Pasivní dům 2020

Dobry den, chteli bychom stavit ale jeste nizkoenergeticky dum. Co je potreba udelat jeste v roku 2019? Staci mit v prosinci ohlasenou stavbu, zakladovku? nebo staci projekt nebo cim zacina stavba? Omlouvam se za blby dotaz, jsme v zacatku. Dekuji
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@mikiliki takže není povinnost mit rekuperaci? Vsude jsem cetla o schvaleni pasivnich domu, ne s temer nulovou spotrebou. DEKUJI!
Odpovědět
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Zdravím a obnovuji diskuzi dotazem....stavba nás čeká příští rok...do té doby si řešíme projekt atd. Dnešní den jsem zasvětila pročtení snad všech článku na tzb kolem staveb 2020 a asi jsem *ebil (možná je to jen tím, že nejsem z oboru :D ) ale není mi jasné, co všechno bychom měli v domě mít, abychom splnili ty podmínky...Dvoupodlažní dům, nepodsklepený, zastavěná plocha 125m2. Náš plán byl stavět stavebnici (Velox/durisol...ještě nejsme rozhodnutí přesně), okna trojskla, dům bude orientovaný na jihozápad, severní strana je garáž spojená s domem, pouze jedno okno do technické a na východ malá okýnka do koupelny, prádelny, vchod. Chtěli jsme i zateplit(minimálně, spíš na srovnání) a topit elektřinou (podlahovka, elektrokotel). Letos jsme se rozhodli že rekuperaci nebudeme chtít. Jen mi po přečtení těch článků není jasné, jestli ji nenastane situace, že ji budeme muset mít a k vytápění el. ještě jeden zdroj, např krb? Dokáže mi někdo říct, jestli si to myslím správně, případně, jak se vyhnout rekuperaci a ideálně i tomu krbu? Na pozemku je i plyn, ale nechtěli jsme ho zavádět. S projektantem se máme sejít za tři týdny a mě neskutečně žere, že nemám jistotu v záměru :D
Odpovědět
Profilova fotka
@cankikris já myslím že by mohl být elektrokotel a klimatizace, ale nevím zda to bude vycházet ještě i pro rok 2020 😑
Odpovědět
Profilova fotka
@cankikris myslím, že k elektrokotli musíš mít záložní zdroj tepla
Odpovědět
@cankikris Plyn už úplně zavrhněte, případně možná už víte nebo jakmile zjistíte kolik výjde zaplynování stavby komplet od HUB (pokud nemáte ještě na hranici ) po odkouření nad střechu + horší sazba elektřiny - začnete koukat po el. kotli nebo čerpadlu :( Toď realita dnešní doby a naše zkušenost u nízkoenergetického domu, který není ani pasivní ani nějak náročný . Nicméně existuje dotace už na B.0 nizkoenergetické domy aspoň uhradí část investice do čerpadla a rekuperace. Problém je jedině udělat stavbu aby splnila blowerdoor test na 1 hodnotu.
Odpovědět
@esmeralda2 no to jsem právě pochopila z té vyhlášky také, tak zvažuji jaký by jsme tak vybrali...
Odpovědět
@anetka2017 právě že plyn jsme zvažovali jen za předpokladu, že by to bylo méně finančně náročné (proto byl náš původní záměr, elektrokotel a el. podlahovka). Kdyby k tomu např. stačilo zateplení stavebnice (která se nemusí zateplovat) a rekuperace, tak by to bylo ještě pro nás celkem pohodě. Já jen nerozumím těm doplnkovým zdrojům tepla...jestli i ta rekuperace se počítá, když vlastně to teplo přenáší (částečně) zpět. Nebo by ještě k tomu musel být krb, který my třeba vůbec nechceme. Na dotace jsem zatím vůbec nekoukala, ale zeptám se projektanta, snad mi k tomu řekne jestli je to možnost, nebo bude lepší s tím nepočítat.
Odpovědět
Profilova fotka
tady je to celkem dobře vysvětleno :-) http://www.tom-builder.cz/zmeny-ve-vy...
Odpovědět
@mat11 i tohle jsem četla, ale odpoved na to, co se snazim zjistit jsem ani tam nepochopila. Ono hold lidem co se tim nezabyvaji je potreba rict hele pokud postavis z ytongu/stavebnice/neceho jineho, mel bys topit tim a tim a k tomu potrebujes rekuperaci i krb s/bez vymeniku/ solary, FV atd... tzn. My asi tusime o cem je rec a jak to funguje, ale neumime si ty informace predstavit v praxi 😑😁
Odpovědět
ja byla na stavebim urade, aby mi to konecne někdo poradne vysvetlil jako laikovi, pani dostala zachvat smichu, ze k nim ještě nic nedoslo, ze nejsou proskoleny, ze to ještě není uplne schvaleny a ze zatím není třeba nic navíc. nicmene ze všech clanku, vyhlášek, zakonu vychazi, ze musite mit jeden alternativni zdroj vyrapeni a ohrevu a krb uz do toho nespada. ale je moznost, jak se pise uz vyse, mit elektrokotel a k tomu klimatizaci, coz je asi nejlepší kombinace. ja to resim pro maly baráček do 60m2 a mit tam solary nebo tepelny cerpadlo mi prijde nesmysl, pac ta zásobárna zabere na takhle malym prostoru dost mista a zbytecne...
Odpovědět
Článek se načítá
@cankikris Musíte zajistit vytápění, ohřev TUV, v dnešní době i chlazení a musíta splnit limit neobnovitelne energie. Jen elektřinou to nesplníte. Nejčastější kobinace jsou např. 1 eltro topeni a ohrev TUV. Doplněný o nějaký teplovzdusny krb. 2 komplet topeni a ohrev TUV pomoci TC. Je ale nutné vybrat nějaké v rozumné cenové relaci. Pro obvyklé TZ kolem 4kW dáte třeba za monoblok LG cca 120t. Vyhodou je i moznost chlazení do podlahy. 3 elektricke topeni doplněné o klmatizaci pro topení a chlazení, ohřev TUV pomoci luft bojleru (bojler s TC). 4 topeni plynem. To je ale nevýhodné. Provozni i instalacni naklady jsou vyšší než varianta s TC. Rwkuperace nemá vliv na limit. Potřebujete ji pro dotace a samozřejmě zvýšení komfortu
Odpovědět
@zubr487 Děkuji za odpověď, které i já rozumím :-D Trochu jsme o tom s manželem mluvili a pokud peněženka dovolí, tak bychom zvážili i TČ, třeba i na úkor něčeho jiného...mohl byste mi o tom trochu víc napsat? Pročetla jsem o tom na Tzb dost článků, ale i tak tomu moc nerozumím (každý tam píše že to jeho řešení je to nejlepší a já to porovnat neumím 😁) Ony i ty pořizovací náklady mezi různými způsoby vytápění se v diskuzích hodně liší :-S
Odpovědět
@cankikris Zásadní otázkou je, zda počítáte s dotacemi. Moc jsem to neřešil, ale pokud vím, tak v tom případě by jste museli mít i tu rekuperaci. Podud si chcete srovnat náklady na provoz domácnosti, tak si vyzkoušejte kalkulačku na TZB: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-... Zadáte parametry svého domu (TZ, umístění a počet osob), snižte větrání na hodnotu 0.3, případně si upravte spotřebiče a pro TČ překlikněte na verzi Vzduch-Voda. Výsledkem je odhad nákladů na ohřev TUV, topení, elektro a paušály. Uplně vpravo jsou celkové náklady včetne investičních nákladů. Aby to ale mělo význam, musíte si vypnit i investiční náklady tou kalkulačkou. Nemá to ale význam. Záleží na tom jak velký dům budete stavět a jaké budete mít TZ domu. Dnešní domy mají nízké TZ kolem 4kW. Pokud si spočítáte investiční náklady a porovnáte s úsporami, tak vychází investice do TČ nevýhodně. Spočítejte si ale investiční náklady na jednotlivé varianty. Zjistíte, že jsou velice podobné. Jen nesmíte porovnávat značková TČ v cenách 250t a výš třeba proti el přímotopům a levných krbových kamen. Pravdou je, že pro menší domek je ekonomicky nejvýhodnější jednoduché el topení, jenže si k tomu musíte přidat komín s krbem, případně navrhnout topení klimatizací. Klimatizace je v podstatě TČ vzduch-vzduch, které umí i topit ale někomu vadí průvan. Já ho nepovažuji za komfortní topení.
Odpovědět
@zubr487 Tak jsme si to spočítali a investovat do TČ se nám nejspíš nevyplatí. TZ domu právě kolem 4kW, takže to vypadá na elektrické podlahové topení - buď kabely, nebo teplovodní, které jde do budoucna změnit - nicméně jsem argumentovala manželovi tím, že pořizovací náklady budou vyšší a TČ stejně dávat nebudeme a plyn zavádět také ne, tak bych nešpekulovala a hlasovala jsem pro kabely, do koupelen bych zvážila rohože. Na ohřev TUV bojler, nebo jsem narazila na bojler s tepelným čerpadlem Dražice (od nich jsme měli v bytě bojler 20 let) A k tomu tedy tu krbovou vložku, dívali jsme se po teplovzdušných i akumuačních, tak to zvážíme. Ona nejspíš i nějaká dražší nás vyjde levněji, než ono TČ a my to budeme mít víceméně jen na ten en. štítek a design protože já těžko rozdýchávám topení dřevem doma :-D. Klimatizaci u nás asi ne, já průvan také nemusím a ani zimu, mě je zima i v létě. Kdyby nám to finančně vycházelo, tak bych zvážila tu rekuperaci, i když mi to v našem případě připadá jako úplně zbytečné.
Odpovědět
@cankikris Elektrické podlahové topení má jednu zásadní nevýhodu. Nejde změnit zdroj tepla. Nevíte jak se budou měnit ceny elektřiny a ceny TČ. Osobně si myslím, že ceny TČ jsou u nás díky dotacím velice nadhodnocené. Já jsem se na TČ zatím vykašlal, ale udělal jsem teplovodní podlahu. Při svépomocné realizaci dokonce vychází teplovodní podlaha levněji než elektrická. Jestliže se rozhodnete pro elektřinu, tak doporučuji dvojžilové kabely. Je s nimi jednodušší práce než s rohožemi a mají nejnižší vyzařování EMC Bojlery s TČ vyrábí více firem. Ceny jsou kolem 40000Kč. Pokud si spočítáte usporu proti ceně, má to význam tak pro min 4 osoby. Mě osobně se víc líbí dělený ohřívač např. https://www.elkap.shop/delene-ohrivac... Výhodou je, že odpadají interní rozvody vzduchu. Díky tomu je méně hlučné. Nechte si udělat cenovou nabídku na krb a komín. Pokud to bude na klíč, budete na ceně minimálně 70000Kč. Pokud Vás vedra doženou k instalaci klimy, budete na tom cenově srovnatelně jako TČ. Pokud to děláte jen pro PENB, údajně stačí jen postavit komín. Rekuperace je především o vnitřním komfortu.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
@cankikris měli jsme problém s vytápěním, různé varianty nápady a nakonec vybráno tepelné čerpadlo. Nejdříve byl na výběr LG apod s cenou 150tis kč i s bojlerem na vodu, ale nakonec vybrán TČ NIBE cena 212tis kč + zelená úsporám 60tis kč, takže cena je 152 tis kč. Budeme mít dům menší, 90m2 podlahová plocha, tepelná ztráta 3,36 kw. Návratnost TČ cca 6-7 let a druhý zdroj vytápění i když není třeba je krb. Všude píšou jak při nízné TZ zbytečné TČ dejte elektrokotel, ale je to něco jako, proč si kupujete superb když vám stačí fabie. Takže u nás bude klimatizace v obývacím pokoji a ložnici (split), krb, teplovodní podlahové vytápění, tepelné čerpadlo včetně bojleru. Kdyby někdo měl názor typu na co klimatizaci, TČ umí chladit tak ano tj pravda, chlazení podlahy se použije případně v dětských pokojích kde klima není. Letos již podána žádost o povolení, ale nebál bych se roku 2020. Je to o tepelné ztrátě a správně zvoleném zdroji tepla. Co se plynu týče tak já osobně ho do domu nechci i když ho máme na pozemku. Cena plynu se také mění jako elektřina, ale na plyn bude za chvíli další daň o které se mluví. Hodně štěstí v rozhodování.
Odpovědět
@medunovi "Všude píšou jak při nízné TZ zbytečné TČ dejte elektrokotel, ale je to něco jako, proč si kupujete superb když vám stačí fabie." Když tím superbem budete dojíždět 5 km denně tam a zpět do práce, určitě poznáte proti fábii rozdíl - tedy vedle pořizovací ceny:) Omlouvám se, ale dát cca 210 tis. Kč za zdroj k vytápění 90 m2 je fakt brutus overkill. A to v tom ještě to podstatné. Ale asi jste si to spočítali a víte, co děláte.
Odpovědět
@medunovi Tak to lez jako věž. Jak můžete říct že při TZ cca 3.5kw je návratnost TČ 200 tis za 6-7let?! To nevymyslí ani ten nejzarputelejsi prodejce :-D
Odpovědět
@panlorenc nejsem prodejce, TČ vyjde na 150tis a ano 6-7 let ve srovnání s elektrokotlem či plynem. Elektrokotel něco stojí a šmejd si nekupujete nebo ano? a bojler s OBI taky nechci a když to spočítám najednou ta cena TČ je o hodně nižší a ANO musím opět říct za 6-7 let je to zpět. Každý vidíte jen cenu za TČ, ale elektrokotel bojler práce to něco stojí to už nepočítáte. Za mě po dlouhém rozmýšlení a počítání TČ kompletní systém a mám klid.
Odpovědět
@medunovi Troufnu si tvrdit, že jste v tom dlouhém počítání udělal chybu a při těch TZ a ploše domu se vám ta zbytečná investice nevrátí ani za dvojnásobek toho času. Hoďte se tedy nějaký souhrn, co jste mezi sebou porovnával, že vám TČ pro vaše účely v této cenové relaci vyšlo výhodněji - docela by mě ta rozvaha zajímala.
Odpovědět
@lukoid kolik stojí kvalitní elektrokotel a bojler na vodu 300 l + montáž? od toho odečtěte TČ a co vám zbude? Měsíční náklady elektřina u elektrokotle 2500-3000 kč a u TČ 1500 kč. Cena elektřiny je trochu mimo v dnešní době, dělám v energetice. Ještě plánuji FTV a víte proč? aby se mi to nevrátilo a měl sem další zbytečnost doma. Jelikož platit 2 hypotéky poplatky za byt i dům, to nepočítám auta, děti apod..nebudu si navyšovat náklady měsíční.
Odpovědět
@medunovi Mám to samé, 92m2, TZ 4, TČ vzduch-voda, zatím spotřeba elektro komplet dům 1900 kWh za půl roku (od dubna). Uvidime, jestli se vejdu do 5000 kWh za rok. Výpočet mám podobný, já mám další důvod, proč jsem bral TČ, budu tím vytápět ještě dílnu, bazén a možná v budoucnu celoroční skleník.
Odpovědět
@specnaz84 ano tj další věc, také budeme přidávat komponenty.
Odpovědět
@medunovi 149 m2 zastavěné plochy, měsíční náklady cca 2000 Kč na celý provoz (ohřev TUV, vytápění, spotřeba domu). VT i NT 1060 Kč za 1 MWh bez DPH při tarifu D45d. AN 500 l s průtokem na TUV 22 tis. Kč, nátop 6 kW patronou v ceně 3500 Kč. Jak jsem psal výš, investice 70 tis. Kč + práce (do 30 tis. Kč). Jedu čtvrtou sezónu bez jediné poruchy, tudíž beru zvolené komponenty za poměrně kvalitní. Takže když si k tomu TČ a měsíční spotřebě 1500 Kč připočtete i spotřebu domu, která v tom vašem výpočtu není, jste min. na 2000 Kč měsíčně, tzn. naprosto stejných nákladech při daleko větší počáteční investici a o třetinu menší ploše. Podle mých odhadů vy můžeti při TČ u vašich TZ ušetřit tak 4000 Kč ročně max, což fakt není o návratnosti 6-7 let. Přesvědčte mě svými skutečně reálnými čísly o tom, že se to TČ vyplatí. Nebo co mě, spíš další investory, kteří budou projektanty/prodejci přesvědčeni o tom, že menší roční náklady na provoz domu znamená vysoká investice na začátku a brzká návratnost při žádné poruše ani servisu.
Odpovědět
@lukoid 1060 Kč za MWh?
Odpovědět
@specnaz84 Ano. Stojí to čas při dohadování, ale paradoxně jsem tuto nabídku dostal poté, co jsem nesouhlasil s plošným zdražením elektřiny. Ne samozřejmě hned, vyměnili jsme si tři nebo čtyři maily, ale nakonec to prošlo. Většina lidí to moc neřeší a bere zdražení jako fakt, čemuž úplně nerozumím. Ale každého věc.
Odpovědět
@lukoid Omlouvám se, ale tomuhle těžce nevěřím. Dokážou dát individuální ceny, ale takhle?! U koho jste, jestli to není tajný?
Odpovědět
@specnaz84 Já tomu sám také nevěřil, ale stalo se;) ČEZ, produkt Elektřina jen pro vás. Pro D56d (což bude asi váš tarif) nabízeli v tom ceníku stejnou cenu.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?