Stavba do 25m2 do 5m výšky na pozemku RD - nemusí být povolení ani ohláška?

Zobraz úvodní příspěvek
Chci se zeptat, jak si vykládáte par. 79 st. zákona, že stavba do 25m2 a 5m výšky od 2m od pozemku nemusí mít ani ohlášení, ani povolení, ba ani úz. rozhodnutí a ani úz. souhlas?? Znamená to tedy, že takovou stavbu si na svém pozemku můžu postavit bez jakéhokoliv papírování? (paragraf 79: stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, je umisťována v odstupové vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci,)
Odpovědět
@deto_oesya Ne nechodi, protoze kolaudace uz se zrusily. Lide (laici) tomu dal rikaji "kolaudace", ale neni to kolaudace. V zakone je, ze se ma ohlasit dokonceni stavby. Ze je stavba dokoncena musi st. urad potvrdit. Nekdo to potvrzuje tzv. od stolu, nekdo se jde presvedcit, ze co se povolilo se i postavilo. Rikaly mi urednice, ze po tom, co od stolu potvrdily neco jineho, nez co povolily, se chodi presvedcit na misto. Delaji to jako kontrolni prohlidku, tu jim zakon umoznuje.
Odpovědět
@martas85 “Dost, že člověk platí ze svého pozemku, který již jednou nabyl a odkoupil“ Ve skutecnosti to NENI tvuj pozemek, nikam si ho neodneses a jen si ho od statu pronajimas (formou dane z nemovitosti), platis a platis. Zatim malo ale v nekterych statech je ta dan uz treba 2-3% z trzni hodnoty stavby 🙂 Az bude stat potrebovat, tak vas pekne podoji. Pro zajimavost na zapade je jen 50% bydleni ve vlastnim, v CR je to okolo 80% a na Ukrajine 98%.
Odpovědět
@lala211 To je takove slovickareni. 🙂 Presto... Vlastnikem pozemku muze byt ten, kdo je napsany v KN.
Odpovědět
@puhelin Ako hovorim, stavebne urady su stat v state. Takze, ano, stavebne urady chodia na kolaudciu / kontrolne prehliadky -> je to len slovickarenie a mozes si to nazvat ako chces. A obsahom tychto navstev je uplne to iste nez pred zmenou zakona. Toto je realita a realna skusenost.
Odpovědět
@lala211 vlastníkem jsem já.Nic si nepronajimam.Auto si taky kupujete a je Vaše. To že někdo něco někde vlastní a nemůžu si to odnést to neznamená vůbec nic, pokud to ten dotyčný prodá.Když se někdo bude vloupat na pozemek, bude se vloupat na můj pozemek.Nebo myslíte že stát si to bude hlídat? 🙂)) ale no taaaak...Jednou jsem jako vlastník v katastru napsán a tím to hasne. Vyjmutí ze ZPF je jen na vytáhnuti peněz z lidí.Pokud bych byl developer a zastavel nějaké území, tak ok....ale jinak s tímto absolutně nesouhlasim.
Odpovědět
@deto_oesya Ale oni chodit muzou, protoze jim to zakon umoznuje.
Odpovědět
OT: @martas85 vis co je to stat? Neco z wiki: Stát je základní územní mocenská jednotka, instituce (či organizace) disponující mocí vládnout, soudit a vytvářet zákony společnosti (státu). Stát je vymezen státní mocí, státním lidem (státním občanstvím) a státním územím. Uzemim, je to jeho uzemi a platis dan z nemovitosti, coz je defakto najem. Klidne ti to znarodni, vyvlastni, napali takovou dan, ktera te zrujnuje (kdyz bude potrebovat). Stejne tak soczdrav neni pojisteni 🙂)
Odpovědět
Profilova fotka
@martas85 dovolila bych si nesouhlasit. Jestli vás za tu dostavěnou místnost ještě nikdo nepostihl, tak zřejmě na vás ještě nedošlo.Katastrální úřady dnes s oblibou používají drony. Možná ne všechny, ale nás se týkají 3 katastrální úřady a všechny je používají. Ty drony dělají naprosto přesné snímky. U jednoho malého bytového domu v našem blízkém okolí si bývalí nájemníci z přízemí cca před 40 - 50 lety přistavěly malou verandu s východem do zahrady, měla možná 3 - 4 metry čtvereční. V podstatě stříška nade dveřmi do zahrady se skleněnými stěnami kolem asi 3 schodů. Při takové kontrole dronem katastr zjistil nesrovnalost, upozornil stavební úřad, úřednice se sešly na místě a nájemníkovi i nabídly legalizaci toho, ale bylo s tím takového papírování a takových peněz, že nájemník tu verandu radši zboural, než by to všechno podstoupil a zaplatil
Odpovědět
@lala211 správně, daň.Ale to je jediné.Vlastníkem budu já.A na svém pozemku si já mohu dělat co chci, já si na něm můžu i třeba rozjezdit zahradu autem, já si tam můžu vykopat bazen...Co je stát, to.asi.nepotřebuji v této.situaci vůbec zkoumat.Daň se platí ze všeho a je to.normální součást každého státu ale rozhodně daně neurčuji to, kdo je vlastníkem 🙂
Odpovědět
@esmeralda2 věřte mi, že u nás z katastru nikdo nezazvoní tak jak nezazvonil x let...a tady nám určitě nebudou lítat nad hlavami ani drony a ani mimozemšťané.Co na to říct, asi je to u Vás slušnej oddíl. A teď se vrátím zpět k tématu do 25m2 si paní může postavit co chce a věřte mi, že jestli.výška toho nebo onoho bude o 30cm rozdílná, nepřijde na to ani dron, ani jestřabí oko a ani nic jiného než osobní návštěva s metrem v ruce.Víte jak u souseda probíhala kolaudace, a pozor, znělo tu že se už nechodí...ale chodí....může se a nemusí, ale v dnešní době není lidí. Přišla paní...vešla do baráku a řekla: hmm hezký...tady je tedy kuchyň, tady toaleta, tady pokoje....ja myslím že dobrý.Děkuji. A co použijete za "materiály" je úplně jedno, protože produktových listů vám rozdám kolik budete chtít a na co budete chtít. A to mluvím o tom, když vůbec tedy někdo přijde.Když ne a dává se jen oznámení o užívání stavby tak jim můžu naposilat lejster, kolik jen budou chtít. Takže ano, co úřad, to jiné požadavky a podobně...a ja jsem rád že máme takový úřad jaký máme a možná k nám (k našim rodičům) i někdo z katastru po 30ti letech...40-ti...letech přijde.Ale mám pocit, že tato návštěva se neuskuteční.
Odpovědět
Profilova fotka
@martas85 závidím ti váš stavební úřad a z celého srdce přeji, aby to takto dlouho vydrželo. To ze mne mluví špatné zkušenosti odjinud
Odpovědět
@martas85 V kterem roce soused "kolaudoval"?
Odpovědět
Článek se načítá
@puhelin listopad 2019
Odpovědět
@esmeralda2 já to beru...úřady jsou všude různé.vidím to i tady v okolí.
Odpovědět
@martas85 Pak je takova kontrola v poradku.
Odpovědět
@martas85 : ze prej si muzes na svem pozemku delat co chces? zkus si tam postavit reaktor, fabriku, pálit líh, zasadit konopi, nebo treba i smrky, nebo kopat pod zem nebo i vykopat blbou studnu bez zaplaceni, případně něco do výšky 🙂slight_smile: Tvoje je leda tak trávník, co je pod zemí nebo nad pozemkem ve vzduchu už není tvůj (od státu “pronajatý”) prostor 🙂slight_smile: Mas to jen docasne, jen dokud budes platit, a kdyz platit prestanes, tak prijde statni moc a SEBERE TI TO NASILIM a uplne stejne, jak mafie, a zcela legalne 🙂slight_smile: Ps: samozřejmě je to věc výkladu, a chapani, treba až stát lupne tu daň na hodnotu 3% z tržní ceny každých 10 let přeceňovaná znalcem (v usa v některých státech na komerční nemovitosti), tak to by ses hodně divila 😉 Pps: a bude hur 🙂
Odpovědět
@lala211 Ale no taaaak....bylo to obrazně řečeno. Pozemek je právně můj v momentě, kdy jsem uveden v katastru nemovitostí. To že platím daň...tak opakuji, že daň je součástí všech států a tuto daň platíme všichni a za všechno. Cokoliv co si na tomto pozemku postavím do 25m2 je čistě jen moje věc....i kdybych si tam postavil mohylu a nebo bazén o těchto rozměrech.Reaktor a podobné věci...tohle tu neresme.Než by mi za neplacení vzali pozemek...to by bylo na dlouhé roky 🙂) Nejdřív upominka, další...prokazování, soudy atd... A první co by chtěli tak by chtěli pohledávky takže peníze.Pak nějaký zabavovani majetku - věcí.A až bych neměl na zaplacení penále, pak by došlo na nejhorší...Takže tady bych to vůbec nehrotil.A o daně se nebojím.Nesrovnavejme koše s banama.Proč má potřebu někdo srovnávat jak je to jinde.Nemůžeme se srovnávat s takovými zeměmi.USA je úplně jinde.Nemá smysl se vůbec o tomto dohadovat.Každý strůjcem svého štěstí.Pouze a jenom říkám, že fakt nikdo nebude zkoumat 30 cm na něčem co má okolo pěti metrů.To je vše z mojí strany.
Odpovědět
Dobrý den, na pozemku kde stojí náš RD bychom chtěli postavit zděný zahradní domek do 25m², výšky do 5m, nepodsklepený (na zahradní nábytek, nářadí, sekačku, kola atp.), a to ale ve vzdálenosti JEN cca 1m od sousedních pozemků (okapní svod na náš pozemek, nic by na pozemky sousedů nepřesahovalo, směrem k sousedům žádná okna či dveře). Poradí někdo, prosím, co vše je příp. potřeba co se úřadů týče?... územní souhlas? ohláška? Sousedi souhlasili předběžně ústně, ale aby to i do budoucna stačilo. Předem děkujeme.
Odpovědět
@ab10 Zajdete si na stavebni urad a pozadejte o vyjimku. Zahaji se rizeni, kde sousedi dostanou moznost podat pripadnou namitku (pokud vam dali souhlas, tak neni potreba na vyzvu reagovat). Pak zaplatite spravni poplatek a muzete stavet.
Odpovědět
Zdravím všechny, chceme stavět přístřešek (na posezení apod.) a když jsme to začali podrobněji promýšlet, tak jsme narazili na problém přes který nevíme jak se dostat. Vše bychom splňovali tak, abychom nemuseli mít územní rozhodnutí, nebo úz. souhlas, až na jednu věc, vzdálenost 2m od plotu souseda. Máme relativně malý pozemek, takže řešíme každý metr. Jak to řešit aby všechna řízení byla co nejkratší, nejjednodušší a nestálo to balík? Sousedovi by to nevadilo, podepíše klidně, že souhlasí, že může být přístřešek u plotu. Díky moc
Odpovědět
@saryk2 Jedinou moznosti je pozadat o vyjimku. 5000,- spravni poplatek.
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravím, plánujeme zastřešenou terasu k RD. Jelikož bude větší než 25m2, což už beru jako přístavěk k RD ... jaké dokumenty si máme nachystat a jak dlouho to vyřízení asi potrvá ? Má s tím někdo zkušenosti? Dá se to vyřešit i bez projektu ? Chceme stavět sami. Děkuji Vám za odpovědi.
Odpovědět
Dobrý den, prosím o radu. Budeme stavět kůlnu, zastavěná plocha do 25 m2, přízemní, splníme vše pro drobnou stavbu. Ale pozemek, na kterém drobn stavba kůlny bude stát, je v několika ochranných pásmech -vodní zdroj, les, přes náš pozemek vedou sítě Telefónica O2, UPC, ČEZ a další, kteří u nás mají věcná břemena. Myslíte, že pro tuto stavbu stále platí, že není třeba stavební povolení, ani ohláška, ani územní rozhodnutí či souhlas? Předem děkuji.
Odpovědět
@michaelako A na tom pozemku stoji rodinny dum? Je to v zastavenem uzemi?
Odpovědět
@puhelin Ano, na našem pozemku je jinak rodinný dům. Splňujeme zastavěnou plochu atd. V tom není problém. Kůlna bude jen drobnou stavbou k hlavní stavbě rodinného domu.
Odpovědět
@michaelako Jestli ve vsech bodech splnujete ty podminky pro stavbu bez umisteni a povoleni (ten paragraf je dost obsahly), tak bych si jen pozadala o vyjadreni tech vlastniku siti, ktere vam to komplikuji, jake podminky ke stavbe maji. Jestli nebudou pozadovat prelozku, dohled pri priblizeni k jejich siti apod. Vyjadreni o existenci vsech siti na pozemku uz tedy mate, to se taky pred kazdou stavbou obstarava.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
Profilova fotka
Ráda bych se zeptala: u (stavby) rodinného domu chceme pergolu. Její zadní stěnu bude tvořit betonový plot, který je na našem pozemku, blízko u hranice se sousedem. Od souseda potřebujeme souhlas, a to n co se chci zeptat je : sousedovic parcela(i dům) je v SJM. Potřebujeme podpisy obou nebo stačí jen od jednoho z nich? Jsou to starší lidé, zdravotně nejsou ok, pán je ležící. Nepředpokládám, že by nesouhlasili, ale je mi blbé chodit k nim domů a otravovat člověka v posteli
Odpovědět
@esmeralda2 Jak moc blizko to bude? Jestli do 2 metru, potrebujete jeste vyjimku. Coz je samostatne rizeni. K namitkam by je urad vyzval pisemne (dopis s modrym pruhem) a ten stejne musi prevzit u postacky proti obcance. Bohuzel vzdy musi souhlasit vsichni vlastnici. Jen pokud je to treba SVJ v bytovem dome, ne vzdy je souhlas vyzadovany u 100 % vlastniku. Ale zalezi to na stanovach toho SVJ.
Odpovědět
Když postavím "stavbu do 25 m2" na pozemku u RD (tzn. legálně bez jakýchkoliv povolovaček), ale následně dojde k rozdělení pozemku, přičemž RD bude stát na jiném pozemku než uvedená stavba 25 m2, tak musím něco řešit? Děkuji.
Odpovědět
@jb654 Podle me ne. Jen nezapomente, ze ta stavba musi byt zakreslena v katastru nemovitosti (pokud ma nad 16 m2).
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?