Soused dělá problémy

Ahoj, potřebuju poradit. Budeme stavět RD. Chtěli jsme na ohlášku. Soused z jedné strany - který tam bydlí nám podepsal, soused z druhé strany - který tam nebydlí, nemá tam dům ani nic jiného jen pár zarostlých planých trnek nám odmítl podepsat. Takže klasické řízení. Má problém s tím, že jsme 2m od hranice pozemku, že on chce 3,5m. Náš pozemek má 430m, ten jeho má 1200m. Když jsme se s ním snažili domluvit, že na té straně nemáme žádné okna a že když on na svém pozemku dům nemá a kdyby chtěl tak si ho vůči světovým stranám bude dávat na druhou stranu tak jak to mají všechny domy v ulici, že bez oken může být taky 2m, že se posunout víc nemůžeme protože tam máme pásmo vysokého napětí apod., prostě řekl že neexistuje a že on nám nic nepodepíše a od teď jednejte s naším právníkem. Pozemek má třikrát větší než my a barák si může dát kam chce, navíc kdyby si ho chtěl stavět vedle našeho, byl by sám proti sobě, slunko svítí z druhé strany.. Na SÚ mi to posvětili, že ano, můžeme být 2m a že projekt a všechno je v pořádku. Došel nám dopis od jejich právničky - zřejmě rodinná známá, že teda neuděluje souhlas se stavbou, že chtějí 3,5m od hranice, že máme dům předimenzovaný a že jim to tam bude stínit a znehodnocovat jejich pozemek. No dle územního plánu můžeme mít 2NP a my máme jen podkrovky, dům má zastavěnou plochu 86m2, vypracovali nám i stínící studii, která jasně ukazuje, že stín na jejich pozemku bude jen hodinu denně na asi dvou metrech v rohu jejich pozemku... prostě výkřiky do tmy. Otázka zní - podáváme si žádost o klasické řízení - tam ale také dojde k možnosti souseda se vyjádřit, což počítám, že se vyjádří. Řešil jste někdo aktuálně podobnou situaci, o kolik se nám to protáhne, pokud se bude odvolávat? Pokud máme dle SÚ všechno dle zákona a norem? Jde to nějak urychlit? Nějakým úplatkem nebo čímkoli 😄 Našla jsem jen nějaké léta staré diskuze. Máme malé dítě a opravdu už potřebujeme bydlet...
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
@kackabis To mi připadá jako stejný případ jako se tady už řešil, jen z pohledu toho druhého souseda . 😄
Odpovědět
@marta_kovar no jasný, ale soused bydlí v paneláku v brně a na pozemku nemá ani dům ani chatu, nic. Nemá ani v plánu tam stavět, je to starý dědek co dělá akorát problémy...
Odpovědět
@kackabis Myslím, že tímto nasazeným tonem to nevyřešíte.
Odpovědět
tady si kdyžtak projděte to nedávné vlákno o 2m odstupu (z druhého pohledu), třeba se Vám bude něco hodit 😉 https://www.modrastrecha.cz/forum/poz...
Odpovědět
Profilova fotka
@kackabis Kdyby semnou jednal někdo stejně jako očividně vy, tak by jsem Vám to taky nepodepsala. Vy jste chtěli něco po něm a ne on po Vás... Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. 🙂
Odpovědět
@marta_kovar jasně, já se tady nechci obhajovat. Soused s náma také nejedná zrovna slušně a snažíme se to s ním řešit už delší dobu, to už je prostě člověk celkem naštvaný. Nechtěl se s náma ani sejít abychom se předem na něčem domluvili, a pak až jsme mu poslali situačku řekl, já s vámi nic řešit nebudu, všechno řešte s naší právničkou, řekněte ty argumenty jí, třeba na to přistoupí. Osobně nám řekl, že on neví jestli tam vůbec někdy bude stavět, takže nějaký náš souhlas ho nezajímá. Jsme z jeho chování sami znechucení. Od druhého souseda jsme z horní strany také dva metry a už při podpisu zmínil, že tam budou jeho děti stavět, prostě všechno ve slušnosti. Ale když se k nám staví takto on, budeme se tak stavět i my k němu. Věřte, že máme chuť pozemek prodat a jít jinam, ale trvalo nám celkem dlouho než jsme v naší lokalitě vůbec něco sehnali a nechceme se toho vzdávat kvůli někomu kdo tam nebydlí a sám řekne, že tam nejspíš ani nikdy bydlet nebude..
Odpovědět
Takze jeste nez vubec zacnete stavet, budete v rozepri se sousedem. To vypada na idylicke bydleni... Proc s nim mit konflikt? Ja bych mu ustoupila, protoze bydlet potrebuju. On poda namitky, stavebni urad vam povoleni i presto da, on se odvola, protoze ma pravnika, se kterym se muze radit. Posoudi to nadrizeny krajsky urad, vrati vec k novemu projednani a vy takhle muzete cekat treba i nekolik let. Za to by mi to nestalo. Mimochodem. 2NP jsou i vase prizemi s podkrovim. Proste dve nadzemni podlazi...
Odpovědět
No půjde to klasicky na stavební povolení se všemi jejich odvoláními, může to trvat i pár let, tady taháte vy za kratší konec provazu i když tón toho vašeho příspěvku moc neodpovídá pozici ve které se nacházíte. Spíš co mě zaujal je ta stínící studie a vaše hodina stínu denně, jen jste nenapsala ke kterému datu to bude, zdali k 21.6., nebo 21.12?...
Odpovědět
Pokud na vás jde i soused nevstřícnými gesty, tak nic nedělejte a udělejte toto: - 0 komunikace se sousedem, ignorujte ho - jděte přes stavební povolení - nechte dům v projektu 2 m od hranice, je to dle zákona v pořádku Soused se proti tomu vymezí v rámci řízení a rozhodne stavební úřad a já říkám, že máte velmi vysokou šanci, že vám to v nezměněné podobě povolí, protože tohle se nepovoluje jen v případě, kdy by tam třeba soused už dům měl a rozestup by byl malý atp. Jenže soused tam dům nemá a nemůže argumentovat "co až tam dům mít budu", to je spekulativní argumentace a nepřípustná v českém právu.
Odpovědět
@skunkos A kdyz se soused odvola? Takhle to muzou resit donekonecna, dokud jeden neustoupi.
Odpovědět
@puhelin Do nekonečna určitě ne. Jakmile to nadřazený orgán vrátí, tak ten podřízený už nemůže rohodnout stejně. Pokud by soused argumentoval účelově, je to pak už na soud.
Odpovědět
@rimmer to bohužel nevím, dělal to projektant, který to rovnou poslal na SÚ. Už jen to, že měl dělat stínící studii na pozemek. Prý se dělá jen když by měla stavba zastínit dům - ten ale neexistuje. Řekl mi toto a dál jsem se o to nezajímala. @skunkos díky za věcný komentář. Soused má jeho pozemek široký 32metrů a z druhé strany už dům stojí, neodhadnu jak daleko, ale na severní straně - stejně jako ostatní domy v ulici. Proto mi přijde tento žabomyší spor úplně zbytečný, kdyby soused trochu chtěl tak by si toho všiml a zamyslel by se nad tím, proč by měl mít zrovna on barák na opačné straně než jsou všechny ostatní. @puhelin My bychom se posunuli o ten 1,5metru, bohužel tam prochází pásmo vysokého napětí a proto nemůžeme. A podkroví je specifikováno jako 1NP - všechny tyto informace už jsem si zjistila na SÚ. Jde mi jen o to, zda někdo neřešil to samé abych měla reálnou představu jak dlouho ještě budu s dítětem v 1kk
Odpovědět
Článek se načítá
@kackabis Uvědomte si, že soused Vám není povinen nic podepisovat. To, že jste si koupili pozemek v ochranném pásmu VN, není jeho problém. Naprojektujte si dům tak, abyste byli 3,5m od hranice pozemku a soused Vám může být ukradený..
Odpovědět
@kackabis navazu jen na @puhelin ... Suteren/sklep 1PP, prizemi 1NP, patro ci obytne podkrovi 2NP. Pripadne to muze byt prizemi 1NP + podkrovi. Jinak za me osobne, pokud danou vec chcete resit ve stejnem duchu, jak prezentujete svuj "problem", tak se nicemu nedivim, ani nesouhlasu souseda. Reste to dal ve standardnim rizeni, bez uplatku a jak uz i vyse zaznelo, uvidite. Koupili jste si hodne limitujici pozemek m2, vcetne jeste k tomu s pasmem VN, meli jste pocitat jiz predem s tim, ze asi vse nepujde v pohode s prstem v nose.
Odpovědět
@skunkos Samozrejme, ze to muze byt donekonecna. Dam priklad z praxe, ktery je asi nejblaznivejsi. Hotel se s rodinnym domem prou o opernou stenu. Uz se to vlece 9 let. Stale to st. urad povoluje, rodinny dum se odvolava a krajsky to vraci zpet mestskemu. A tak porad dokola. Dokonce uz je ta stena i nelegalne postavena.
Odpovědět
No jde vidět, že nemáte zkušenosti se sousedem kreténem. Ten příspěvek z druhé strany byl poměrně odlišný vzhledem ke světovým stranám. Já kackabis chápu. Nicméně, na úřadě si myslím, že nakonec povolí.
Odpovědět
@davex my treba mame a bohate zkusenosti, nastesti xx let za nami. Ja ji chapu, nekdy vsak prave je zbytecna hruba zaplata na hruby pytel. Proto jsem i psala a chapu, at to resi standardni cestou v rizeni, kor kdyz vyse psala, ze urad nema problem s odstupem 2m. Jeho pravnicka to bude resit s uradem. :)
Odpovědět
Já osobně bych taky bránil svůj pozemek, i kdybych tam ani stavět nechtěl. Ale co moje děti, vnoučata ....? Zpetne už nic vracet nejde.
Odpovědět
Profilova fotka
@kvetoslav123 Souhlasím, jelikož přesně s tímhle jsem měla také zkušenost. Pán přenechal synovi pozemek. Zasíťovaný a poměrně hezký. Jenže problém byl, že byl jen 11 metrů široký a tenkrát sousedovi povolil stavbu domu, 30 cm od plotu. Tím pádem by jsme museli mít z domu nudli. Jsem zpětně ráda, že jsme do toho nešli. A ten pozemek prodávali několik let. Takže chápu i pána.. 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
Souhlasím s @japona, je to takový zvláštní přístup. On má velkej pozemek, my malej, on tam nestaví, my jo a první, tak si to uděláme, jak my chceme. Tak si třeba postavte o metr menší dům, když tam máte pásmo vysokého napětí a je to vyřešeno. Mít 2 m od plotu nalepený 2 NP dům, ani se mu moc nedivím, že nesouhlasí.
Odpovědět
@petta33 Nesouhlasit může, ale je to tak v zákoně. To, že české stavební řízení je celé NAHOVN*O a trvá X let je jiná otázka. Pokud máte projekt naprosto v souladu se zákonem, tak i kdyby se soused stavěl na hlavu, tak by to SÚ měl prostě povolit a to ne za X let, ale do měsíce. Stávající stav je ostuda českého státu a vizitka obludnosti naší byrokracie.
Odpovědět
Jo, takže 2 m nikdy, ale 3,5 m už jsou v pohodě. Pak si postavte mezi sebou betonové dvoumetrové ploty, abyste náhodou souseda neviděli, jak si seče trávník a máte vyřešeno. Ani jednoho, kdo stojí na straně souseda s velkým pozemkem, bych za souseda nikdy nechtěl... U nás na vesnici tyto problémy dělají zásadně lidi z města (a pár individuí, kteří to nemají v pořádku v hlavě), kteří si myslí, že můžou cokoliv. Prostě koupí pozemky a nic je nezajímá, jen vlastní píseček. Tolerance se absolutně vytratila a nedivím se, že je nikdo nemá rád a každý na náplavku nadává. Hluk, spadlé jablka, listí, větve, o tom ani nemluvím. Ale abych neházel všechny do jednoho pytle, existují samozřejmě výjimky.
Odpovědět
@davex A já bych zas nechtěl za souseda někoho, kdo si myslí, že má automaticky právo na cokoliv jen proto, že si koupil menší pozemek. A ten s tím větším musí na vše kyvnout. Mimochodem pocházím z malé vesnice, můj pozemek včetně domu nemá ani 450 m, sousedova garáž nalepena na jeho dům není snad ani 3 metry od okna kuchyně mého domu, ale vše bylo na vzájemné domluvě a ne že si budu myslet, že všichni budou automaticky souhlasit a mým rozhodnutím.
Odpovědět
@kvetoslav123 nikdo netvrdí, že má automaticky souhlasit. V našem zájmu byla vzájemná domluva. Když pominu, že vždycky řekl, že se ozve a neozval se, nebral telefony, čím n ám celý proces o dva měsíce čekání, než se vyjádří protáhl... Dočkali sme se jen toho ,,ne, k nám nikdo jezdit nebude" ,,s tím nesouhlasím" a když jsme se zeptali v čem je teda problém, proč mu to vadí a jestli má nějaké plány do budoucna bylo jen ,,já s váma nic řešit nebudu, řešte si to s právníkem" ...po všech pokusech je člověk fakt nasraný a čeká, co z toho vyleze - z člověka co tu nebydlí, nikdy nebydlel a nikdo ho tu nezná, ani sousedi. Pozemek má zarostlý a neudržovaný. Budeme si na vlastní náklady budovat kanalizaci. Jediný způsob jak by se eventuelně mohl připojit je poprosit nás. Jak říkáte, kdyby byly vzájemné ústupky, neřešila bych to teď tady. Jak už jsem řekla, soused nad náma nám v klidu podepsal 2metry od hranice i když už teď ví, že tam bude někdy stavět, s ním samozřejmě budeme vždy jednat stejným způsobem jako on s námi, když bude něco chtít od nás.. Každá mince má dvě strany
Odpovědět
@kackabis Já jsem reagoval na davex. Vám nezbývá nic jiného než to řešit dle zákona a čekat, co bude.
Odpovědět
@kvetoslav123 Tady ale není právo na cokoliv, ale na zákonem danou vzdálenost od hranice 2m... Tak to zase vše nepřekrucuj v tom, že ten soused je chudák...
Odpovědět
Nedohadujte se :) @kackabis vy to udelejte tak jak vam uz tady bylo nejednou psano, reste to s uradem v klidu, bez zminenych uplatku apod. Pokud budete mit projekt a vse v poradku, neni duvod, proc by vam SU mel zamitnout zadost s temi 2m. I jste psala, ze pro ne to neni problem. Tak hezky den 🙋
Odpovědět
@davex Tohle je slovickareni! Samozřejmě mám na mysli tu hranici 2 metry, s kterou musí soused souhlasit, aby bylo řízení zjednodušene. Podle mě je lepší vždy počítat s horší variantou nez s tou, že soused bude souhlasit, protože má větší pozemek. Holt když mám menší pozemek za méně peněz, tak mě mohou čekat nepříjemná úskalí. Pěkný večer.
Odpovědět
Profilova fotka
Měli jsme podobný problém se sousedkou. Sice jsme měli dům 3,5 m od hranice, ale taky se jí nelíbilo, že jí budeme stínit do dvora atd., Přitom předtím tam stál barák, který jsme zbořili a který vrhal v podstatě úplně stejný rozsah stínu, možná i větší. Ohláška nám neprošla, takže klasika povolení. Vznesla námitky, SÚ to přesto povolil a vše ok, normálně stavíme, myslím, že do tří měsíců bylo schváleno.
Odpovědět
Profilova fotka
S některými příspěvky nesouhlasím. Kolega shání pozemek a před koupí je hodně důkladný. Toto také řešil a oslovený stavební úřad se k této problematice staví jednoznačně. Pokud jsou oba pozemky v územním plánu pro výstavbu, o 7metrovy odstup domů se oba dělí rovným dílem. Výjimku tvoří pouze výslovvýslovný souhlas souseda. Pak můžou být 2m. Takže pokud se ptáte, nakolik se protáhne stavební povolení, s klidem lze říci 3-5let (Vzhledem k tomu, že soused to bude chtít řešit za každou cenu).
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?