Vzdálenost pergoly 0,5 m od souseda

Prosím o radu, zda lze nějak protáhnout přes stavební povolení stavbu pergoly cca 40m2, která by měla stát od hranice se sousedem cca 0,5m2. Je nějaká šance? Soused nám pravděpodobně nic nepodepíše.
Odpovědět
1
2
Ještě doplním, že pergola bude sloužit jako zastřešení aut.
Odpovědět
Pokud by za tím z jeho strany nebyl pozemek zrovna malý, nestínilo by mu to a stěny k němu by byly "plné" tj. bez průhledů oken apod. aby měl soukromí a vy taky, šance by mohla být. Vysvětlili jste si to takto ?
Odpovědět
Profilova fotka
@jaasminka Pokud to soused nepodepíše z principu, tak nepostavíš nic. Jak je to do 2m od hranice s pozemkem, musí podepsat souhlas, jinak to SÚ nepovolí. To je pak radost, mít takového souseda 😞
Odpovědět
Predpokladam, ze to bude mit na strese krytinu, takze to neni pergola, ale pristresek. Parkovani aut vam zrejme udela pozarne nebezpecny prostor az k soudovi na jeho pozemek, tzn. ze mu tim omezite jeho vyuzitelnost. Nekde se to resi vecnym bremenem. Je to blby, ale tohle vse neni uplne drobnost, takze souseda chapu.
Odpovědět
@michaelscz Soused to bohužel nepodepíše spíš z toho principu. Nebydlí zde, má zde jen chatku a nás přístřešek by měl stát vedle jeho jakoby příjezdové cesty. Bohužel se sousedem není ani moc možné mluvit, jelikož sem jezdí párkrát do roka.
Odpovědět
@petrmm Pergola bude zastřešená a z boku nebude nic, bude to vlastně jen lehce sklonita střecha a 6 trámků, na kterých stojí. Z boku nebude nic. A vlastně hned vedle je námi postavený plot.
Odpovědět
@michaelscz Souseda lze chápat, nezbyde než jít přes stavební povolení...
Odpovědět
Profilova fotka
@skunkos Ale přes stavební povolení (ohlášení) resp. přes SÚ to musí jít vždy, ne? A ten podpis souseda, že souhlasí, musí být součástí té žádosti. A pokud nepodepíše, tak SÚ nemůže stavbu povolit.
Odpovědět
@jaasminka, je uplne jedno ci z boku bude nieco alebo nie. musite dodrzat poziarno bezpecnostne pravidla.
Odpovědět
@jaasminka Hezký den Nejdůležitější je sehnat si kontakt na souseda, zkuste přes ostatní sousedy místní apod. i když to bude trvat,. Sjednejte si s ním schůzku přímo na místě nebo vyčkejte až se tam objeví a proberte svůj záměr na místě s ním, chtějte po něm vědět proč to nechce nebo jaké má podmínky aby vám to povolil. Až to spolu důkladně proberete až získáte předběžný souhlas pak teprv na úřad. Z mého pohledu, přímo z praxe, neměl jsem problém povolit sousedům chatku pergolu cca také přímo 0,5 m od plotu, měl jsem pouze podmínku že tam nebudou žádná okna apod.,(nebo jen průsvitná) zkrátka jen stěna z čehokoliv, protože to zajistí vzájemné soukromí a bezproblémové užívání oběma stranám i těm co tam budou po mně. Třeba bude mít podobnou podmínku, nebo si ještě k tomu vymíní že si tam vysází túje. Pak není nic jednoduššího než to splnit. Naopak když jsem opravoval střechu přiléhající k sousedovi, i já se snažil dodržet jeho požadavky a také dodržel a bylo to bez problému. Se sousedem je třeba napřed se domluvit to je naprostý základ, konat bez něj je zadělávka na problémy. Co se týká stav. úřadu pokud jsou nároky na parkování vyšší než na pergolu nebo přístřešek na zahradní nářadí pak lze jít i touto cestou, např. známý měl problém s garáží, tak mu přímo na úřadě doporučili aby to uvedl jako "kůlnu" a bylo to bez problému, ale to už vám poradí co a jak.
Odpovědět
@michaelscz Nikoliv, pokud je odstup 2 metry a víc, netřeba žádné papíry, na tom se shodneme (do 25 m2), jinak územní souhlas s podpisem. Pokud je vzdálenost méně než ty 2 metry, pak je třeba buď územní souhlas s výjimkou, kde je potřeba podpis nebo je třeba absolvovat regulérní stavební povolení, kde úřad souseda obešle a on se může výjadřit s námitkami, které SÚ vypořádá a pokud je vypořádá úspěšně, povolení se dostane. Akorát tam už prostě musíte mít normálně projekt, stanoviska dotčených orgání IS, hasiči atp atp.
Odpovědět
Profilova fotka
@skunkos Čili i když se soused stavebnímu úřadu v řízení vyjádří, že nesouhlasí tak i bez jakýchkoliv úplatků může SÚ stavbu povolit?
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@michaelscz ano, může, když úřad uzná, že důvody souseda nebyly hodny zřetele
Odpovědět
To si nemyslim.
Odpovědět
Souhlas souseda být nemusí. Bude se projednávat řízení o výjimce a společné územní a stavebni řízení. Lze podle paragrafu 140 správního řádu spojit a vést dohromady. Úřad bude posílat sousedovi dopisy, oznámí zahájení řízení, soused dostane lhůta k nahlédnutí do dokumentace a na námitky, potom úřad vydá rozhodnutí. Hlavně aby nedával námitky nebo se neodvolal. Ale pokud je to jen o tom, že ho nemůžete dohnat, nebo nechce podepsat, ale jinak s tím nema problém, tak to lze povolit.
Odpovědět
@esmeralda2 Ale pokud se odvola, nic neni vyhrane.
Odpovědět
Pokud se odvolá, tak to zkusíte znovu a třeba se už neodvolá. Sousedi takto postavili metr od plotu altán.
Odpovědět
Profilova fotka
Je to vždy stejné. Jak se nedohodnete se sousedem, budou problémy i do budoucna. 😞 Jinak to tu bylo napsáno. Zjednodušeně. Vzhledem k umístění a velikosti stavby musíte mít razítko od stavebního úřadu. Buď se půjde přes "zkrácené" řízení s podpisem od souseda, nebo přes stavební povolení, kde souseda bude obesílat stavební úřad.
Odpovědět
@fantomik Pozor na to, rizeni je vzdy s obesilanim sousedu.
Odpovědět
@michaelscz Ano, muze
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin Napsal jsem něco jiného? Pokud se bude jednat o zkrácené řízení, musí soused podepsat ještě před podáním žádosti na stavební úřad. Pokud žádost o stavební povolení, pak souhlas donést nemusíte, ale soused bude vyzván/obeslán. Takže ve finále je to jedno. 😉 Jo, a pak samozřejmě stavební úřad odesílá všem zůčastněným své rozhodnutí, ke kterému se může podat námitka. 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@fantomik souhlasím s tebou skoro ve všem, kromě jednoho malého detailu - že ve finále je to jedno. Není, a to tím, že když jdete za sousedem, tak vás může poslat do ... , a to bez jakéhokoli důvodu a bez toho, aby musel udělat krok. Když pak probíhá stavební řízení a osloví ho úřad, musí on vyvinout nějakou aktivitu, mít nějaké relevantní důvody, musí s úřadem aktivně komunikovat. A úřad jeho argumenty může a také nemusí uznat. A když úřad rozhodne a některému ze sousedů se to nehodí, ten se může odvolat k nadřízenému orgánu, a tento nadřízený orgán také rozhoduje dle svého uvážení, ne dle toho, jestli se to některému ze sousedů líbí nebo ne.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 10 měsících
Profilova fotka
Potřebuji poradit, u našeho plotu cca 0,7m staví pergolu asi 25 m2, bude na střeše krytina tak asi přístřešek , je téměř hotova, mě nevadí, že je tak blízko, ale co mi opravdu dělá starost je to, že pokud jsou velké deště tak přesně tímto místem prochází potok vody, pergola je přesně uprostřed, při loňské průtrži nám voda šla přes náš pozemek, dřevník, garáž a do bytu jsme měli jen pár centimetrů, teď mám obavy, že nám nasměrovali vodu ještě lépe. Jak se zachovat?
Odpovědět
Profilova fotka
Abych ještě dodala nás se nikdo na nic neptal , takže od nás žádný souhlas nemají.
Odpovědět
@jarka_jirsova Uz tu je obdobny dotaz. Musite napsat oficialni podnet na stavebni urad (ne anonym). Stavba ma byt umistena alespon 2 metry od hranice se sousednim pozemkem. Bliz lze pouze na vyjimku, ke ktere soused potrebuje vas souhlas. Kdyz souhlas nedostane, neni vyjimka vymahatelna. Ze je to do 25 m2 by bylo bez povoleni, ale ty 2 metry bez povoleni musi byt zachovane. Nevahejte a vcas se ozvete, at je jeste cas to zmenit.
Odpovědět
Profilova fotka
Děkuji, měla bych asi uvést, že soused je škola a je to obecní pozemek jestli to něco mění?
Odpovědět
@jarka_jirsova Nemeni. Zakony maji dodrzovat vsichni.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
Dobrý den, mám dotaz. Soused má černou stavbu (pergolu do 25m2) 1,6m od mého domu, který stojí na hranici pozemku. Bez dohody a mého souhlasu vše postavil a dešťovou vodu z pergoly odvádí k základům mého domu. Základy i odkopal a trubkou odvádí vodu k základům, kde je nízká možnost vsáknutí vody kvůli těžké jílovité půdě a hlavně málé vzdálenost 1,6m, voda tam stojí několik dní, mám i fotky, když jsem na to poukazovala zakryl to dlažbou. Za jakých podmínek mu může stavební úřad povolit dodatečně stavbu bez mého souhlasu a když odmítá odvod vody řešit jiným způsobem než tímto, kde mi vlhne zeď v domě a dochází k poškození mého majetku. Také jak to je s požárně bezpečnostním řešením, když je to tak blízko k domu? Mám vůbec možnost oprávněných námitek, pokud ano jakých? Děkuji za odpověď.
Odpovědět
@mnem doporučuji načíst https://www.ceskestavby.cz/clanky/vod... https://www.estav.cz/cz/8346.altany-p...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
@puhelin Vidím, že máte zkušenost se stavebním zákonem. Chtěl bych se zeptat jak je to s tím ohlášením pro stavby pergoly blíže než 2 m k sousedovi a pokud je větší než 25 m. Můj dotaz zní, musí mi souhlas podepsat všichni sousedi nebo jen ten, kterého se to týká (tedy ten blíže než 2 m). Od souseda z druhé strany ta pergola bude cca 20 m, tak by mě zajímalo zdali mi to musí podepsat i on. Děkuji.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?