Zelená střecha - zkušenosti, využití vody, skladby, tipy...

Dobrý den, máte někdo praktické zkušenosti se zelenou střechou? Zajímalo by mě jak střecha vypadá po pár letech a jestli jste s ní spokojení. Jaké rostliny doporučujete a které se naopak neosvědčily? Je možné využívat dešťovou vodu ze zelené střechy i k zalévání? Nějak si neumím představit, kolik vody zůstane "na střeše" a jestli tu, která odteče je možné použít k zalévání, nebo to například kvůli nečistotám není vhodné. Realizovali jste ji sami, nebo jste oslovili nějakou firmu? Budu ráda za všechny tipy a rady.
Odpovědět
Taky by mě zajímaly zkušenosti těch, kdo ji mají. Moc jsem toho tu nenašla.
Odpovědět
Nikdo?
Odpovědět
Profilova fotka
@edcbubu My budeme realizovat letos. Takže zkušenosti bohužel žádné, maximálně mohu třeba za dva měsíce říct jak se realizovala - plánujeme rozchodníky a byliny (směs od Ekrost.cz). Máme plánovanou vpust do okapu, který jde do nádrže na dešťovku.
Odpovědět
Budu dělat na garážovém stání svépomocí, no, zatím k tomu nemám nic moc nastudováno, ale kdysi jsem si uložil video. Pro takové hobíky, jako já, je celkem super video od tohoto pána: https://www.youtube.com/watch?v=Cp9RF...
Odpovědět
Jinak potom už klasické, profi řešení, je toto: https://www.youtube.com/watch?v=kjDwL... Ale to bych se nedoplatil 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@davex super, taky bych chtěla na budoucí garáž zelenou střechu, takhle to vypadá celkem jednoduše
Odpovědět
@davex super, díky za videa. Konzultovala jsem včera s jednou firmou, že běžně používají jednoduchou skladbu jako předfiltraci dešťové vody. Takže u nás to vypadá na menší vrstvu substrátu a suchomilné skalničky. Rozhodujeme se, jestli ji budeme dělat sami nebo firma.
Odpovědět
@xhex taky bych to nejraději zkusila nejdřív na garáži.
Odpovědět
řešili jste někdo i dotaci na zelenou střechu? Plánujeme že by mohla být na zahradním domku. Děkuji moc.
Odpovědět
Je tu už historicky jedno forum- Zelena střecha, jaké mate zkušenosti. Tak kouknete treba i tam.
Odpovědět
@jajinka121 Pokud ten zahradní domek není součástí vytápěné obálky domu, tak to nepůjde. Řešil jsem to i na garážové stání, které je napojené na dům a taky smůla.
Odpovědět
@davex já jsem si normálně vedle NZÚ B2 požádal o dotaci i na zelenou střechu nad gar. stáním také napojeným na dům a bez problémů to šlo..
Odpovědět
Článek se načítá
@windu Toto mi napsala přímo paní z fondu životního prostředí. Je to ze září minulého roku. Dobrý den, dotace na zelené střechy se týkají přímo rodinných domů. Základem pro dotaci na zelenou střechu v programu Nová zelená úsporám (a výzvě pro rodinné domy) je realizace této zelené střechy na vlastním rodinném domě, který je s dotací programu Nová zelená zateplován (viz oblast podpory A) či případně nově stavěn (viz oblast podpory B). Pak je možné dotaci poskytnout primárně na danou výstavbu vegetačních/zelených střech na dotčených rodinných domech. Případně lze takový projekt a dotaci ještě doplnit také o realizace na bezprostředně navazujících stavbách (částech stavby RD) plnících doplňkovou funkci ke stavbě hlavní (např. garáž příslušející k domu). Čili dotace na zelenou střechu jako doplněk k jiné realizaci a současně na samostatně stojící hospodářské a technické objekty není podpora vůbec mířena. Aktuálně platná podoba Závazných pokynů je zveřejněna zde https://www.novazelenausporam.cz/doku... zde najdou zájemci kompletní informace k výzvě číslo 3 pro rodinné domy a její nabídce.
Odpovědět
@davex ano klíčové je že ta zelená střecha musí bezprostředně navazovat na dům pak je to ok, na samostatně stojící garáž/jinou budovu to tím pádem asi nejde, to by sedělo na náš případ.
Odpovědět
@davex aha, děkuji moc, to mě nenapadlo. tak bohužel teda :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@davex My máme schválenou dotaci včetně dotace na zelenou střechu na otevřené autostání, které navazuje na dům. Podmínka je jen to bezprostřední napojenína dům, ale nemusí být součástí zateplení obálky 🙂
Odpovědět
@lucka_dc No tak je možné, že se za ten rok něco změnilo. To máte u novostavby, nebo je to jakoby "rekonstrukce"? Co to obnáší? Jestli bude potřeba za x tisíc zpracovat projekt, tak mě to vyjde levněji svépomocí, než to hnát přes ty dotace. Děkuji.
Odpovědět
Profilova fotka
@davex dotaci máme schválenou z roku 2019, tak je možné že je to už jinak - dělali se tam změny co vím, navyšoval se příspěvek právě na zelenou střechu. Je to u novostavby, žádáme společně s B2. Projekt k tomu tedy byl, jediné co bylo potřeba doplnit byl řez a technická zpráva, kterou jsem zpracovala sama a jen odeslala na projektanta ať mi tam foukne razítko 🙂
Odpovědět
@lucka_dc Jo, tak to bude tím, že to je v rámci dotace B.2.
Odpovědět
Našla jsem pěknou knížku o zelených střechách: https://envilope.cz/support/envibook?...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?