Předběžné opatření soudu

Dobrý den, protože příhodnější sekci, než je tato, jsem na tomto webu nenašel, dovolím si svůj dotaz umístit sem. Máte, prosím, někdo z Vás zkušenost, že mu bylo, i přes obstrukce ze strany souseda vydáno platné stavební povolení, začali jste stavět, ale i tak hnal soused příslušný stavební úřad před soud, s tím, že se domnívá, že povolení bylo vydáno protizákonně? Nám soused zdržel vydání povolení ke stavbě o cca 10 měsíců, něž jsme se vypořádali s jeho námitkami a kraj potvrdil původní rozhodnutí místně příslušného SÚ. Tak nějak jsem doufali, že to máme za sebou a teď už budeme mít starosti jen se samotnou realizací. Ovšem včera jsem se dozvěděl, že soused hodlá žalovat místní SÚ u soudu. To, samo o sobě, je mi celkem buřt, co mi ale trochu zkazilo spaní, je možnost, že by soud vydal předběžné opatření k zamezení vzniku možných nevratných škod, vzniklých pokračováním ve výstavbě a to by nám stavbu na několik měsíců či dokonce let zastavilo. Proto mě zajímá, zda se někomu zde něco podobného stalo, resp. spíše jaká je praxe ze strany soudů, co se týče jejich ochoty vydávat v takovýchto případech (výstavba samostatně stojících RD) předběžná opatření, pokud se zde třeba vyskytuje někdo, kdo se zabývá správním a nebo občanským právem... Děkuji, Honza M.
Odpovědět
A co měl za námitky? Předběžné opatření se vydává jen na základě předložených listin a důkazů k nim
Odpovědět
Námitek bylo celkem 6, snad si vzpomenu na všechny. 1) Zastínění jejich nemovitosti - vyvráceno odbornou studií. 2) S tím související jejich zvýšené náklady na vytápění - vyvráceno autorizovanou osobou 3) Pokles hodnoty jejich nemovitosti - shozeno ze stolu ze strany SÚ 4) Zničení duševního zdraví obyvatel sousední domácnosti - dtto. 5) Ohřívání vzduchu na sousedním pozemku od naší černé střechy - vyvráceno stanoviskem autorizované osoby 6) Obava z podmáčení jejich sklepa naší dešťovkou - projekt doplněn o podzemní jímku + drenážní jámu Soused stále nespokojen, na úřadě řekl příslušnému úředníkovi do očí, že kýženým stavem není dohoda s námi, ale status quo, tedy aby na tom pozemku nikdy nic nestálo. Oni o ten pozemek vždy stáli, ale nikdy se jim za něj nechtělo (tolik) platit. I tak ale mají dojem, že k němu mají nějaká práva, zdá se.
Odpovědět
No Vy jste se dočkali pravomocného rozhodnutí po 10 měsících, ale my ho nemáme ani po 4 letech. A také jde op jednoho souseda, majitele vodovodní sítě, který odmítá, dát stanovisko k připojení. Za souhlas s připojením chce statisíce, i když dle zák. o vodovodech a kanalizacích nemá na nic nárok. Proto jsme dali návrh na správní orgán, on se jistě odvolá, půjde to na kraj, zde on prohraje a potom bude asi žalovat kraj., ale nemá naději na výhru. Ale jak píšete, máte již pravomocné rozhodnutí, takže bych se až btak nebál. Našel jsem jedem článek: Citace: Odkladný účinek žaloby Neuralgickým bodem obrany proti vzniku stavby ve správním soudnictví je její faktická (ne)účinnost. V praxi běžně dochází k tomu, že jsou úspěšně dokončovány stavby, jejichž územní rozhodnutí či stavební povolení je napadeno žalobou. I když pak dá správní soud žalobci za pravdu, ochota stavebního úřadu nařídit odstranění stavby, kterou dříve vadně povolil a jejíž vznik tak vlastně spoluzavinil, je minimální. Úřady v takových situacích zpravidla směřují k tomu, aby stavba byla dodatečně povolena, resp. povolena v opakovaném stavebním řízení (zavedeném novelou stavebního zákona účinnou od 1. 1. 2013[14]).
Odpovědět
@jenda1977 v praxi se předběžné opatření k zamezení vzniku možných nevratných škod vydává opravdu ojediněle a dle výše vypsaných námitek souseda k vašemu projektu opravdu nepředpokládám, že to bude Váš případ, jelikož ta argumentace pro zrušení rozhodnutí SÚ je vážně slabá. Pokud je Váš pozemek v území vedeném jako určené k zástavbě a nehrozí zde žádné relevantní finanční škody způsobené vaší výstavbou (myšleno například u svahu hrozba sesunu atd.) tak proběhne soudní spor jen mezi žalobcem a žalovaným.
Odpovědět
@ustolada Soucítím s Vámi...😞 Toto pojednání, ze kterého jste vyňal ten odstavec, jsem našel také, dočetl jsem to do půlky, dál jsem neměl sílu - působilo to na mě spíše jako návod zeleně-aktivistického právníka různým těm Dětem země, Arnikám a pod., jak zdržovat různé liniové stavby atp...
Odpovědět
@doog Děkuji Vám za povzbuzení a uklidnění, snad ničeho takového opravdu nedosáhnou, to už bych si to snad musel hodit. Sám "náš" úředník z SÚ se mi "mimo záznam" svěřil, že s takto zavilým odpůrcem, který by se takto, doslova teatrálně a afektovaně, projevoval, se ve své praxi ještě nesetkal. Jestli se chce soudit s vydavatelem rozhodnutí, tak prosím, ale hlavně ať už se nás to nijak netýká... Ještě jednou Vám děkuji!
Odpovědět
@jenda1977 "4) Zničení duševního zdraví obyvatel sousední domácnosti" Co tam proboha chcete stavět...? 😄 Když se tak dívám na všechny ty námitky, tak to by za posledních sto let v této zemi nikdo nic nepostavil.
Odpovědět
Honzo buďte klidný. Za třicet let praxe na úseku veřejného stavebního práva jsem se ještě nesetkal s tím, že by soud předběžným opatřením zastavil pravomocně povolenou stavbu a ještě po potvrzení II. instancí. Natož v tak bagatelní věci, jako je RD.
Odpovědět
Profilova fotka
@ustolada velmi dobře ti rozumím, my jsme čekali 6 let, byť důvody byly jiné. Ve tvém případě, nešlo by vyvrtat studnu a dům nechat povolit s vodou ze studny? (Voda ani nemusí být pitná) Pak byste klidně mohli válčit dál. Pakliže by se to podařilo rychle, zažádali byste o změnu stavby před dokončením, pakliže pomalu, tak po vyválčení byste v novém řízení požádali o novou přípojku (jenom umístění) a předělali to. Studna by vám zůstala jako rezerva. Studna není moc levný špás, ale přitom, jak letí ceny nahoru, tak i s drahou studnou před 4 lety byste na to bylo lépe než dnes pouze se stavbou bez studny
Odpovědět
@jenda1977 no ted resite stavbu, ale vedle takovyho souseda bydlet bude urcite za trest.. to vam fakt nezavidim a preji pevne nervy
Odpovědět
@jenda1977 Haha, tak tohle smete soud okamžitě ze stolu. Na předběžné opatření je to málo, zoufale málo. Buďte v klidu a situaci komplet ignorujte. Řešte pouze až přistane nějaké doporučené psaní od nějaké státní instituce. Souseda vyfuckovat.
Odpovědět
Profilova fotka
K těm doporučeným psaním od úřadů doporučuju datovku - je zdarma, notifikace na mobil/mail. Rozhodně lepší, než lovit někde rozmoklý dopis ze schránky (některé pošťačky moc detail jako "do vlastních rukou" neřeší).
Odpovědět
Článek se načítá
Díky všem za povzbuzující reakce. Asi jsem byl zbytečně paranoidní, ale ono když ve vzduchu lítají miliony, ceny materiálů i práce rostou doslova před očima, to pak člověku není úplně do zpěvu, při představě, že stavba stojí a čas běží... Co se týče budoucího soužití, neřeším to, nepotřebuju být zadobře s každým. Po přestěhování najedu do módu totální ignorace a salám banán. Já nic špatného neudělal - jednou byl ten pozemek k mání a územním plánem dovolen k zastavění, projekt splnil veškeré požadované náležitosti a jestli chtěli sousedé dál z oken koukat na travičku a stromečky, měli dost možností si ho sami koupit.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
@esmeralda2 Studnu a dobrou na svém pozemku máme, ale asi od roku 2018 je povinnost se připojit na vodovod a kanalizaci. První stavební povolení jsme měli se studnou a jímkou, ale to bylo zamítnuto. A u dalšího stavebního povolení, i když je kapacit sítě dostatečná požaduje soukromý majitel vodovodu za připojení statisícové náklad, přitom dle zákona o vodovodech a kanalizacích na to nemá nárok
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
@jenda1977 Dobrý den, už je to nějaký čas, co jste psal tento dotaz - mohla bych se zeptat, jak to se sousedem dopadlo? Podal žalobu, i s žádostí o předběžné opatření? Bohužel řešíme momentálně dost podobnou záležitost a máme obavy, zda bude soused podávat žalobu ... Děkuji
Odpovědět
@misula_1 Dobrý den, sousedé zažalovali stavební úřad, nicméně to nijak neovlivňuje nás jako stavebníky (stihli jsem od dubna vyšvihnout hrubou stavbu). Dále jsme se z několika zdrojů dozvěděli, že pro institut předběžného opatření se soudy rozhodují v úplně jiných případech, než je stavba obyč. RD (průmyslové haly, výrobní komplexy apod.). Takže být Vámi, uklidnil bych se a nedělal si z toho těžkou hlavu (vím, to se lehko řekne, když člověku někdo hází klacky pod nohy a lze jen hádat, co vše má ještě nachystáno v záloze 😠 ). Držím palce, ať Vám to dobře dopadne!
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?