Stavební povolení či stačí jen ohlášení? Přístavba k RD

Profilova fotka
Ahoj, mám prosbu, vůbec se v tom neorientuji, takže když nějaká dobrá duše poradí, budu moc ráda! Chtěli bychom k rodinnému domku přistavit jednu či 2 místnosti a nevím, zda k tomu je třeba stavební povolení či stačí jen ohlášení? To ohlášení je jakou formou - stačí, když mám do mapky zakreslenou polohu přístavby a podepsané to od sousedů, že s tím souhlasí? Ta přístavba by byla totiž téměř až na hranici pozemku A jak postupovat dál? Mít souhlasy sousedů a pak jít na stavební úřad s projektem to oznámit? Co vše po nás bude stavební úřad požadovat (liší se to, pokud by se jednalo o ohlášení a nebo o povolení?) A lišily by se požadavky na všemožné souhlasy, zprávy, povolení k projektu, kdyby se nejednalo o místnosti na bydlení, ale jednalo se o kutilskou dílnu(nesloužící pro podnikání)? Jestli by toho úředního šimla bylo míň nebo víc... Díky moc za odpověďi, moc mi to pomůže!
Odpovědět
doporučuju navštívit příslušný stavební úřad - taky jsme to tak udělali při přístavbě kotelny. projektant nám udělal projekt včetně zákresu, na stavebním úřadě jsme podali ohlášku, postavili svépomocí, geodet pak zaměřil stavbu, teď se spáchá kolaudace, byť u ohlášky by mělo stačit ohlášení o užívání stavby, tak na stavebním úřadě říkali, že se přijdou podívat. nakonec se plán, co zaměřil geodet, vloží na katastr. jinak strejda gůgl toho ví mraky ohledně rozdílů ohláška vs povolení, z toho co už bylo napsáno jsem taky čerpal zkraje zjišťování
Odpovědět
Profilova fotka
@sven Pokud chceš přistavět RD a ten bude mít i po přístavbě zastavěnou plochu do 150 m2, pak je to na územní souhlas + ohlášku, nad 150 m2 je na územní rozhodnutí + stavební povolení. Rozdíl je jen v ceně, délce vyřízení a v tom, že při druhé možnosti nepotřebuješ souhlas souseda, zato potřebuješ souhlas hasičů. Problém ale máš hned v začátku s umístěním - blíž jak 2 m od hranice můžeš, pokud ti dají vyjímku. Pak teprve můžeš žádat o ÚS + OHL. Veškerá dokumentace i dokladová část je totožná.Vůbec ti nepomůže, jak místnosti nazveš. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@jitulkaka - díky moc! Já právě nevěděla, jestli jsou jiné požadavky při různém způsobu užívání (ještě není definitivně rozhodnuto, jestli zvítězí dílna nebo další obytná místnost :-). Pochopila jsem dobře, že tu výjimku kvůli tomu, že to chceme blíž jak 2 metry od hranice udělují souhlasem sousedi? A pokud sousedi nebudou nesouhlasit, tak je to definitivní a musíme se v plánech uskromnit?
Odpovědět
Profilova fotka
@sven Na vyjímku není právní nárok - stavební úřad vám ji nemusí povolit. Může se to lišit, většina úřadů by asi vyjímku bez souhlasu souseda nadala, tohle je ale na posouzení SÚ. V každém přípdě je třeba žádost pořádně odůvodnit, důvodem není "já to tam chci" 8-)
Odpovědět
Profilova fotka
@jitulkaka "já to tam chci" - to je moooc pěkné odůvodnění :-) :-D . Jsme limitováni místem (malý pozemek). Co jsem si tak počítala, tak to vychází celkem vše víc jak 150m2, to znamená, že je třeba ÚR+Stav.povolení, že? Tím pádem lhůty k vyřízení jsou delší, je třeba nějaký ten souhlas hasičů, sousedi se stávají účastníci řízení, tudíž je obesílá pro souhlasné stanovisko stav. úřad, že? A pokud by teda sousedi svolili se stavbou blíž než ty 2 metry k jejich hranici, tak pak by stav. úřad neměl mít námitek? Ježíííš, to bude papírování! Nenapadá mě, jaké všemožné souhlasy a vyjádření a od koho ještě můžou na úřadě chtít. Doufám tedy, že mě poradí co vše je třeba. A ještě se zeptám - pokud dostaneme stavební povolení - jaká je tam lhůta, do kdy to musí být postaveno? (ono se to dá nějak prodlužovat, že?). A teď mě ještě napadá - ta přístavba by byla jakoby směrem k rohu pozemku, s tím, že už ten stávající dům je postaven blíž jak 2m od hranice pozemku - jak se toto řeší - i když už ten dům tak je a tento soused by se "šprajcnul", tak tam není žádná vůle, aby ten dům mohl být "prodloužen" po stávající linii? (se omluvám, píšu asi jako tatar, ale nevím jak to popsat :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@sven Sorry, nepochopila jsem, ale to nevadí. Tady to stejně nevyřešíš, vyjímka je velmi individuální. Souhlas souseda je základ, ale není to všechno. Ani ty 2m nejsou jediným požadavkem, jsou tam i jiné limitní míry a požadavky a je to složité jak dvojitý žebř, takže bez konkrétních informací nemá smysl to vysvětlovat, musela bych opsat vyhlášku 8-) Nad 150 m2 zastavěné plochy je ÚR + SP, ale pokud byste to chybně požádali na ÚS + OHL, SÚ to usnesením převede do toho správného režimu, jen byste jim přidělali trochu práce. Budete potřebovat: projektovou dokumentaci včetně statiky a do dokladové části měření radonu (pokud není v dokumentaci stávajícího domu), průkaz energetické náročnosti odsouhlasený Státní energetickou inspekcí, požárně bezpečnostní řešení odsouhlasené hasiči, vyjádření životního prostředí a pokud jste v nějaké CHKO, tak i jejich vyjádření, železnici jako souseda snad nemáte. To byly dotčené orgány. A teď vyjádření správců sítí: elektrárny, vodárny, plynárny (nepíšu zkratky, protože jsou v krajích různé), O2, T-mobile, správce veřejného osvětlení a správce elektronických sítí (kabelovka) pokud jsou poblíž stavby a pokud by se vaše stavba mohla dotknout jejich sítí nebo ochranného pásma. Možná jsem na něco zapomněla?! Souhlasy sousedů teda ne, SÚ si je obešle. Lhůtu na dokončení stavby vám dají pravděpodobně 2 roky, pokud nepožádáte o delší. Dá se prodloužit, ale myslím, že prodloužení stojí 1000,-, zatímco kolaudace po termínu dokončení jen 500,- ;-) A teď jdu hajat |-|
Odpovědět
Profilova fotka
@jitulkaka - díky moc! Já vím, píšu jak tatar :-). A teda když jsem si přečetla co vše je třeba, tak mám pocit, že dneska z toho hrůzou neusnu :-) ;-(
Odpovědět
Profilova fotka
@sven Sorry, chybička se vloudila: NEPOTŘEBUJEŠ průkaz energetické náročnosti odsouhlasený Státní energetickou inspekcí, to platí pro novostavby a pro stavební úpravy velkých objektů. Promiň, teď už se ti snad bude spát líp, když je toho méně =-)
Odpovědět
Profilova fotka
@jitulkaka - dobré ráno, no, i tak jsem celou noc ve snech lítala jak blbec po úřadech s lejstrama a sháněla razítka :-). Ale s tím průkazem jsi mě moc potěšila, protože to považuju za fakt zbytečný a drahý papír....
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 letech
@hana - dobrý večer, mám dotaz. Provedla jsem rekonstrukci rodinného domu. Na SÚ jsem dala oznámení záměru + ohlášení stavby. Již jsem rekonstrukci dokončila. Je nutná kolaudace? Díky
Odpovědět
@hanahola Tohle vidim spis na dodatecne povoleni a pokutu, ale chapu, ze i tak to cele vyslo levnejsi, nez zacit stavet az ted.
Odpovědět
@puhelin já jsem stavební povolení dostala. Ale potřebuji se ujistit, zda po rekonstrukci musím podat žádost o kolaudaci.
Odpovědět
Článek se načítá
@hanahola Pokud se nepletu, tak by se mělo na úřad nahlásit dokončení stavby (rekonstrukce), tím se může začít ji užívat, ale úřad může přijít na kontrolní prohlídku - a prý často chodí, a ta prohlídka je v podstatě kolaudace, akorát se to dle zákona jmenuje jinak...
Odpovědět
@synura_p Dobrý den. Také si myslím, že musím nahlásit , že jsem rekonstrukci dokončila. Díky
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?