Světlovod umístění - poraďte

8. čvc 201670

Dobrý den, prosím o radu, máme v projektu naplánovaný 2x světlovod VELUX viz obrázek.
A nad schodištěm není střešní okno, pouze klasicke okno ve zdi v mezipatře o rozměnu 1250x750mm.

Prosím tedy o radu, jsou světlovody vhodně umístěné (červeně označené tečkou), případně byste posunuli jinak.

Díky. David

 • Světlovod od Veluxu máme (vypadá jako okno), takže radím z vlastní zkušenosti. Nejdůležitější je na kterou světovou stranu na střeše míří. Nejlépe na jih. Na severní stranu střechy ho nemá smysl dávat. My máme sedlovou střechu východ x západ (není to úplně přesně). Světlovod je na západ, blíže k severnímu štítu a když není zrovna slunečný den, tak až tolik světla nedává, a to máme opravdu krátký tubus, takže žádné ztráty. Daleko více světla nám dávají prosklené dveře z místností. Máme s neprůhledným mléčným sklem. Je to dost drahá záležitost, určitě si to nechte navrhnout firmou, která světlovody dodává ať nejste zklamaní, že máte málo světla.

 • Já bych se na celý světlovod vykašlal a dal tam dva stmívatelné 24W LED panely.
  K tomu postavit řízení podle venkovní intenzity světla a nikdo nepozná že to není světlovod 🙂

  Za cenu světlovodů můžete svítit x let, žádný prostup na střechu, atd...

 • taky bych radsi poresil led osvetlenim, pripadne castecne prosklenymi dvermi z koupelny, WC a pracovny

 • Sponzor fóra
 • Určitě si ho dejte, je to dobrá volba. Denní světlo žádnou Ledkou nenahradíte. Jen ten první bych dala na roh ať Vám přináší světlo i za roh té chodby.

 • @requierd  to je ale koko..na. Žádné umělé světlo nenahradí sluněční svit. Světlíky a střešní okna se dávají na střechy snad 100 let a nikdo kdo to udělal pořádně s tím problém nemá. To už můžete bývat v zemljance a nedělat ani okna, abysme náhodou nedělaly prostupy do zateplené konstrukce a ono to okno vyjde taky na 6 až 7 tisíc jedno. Místo jednoho okna dáme 2 24W led panely a bude nám to simulovat denní světlo a dobu. Byl bych zvědavý, jak dlouho by jsi tam vydržel žít.
  @dejvic řekl bych že v poho, jen bych použil velux s větším průměrem. Je to poznat. Dělal jsem si to sám, není to žádná raketová věda. Je důležité umístit světlík na jižní stranu. Pokud si nejsi jistý, na webu veluxu ja kalkulátor. Ale na tu chodbu by měly dva stačit.

 • @velman  píšu snad něco o nahrazení denního světla nebo o absenci oken?
  Pro osvětlení chodby je prostě investice do svetlovodu nenávratna a zcela zbytečná.

 • při svícení 2x 24W a dejme tomu ovládací elektronikou je návratnost při současných cenách cca 14 let. Při svícení průměrných 8h denně, abys měl komfort jako se světlovodem. Možná míň, když uvážíme, že dnešní led světla určitě nevydrží slibovaných 20-40t hodin. Tedy led emitory ano, ale elektronika nikdy. Je to investice, sice ne s rychlou ekonomickou návratností, ale třeba do svého zdraví či komfortu. Nebo pocitu, že zbytečně nepálím elektriku. Je to stejné jako s čímkoliv jiným do domu. Ono stejnou službu a udělají kachle za 500,-- za m2 i za 2500,-- m2. A stejně tak např tepelná čerpadla do nízkoenergetických domů. Z ekonomického pohledu je to nonsens, ta investice se většinou v nevrátí. A stejně se tam montují místo obyč. elektrokotlů. Vše nejde poměřit jen ekonomickou návratností, při stavbě hodně rozhoduje design a pocit z bydlení. Alespoň v dnešní době. Proto zvlášť do chodby bez oken světlovody patří. Toť můj názor

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?