Základová deska bez povolení - je to velký risk?

Dobrý den, je dost možné, že už se tu dřív někde tato diskuse objevila, ale nechtělo se mi dlouze hledat, proto zakládám novou. 🙂 Přišlo nám vyjádření ze stavebního úřadu, že nám bylo zamítnuto stavební povolení z důvodu, že není na příjezdovou cestu vystaveno stavební povolení, pouze územní rozhodnutí. To jsme vůbec nevěděli, jelikož jsme pozemek koupili komplet zasíťované a majitelka to prý také nevěděla, takže už sice podnikla kroky, ale bude to nejdřív za 3 měsíce. Jinak víme, že všechny další papíry k povolení byly v pořádku. Na příjezdovou cestu je i věcné břemeno chůze a jízdy, ale nejspíš to nestačilo, nevím...Každopádně jsme to netušili a začali jsme s výkopovými pracemi, nyní už musíme i vylít, aby se nám to nesesypalo. Teď jen přemýšlíme, jestli se máme vrhnout i do základové desky, pak bychom to pozastavili a čekali na povolení. Myslíte si, že je to velký risk a nevíte, jaká by mohla být případně pokuta? Omlouvám se, jestli už tu je někde podobná diskuse. 🙂 Děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
Kde není žalobce, není soudce. Záleží, jaké máte sousedy a dobré duše okolo. Naši sousedi spěchali se ZD do zimy, takže začali když měli papíry na úřadě. Ale nebyl problém, projekt jsme jim podepsali my i ostatní. Nebyl důvod jim dělat zle.
Odpovědět
@zmrz_lina všichni sousedé o tom vědí a sami asi 3 z nich začnou načerno...je tam jen jeden pán, který mu tam patří dost věcí a neříká se o něm nic moc dobrého...každopádně už je to asi jedno, protože už ví, že jsme začali s výkopovými pracemi, ale to by pořád nevadilo, to se prý snad může, jde o tu desku...kdybychom věděli, že by případná pokuta byla do 50tis., tak bychom to neřešili a šli do toho, ale neradi bychom platili třeba 100 😄
Odpovědět
Ak dostanete stavebne povolenie, t.j. samotny projekt je v poriadku, tak pokuta byva skor symbolicka - zalezi na stavebnom urade a jeho ochote. Pokial viem, tak minimalna hranica pokuty urcena nie je. Ak stavebne povolenie by ste nedostali, pretoze projekt nie je v sulade s uzemnym planom atd., tak maximalne vam mozu nariadit demolaciu 😀
Odpovědět
@deto_oesya děkuji za reakci...od pána z úřadu mi přišel právě jen email, že nám to bohužel zatím vydat nemůže, kvůli té cestě, dokonce napsal, že by to asi i možná protlačil, ale že to jeho kolegyně zamítla ze stejného důvodu našemu sousedovi, takže on nám to také musel zamítnout 😄 Ještě se chci zeptat, až přijde stavební povolení, tak my bychom ještě správně měli někde nahlásit, že tedy začínáme kopat? I když samozřejmě v té době už budeme mít vykopáno a možná i desku 😄 Vím, že se to musí nahlásit na životním prostředí, mluvila jsem s paní a přímo jsem ji řekla, že jsme začali bez povolení, byla to známá, takže byla v pohodě a říkala, že až budeme mít povolení, ať tam upravíme datum výkopu, aby to sedělo, pak jsme museli před výkopem nahlásit na muzeum, protože jsme v nějakém archeologickém území, tam jsem to paní také řekla přímo a taky s tím byla v pohodě, že ji máme povolení také zaslat zpětně, tak jen, jestli se to má pak ještě někde předem hlásit? 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
Ještě se hlásí na stavební úřad zahájení stavby. To si ale pak s panem na úřadě domluvte dopředu kdy chodí na první obhlídku. Aby jste v pondělí nezahájili, on v úterý přišel a hele dneska 🙂. Jinak u nás udali i místostarostu, takže riziko tu je vždycky.
Odpovědět
Pripadna pokuta urcite bude v radech jednotek procent z celkove ceny stavby. Ted urcite urednici sami nebudou iniciativne zahajovat rizeni o cerne stavbe, nestihaji ani radna podani, tak leda by vas udal ten soused.
Odpovědět
Profilova fotka
Já jsem začal stavit když mi sousedi podepsali projekt bez námitek. A stavební povolení došlo až za tři měsíce.
Odpovědět
@antonio222 se sousedy problém nebude, jen ten jeden pán, ale jako neznáme se, nic jsme mu neudělali, tak si říkám, že má každý svých starostí a takhle si je zbytečně přidělávat snad nikdo nebude...asi to riskneme
Odpovědět
Profilova fotka
Známý postavil dům na černo a pokutu dostal ve výši 70000 Kč, protahovali mu vydání stavebního povolení a jemu se nechtělo čekat. My začali s výkopy když jsme čekali na vydání papíru z SÚ v té lhůtě 21 dní od vydání rozhodnutí. 30.9. bylo vydáno a 6.10. jsme zalévali základovou desku.
Odpovědět
jak už tu bylo psáno, kde není žalobce, není soudce. to mi řekli i na stav. úřadu, když nám začal padat štít. Jinak pokuty bývají pro fyz.os. do 50tis. což většinou v praxi znamená pokuta do 10tis..kamarád jako prav. osoba zboural zeď v obchodě kde podniká, někdo ho udal a i jako prav.osoba dostal pokutu 10tis. ( u prav. os. je to až 500tis. )
Odpovědět
Profilova fotka
@tulda27 nic se nehlásí, nebo tedy aspoň u nás ne ! Vydalo se povolení, můžeš stavět a za dva roky přijdu zkolaudovat
Odpovědět
Jo, taky jsem udělal desku, protože územní plánování nesmyslně prudilo ve svém vyjádření a tím to celé zdržovali, pak přišly nějaké blekoty ze SÚ, že jako černá stavba a zastavení stavby..... Tak jsem podal dodatečné stavební povolení, to když jsem dostal, tak jsem dodělával první patro. Nejhorší smrt je z vyděšení a v tomhle státě to platí dvojnásob. Pozemek mám ze zdaněnejch peněz, barák taky tak. Pozemek je určen k zástavbě RD, tak tam ten barák bude stát. Že se jim na úřadech nechce tahat, to není můj problém. Ty co prosadili tyhle nefunkční novely stavebního zákona, jsem nevolil, papíry jsem dodal všechny a že se nějakej zabržděnej blbeček na úřadě snažil jen prudit, ať si řeší ten, kdo ho zaměstnává. Já svoje povinnosti splnil, tím pádem mám i svoje práva. A nikdo je nebude ze své úřední zlovůle pošlapávat.
Odpovědět
Článek se načítá
@jandour Povinnost stavebníka je oznámit stavebnímu úřadu předem zahájení ... Viz paragraf 152 odst 3 písm. a) stavebního zákona ... To, že u Vás se to nedělá, tak to neznamená, že se to nedělá všude.
Odpovědět
Profilova fotka
@jandour my jsme zahájení stavby hlásili dopisem. Nechce se mi to hledat v zákoně, ale bylo to myslím i v územním souhlasu napsané. I mi paní ze SÚ říkala, že to hlídají. Normálně jsem dopis pro odbor životního prostředí poslala prostě i na SÚ.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?