ani nemluvím
Odpovědět
@cyklos Cca 120 m2. @medunovi Samotné TČ vyjde na 150 tis. Kč, co zbytek? Topení, instalace, rozvaděč atd. atd. Cena za TČ přece není finální částka, kdežto u mě to finál je. U elektrokotle jste mi cpal každou kravinu, co se musí zaplatit, ale tady se bavíte jen o TČ. Připadá mi, že záměrně mlžíte a opomíjíte, abyste si to obhájil. Fakt je těžké napočítat veškerou instalaci a práci nutnou pro provoz? Co se tarifu týče, netuším, proč bych si to neměl pohlídat, když o zvýšení ceny jednak dodavatel vždy informuje, jednak vím, do kdy mi platí smlouva - argument zcela mimo, stejně jako to, že invididuální cena není pro všechny. A trh je trh, vždy je prostor k nízké ceně, ať je to ČEZ, nebo někdo jiný. Mimochodem, to TČ máte na celý život? Bez poruchy, bez servisu?;)
Odpovědět
@lukoid podlahové topení nepočítám, bavím se o TČ. Topení beru jako samostatnou položku. Cena individuální neni pro každého, každý ji jen tak nedostane..dělám v energetice a věřte, že ji nedostane každý, to ani nejde. Pohlídejte si smlouvu a ta malá písmenka, která jsou velmi šikovně psána.Dodavatel vás informuje jen, když zvedá ceny plošně na vašem tarifu jinak nemusí. Tyto dokumenty čtu snad denně. Nechci obhajovat to své, každý si to dělá po svém. Někdo topí plynem, někdo elektrokotlem, infra panelama atd atd..My budeme topit tepelným čerpadlem a posléze budeme mít FTV.
Odpovědět
@lukoid Teď jsem na to koukal, já to tedy ještě neřešil, mám od Čezu na neurčito. Na 2019 mají 1410 bez dph. Takže to asi začnu řešit teď před zimou :-) Takže se omlouvám, ta cena v předešlých letech byla možná.
Odpovědět
@medunovi No, takže se stejně dostaneme k tomu, že se nejedná o rozdíl 50 tis. Kč, ale daleko vyšší. Takže když porovnáváme zdroj vytápění, mohu se bavit jen o té své elektropatroně za 3500 Kč vs. TČ za 220 tis. Kč s příspěvkem daňových poplatníků? I kdyby mi tu ele zvedli, pořád sázka na jednu kartu v podobě TČ je při takovém domečku, jako máte vy, riziko. Než čekat při poruše TČ na drahý servis (a stává se to s rostoucím provozem často), raději vyměním patronu za pár tisícikorun a jedu dál. Až zmizí dotace, které jsou spíš pobídkou prodejcům než ušetřením investora, klesnou ceny TČ a pak už to třeba začne dávat smysl. Nyní u nízkých TZ, kterými tato diskuze začala, fakt ne. @specnaz84 To je cena z letošního února, po tom plošném zdražení. Vyrukovali na mě snad s 1900 Kč za MWh bez DPH. Omluva netřeba.
Odpovědět
@specnaz84 ceny půjdou plošně nahoru všude, někdo letos a někdo první kvartál v roce 2020. Ještě ke všemu Innogy a E.ON celkem velká změna, no rok 2020 bude zajímavý.
Odpovědět
@medunovi Podlahová plocha 110 m2. Fabie, tedy elektrokotel, i když to srovnání moc nechápu, proč TČ superb a elkotel fabie, u obého pouze zmáčknu knoflík, navíc u elkotle je možná menší šance že se něco po.ere. To TČ proti elkotli navíc nic neumí a není pohodlnější. Jak píšu, 110 m2, 2+2 (5 a 3 roky) + každých 14 dnů víkend starší syn buď sám nebo s přítulkou.Spotřeba el. celkem 7005 kW od 10.10.2018 do 20.8.2019. Kolik toho je TUV a topení netuším. Třeba 2/3, tedy dejme tomu 4700 kW, tedy 9.000,-Kč. Kolik mi ušetří TČ? třeba 2/3? tedy 6.000,-Kč? Náklady na el kotel protherm 6 kW 13.000,- a bojler dražice 7.000,-Kč, propojení 2.000,-Kč. Náklady vstup 22.000,-Kč. Kdyby TČ 150.000,-, tedy rozdíl 128.000,-Kč. 128.000 : 6.000 = 21 let! Ne, díky.
Odpovědět
Ještě oprava, faktura není za celí rok, ale celou topnou sezonu ano, tedy něco navíc za 50 dnů TUV tam bude, takže návratnost investice se zlepší na 19,5 roku.
Odpovědět
Profilova fotka
@medunovi ja bych jen chtela rict, ze ta mala pismenka jsou neplatnym smluvnim ujednanim. Smlouva musi byt psana stejnym pismem, tohle celkem dobre uz dneska resi NOZ.
Odpovědět
@r4d3k74 Jak jste resil PENB? Hadam, že cistě na El jste neprošel.
Odpovědět
@zmrz_lina no 100 % to všude není, bohužel, ještě je příliš mnoho společností, kteří mají malá písmenka a když ne malá tak jich je takové množství, že to raději nikdo nečte a tj chyba
Odpovědět
Článek se načítá
@cyklos Psal jsem výš, že se to dá obejít - komín + el. vložka místo krbu jako prozatímní řešení. Někdo pak dále psal, že stačí jen ten komín a také to projde. Netřeba tu nesmyslnou byrokracii přeplácet.
Odpovědět
Profilova fotka
@medunovi to už je jen o tom, co si v případě sporu zákazníci nechají líbit a že lidi obecně ve styku s obchodními společnostmi, státními úřady, zdravotnictvím apod. neznají svá práva. Nicméně malá písmenka již několik let staví smlouvu do pozice od začátku neplatné, to je prostě fakt.
Odpovědět
@lukoid No je vlastně fakt, že jsem se byl podívat na stavbě kde byly El. topné kabely a jen komín bez krbu a prošlo to.
Odpovědět
@lukoid proc se domnivate, ze v podstate vsichni kdo maji TC, ho maji s vyuzitim dotaci?
Odpovědět
@cyklos v projektu a PENB mám TČ vzduch-voda. Nicméně jsem ho nedal a při kolaudaci nikdo neřešil. Měl jsem indicie, že řešit nebudou, jinak bych dal ven na dva obrubníky starou klimačku a protáhnul domu jeden husí krk :) a doufal, že úřednice nebude odbornice přes topení nebo chlazení Já měl výhodu, že TČ jsem měl v projektu ještě bez podmínek, ale slyšel jsem, že nyní musí u každého vzduch-voda proběhnout měření hluku, a kdybych tam tohle měl, asi by to měření hluku po mě při kolaudaci chtěli. Kdyby to neprobíhalo takhle lehce, radši bych volil nejlevnější vzduch-vzduch než komín, kterej vím, že bych nepoužil. Jo a v pohodě s tím žiju, protože mi ten PENB nepřijde rozumně nastavenej a už vůbec ne ten koeficient EE pro výpočet neobnovitelné energie, kterej máme nejvyšší.
Odpovědět
@r4d3k74 Já kolaudoval s TC 10/2018 a hlučnost je nezajímala. V projektu byly topné kabely, PENB taky. Chtěly jen tlakovou zkoušku na podlahovku
Odpovědět
@cyklos Já kolaudoval také říjen 2018. Souhlas se stavbou jsem dostal květen 2017. Pracovnice SÚ říkala, že jsem jeden z posledních kdo nemá od hygieny povinné měření hluku TČ vzduch - voda/vzduch po zprovoznění. Ale může to být, jak to tady v republice chodí, zase jen místní právo.
Odpovědět
@gepe Citujte mě, ať vím, na základě čeho v rámci této diskuze tak usuzujete. Nicméně podstatné je, že dotovaný produkt je vždy předražený, a buď jej z nějaké části platíme všichni, nebo se investor plácne přes kapsu a koupí to za plnou palbu ze svého. Ale co si budeme nalhávat, většina investorů dotace využije, protože si myslí, že ušetří, a raději pořídí něco, na co "stát dá", namísto levnějšího a plně dostačujícího alternativního řešení.
Odpovědět
@r4d3k74 To není místní právo, po mě chtěli měření hluku (2018) na hranici sousedního pozemku i na rekuperaci. Po dlouhých dohadech a spolupráci s výrobce mi byla tato podmínka ve vyjadřovačce zrušena. S TČ bych tomu neuniknul.
Odpovědět
@specnaz84 Koukal jsem ještě do svých tabulek z prvních dvou let bydlení, abych porovnal spotřebu na TČ od vás. Vy máte na TČ při těch 92 m2 1900 kWh od dubna do října, já pro stejné období od dubna do října měl 2005 kWh. Ročně se pak (v důsledku topné sezóny) pohybuji mezi 8000 a 9000 kWh celkem. Srovnejme to v dubnu, jak na tom budete. Troufnu si tvrdit, že na tom budete max. o 1000 kWh lépe, což přepočteno na cenu a počáteční investici za TČ není žádná hitparáda. Ale uvidíme.
Odpovědět
@lukoid Já tomu věřím, že ta spotřeba nebude markantní. Jak jsem již psal, když jsem řešil PENB, tak mi bylo řečeno, že takhle ne, tak jsem šel do TČ. Stavím komplet svépomocí, tak za ušetřené peníze jsem pořídil TČ. Jinak já se nehádám, že čerpadlo je perpetuum mobile vůči elektrokotli. Jinak tady mám tabulku, v ní je celková a z toho spotřeba TČ. Jinak systém pořad ladim, jedem první sezónu. Ten modrý sloupec je spotřeba domu + TČ
Odpovědět
Možná bychom měli udělat samostatné vlákno 😂
Odpovědět
@specnaz84 Rozhodně to nebudu jako dohadování, spíš ukázku z praxe. Jsou to samozřejmě vždy reálnější čísla než teorie v projektu. Přijde mi, že spousta nových investorů vyrůstala v bytech či domech, kde topení hrálo prim, a proto to řeší i nových domů v NED či pasiv standardu jako věc nejdůležitější, přitom ty nové domy lze fakt vytopit levně i při malých vstupních investicích. Když pak člověk zvyklý na drahé topení přejde rovnou u nového domu na TČ, bude samozřejmě z hlediska finančních nákladů spokojen, jenže tam chybí ten mezikrok, kdy by si uvědomil, že nemusel vypláznout tolik, aby energetická náročnost domu byla cca stejná. Na druhou stranu pokud přes TČ dům i chladí, pak to tu výhodu jednoznačně proti obyč. elektrokotli má, ale zase v praxi to znamená mít rekuperaci a i v létě větrat jedině tak, jinak je to chlazení kontraproduktivní, pokud by okny či terasou byl do domu pouštěn horký vzduch zvenčí. To ale nedokážu porovnat, neboť dům nechladím.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?