Zbourání nosné zdi - je třeba povolení?

3. kvě 201990

Dobrý den, s přítelem opravujeme dům. Asi před 15 lety byl kompletně zrekonstruovaný, přistavovala se spodní místnost a celé vrchní patro. V přízemí bychom ale potřebovali zvětšit místnost a zbourat nosnou zeď, která tyto dvě místnosti dělí. Máme známého, který by nám byl schopen říct, zda zeď jde vůbec zbourat a pomohl by nám i se stavbou, ale nevím, co všechno je potřeba předtím zajistit (papírování,povolení). Moc prosím o jakoukoliv radu, děkuji.

  • dle § 103
    Povolení a ohlášení není potřeba u:
    .....
    c) udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou,
    d) stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí11) a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou,

    tolik oficiálně dle zákona. Vyložte si to dle sebe. Každý úředník má k tomu většinou taky individuální přístup. Ale pokud máte známého statika, jedná se o malou část zdi a není vidět (je v interiéru), tak bych šel snazší cestou... nenavádím k nekalostem 😃

  • No jestli je to v interiéru, tak bych si nepřidělávala starosti... 🙂

  • Úřad se o to asi zajímat nebude, pokud jim to nenahlásíte. 100% se o to bude zajímat pojišťovna, pokud dojde k nějaké poruše statiky domu, při rekonstrukci nebo v budoucnu, a budete to chtít řešit jako škodnou událost. Nevím jestli je známý statik, nebo by alespoň záměr nějaký statik posuzoval od oka, ale úplně bez statického posouzení bych to neriskoval, legálně nebo ne.

  • Sponzor fóra
  • Jste zlatí. Děkuji mockrát všem za rady ! 🙂 Docela se v tom plácáme, z firem nám moc neodepisuji, tak jsme rádi za každou pomoc.

  • @obludak  možná blbá otázka.. Ale stačilo by tedy oficialni posouzení od statika? Taťka nás upozorňoval přesně na tento problém, ale tvrdil, že neví, jestli není nutné stavební povolení a udělat nový projekt celého domu "bez té zdi". Snad mi rozumíte, já v tom totiž opravdu plavu, takže možná plácám nesmysly 😃

  • @pethla  hmm, asi takto. Samotný statický posudek je v podstatě všechno co je potřeba pro klid vašeho svědomí, že Vám to nespadne na hlavu. Možná statik doporučí konstrukční řešení které bude přijatelné - například vložení nosného překladu na pozůstatky původní stěny, nebo něco jiného geniálního.
    Z hlediska úředního byste měli provést ohlášení stavby a k záměru doložit statický posudek. Neumím odhadnout jak hnidopišský bude Vás stavební úřad, ale v zásadě, pokud bude k záměru přiložen statický posudek, budou tím z obliga co se týče zodpovědnosti a nejspíš nebudou klást odpor. Tím že se jedná o interiér, mohlo by být řízení velmi krátké, ale opět, záleží to na SÚ.
    V případě že na oficiality opravdu nechcete brát ohled a jste si vědomi možných úředních komplikací v budoucnu, je statický posudek opravdu vše co je nezbytné. Na některých SÚ je mnohdy jednodušší a rychlejší dosáhnout odpuštění než povolení. Nejhorší co se může stát je pokuta a nařízení k odstranění stavby. To druhé je krajně nepravděpodobné a pokuta může být mnohem menší než reálné vícenáklady za zdržení stavby.

  • @pethla  jo a co se týče projektové dokumentace, asi bude stačit schematický půdorys a bokorys nové podoby dotčeného podlaží, plus zmíněný statický posudek. Přesně by vám to řekli na SÚ, ale nepředpokládám že by toho mělo být nějak významně víc
    Přesun případných inženýrských sítí, které jsou v bourané stěně už máte určitě nějak rozmyšlen.

  • @obludak  napsal téměř vše. Ale vzhledem k tomu, že jde o stavební úpravu uvnitř rodinného domu, která se nedotkne žádných sousedů, nebude povolení nijak složité. Byly by to stavební úpravy RD na ohlášení, tedy povolení do 30 dnů. K žádosti doložit dokumentaci pro tu úpravu, tedy jednoduchý částečný půdorys a částečný řez v daném místě a textové části. Dokumentaci může orazit projektant s autorizací na statiku nebo na pozemní stavby. Z dotčených orgánů bude třeba pouze stanovisko ŽP kvůli odpadům. To je vše.

  • Strašně moc všem děkuji za odpovědi!

Přidej příspěvek

    Nenašli jste co jste hledali?

    Hledat pouze v názvech témat