stavba bez povolení?

23. zář 2021180

Dobrý den,prosím o radu.Naše vina,začali jsme stavět bez povolení ikdyž nám naše projektankta slibovala v dubnu,že povolení bude v květnu,že můžeme začít,my jsme měli nasmlouvané zedníky atd.tak jsme začali a ejhle v květnu nebude nebo ani za měsíc a je září a stále nic.No a v srpnu dala na úřad všechna vyjádřenít,keré si úřad přál,ale bohužel si nevšímla,že chybí dost podstatné razítko od kraje na věcné břemeno. úřad nam to chtěl už vydat ale díky tomuto to nešlo.Takže jsme čekali na 16,9,kdy měl kraj schůzku a my stavěli dál. 😐 no a ted čekáme na smlouvu od kraje která ma dojít cca do týdne a včera volám na úřad,že už to budeme mít zda by jim stačilo jen zatím smlouova o smlouvě budoucí a ona mi oznámí,že na nas bylo podáno udání a že nam zaháajila trestní řízení o odstranění stavby. takže my v prd...jelikož se to táhne už dva roky a chci se zeptat,ten člověk který nás udal musí být pak u toho řízení?jeikož mi řekla,že se sejdeme všichni na stavbě a nechtěla nám říct kdo nás udal. jasně čekají nás nejspíš tahanice,ale baba z úřadu má všch 28 kladnych vyjadření které chtěla k našemu povolení mít a ted toto. 😞 je šance,že ho dostaneme to povolení?děkuji

 • ja bych sla za babou s bonbonierou a bohemkou a zeptala se kdo nás udal. pak bych sla za tím sousedem, promluvila si snim jako dva lidé a poprosila ho o ztažení zaloby.

 • Paní z úřadu zahájí řízení o nařízení odstranění stavby a Vy dostanete možnost požádat o dodatečné povolení. Pokud bude ten, co Vás udal, dotčený Vaší stavbou, bude účastníkem řízení o dodatečném povolení. Pokud bys něco potřebovala ještě vysvětlit, klidně napiš. Pokud bude úspěšně vydáno dodatečné povolení, bude řízení o nařízení odstranění stavby zastaveno. Podat podnět může i anonym a i tak se tím musí úřad zabývat. Takže se ani nemusíte dozvědět, jestli to je soused vedle nebo soused z druhého konce ulice

 • Teď už je žádná bonboniera nezachrání. Za udavačem chodit nemusej, jedině s násadou od krumpáče vyrazit zuby z drž.. Žádné trestní oznámení není, standartní průběh černé stavby. Uděláte dodatečné povolení a bude. Nejspíš dostanete pokutu a nebo taky ne. Povolení dostanete, to můžete být v klidu. Pokud máte všechny vyjadřovačky. Na SÚ si nasypete popel na hlavu. Dostanete tak 10ku, což se Vám vyplatí, při tom jak stoupají stavební materiály a budete mít do zimy stavbu pod střechou, jinak by jste čekali až do jara. Pak by Vám mohla přijít komplikace s délkou čerpání hypo..... Ničeho se nebojte, vím o čem mluvím. A jestli se udavač ukáže, tím líp, aspoň neujde zaslouženému trestu 😠

 • Sponzor fóra
 • Zdravím, využiji toto vlákno k podobnému dotazu. Stojíme před rozhodnutím, jestli začít stavět bez povolení nebo ne. Náš stav je takový, že na SÚ máme vše vyřízené, souhlasy sousedů, dokonce zaplacený správní poplatek. Čekáme pouze na vyjádření "památkářů", ale ani tam nic nehrozí, protože dům je naprosto standardní, je to opravdu pouze otázka času. Bohužel čas je aktuálně to, co nás nejvíce tlačí. Pokud bychom začali nyní, bez povolení, určitě bychom stihli hrubou stavbu dát pod střechu. Materiál je nasmlouvaný a lidé taktéž. Má otázka, šli byste do toho? Riziko nemožnost čerpání hypotéky jsme schopni překlenout vlastními prostředky.

 • Bude to jen pokuta, vy prostě řeknete že stavbu neodstranite a oni to taky nezaplatí. Jiinak jestli jste dali podklady včas ale SU nedodržel lhůtu kdy se maji vyjadrit do 30 dnů je vina na jejich straně. Kluk je projektant má s tím zkušenosti, taky stavěl driv než vydali povolení. Zpoždění SU 3/4roku.

 • my taky měli hrubou st. pod střechou a teprve jsme dostali povolení. Já jsem na takové věci posera, náš stavitel se toho nebál. Seznámil nás s riziky a možností pokuty. Ono je to taky o štěstí na sousedy, aby tě neudali 🙂

 • Je to přesně tak, jak píše duck09. To řízení o Vaší současné žádosti bude zastaveno a SÚ zahájí řízení o odstranění stavby. Dá Vám možnost podat žádost o dodatečné povolení. To podáte, tím se přeruší řízení o odstranění stavby a povede se řízení o dodatečném povolení. Pokud bude stavba dodatečně povolena, řízení o odstranění stavby bude zastaveno. Takový je zákonný postup. K tomu je SÚ povinen vést s Vámi přestupkové řízení a uložit Vám pokutu. Jak bude vysoká těžko odhadnout, každý SÚ má úplně jiný metr. Může to být 10 tis., ale i 100 tis. Horní hranice je 200 tis.
  A ještě poznámka k milan1965: To co píše, bylo zrušeno už v r. 2013.

 • @radek89  
  Radku, musíte zvážit rizika. Hrozí Vám to, co jsem psal v předchozím příspěvku. Navíc pokud SÚ zjistí, že stavíte načerno, nařídí Vám zastavit stavební práce a pokud to nebudete respektovat, může Vám ukládat pokuty i za toto. A pozor, všechny pokuty lze ukládat i opakovaně.
  Ale na přímou otázku přímá odpověď: Já bych do toho v dnešní situaci rostoucích cen šel. Ale jen pokud máte stoprocentní jistotu, že Váš dům je povolitelný. Oni např. památkáři jsou nevyzpytatelní.

 • Jak jsem psal v příspěvku, naše stavba 100% projde, je to pouze otázka času. Sousedů se také neobávám, protože souhlasy od nich mám a vše je součástí PD. Rizika hrozí, ale jsou vysoká i v případě, že nezačneme stavět včas. Každopádně díky všem za názory.

 • Pokud je to skutečně tak, že čekáte jen vyjádření NPÚ, tak bych do toho šel i bez povolení. Pokud je SP na cestě, jde o to, jestli na to stavební úřad vůbec přijde než povolení vydá. (Pokud vás nějaký aktivní soused neudá).

  NPÚ je stát ve státě. Já na půlstránkové vyjádření obecných bla bla keců, že nesmím mít lesklou střešní krytinu čekal 97 (!) dnů.

 • @radek89  pokud se Vám dotčeny orgán nevyjádřil do 30 dnů, tak nastal souhlas mlčky a stavební úřad může vydat souhlas se stavbou. Novinka od letošního ledna ...

 • @duck09  
  Záleží na tom, kdy byla žádost podána/řízení zahájeno...

 • @milanq  to neni o termínu žádosti na stavební úřad/zahájení řízení, ale o termínu žádosti u dotčeného orgánu. Tam počítám, že je to letos, takže po 30ti dnech souhlas mlčky.

 • @duck09  
  Ale je tam více možností - delší lhůta o 30 dní (ohledání na místě, složitý případ), odstraňování vad podání (lhůty neběží), možnost opakovaného prodlužování lhůt (pouze se zaznamená do spisu), atd. Takže bych vůbec nepovažoval za vyloučené, že ta žádost byla na DO podána před účinností novely.

 • @radek89  Kdy jste pamatkarum podali zadost o zavazne stanovisko?

 • Sponzor fóra
 • @puhelin  myslím, že 18.8. to obdrželi.

 • Mám dotaz, soused mi neoprávněně bez mé přítomnosti i dovolení, zastřešil můj pozemek. Teď mám na pozemku černou stavbu, kterou nechci, ani není moje.
  Obávám se, že když se ozvu na stavebním úřadu, budu já muset platit pokuty a poplatky za stavbu, které není moje, ani ji nechci.

 • @irienkab  
  Za stavbu vždy odpovídá stavebník nebo její vlastník. Takže pokud jste stavbu nestavěl ani nejste jejím vlastníkem (a budete to schopen případně prokázat), nemůžete mít žádný problém.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat