PENB - el. kotel + krbová kamna?

Zdravím, prosím o radu ohledně PENB - chystáme se stavět menší přízemní bungalov, projekt nemáme, ale máme poměrně jasnou představu -> obdélníkový půdorys 8,5 x 11m; stěny = vápenopískové tvárnice + 20cm polystyrenu; podlaha 150mm polystyrenu; střecha 300mm vaty; okna trojskla. Vytápět bychom chtěli elektrickým kotlem (radiátory) a pro atmosféru do obýváku uvažujeme s krbovými kamny (bez výměníku). Ohřev vody = bojler. Zajímalo by mě jestli uvedená konfigurace má šanci projít schvalovacím procesem ohledně PENB. Vzhledem k tomu, že domek bude sloužit jako "letní byt" a v hlavní topné sézoně bude prázdný (temperovaný na třeba +10) - nechce se nám investovat do tepelného čerpadla. (Snad jedině kdyby to pomohlo schvalovacímu procesu dáme kvůli chlazení tč. vzduch-vzduch). Tepelné ztráty neznám. Nadmořská výška lokality je 400 m.n.m. Plyn v obci není. Předem moc děkuji za všechny reakce.
Odpovědět
@bo_bo to neprojde. Budete muset přidat. Je více možností. Ve Vašem případě třeba multisplitovou klimatizaci pro topení a chlazení. Případně nějakou menší FVE elektrárnu pro ohřev TUV. Je to Vaše věc, ale v dnešní době dávat radiátory není zrovna ideální řešení.
Odpovědět
@zubr487 I kdyz to neni stavba k trvalemu bydleni? Nejsem si jista, tak se ptam, uz dlouho jsem to neresila a myslim, ze tehdy rekreacky mely vyjimku.
Odpovědět
@puhelin to taky nevím a ani nevím, zda existuje oficiálně pojem letní byt
Odpovědět
@zubr487 Oficialne ne. Ale mohli by to pojmenovat jako stavba k rekreaci. Pokud jim uzemni plan takovou stavbu umozni na pozemku umistit.
Odpovědět
@puhelin v tomto směru jsem totální neználek. Je potřeba zeptat se na SU. Tazatel se ptal na podmínky PENB a proto jsem to automaticky bral jako normální novostavbu určenou k bydlení.
Odpovědět
@zubr487 PENB bych na ten "letni byt" urcite nechala udelat. Da jim predstavu o potrebe tepla a moznost kontroly, kdyz uz tam neplanuji byt denne. Jinak je to Zákon č. 406/2000 Sb. Zákon o hospodaření energií, paragraf 7, odst. 5, pism. d) https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-...
Odpovědět
Děkuji za odpovědi. Stavby určené k rekreaci mají skutečně z hlediska PENB výjimku, ale v katastru obce není jejich výstavba povolena.
Odpovědět
@bo_bo Tak bohuzel, s tim letnim bytem oporu v zakone nemate.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
Mám dotaz k penb-projde v tomto roce vytápění pomocí el.kabelů + krb + klima? Projektant známému totiž tvrdí, že ne, že nesmí být bojler - nebo spíš, že tuv musí nahřívat buď bojler se zabudovaným tč, nebo soláry. Není to blbost? Opravdu bojlery už v novostavbách nepovolí?
Odpovědět
@puhelin ty se v tomto pohybuješ, ne? Neslyšela jsi o tom?
Odpovědět
@kekita Ne opravdu to neprojde ani do C. V hlavním zdroji tam nemáte žádnou část OZE. Prošli by v pořadí klima neboli TC vzduch vzduch. Krb s horkovzdušný vytápěním či Aku zásobníkem a El. kabely.
Odpovědět
@panlorenc no, ale klimu tam má-já se ptám, jestli neprojde bojler.
Odpovědět
Článek se načítá
@kekita bojler samozřejmě múžete použít. Ten není zakázaný, ale musíte se dostat s celkovou sporřebou primární energie pod referenční hodnotu. Pro snížení primární energie se proto používá TČ v různých formách včetně bojleru s TČ, krb a FVE panely.. Možností jak to vše poskládat je víc, ale zrovna v dnešní době, kdy ceny elektřiny strmě narůstají plánovat topení elektrickými kabely není moc rozumné rozhodnutí.
Odpovědět
@zubr487 to není můj projekt (je to známého), ale tvrdil mě, že dneska už nemůže dát bojler - že je to od letošního roku zakázané. Což mě přišlo divné...
Odpovědět
@kekita Jak jsem již psal, bojler jako takový není zakázaný, ale musíte splnit podmínky PENB. Můžete si vyzkoušet výpočtový formulář zde: https://www.fenixgroup.cz/penb/ Jednoduše opíšete pár hodnot z PENB a pak si můžete vyzkoušet vliv různých zásahů. Zásadní je samozřejmě vliv zateplení (průměrný součinitel prostupu tepla). Tak např. zjistíte, že můžete použít obyčejný bojler, ale budete muset přihodit rekuperaci nabo FVE panely apod.
Odpovědět
@zubr487 diky za vysvetleni
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?