Otvor pro půdní schody a výběr schodů

20. pro 201834

Zdravím všechny stavitele,
chci se optat, jak nejlépe vyřešit (připravit) otvor mezi vazníky pro montáž půdních schodů? Schody by měly mít rozměry 1200 x 700mm, rozteč mezi vazníky je cca 1030mm, výška vazníků 140mm. Přemýšlel jsem o nějaké výměně pomocí fošen stejné šíře a výšky jako vazníky, tedy 50 x 140mm x potřebné délky. Není problém vrtat díry do vazníků z důvodu bezpečnosti (např. oslabení)? Jak poté schody uchytit, když strop místnosti bude o cca 300-350mm níže než spodní hrana vazníků?
Jaké půdní schody byste doporučily pro výlez v garáži? Předem děkuji za každý Váš poznatek.

 • @mirek_dusin  tak s těmito otázkami se peru už asi 3 dny. Myslím, že dost lidí muselo už půdní schody montovat, tak snad se někdo ozve.

 • Jsem na tom stejne🙂 Doufam, ze nam nekdo pomuze🙂

 • namontovat půdní schody není složité. já jsem je koupil od firmy JAP (Přerov). Stavební otvor je daný při objednání určitého rozměru schodiště, které požadujete. potřebujete akorát vědět šířku a délku stavebního otvoru, potom sílu a výšku stropu, což se řeší při objednání schodů. možná nerozumím vaší otázce, ale nic na tom fakt není. pokud je strop z dřevěných nosných prvků, tak je to úplná pohodička. jediné, co musíte udělat je, že si nachystáte přesný stavební otvor, takže např.mezi kleštinama nebo stropními trámy uděláte výměnu na požadovaný rozměr. pokud budou trámy dále od sebe, plácněte mezi světlou šířku fošnu apod. je to opravdu jednoduché

 • Sponzor fóra
 • @tomas80  Díky za odpověď. Mohu se zeptat, jaké jste volil schody?

 • @mirek_dusin  schody jsem volil podle rozteče mezi kleštinami. je to rozměr, který je daný, který jde maximálně zůžit pomocí dodatečné boční výdřevy. výměnu ze dvou hranolů si pak uděláte přesně podle specifik vybraného schodiště. rozměr schodiště je dán hlavně četností výlezu. pokud tam budete lítat 10x denně, kupte si schody na velký otvor. máme rozměr 1000 x 700. jako výlez na půdu plně dostačují. volte tak, aby jedna strana měla minimálně metr. při menším rozměru už to nejsou schody, ale průlezka 😃  na montáž při sníženém stropě se zeptejte přímo u autorizovaného prodejce. ti často ví kulové, ale dali mně číslo na technika přímo od výrobce, který poradí. rodiče mají v bungalovu sádrokartonový podhled (dřevěný strop) a mají stejné schody JAP jako my, akorát zateplené a protipožární. bohužel se k nim ted chvili nepodívám, takže se vám na to nemůžu mrknout, jak je to tam uchycené, ale co vím, tak to nebylo nic světoborného.

  schody JAP se prodávají na objednávku. jde o to, že každý chce jiný rozměr + jiná specifika (požár, zateplení atd.). počítejte s tím, že vám to dojde do 14 dnů přímo z výroby. s kvalitou i cenou jsme spokojeni až na ty kovové úchyty, které nám příjdou dost chabé, ale jde je vyměnit za obyčejnou pásovinu (železo). zatím tam mám ty origoš, ale někdy se k tomu snad dostanu 🙂

 • jo a na montáž je ideální, aby byly tři lidi nahoře - 2 drží a nadávají, jeden nervózně šrubuje a vůbec mu to nejde. taky si nechejte někoho dole, aby vás pak otevřel 😃 😃 😃 je to celkem sranda 🙂

 • Jo, to jsem také řešil, ale měl jsem je koupené předem, až pak na ně chystal otvor, to bylo v pohodě, udělal jsem výměny a krásně tam vešel, ovšem já mám jen otvor 500*700 bez schodů, jen protipožární uzávěr, schody nemám, udělal jsem tam opěrnou plošku pro postavení žebříku. Ano, na montáž nejlépe tři lidé, my jsme to udělali ve dvou, kamarádovi jsem dal něco pod nohy, aby mu to na výšku vyšlo (jako třetí ruku využil hlavu a stál vzpřímeně, což jsem mockrát dělal také, ta hlava na podepření břemene není zas tak špatná, ale nesmí to trvat moc dlouho), za tři minuty bylo po všem, připevnil jsem to na závitové tyče, všechno jsem měl nachystané, pak mě otevřel a bylo. Zajímavější je ale pak udělat tam dodatečný dekl zateplený, to už je práce zajímavější a je třeba jej udělat co nejpřesnější.

 • @ondra_cha  Nakonec jsem se rozhodl taky jen pro výlez bez schodů a to z důvodu, že nechci využívat prostor jako úložný a chci mít pouze revizní vstup (vlhko, kuna apod.). Našel jsem jen dva výlezy a to JAP (asi dobrý, ale ta cena jen za díru) a polský Oman (jednoduchý a za 15 kil). Ty máš asi ten JAP PP? Spokojenost? Díky.

 • @mirek_dusin
  @r4d3k74
  @mrazekrad
  Tak já vám odpovím 🙂
  Půdní schody kupte pokud možno co největší co vám situace dovolí. Já mám 120x70cm a je to tak akorát. Tou dírou, když tam ještě nebyly schody jsem nad garáž vytáhal komplet skříně a mraky věcí co tam jsou dobře uložené. 😃 Otvor jsem na ně měl nachystán, stropní trámky byly po obvodu otvoru. Schody jsem koupil v akci, v Baumaxu, nebo Hornbachu se zatepleným stropním víkem. Pokud máte ze stavby mraky harampádí jako jsou zbytky trámků,fošen,nějaká trubka kus lana, dřevěné klínky atp. a jste trochu schopní improvizovat za každé situace zvládnete montáž i sami v jednom člověku. Já to taky zvládl. Fakt to jde. Foto otvoru přikládám, zítra pokud si vzpomenu, přiložím výsledek. Hodně zdaru.
  P.S. Jasně že ve dvou nebo třech je to daleko lepší, ale kdy zrovna nikdo není po ruce ......

 • @r4d3k74  Ahoj, mám ten od Přerova, myslím, že to je ten JAP, kupil jsem tento, jelikož má papír jako protipožární, kdyby mě chtěli při udělování souhlasu s užíváním stavby (pokud se toho vůbec dožiji) jebat. Samo že mě vyšel na pět tisíc, a to byl snad z těch nejmenších, co vyrábějí, ale alespoň mám v té věci klid. Ono je to totiž hrozně vidět, a dráždí to úředníka zeptat se, něco jako když býkovi ukážeš červenou. Nedráždit a hotovo. Tak malý jsem zvolil z toho důvodu (větší bych tam asi ani nenarval), že je jen na to, by se tam dalo vylézt a protipožární bezpečnost splněna, já tam nikdy nic dávat nebudu, na co?, mám domek sice půdorysu malinkého (9 x 6,8 venkem), zato přízemní s podkrovím a celý podsklepený, ještě mám starou chalupu a stodolu, co bych tam asi tak dával? Tam jestli někdy něco, tak jen budou rozvody datových kabelů - přívody - a spuštění dolů přes chráničky, které už jsou nachystané, víc velice nic. Jsem ale jiná kategorie, než je v dnešní době zvykem jistě. Dnes se staví rozlezlé stavby přízemní, a pak lidé nevědí, kam co dát, a tak řeší tyto veliké uzávěry, nejlépe i se schody, neboť tam patrně budou lézt často.

 • @pavelcent problem je, ze mezi vazniky a SDK mame cca 40cm diru - vzduchotechnika. Nemuzeme to jen tak pridelat z boku k tramu😉

 • @mrazekrad  dal bych tam zavěšovací konzole. výrobce to musí mít řešené i pro tyto případy

 • @mrazekrad  někde jsem viděl že dají přes rohy upevňovací konstrukce profily přes které jde závitová tyč, která je upevněná vždy v rohu konstrukce schodů a tedy se takto dají spouštět dolů. Dále jsem viděl řešení, že se udělá kastlík dostatečné výšky např. z OSB desek, který je v horní části upevněn v místě, kde by byly schody a schody jsou upevněné ve spodní části toho kaslíku (viz foto 100) http://www.modrastrecha.sk/blog/dusanmt/album/stavba-5y05sk/

 • @tomas80  připojuji se z dotazem ohledně toho kování, schody máme asi 4 roky, a jelikož nejsme s mužem žádná peříčka občas mám strach, že se to utrhne a to tam až tak často nelezem. Poradíte jak to zabezpečit aby jsme to neutrhli a nesletěli? děkujji

 • Sponzor fóra
 • Nedávno jsem to dělal. Přikládám pár fotek. Vedle schodů je původní servisní výlez (pouze dvířka ze SDK). Schody jsem kupoval v Bauhausu a spokojenost. Původně jsem chtěl 120x70 za 1890 Kč, ale nemám kleštiny dost daleko od sebe. tak jsem vzal 80x70 za 3490 Kč.

 • @tomas80  Zdravím,
  děkuji za poznatky. Podle odkazu to mám chápat tak, že máte stahovací schody JAP? Otvor nakonec udělám výměnou mezi vazníky fošnou, aby to ty schody nakonec udrželo.

 • @ondra_cha  Taky jsem přemýšlel jen o otvoru s deklem, ale když jsem koukal na ceny, tak mě to položilo.

 • @pavelcent  Díky, a jaké kvality ty schody jsou a jaká byla cenová relace? Mají schody nějaký certifikát?

 • @mirek_dusin
  Kvalita je slušná, používají se celkem často, nejsou uvolněné nebo tak něco, chodí se po nich pohodlně, v ceně bylo i to červené minizábradlí, což je určitě dobré, kvalita provedení je velmi slušná, masivní, s možností štelování, poklop zateplen. Cena včetně lišt kolem poklopu a těch gumových "papučí" 3.200,-Kč. Certifikát jsem žádnej nezkoumal, ale jsou to tyto http://www.kronmat.com/pl/schody-strychowe/optistep/ole-best/

 • @pavelcent  Tak to se divím, že schody made in Poland mají nějakou kvalitu. Je ale fakt, že ne všechno z Polska je špatný. Cena je přijatelná. Certifikát jsem chtěl hlavně kvůli kolaudaci, zejména pro hasiče, aby neměly problémy. Každopádně děkuji za tip.

 • S tím certifikátem pro hasiče mě napadá podotázka, to jako musí být u bungalovu s neobytným podkrovím protipožární dekl. To mám na stropě palubky a v nich zadeklovanou díru a ta musí být protipožární. Není celý bungalov jeden požární úsek? V projektu mám napsáno toto - požární stropy REI15 dům do 200m2 – není požadavek na pož. odolnost.

 • @r4d3k74  Pokud je to u bungalovu stejné jako u patrového domu (což předpokládám), tak mi bylo řečeno, že dům je sice jeden požární úsek, ale přesto jsou kladeny nějaké požárně bezpečnostní požadavky například na strop (u nás musí sádrokarton na stropě mít alespoň 15ti minutovou požární odolnost). A v oblasti vlezu na půdu musí být tato odolnost dodržena taky. Ale nejsem odborník. Jak jsem dostal, tak prodávám.

 • @r4d3k74  Je to asi tak, jak píše "jakuda", dle dotazu na projektanta musí být splněna alespoň 15ti minutová požární odolnost. Po dotazu na výrobce půdních schodů fakro, splňují tento požadavek pouze protipožární schody, tedy schody trochu jiné cenové kategorie.

 • @mirek_dusin

  @jakuda

  Toto jsem k tomu našel na tzb. "u domu do 200m2 by jste nemusel mít požární stropní SDK v posledním podlaží...takže ani poklop...mrknete do požárně bezpečnostního řešení (PBŘ) nebo se zeptejte projektanta PBŘ" Psal to mimochodem můj projektant jako odpověď někomu. V pondělí se ho na to zkusím zeptat a zeptám se i známého hasiče. Já mám trochu podezření, že je to jak na jiných úřadech - jinej kraj jinej mrav a taky možná i hasič od hasiče.

 • @r4d3k74  mám tam toto-1. Požární stěny a požární stropy, viz 8.2 a 8.3,
  a) v podzemních podlažích 30DP1
  b) v nadzemních podlažích 15+
  c) v posledním nadzemním podlaží 15+
  d) mezi objekty 30DP1
  - obvodové stěny POROTHERM 44 profi, keramické zdivo tl. 440mm - požární odolnost REI 180 DP1, dle technického katalogu společnosti Wieneberger pro keramické tvárnice POROTHERM profi
  - obvodové stěny POROTHERM 24 profi, keramické zdivo tl. 240mm - požární odolnost REI 180 DP1, dle technického katalogu společnosti Wieneberger pro keramické tvárnice POROTHERM profi
  2. Požární uzávěry otvorů v požárních stěnách a požárních
  stropech, viz 8.5.1,
  a) v podzemních podlažích 15DP1
  b) v nadzemních podlažích 15DP3
  c) v posledním nadzemním podlaží 15DP3
  - nepožaduje se - RD tvoří jeden PÚ, včetně garáže
  3. Obvodové stěny, viz 8.4.1 a 8.4.10,
  a) zajišťující stabilitu objektu nebo jeho části
  1) v podzemních podlažích 30DP1
  2) v nadzemních podlažích 15+
  3) v posledním nadzemním podlaží 15+
  b) nezajišťující stabilitu objektu nebo jeho části (bez ohledu
  na podlaží) 15+
  - obvodové stěny POROTHERM 44 profi, keramické zdivo tl. 440mm - požární odolnost REI 180 DP1, dle technického katalogu společnosti Wieneberger pro keramické tvárnice POROTHERM profi
  - obvodové stěny POROTHERM 24 profi, keramické zdivo tl. 240mm - požární odolnost REI 180 DP1, dle technického katalogu společnosti Wieneberger pro keramické tvárnice POROTHERM profi
  4. Nosné konstrukce střech, viz 8.7.2 15
  - PÚ-1 Rodinný dům: dle čl. 8.7.2 c) ČSN 73 0802 objekt OB 1 podle ČSN 73 0833, kde zastavěná plocha je do 200m2, pak nosná konstrukce střechy v posledním užitném podlaží nemusí vykazovat požární odolnost a může být provedena z konstrukce DP3
  5. Nosné konstrukce uvnitř požárního úseku, které zajišťují stabilitu objektu, viz 8.7.1 a 8.7.2,
  a) v podzemních podlažích 30DP1
  b) v nadzemních podlažích 15
  c) v posledním nadzemním podlaží 15
  - vnitřní nosné stěny POROTHERM 24 profi, keramické zdivo tl. 240mm - požární odolnost REI 180 DP1, dle technického katalogu společnosti Wieneberger pro keramické tvárnice POROTHERM profi
  - vnitřní nosné stěny POROTHERM 44 profi, keramické zdivo tl. 440mm - požární odolnost REI 180 DP1, dle technického katalogu společnosti Wieneberger pro keramické tvárnice POROTHERM profi

 • Já mám takto a z toho mi vychází, že požadavek na strop je sice REI15, ale vzhledem k tomu, že dům má do 200 m2, tak zde není požadavek na požární odolnost.

  konstrukce - požadavky - projekt
  požární stěny - REI15 - požární stěna se nevyskytuje, celý objekt je
  jeden požární úsek
  požární stropy - REI15 - dům do 200m2 – není požadavek na pož. odolnost
  požární uzávěry - EW15DP3-C - požární dveře se nevyskytují – jeden požární úsek
  obvodové stěny - REI15 - stěny zděné z cihelného zdiva – Ytong 250mm P4-500 -
  vyhovují pro odolnost REI 180 DP1
  nosná konstrukce střech - R15 - dům do 200m2 – není požadavek na pož. odolnost
  nosné kce. uvnitř PÚ - R15 - stěny zděné z cihelného zdiva – tong 250mm P4-500 -
  vyhovují pro odolnost REI 180 DP1
  konstrukce schodiště - R15DP1 - nevyskytuje se
  střešní plášť - odolnost se nepožaduje

 • @r4d3k74  to bych tedy mohl chápat i v mém případě-
  2. Požární uzávěry otvorů v požárních stěnách a požárních
  stropech, viz 8.5.1,
  a) v podzemních podlažích 15DP1
  b) v nadzemních podlažích 15DP3
  c) v posledním nadzemním podlaží 15DP3
  - nepožaduje se - RD tvoří jeden PÚ, včetně garáže
  , že nemusí být protipožární schody?

 • @mirek_dusin  Se v tom nějak neorientuju 🙂 . Dneska jsem volal hasičům, známému co vyšetřuje příčiny požárů a jeho odpověď byla, že by měla být požární odolnost. Když jsem mu předestřel co mám v projektu, tak řekl "no když to tam máš takhle tak asi odolnost mít nemusíš, pak ale musíš mít odolnost u krovu" Tak jsem mu řekl, že i u konstrukce krovu mám napsáno, že není požadavek na požární odolnost z důvodu stavby do 200 m2, tak řekl, že když jsem na to dostal stavební povolení, tak to asi tak bude 🙂 . Podle mě sami úplně neví.
  Našel jsem k tomu třeba toto http://www.seidl.cz/cz/poradna/sdk-s-pozarni-odolnosti-v-rd-643.html což dokládá, že mít nemusím a projektant to uvedl správně.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Články od našich partnerů
  Levnější stín s venkovní roletou VELUX
  HELUZ opět hledá fotku, která zastíní všechny ostatní
  Ulehčete si rekonstrukci střechy se Zlatou taškou
  Archiv článků od partnerů