Zelená střecha, jaké máte zkušenosti?

Profilova fotka
Rádi bychom posbírali zkušenosti se zelenou střechou - jaké máte vy? Vrstvy izolací atd. jsou nám jasné a v procesu, užitečné tipy je však ještě čas zapracovat :-) Čím jste střechu osazovali? Co se vám osvědčilo? Pohrávám si s myšlenkou "nechat trávu růst" - co příroda přinese, ale popadly mě obavy z hlubokokořenících rostlin- abychom neměli kořeny až v obýváku... Co nějaká cestička, ozvláštnění hrbolem? Jak s údržbou? Je nutná? Nebudeme tam prakticky chodit, vlez jen oknem/žebřík. Neschnou u nás rostliny? Kupovali jste nějakou směs od firmy? Předem diky za jakékoliv rady, nápady a zkušenosti! Z.&P.
Odpovědět
Profilova fotka
měla jsem kalkulaci na rostlinky seedum + koberec v kterém by rostlo (25 m2 bylo asi za 50 tis.), ale přišlo mi to hodně drahé, nakonec jsme dali trávu a tím, že to není velká vrstva tak teď v horkách úplně odešla, pokud tam nebudete chodit tak mi přijde lepší dát tam oblázky a je to bez údržby
Odpovědět
Profilova fotka
@jirinapezl tak to je fakt dost, a mame cca 60m,to bychom se nedoplatili... jak silnou mate vrstvu? i kdyz letosni horka zdecimovala i normalni travnik, to by asi odeslo vsechno takjaktak... a travu jste davali normalni travni osivo? na zeleni zatim trvam :)
Odpovědět
Profilova fotka
máme pod tím asi 25 cm zeminy, ale i když jsme to stále zalévali hrozně rychle to schlo, pak už jsem to vzdala, dávali jsme trávu co zůstává nízká, to sedum (rozchodník) je na to sucho odolné, tak asi proto a navrhovali nám to pěstovat v nějaké izolační rohoži, my zřejmě po této zkušenosti dáme ty kamínky ;-)
Odpovědět
Z doby, kdy jsem uvažoval o bungalovu se zelenou střechou mám postaháno spoustu dokumentů, dobré jsou třeba u ateliéru DEK: https://www.dek.cz/podpora/vegetacni-... Jinak na střechu jsou lepší skalničky a suchomilné rostliny než tráva.
Odpovědět
Profilova fotka
Plánujeme dělat zelenou střechu nad stáním pro auta. Zatím jsme teda ještě podrobnější info nezjistovali, ale chtěli bychom tam nasadit rozchodník,netřesk a jiné suchomilne rostliny a skalnicky jak pise Viados
Odpovědět
Profilova fotka
taky planujeme zelenou strechu nad garazi, tak jsem zvedava, zda se tato diskuze jeste dale rozsiri
Odpovědět
Profilova fotka
@viados díky
Odpovědět
Profilova fotka
rozumím, tedy raději suchomilné než trávu. A mechy? nebo tak něco? Máte zkušenosti s nějakým obchodem/firmou, které prodávají připravené složení? Nebo jste si vystačili s vlastními zdroji? vhodné levné zahradnictví doporučíte? Vzhledem k velikosti střechy si nemůžeme moc vyskakovat... ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@zuzekk trávu fakt ne.... Tráva je náročná na údržbu. Fakt ty suchomilné rostliny. A já myslím že je posbírame všude možně
Odpovědět
Profilova fotka
psala jsem na to téma článek. Souhlasím s názorem tady, že levnější a méně na údržbu náročná je extenzivní zelená střecha (ne tedy trávník) složená se suchomilných rostlin, které se samy rozmnožují, záleží na světové straně a podnebí, čemu se bude dařit... můžete zkusit doporučené rostliny někde nasbírat a uvidíte... určitě by Vám ale specializovaný zahradník nebo firma na zelené střechy nějaké, co se samy rychle množí doporučil. Můžete taky zkusit různě barevné kamínky k ozvláštnění
Odpovědět
Profilova fotka
@xajaneckova díky!! Inu, svět.strana..- prostě nahoře :-D stínit tam může jen úplně večer stará část domku (jinak celý den svítí). Podnebí pražské ;-) spíše suché, i když na P4 prší, tam (P21) ne. Takže z hlediska suchomilné vs. tráva a spol., je mi to už jasné... Sběr zkusim, ale nejsem moc dobrý rozmnozovatel...nějaké tipy na kytky s jednoduchým množením? Kde je hledat v přírodě?
Odpovědět
Profilova fotka
líbí se mi více zelenější, divočejší, barevnější střechy, než kamínkové, které působí na pohled "suše" - nemáte nějaké rady, jak toho docílit?
Odpovědět
Článek se načítá
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Dobrý den, s manželkou vybíráme na rekonstrukci střechu tesařství. Tesařství Pardubice - zaujalo nás www.tesarstvistryka.com Máme dům 100 m čtvereční, kolik si tak myslíte cenu za tesařství? Díky moc Koudelka
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 letech
Brno vypsalo dotace na ozeleňování střech. Zelená střecha je super a ta nejlehčí skladba nevyžaduje ani žádné extra nároky na statiku ;-) Koukněte třeba tady na stránky Rady pro zelené střechy https://www.zelenstrecham.cz
Odpovědět
Realizace na klíč s použitím předpěstovaného rozchodníkového koberce obnáší cca 1600 Kč/m2. Ta cena je kalkulována i vč. příslušenství (lišty, kačírek). Bavíme se o pultové střeše se sklonem max 5°. Čím víc, tím je potřeba řešit finančně náročnější skladbu. Brno teď vypsalo dotace na zelené střechy: www.zelenstrecham.cz
Odpovědět
Profilova fotka
@terezas89 a daji se nekde najit informace o celkove cene strechy? Budeme rekonstruovat garaz - kde je momentalne terak- a toto nam prikde jako fajn varianta. Nevite, dela nekdo takove rekonstrukce? Dekuji
Odpovědět
Profilova fotka
Jen pro pobavení,náš 85 let starý soused si vedle nás postavil super dům bez jediného pravého úhlu od světoznámého architekta se zelenou střechou,kde jediný přístup je po asi 8m vysokém žebříku.Nyní je to poušť,občas roste bodlák a kopřiva.
Odpovědět
@akcejn Tuto technologii by měl zvládnout každý střechař http://www.topwet.cz/produkty/smart-r... případně ať vám doporučí něko z realizačních firem, které jsou nejblíž.
Odpovědět
Profilova fotka
@terezas89 dekuji
Odpovědět
Nemá prosím někdo zkušenost s Liadrain do zelené střechy? Hledám nejvhodnější řešení pro pergolu. Díky
Odpovědět
@zuzekk V případě, kdy zelenou střechu pěstujete z řízků nebo malých rostlinek, tak počítejte, že zeleň se stabilizuje až tak po třech letech. A to i v případě, že se o vegetaci budete starat, dosazovat prázdná místa, odstraňovat plevel, v obdobích sucha pomáhat zálivkou. Tak abyste nebyli zklamaní, že to "nejde samo". Pokud nechcete rozchodníkové koberce, tak doporučuji si teď přes léto předpěstovat co nejvíce vhodných rostlinek v multiplatech a s realizací střechy počkat do září. Čím více budete mít rostlinek nachystaných, tím lépe. Myslete také na to, že samotný substrát snadno podléhá erozi vlivem větru nebo deště. Proto má největší efekt předpěstovaný koberec nebo co nejhustěji osázet.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Přidávám naši realizaci svépomocí. Skladbu nám spočítali v Dek. Na panely navarena ipa, pak spadove polystyreny a na to resitrix. Pak přijde nopovka a substrát.Muselo se cekat na sucho, samotná realizace trvala ve 2 tak 70hodin. Makli jsme si, ale bude to stát za to.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Dnes další pokračování zelené střechy, konečně přišla na radu zemina. Kytičky bohužel až na jaře. Teď by umrzly.
Odpovědět
Profilova fotka
@oskar83 i když je to trošku mimo téma, mohl bys říci něco bližšího o domě toho tvého souseda? Lokalita? Jde to vidět z veřejně přístupného místa? A měl-li člověk peníze na dům ve stylu Friedenreicha Hundertwassera, že by mu nezbývalo na údržbu? Náramně mě to zajímá. Teda třeba je ten pán multimilionář bez potenciálních dědiců, kteří by mu takový záměr nejspíš rozmluvili
Odpovědět
Rád bych se zeptal, dělal si někdo svépomocí zelenou střechu na garážovém stání, kde bude šikmá střecha? Sklon dám samozřejmě minimální, jak to půjde. Střechu si budu počítat sám, nosná konstrukce bude z oceli.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@tomasmodry Jakou pozici ve firmě STAVMAT zastáváš, fešáku?
Odpovědět
@tomasmodry Zase trapná reklama.
Odpovědět
@tomasmodry Asi nevíš pravý důvod zelených střech co?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?